Z powodu pandemii koronawirusa jedyną opcją dla dzieci zostaje nauka w domu przez specjalne platformy do zdalnych lekcji. W studiu programu Edyta Pilch doradziła rodzicom, jak pomagać maluchom w tym czasie. O swoich doświadczeniach w domowej edukacji opowiedzieli za to Ilona Wrońska i Leszek Lichota, którzy już kilka lat temu zdecydowali się na taki typ nauczania dla swoich dzieci.
Uczestniczką kolejnego odcinka programu "Kto to kupi" będzie Katarzyna Skowerska, która jest pomysłodawczynią poduszki do usypiania niemowląt. Dlaczego ten gadżet jest taki wyjątkowy? Jak działa?
Dużo czasu spędzamy obecnie z dziećmi w domu. Warto więc przyjrzeć się, jakie źródła mają niektóre konflikty z naszymi pociechami. Często upominamy za coś dziecko, a chwilę później popełniamy dokładnie te same błędy. Jaki mogą być tego skutki? O tym rozmawialiśmy z dziennikarką Lidią Piechotą oraz psychoterapeutką Katarzyną Kucewicz.
Rodzicom kończą się już pomysły na kreatywne spędzanie czasu z dziećmi. O pomoc w pokazaniu nowych zabaw poprosiliśmy animatorkę, Patrycję Lipińską. Nasz gość wykorzystał do tego rzeczy, które każdy z nas ma w domu.
Epidemia koronawirusa wymusiła zamknięcie szkół i przeniesienie nauki do domów, co jest wyzwaniem nie tylko dla nauczycieli, ale także rodzin uczniów. - To rzeczywiście jest duży stres, zwłaszcza dla rodziców, którzy pracują zdalnie i muszą połączyć dwa różne światy - przyznał Marcin Perfuński, tata pięciu córek.
Przyszła mamo, nie musisz już obawiać się o swój poród w trakcie kwarantanny. „Szkoła Dobrego rodzenia Mamo!Tato!” udostępniła całkowicie darmowego e-booka „Ciąża i poród w kwarantannie”.
Każda mama pragnie, by łóżeczko dziecka było piękne i przytulne, a maluch czuł się komfortowo podczas snu, dlatego też często decyduje się na umieszczenie w nich dodatkowych elementów, takich jak poduszka. Czy jednak poduszka dla niemowląt jest potrzeba? Jeśli tak, to w jakich przypadkach warto ją stosować i jaką poduszkę wybrać?
Podczas kwarantanny spędzamy dużo czasu w domu z rodziną. Może to być idealny moment na odpieluchowanie dziecka, pod warunkiem, że maluch jest na to gotowy. Kiedy następuje ten moment? Na co zwrócić uwagę? O tym w naszym studiu mówiła pedagog Mariola Kurczyńska.
Szkoły w czasie pandemii koronawirusa są zamknięte, nauczyciele prowadzą obowiązkowe e-lekcje. Jednak rodzice poszukują szerszej oferty, która umożliwi przebywającym w domu dzieciom zdobywać wiedzę. Jak mogą pomóc nowe technologie? Co można znaleźć w Internecie? O najlepszych inicjatywach edukacyjnych rozmawialiśmy z Justyną Suchecką, dziennikarką TVN24.
Układamy puzzle, rysujemy, gramy, wymyślamy zagadki. Siedząc w domu z dzieckiem, wspinamy się na wyżyny swojej kreatywności. Jednak od czasu do czasu możemy też im po prostu włączyć bajkę. O tym, jakie kreskówki puszczać naszym najmłodszym porozmawialiśmy z Anią Wendzikowską.
Obecna kwarantanna to dla wielu rodziców sprawdzian z cierpliwości, a także umiejętności wychowawczych. Marta Lech-Maciejewska razem z całą swoją rodziną prezentują kreatywne zabawy. Ich motyw przewodni to… zgadywanki!
Już od kilku dni zarówno dzieci, jak i dorośli pracują i uczą się zdalnie. Dla wielu rodziców zagospodarowanie swoim pociechom nadprogramowego czasu wolnego to ogromne wyzwanie. Zobacz, jakie zabawy możemy zaproponować dzieciom podczas przymusowego pobytu w domu.
Chustowanie jest świetną opcją do budowania relacji i bliskości z dzieckiem. Pozwala zapracowanym rodzicom spełniać swoje obowiązki, jednocześnie cały czas będąc przy dziecku. Poznajcie Magdalenę Ogińską, która jest tkaczką i razem z mężem i synkami tworzą piękne chusty.
W związku z sytuacją epidemiologiczną wszystkie szkoły rodzenia w naszym kraju zostały zamknięte. Fizjoterapeutka Joanna Mróz postanowiła prowadzić zajęcia online. Dowiedzcie się, jak wyglądają takie lekcje.
