Małgorzata Rozenek – Majdan jest jedyną kobietą w swojej rodzinie. Tak zresztą bywa wielu polskich rodzinach. Jak to jest być tą „jedynaczką”? Zapytałyśmy mamy, które podobnie jak Małgosia żyją na co dzień wśród samych mężczyzn.
Historia pani Aleksandry Kondraciuk mrozi krew w żyłach. Kobieta nad ranem poczuła, że odeszły jej wody. Towarzyszące temu mocne skurcze zmusiły ją do porodu w domu. Już kilka minut po przyjściu na świat dziecka rodzice rozpoczęli walkę o życie syna. "To był przypływ adrenaliny, mówiłam, że muszę go ratować, on musi żyć" – wspomina mama Miecia.
Gabriela przyszła na świat z niezwykle bujną czupryną, co wzbudziło sensację wśród personelu medycznego, który do tej pory nie widział noworodka obdarzonego tyloma włosami. Od tego czasu dziewczynka stała się również bohaterką lifestylowych portali i zyskała rzeszę fanów. Sprawdziliśmy, jak Gabi wygląda półtora roku po narodzinach.
Świeżo upieczeni rodzice często nie do końca wiedzą, jak ubierać noworodka do snu. Właściwie dobrana odzież, w której maluch ma spać, jest kluczowa dla jego efektywnego odpoczynku. Powinna więc zapewniać komfort i ciepło.
Rozpoczął się wrzesień, a dla dzieci oznacza to powrót do szkolnych ławek. Rodzicom, którzy w popłochu kompletują swoim pociechom wyprawkę, kilku cennych wskazówek udzieliła Magdalena Kordaszewska. Na jakie rzeczy zwróciła uwagę w rozmowie z Marcinem Prokopem?
Rozrywka to nieodłączny element życia każdego z nas. Pozwala cieszyć się relaksem, ucieczką od problemów dnia codziennego i beztroską zabawą, którą często przeżywamy wraz z najbliższymi. Poszukujesz wyjątkowych wrażeń i uwielbiasz dreszczyk adrenaliny? Jeśli tak, Majaland Kownaty to miejsce, które musisz odwiedzić! Czekają tam na Ciebie niesamowite atrakcje, które sprawią, że zapragniesz cieszyć się nimi znacznie dłużej niż przez kilka godzin i poczujesz, że po prostu musisz tam wrócić!
Pierwszy dzwonek już tuż tuż. Pojawia się pytanie o bezpieczeństwo dzieci i zachowanie ostrożności w dobie koronawirusa. Czy placówki oświatowe w przededniu rozpoczęcia roku szkolnego są gotowe na przyjęcie uczniów?
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Dlatego w trosce o stan zdrowia malucha powinno się zwracać uwagę na wszystkie niepokojące symptomy. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich, takie jak np. zimne rączki u niemowląt, są stanami fizjologicznymi.
Narodziny dziecka zmieniają nie tylko funkcjonowanie rodziny, ale i podejście do życia. Świeżo upieczone mamy, które jeszcze do niedawna twardo stąpały po ziemi, często tuż po narodzinach zamieniają się w istny kłębek nerwów. Obawa o zdrowie, bezpieczeństwo i wychowanie małej istoty bywa paraliżująca. Skąd w rodzicach tyle lęku, i jak wpływa on na przyszłość dziecka? Odpowiedziała nam Katarzyna Kucewicz, psycholog, pedagog i psychoterapeuta z Ośrodka Psychoterapii i Coachingu INNER GARDEN.
Britni Church urodziła jedenaścioro dzieci, co oznacza, że przez niemal 7 lat była w ciąży. Mimo fali hejtu, która wylewa się na rodzinę, kobieta planuje wraz z mężem powiększenie jej o kolejne potomstwo. - Przestałem się przejmować tym, co myślą ludzie. Uwielbiam mieć dużą rodzinę, zawsze jest ktoś, z kim mogę porozmawiać - stwierdziła.
Każdy rodzic chce dla dziecka najlepiej, dlatego tak dużą wagę przykłada do rozwoju swojej pociechy. Nie zawsze jednak wiedzą, jak pokierować jego edukacją w taki sposób, aby przyniosła najlepsze efekty. Mikołaj Marcela, pisarz i nauczyciel akademicki, postanowił to zmienić i skłonić dorosłych do refleksji nad istniejącym systemem szkolnictwa. W Dzień Dobry Wakacje opowiedział o swojej nowej książce "Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem. Edukacja, w której dzieci same chcą się uczyć i rozwijać".
We Wrocławiu przyszła na świat mała dziewczynka i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mama maleństwa jest od kilku miesięcy w stanie wegetatywnym i nawet nie wie, że jej dziecko się urodziło.
To temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Kobiety coraz rzadziej decydują się na wczesne macierzyństwo, jednak, tak późne wybiera niewiele. Jak radzą sobie najstarsze matki świata?
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, a właściwie pary. Czas oczekiwania na potomka z miesiąca na miesiąc dłuży się coraz bardziej, a przyszli rodzice przygotowują się na nowe wyzwania. W tym okresie bardzo ważne jest wsparcie i bliskość. A co z seksem, czy jest on bezpieczny dla mamy i dziecka?
Naukowcy ostrzegają: picie alkoholu w tygodniach od 5. do 10. od ostatniej miesiączki wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia samoistnego. Każdy kolejny tydzień spożywania trunków to 8-procentowy wzrost liczby poronień. Ryzyko nie jest związane z liczbą drinków w tygodniu, rodzajem napoju ani upijaniem.
Depresja prenatalna matki jest jednym z powodów zachodzenia zmian połączeń w mózgu dziecka, co w przyszłości może prowadzić do zmian w zachowaniu potomka oraz problemów w jego rozwoju. Do takich wniosków doszli autorzy nowej pracy opublikowanej w piśmie "Journal of Neuroscience".
Wielu rodziców - głównie z powodów finansowych - chciałoby, aby ich dzieci chodziły do przedszkoli publicznych. Niestety procedura zapisu do takiej placówki wcale nie jest taka prosta, zwłaszcza jeżeli robimy to po raz pierwszy. Adwokat Beata Patoleta wyjaśniła, jak krok po kroku przejść przedszkolną rekrutację.
Kangur to niezwykle popularny wśród uczniów konkurs matematyczny. W tym roku bezbłędnie rozwiązało go ponad 3, 2 tys. młodych ludzi. W zeszłym roku było ich zaledwie ośmioro. Wyniki są więc zadziwiająco dobre. Dr Maciej Kawecki, nasz ekspert ds. nowych technologii , ma pewne podejrzenia.
Dziecko po ukończeniu 1. roku życia dużo się rusza, eksploruje świat i potrzebuje na to energii. Wzrasta też jego zainteresowanie jedzeniem, różnymi smakami. Jadłospis rocznego dziecka odgrywa wielką rolę w jego prawidłowym rozwoju. Posiłki powinny dostarczać wszelkich niezbędnych składników pokarmowych, mineralnych i witamin.
Stosowanie żelu dezynfekującego podczas pandemii koronawirusa może stanowić zagrożenie dla dzieci - ostrzegają okuliści. Kilkoro maluchów z tego powodu trzeba było operować. Preparat dostał się do ich oczu z dozowników, które były umieszczone na wysokości odpowiedniej dla dorosłych. Czym to może grozić? Co w takiej sytuacji radzą lekarze?
Są rodzicami dwunastki dzieci - trójki swoich i dziewięciorga przybranych. Rodzina jest dla nich na pierwszym miejscu. Jak wygląda ich życie? Co jest najważniejsze w wychowaniu? Poznajcie niezwykłą historię Barbary i Czesława Klonowskich.
Zosia przyszła na świat 21 stycznia 2020 r., w Dniu Babci. Dla całej rodziny była niespodzianką, gdyż wszyscy spodziewali się, że urodzi się chłopiec. Nikt wówczas nie przypuszczał, że życie kruszynki wkrótce stanie w obliczu zagrożenia. U dziewczynki zdiagnozowano SMA typu 1. Rodzice rozpoczęli walkę o jej przyszłość.
W czasie pandemii i powszechnej izolacji dzieci dosłownie przyssały się do swoich telefonów. Czas więc zwrócić uwagę pociech na aktywny wypoczynek. Co możemy zaproponować swoim maluchom, żeby wzbudzić ich zainteresowanie i chęci? Posłuchaj, co na ten temat do powiedzenia mają nasi goście, którzy specjalizują się w nietypowych rozrywkach dla dzieci.
Przestrzeń, w której przebywają dzieci i to, w jaki sposób jest zagospodarowana ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju. Jak odpowiednio urządzić pokój dla dziecka i na co zwracać szczególną uwagę?
Sześcioraczki z Tylmanowej od samego początku skradły serca Polaków. W maju świętowały swoje 1. urodziny i powoli każde z nich nabywa kolejnych umiejętności. Okazało się też, że jeden z chłopczyków, Tymek, zaczął nosić okulary.
Sześcioraczki z Tylmanowej rosną jak na drożdżach. Niedawno świętowały roczek, a teraz celebrują nowe umiejętności. Mama sześcioraczków opublikowała na Instagramie urocze zdjęcie. Czego nauczyły się maluchy?
Obecnie zatroskani rodzice coraz częściej wysyłają swoje dzieci do leśnych szkół, aby nauczyły się obcować z naturą. Odwiedziliśmy jedno z takich miejsc pod Warszawą i porozmawialiśmy z wykwalifikowanymi nauczycielami.
Przez ostatnie miesiące dzieci zamknięte były w domach, gdzie miały lekcje online. Siłą rzeczy, mniej się ruszały. W wielu rodzinach zmieniły się też nawyki żywieniowe. Jak to mogło wpłynąć na zdrowie najmłodszych? Rozmawialiśmy na ten temat z dietetyczką Agnieszką Piskałą.
Wakacje nad morzem, szczególnie nad Bałtykiem, są wyjątkowo nieprzewidywalne. Dobrze jest przed wyjazdem sporządzić jak najbardziej szczegółową listę rzeczy do zabrania i „odhaczać” na niej poszczególne punkty. Nie wiesz, co zabrać na wakacje nad morze? Co wziąć dla siebie, co dla dziecka? Sprawdź poniższe listy.
Dzień Dziecka tuż-tuż! Pewnie zastawiasz się, co podarować swojemu maluchowi z tej okazji. Najlepszy prezent to ten trafiony, który będzie również edukował i rozwijał. Oto nasza propozycja.