Pójście do szkoły to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka. Mały uczeń jest z pewnością nie tylko bardzo podekscytowany, ale i mocno zestresowany. Rolą rodziców jest zadbanie o jego komfort – zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Z tego względu tak ważne jest skompletowanie odpowiedniej wyprawki szkolnej. Jednym z jej najistotniejszych elementów jest tornister, który pomieści wszystkie potrzebne książki, zeszyty, piórnik i strój na wf, a dodatkowo będzie ładny i wygodny. Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty? Przy zakupie należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, m.in. pojemność, jakość i wygląd.
Co dla pierwszoklasisty – plecak czy tornister?
Wielu rodziców, kompletując rzeczy potrzebne dla ucznia szkoły podstawowej, staje przed dylematem – tornister czy plecak? Ten pierwszy wydaje się zdrowszy dla kręgosłupa, ale za to nieporęczny i ciężki. Drugi zaś zdaje się przeznaczony dla starszych dzieci, jednak, choć lżejszy, może powodować bóle pleców. Tymczasem różnica jest mała. Tornistry nie są już bowiem tak ciężkie, jak kiedyś, a plecaki często wyposażone są w specjalne usztywnienia na kręgosłup. Dobry plecak dla pierwszoklasisty to taki, który pomieści wszystkie potrzebne rzeczy (ale nie powinien być zbyt duży), będzie wyposażony w usztywnienie lub grubą piankę oraz będzie się maluchowi podobał. Dobrze, jeżeli plecak dla dziecka będzie także wyposażony w różnorodne zapięcia, siatki i kieszonki, które pomogą mu zachować w nim porządek.
Plecak dla pierwszoklasisty na kółkach
Ciężar tornistrów, które dzieci noszą ze sobą do szkoły, to odwieczny problem. Plecak pierwszoklasisty bowiem nigdy nie jest lekki. Łączna waga wszystkich potrzebnych książek, przyborów i drugiego śniadania dochodzi często do kilku (a nawet kilkunastu!) kilogramów. Rodziców wprowadza to w rozpacz, nauczyciele nie widzą rozwiązania, a cierpi najbardziej mały uczeń i jego przeciążony kręgosłup. Dlatego to, jaki plecak dla pierwszaka się wybierze, będzie miało wpływ na zdrowie dziecka w przyszłości. Producenci wymyślili więc tornister na kółkach. Stanowi on plecak i walizkę w jednym. Paski umożliwiają noszenie go na plecach, a dzięki specjalnej rączce i kółkom można przeobrazić go w walizkę. W ten sposób możliwym staje się odciążenie pleców małego ucznia, a co za tym idzie uchronienie go przed poważnymi problemami z kręgosłupem. Taki plecak-walizka sprawdzi się jednak jedynie w wypadku, gdy droga do szkoły dziecka jest niedługa i prowadzi po prostym terenie, np. równym chodniku.
Najważniejsze elementy w plecaku pierwszaka
Plecaki szkolne występują w różnych rodzajach, kształtach i fasonach. Jak dobrać plecak dla pierwszoklasisty? Najważniejsze, by dobrze pasował do małego ciała dziecka. Nie może być więc za duży i za ciężki, bo jego uniesienie będzie dziecku sprawiało trudności bądź nawet okaże się niemożliwe do zrobienia. Warto wybrać plecak, który będzie można indywidualnie dopasować do wzrostu i gabarytów dziecka, tj. tornister wyposażony w zaciski regulujące paski. Dobrze wybrać także model, który posiada pas na klatce piersiowej. To dodatkowo pomoże pierwszoklasiście zachować odpowiednią posturę. Nie można zapomnieć także o jakości tornistra. Plecak dla pierwszaka musi być wytrzymały, tak by starczył na dłużej niż jeden semestr szkolny.
Plecak, czyli mała skarbnica pierwszoklasisty
Wybierając plecak dla pierwszaka, rodzice powinni pamiętać, że nie jest to jedynie torba na książki. Dla dziecka tornister stanowi symbol tego, że jest już ono – w jego mniemaniu – „dorosłe”. Plecak, z którym będzie chodziło do szkoły, powinien być więc nie tylko pojemny, dobrze wykonany i wytrzymały, ale i podobać się jego właścicielowi. Wygląd tornistra warto więc skonsultować ze swoją pociechą. Można wybrać na przykład model z nadrukiem przedstawiającym postaci z ulubionej bajki dziecka lub kolorowy tornister w abstrakcyjne kształty. Ładny plecak oraz zestaw nowych przyborów szkolnych sprawią, że mały uczeń poczuje się pewniej i chętniej będzie chodził do szkoły. Dziecko będzie bowiem traktowało plecak jak pudełko na skarby. To tam włoży ulubioną zabawkę, by pochwalić się nią kolegom z klasy, słodycze na szkolną wycieczkę, kulki szczęścia, karty do gry, zestaw kolorowych mazaków i wiele innych szkolnych skarbów.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN