Brązowe upławy w ciąży mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Powinny one stanowić sygnał ostrzegawczy dla przyszłych mam i być powodem pilnej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. Brązowa wydzielina z pochwy w ciąży może się również pojawić po stosunku płciowym. W tym przypadku nie powinno to budzić niepokoju.
Obserwacja śluzu pozwoli Ci interpretować sygnały wysyłane przez własne ciało. Mogą one świadczyć o zapłodnieniu lub – wręcz przeciwnie – o jego braku. Warto więc regularnie odnotowywać wygląd i konsystencję swojego śluzu – na każdym etapie cyklu wygląda on bowiem zupełnie inaczej. Dzięki temu będziesz mogła ocenić swoją płodność, zauważyć symptomy zwiastujące ciążę oraz szybko reagować na różne infekcje.
Coraz więcej Polek decyduje się na poród przy pomocy cesarskiego cięcia. W 2017 roku niemal 44 proc. urodzonych dzieci przyszło na świat właśnie dzięki tej metodzie. Dlaczego kobiety boją się naturalnego porodu? Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia? Gościem Dzień Dobry TVN była prof. dr hab. Ewa Helwich - kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka.
Kolor, zapach i konsystencja śluzu zmieniają się w zależności od tego, na jakim etapie cyklu menstruacyjnego kobieta się znajduje. Odzwierciedla to zmiany hormonalne, które zachodzą w kobiecym organizmie. Jest to sytuacja indywidualna każdego organizmu.
Czy kobieta w ciąży może liczyć na preferencyjne traktowanie w pracy? Czy pracodawca może zlecić kobiecie w ciąży pracę w nocy lub pracę fizyczną? Ile godzin dziennie przy komputerze może spędzać ciężarna? Te kwestie reguluje Kodeks Pracy znowelizowany w sierpniu 2018 roku.
Chrypka jest objawem świadczącym o nieprawidłowej funkcji krtani, a czasem również innych struktur układu oddechowego. Może występować samodzielnie lub być składową innych chorób. Ważna jest prawidłowa diagnostyka przyczyn chrypki, gdyż ich identyfikacja umożliwia właściwe leczenie.
Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu jest traumatycznym przeżyciem dla kobiety, która traci dziecko. Istnieje wiele przyczyn i czynników, które mogą na to wpływać, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Każda ciąża obarczona jest ryzykiem, dlatego tak ważne jest stosowanie się do ogólno przyjętych zasad zmiany stylu życia przez kobiety ciężarne.
Ciąża bliźniacza może być niespodzianką dla wielu kobiet. Mimo że na początku nie różni się ona specjalnie od ciąży pojedynczej, pewne objawy mogą pojawić się w niej nieco wcześniej i sprawiać trochę więcej bólu.
Szanse na ciążę po 40. roku życia są już zdecydowanie mniejsze niż u dwudziestolatki, jednak wiele kobiet to właśnie w tym wieku jest gotowych na dziecko. Zdarza się również, że ciąża po 40. to wpadka. Duży wpływ na płodność i przebieg ciąży po 40. będzie miało właściwe przygotowanie do ciąży.
Czy karmienie piersią to skuteczna metoda antykoncepcyjna? Kiedy można zacząć starania o następne dziecko? Wszystko, co trzeba wiedzieć o kolejnej ciąży po ciąży.
Wiele kobiet słyszy od lekarza, że ich ciąża może być zagrożona. Co to znaczy? Jakie są jej objawy? Wszystko, co trzeba wiedzieć o ciąży wysokiego ryzyka.
Ciemieniucha u niemowląt najczęściej pojawia się na głowie i brwiach. Jak się objawia? Czym jest spowodowana? Czy rodzice powinni się niepokoić? Wyjaśniamy wszystkie zagadnienia związane z ciemieniuchą.
Erytrocyty w moczu w ciąży to częsty problem kobiet. Najczęściej nie jest to sygnał poważnej choroby, a jedynie jeden z objawów infekcji. Niemniej jednak, aby wykluczyć np. nowotwór, należy udać się do lekarza.
Kiedy serce się wykształca i zaczyna bić? W którym miesiącu dziecko słyszy dźwięki z zewnątrz? Te i inne pytania związane z rozwojem dziecka od zarodka do noworodka nurtują przyszłych rodziców.
Kaszel może przybierać kilka postaci, najczęstsze to kaszel mokry i suchy. Każdy z nich może mieć wiele przyczyn, może pojawić się nagle i prowadzić do duszności. Istotna jest znajomość sposobów radzenia sobie z kaszlem u niemowlaka.
