Jarosław Wałęsa jest europosłem, a prywatnie mężem i tatą dwójki dzieci: syna i córeczki. Mała Lea cierpi na poważną wadę serca. Musi przejść natychmiast operację.
Praca domowa to dalszy ciąg nauki szkolnej, która ma na celu przygotowanie dziecka do samokształcenia. Odrabianie lekcji, to jeden z pierwszych poważnych obowiązków każdego dziecka. Czasami pracy domowej jest tak dużo, że rodzice wyręczają swoje pociechy w wykonywaniu zadań. Niestety nie jest to dobra praktyka. Zadaniem rodziców jest wspomaganie dziecka w codziennym jego wykonywaniu, ale nie wyręczanie go tym obowiązku! O tym, jak uczyć się efektywnie w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Katarzyną Pijanowską, trenerką efektywnego uczenia się oraz z Edytą Plich, mamą czwórki dzieci, dyrektor towarzystwa inteligentnej młodzieży.
Rozmowa z dorastającym dzieckiem jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Jak rozmawiać z dzieckiem i jak układać z nim relacje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Magdę Modrą-Krupską, mamę 13-letniej Mii i 4-letniej Lei, Monikę Mrozowską, mamę 16-letniej Karoliny, 9-letniej Jadzi i 5-letniego Józka oraz psycholog dziecięcą Justynę Korzeniewską.
Wyprawka dla noworodka. Przygotowanie wyprawki to ogromne wyzwanie – szczególnie dla osób, które zostają rodzicami po raz pierwszy. Szeroka oferta w sklepach oraz ogromna ilość produktów sprawiają, że przyszli rodzice mogą czuć się nieco zdezorientowani. Istotne w wyprawce dla noworodka są nie tylko ubranka, ale też kosmetyki i urządzenia, które mogą usprawnić opiekę nad dzieckiem.
Pójście do przedszkola to jeden z przełomowych momentów w życiu dziecka. Po raz pierwszy znajdzie się ono poza domem na kilka godzin, pozbawione towarzystwa rodziców. Wiele maluchów szybko akceptuje nową sytuację i łatwo przyzwyczaja się do zaistniałych warunków. Czasem jednak adaptacja dziecka w przedszkolu trwa nieco dłużej. Jak pomóc mu przystosować się do zmian?
Obok adopcji istnieją także inne formy sprawowania opieki nad nieletnimi pozbawionymi pieczy rodzicielskiej. Jedną z nich jest rodzina zastępcza, która może stać się domem dla dziecka z nieuregulowaną sytuacją prawną – na przykład gdy jego rodzice mają ograniczoną lub zawieszoną opiekę rodzicielską. Zakłada czasowy pobyt w rodzinie aż do momentu unormowania jego sytuacji prawnej. Jak zostać rodziną zastępczą zawodową? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Edytę i Piotra Wojtasińskich, którzy od 1997 roku jako rodzice zastępczy opiekowali się 35 dzieci. Obecnie mają w domu ósemkę. Z jakimi problemami na co dzień się spotykają?
Anita i Adrian ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" lada dzień zostaną rodzicami synka. Para skompletowała już wyprawkę dla Juniora oraz zaaranżowała dziecięcy pokoik. Zobaczcie, jak im to wyszło! Przyszłych rodziców odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Relacja menopauza a ciąża jest dość złożona. Choć klimakterium kojarzone jest z utratą zdolności rozrodczych, okazuje się, że w okresie okołomenopauzalnym może dojść do naturalnego zapłodnienia. Co więcej, współczesne technologie umożliwiają również ciążę po menopauzie. Takie rozwiązanie budzi jednak wiele kontrowersji.
Pary gotowe na adopcję dziecka z placówki opiekuńczo-wychowawczej lub noworodka prosto ze szpitala muszą uzbroić się w cierpliwość. Pracownicy Ośrodka Adopcyjnego będą sprawdzać, czy kandydaci spełniają określone wymagania związane z sytuacją materialną, osobistą, wiekiem, a nawet przekonaniami religijnymi i typem osobowości.
Poród to dla każdej kobiety długo wyczekiwana chwila. Gdzie może się odbyć? Jak wygląda poród w domu narodzin? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły: położna dr Monika Jodłowska i blogerka parentingowa Justyna Kozłowska.
Dla kobiet, które niedawno urodziły, istotnym czynnikiem w ubiorze jest nie tylko wygoda, ale także możliwość sprawnego dostawienia dziecka do piersi. Jeśli przy tym strój podkreśla kobiecość, jest to strzał w dziesiątkę. Owe kryteria spełnia sukienka do karmienia.
Tęsknota może mieć różne oblicza – wszystko zależy od tego, za czym lub za kim się tęskni. Najprościej można opisać to uczucie jako brak kogoś lub czegoś istotnego w naszym życiu. Jej konsekwencją jest smutek, cierpienie psychiczne i chęć jak najszybszego zaspokojenia odczuwanego braku lub pustki. O tęsknocie za dzieckiem, które wyjechało za granicę, opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN Maria Winiarska.
Dzieci lubią szukać kreatywnych zajęć, w których mogłyby się sprawdzać i realizować swoje pomysły. Jednym z najpopularniejszych jest rysowanie. Swoją przygodę z ołówkami i kredkami maluchy zwykle zaczynają od zwierząt: kotków, piesków, a także bardziej egzotycznych stworzeń. Z czasem jednak przychodzi taki moment, że chcą spróbować swoich sił także rysując ludzi. Najbardziej wymagająca może okazać się nauka rysowania twarzy.
Rysowanie zwierząt to wielka przygoda, zwłaszcza gdy ma się kilka lat. Nie każde dziecko wie jednak, jak narysować żabę, by ją przypominała i spotkała się z przychylną oceną tych, którzy mieli przyjemność ją zobaczyć. Dorośli mogą pomóc młodemu twórcy, wskazując, co powinien robić po kolei. Jeśli maluch postąpi według przyjętego schematu, na pewno stworzy ładne zwierzątko.
Szczepionka przeciw kleszczom nie istnieje. Istnieje za to szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Jest ona, przez spore grono ekspertów uważana za jedną z bardziej potrzebnych i zalecanych aktualnie szczepionek. Pozwala bowiem skutecznie ochronić się przed KZM, które notuje się obecnie już na terenie całego kraju. Szczepionka na kleszcze jednak nadal jest nieobowiązkowa, a jedynie zalecana, i co się z tym wiąże – także nierefundowana.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji, dzieci w klasach 1-3 na świadectwach otrzymują ocenę opisową. Jednak w ciągu roku to szkoły decydują o tym, jak będą oceniać swoich uczniów. Większość z nich utrzymała tradycyjny system ocen od 1. Do 6. Są też placówki, które zdecydowały się oceniać swoich uczniów inaczej. W studiu Dzień Dobry TVN z psycholog dziecięcą Moniką Perkowską porozmawialiśmy o tym, jakie są wady, a jakie zalety różnych systemów oceniania.
W Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś dwóch dziadków. Świeżo upieczonego - Zbigniewa Łuczyńskiego i doświadczonego - Tomasza Stockingera. Jak podoba im się bycie dziadkiem - rozpieszczają swoje wnuki? Czy dziadek Tomasz ma jakieś rady dla dziadka Zbigniewa?
Kangurowanie to bezpośredni kontakt dziecka ze skórą matki. Gwarantuje ono dziecku ciepło, łagodzi stres poporodowy, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i sprzyja rozwojowi malucha. Kangurowanie stosuje się w przypadku każdego dziecka, natomiast jest szczególnie istotne w przypadku wcześniaków.
Wiele dzieci wykazuje zdolności plastyczne i chęci do tworzenia. Jednymi z częściej wykorzystywanych narzędzi artystycznych są farby. Nauka malowania może być wspaniałą przygodą, choć wymaga czasu, a od dziecka także cierpliwości. Malowanie obrazów staje się jednak ogromną frajdą, zwłaszcza jeśli systematycznie pojawiają się postępy.