Gazy u niemowlaka są zjawiskiem fizjologicznym. Dzięki nim z przewodu pokarmowego usuwana jest nadmierna ilość powietrza. Czasem jednak gazy są nasilone i bolesne, wymagają wtedy diagnostyki i włączenia właściwego postępowania.
Do częstych objawów po szczepieniu u niemowląt należy gorączka. Zazwyczaj przebiega łagodnie i nie przekracza 39 stopni. Jak długo może trwać gorączka i kiedy powinna rodziców zaniepokoić?
Kobiety w ciąży muszą przeprowadzać wiele badań. Jednym z tych, które powtarza się nawet co miesiąc jest badanie moczu. Bardzo często otrzymany wynik jest nieprawidłowy, szczególnie pod względem glukozy.
Ząbkowanie to jeden z kroków w rozwoju niemowlaka. Jest on naturalnym procesem, jednak często towarzyszą mu objawy budzące niepokój u rodziców, takie jak gorączka, wymioty, płaczliwość, brak apetytu. Ważna jest umiejętność odróżnienia gorączki przy ząbkowaniu od gorączki w przebiegu infekcji. Jak pomóc dziecku, któremu wyrzynają się zęby? Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu? Co zrobić, jeśli gorączka przy ząbkowaniu nie ustępuje? Podpowiadamy.
Młodzi ojcowie angażują się w życie rodzinne, a polityka prorodzinna im to ułatwia. Urlop tacierzyński, urlop ojcowski i rodzicielski pozwalają na aktywny udział w wychowaniu dziecka. Co musi zawierać wniosek o urlop ojcowski, ile dni trwa urlop tacierzyński? Sprawdź, jakie prawa przysługują młodemu ojcu i ile wynosi zasiłek ojcowski.
3. miesiąc to koniec najtrudniejszego okresu ciąży. Jakie dolegliwości towarzyszą kobiecie podczas trwania pierwszego trymestru ciąży? Na co powinna zwracać uwagę? Jak rozwija się dziecko w 3. miesiącu ciąży?
Piąty miesiąc ciąży to jeden z najważniejszych okresów w rozpoczynającej się więzi pomiędzy przyszłą mamą a dzieckiem. Wtedy wówczas kobieta zaczyna czuć pierwsze ruchy swojego malucha. Jak zmienia się dziecko w piątym miesiącu ciąży?
4. miesiąc ciąży to początek drugiego trymestru ciąży. Jest to również czas, w którym należy przeprowadzić badanie USG. Brzuch, chociaż jeszcze mały, zaczyna powoli nabierać kształtów. O czym należy pamiętać w 4. miesiącu ciąży?
Siódmy miesiąc ciąży to czas między 28. a 31. tygodniem. Jest to trudny fizycznie czas dla przyszłej mamy. W okresie tym może dojść do przedwczesnych skurczów i porodu.
Jeśli dopiero planujesz bycie mamą lub wiesz, że jesteś w ciąży już w tym momencie, musisz pamiętać o regularnych badaniach, dzięki którym będziesz wiedziała, że Twoje dziecko rozwija się prawidłowo.
Aby Twoje maleństwo mogło urodzić się naprawdę zdrowe, warto przed podjęciem decyzji o rodzicielstwie przeprowadzić szereg badań. Dzięki temu można na odpowiednio wczesnym etapie sprawdzić i jak najszybciej doprowadzić do ładu wszelkie możliwe nieprawidłowości. W tym okresie przebadać powinni się także przyszli tatusiowie.
To jedno z podstawowych badań, jakie powinna wykonać kobieta starająca się o dziecko lub już będąca w ciąży. Badanie GBS: jak się przygotować i jak wygląda? Przeczytaj, co powinnaś o nim wiedzieć.
Ciąża pozamaciczna (ektopowa) na początku nie daje wyraźnych objawów. Zdarza się, że nie wykrywa jej test ciążowy. Przeczytaj, jakie są objawy ciąży pozamacicznej i jak wygląda leczenie.
Ciąża bliźniacza oznacza, że w macicy rozwijają się jednocześnie dwa płody. Nie ma jednoznacznych objawów świadczących o ciąży mnogiej. Można ją stwierdzić dopiero podczas pierwszego badania USG. Ciąża bliźniacza wymaga szczególnego dbania o siebie i rozwijające się w łonie dzieci. W roku 2019 Ogólnopolski Dzień Bliźniąt przypada na 19 maja - dlatego rozmawialiśmy o nim w niedzielę w studiu Dzień Dobry TVN. Dowiedzcie się więcej o ciąży bliźniaczej!