Bardzo wielu rodziców posyła swoje dzieci na dodatkowe, płatne zajęcia pozalekcyjne. Średnio wydają na nie 330 zł miesięcznie. Czy w obecnym systemie szkolnictwa wysyłanie dzieci na tzw. korki jest konieczne? Jeśli rzeczywiście jest taka potrzeba, by wysłać dziecko na korepetycje, jakie wybrać? W studiu Dzień Dobry TVN o korepetycjach rozmawialiśmy z Katarzyną Pijanowską, trener efektywnego uczenia się.
Jeśli nie masz pomysłu, jak wybrać prezent dla syna na 18. urodziny, ani skąd czerpać inspirację, polecamy kilka prostych, chociaż nie zawsze tanich rozwiązań idealnych na tę okazję.
Wybieranie prezentu dla dziecka nie musi być zmorą. Możesz kupić prezent, który sprawi przyjemność i dziecku, i rodzicowi. Wystarczy wybrać podarunek, który uczy i bawi.
“Ból jajników” opisywany jest przez kobiety jako rozpieranie w okolicy podbrzusza lub wrażenie kłucia. Jest zwykle odczuwany po prawej lub lewej stronie podbrzusza, niekiedy jednak może być zlokalizowany równocześnie po obu stronach jednocześnie.
Rolki dla dziewczynki znajdziemy w każdym sklepie sportowym. Występują w wielu kolorach, a nawet z wizerunkiem ulubionych bohaterów bajek. Rolki dla dziewczynki powinny być bezpieczne i wykonane z dobrej jakości materiałów. Nie możemy zapominać również o ochraniaczach na rolki dla dziewczynki i odpowiednim kasku na rolki.
Rolki dla dzieci to bardzo dobry pomysł na aktywność fizyczną. Jazda na rolkach pomaga dziecku w ćwiczeniu koordynacji i może być świetną formą zabawy. Rolki dla dzieci powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów, muszą być bezpieczne, a jednocześnie nie powinny krępować ruchów dziecka, by nie zniechęcić je do dalszej jazdy. Jak wybrać dobre rolki dla dzieci?
Organki dla dzieci to jedna z wielu propozycji zabawek, które pomogą dziecku rozwijać słuch muzyczny. Szczególnie polecane są dla maluchów, które w przyszłości chciałyby grać na pianinie lub innym instrumencie klawiszowym. Organki z mikrofonem dla dzieci dodatkowo zachęcą do rozwijania talentów wokalnych.
Choć nadprogramowe kilogramy w czasie ciąży przychodzą łatwo, to pozbycie się ich jest już znacznie trudniejsze. Na problemy z wagą po porodzie skarży się wiele świeżo upieczonych mam. Szukają diety, która pomoże im się pozbyć niechcianych wałeczków. Najnowsze badania dowodzą, że dłuższe niż sześciomiesięczne karmienie piersią wiąże się z utratą kilogramów nawet na okres kilku lat. Czy karmiąc piersią faktycznie można schudnąć? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to dwie ekspertki: Katarzynę Łodygowską, mamę dwóch córek oraz Agatę Aleksandrowicz, która jest dyplomowanym Promotorem Karmienia Piersią.
Nauka boksu to przede wszystkim praca nad kondycją fizyczną. Lekcje boksu polegają na budowaniu wydolności, a wiele ćwiczeń opiera się o trening beztlenowy, który daje najlepsze rezultaty. W jakim wieku warto zacząć trening bokserski? Teoretycznie nie ma to większego znaczenia, choć stopień zaawansowania należy dopasować do swoich aktualnych możliwości.
Szybka jazda na rolkach to sport zyskujący coraz większą popularność. Uprawiają go profesjonaliści i miłośnicy dynamicznej jazdy. Specyficzna budowa rolek, pozwala rozpędzić się nawet do 40km/h. Rolki powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów. O czym należy wiedzieć wybierając rolki do jazdy szybkiej?
Jazda na wrotkach i na rolkach cieszy się wśród dzieci ogromną popularnością. Oba sprzęty mają swoje plusy i minusy. Wrotki zapewniają większą stabilizację, natomiast rolki swobodniejszą i prostszą do opanowania jazdę. Co jest lepsze dla dzieci - wrotki czy rolki? Na czym łatwiej jeździć?