Od ponad tygodnia zostajemy w domu. Dzieci nie chodzą do szkoły i przedszkoli, rodzice pracują zdalnie. Sytuacja może budzić pewne frustracje i napięcia, które wyładowujemy na dzieciach. Kończy się najczęściej krzykiem… O negatywnych skutkach krzyku porozmawialiśmy z psycholog dziecięcą Agnieszką Golą.
Szkoły i przedszkola w całym kraju są zamknięte. Przerwa w zajęciach potrwa jeszcze do Wielkanocy. Zobacz, jak kreatywnie spędzać z dziećmi czas w domu. Skorzystaj z pomysłów na zabawy, podczas których nikt się nie będzie nudził.
Dwutygodniową przerwę mają również dzieci, które chodzą do żłobków. Rodzice tych najmłodszych maluchów mogą w tym czasie spróbować pożegnać butelkę ze smoczkiem i zastąpić ją kubeczkiem. O tym, jakie kubki wprowadzić na samym początku i czy mają one wpływ na rozwój aparatu mowy dziecka porozmawialiśmy z neurologopedą Marceliną Przeździęk.
Co robić z dziećmi w domu, kiedy szkoły i przedszkola w związku z koronawirusem są zamknięte? Ciekawe pomysły podsunęła nam psycholog i blogerka Kaja Wolnicka. Jak się bawi z dwójką swoich maluchów? Do czego służy im mąka?
Od kilku dni szkoły i przedszkola w całej Polsce są zamknięte. Dla wielu rodziców zagospodarowanie swoim pociechom nadprogramowego czasu wolnego to ogromne wyzwanie. Oto zabawy ruchowe, dzięki którym Twoje dziecko nie będzie się nudzić.
Panująca obecnie pandemia koronawirusa wymusiła wiele zmian nie tylko w społeczeństwie jako ogóle, lecz także w przypadku kobiet ciężarnych. Co ze szkołami rodzenia i jak obecnie wyglądają porody?
Szkoły i przedszkola w całej Polsce są zamknięte, prawdopodobnie przerwa zostanie przedłużona. Dla wielu rodziców to prawdziwy sprawdzian cierpliwości i umiejętności wychowawczych. Jak kreatywnie zagospodarować dzieciom czas w domu?
Po urodzeniu dziecka mamy w szczególny sposób dbają o higienę maleństwa. Czy ubranka dla noworodków trzeba gotować i prasować? W czym je prać? O tym w naszym studiu mówiła Izabela Sztandera, doradczyni macierzyństwa, doula.
Specjaliści alarmują: współczesne dzieci mają zbyt mało ruchu, co pogłębia problem otyłości, nadwagi i wad postawy. Zabieganym rodzicom często brakuje jednak pomysłów na to, co można robić z dzieckiem na dworze. Poniżej mały przewodnik i nasze pomysły na zabawy ruchowe dla dzieci.
Homeschooling, czyli inaczej edukacja domowa, to rozwiązanie w dzisiejszych czasach mało popularne – zwłaszcza w Polsce. Czy warto kształcić dziecko w domu, czy jednak lepiej wysłać je do szkoły, aby nawiązywało kontakty z rówieśnikami i poznawało świat?
Gry planszowe to nie tylko świetna rozrywka, ale także walor edukacyjny. Planszówki rozwijają kreatywność i uczą logicznego myślenia. Ich fanem jest Jakub Polkowski, który opowiedział nam, w co warto grać. Które gry są przeznaczone dla najmłodszych, a które dla tych nieco starszych?
Czytanie książek w młodym wieku to nie tylko świetny sposób na rozbudzenie wyobraźni i kreatywności, ale także na wzbogacenie słownictwa i naukę poprawnego używania języka. Z tego względu warto, aby maluchy jak najszybciej opanowały tę sztukę i korzystały z jej dobrodziejstw
Gdy za oknem deszcz, ziąb i plucha, a dzieci się nudzą, znakomitym pomysłem jest zbudowanie dla nich domowego toru przeszkód. Taki szlak z barierami i zadaniami wspiera rozwój maluchów w zakresie integracji sensorycznej, zapewnia dużą porcję ruchu, a samo zbudowanie go będzie doskonałą zabawą dla całej rodziny.
Zabawy dla 2-latka powinny być dopasowane do indywidualnego stopnia rozwoju dziecka. Jest to jednak wiek, w którym większość dzieci wykazuje podobne cechy. Jak bawić się z dzieckiem dwuletnim i dlaczego warto wymyślać własne zabawy z 2-latkiem?
Dzieci uwielbiają eksperymenty. Dlatego doświadczenia chemiczne lub fizyczne cieszą się wśród dzieci tak dużą popularnością. Proste doświadczenia dla dzieci są nie tylko zabawą, ale także sposobem na naukę o świecie przyrody, a jednocześnie dobrą szkołą cierpliwości i uwagi.
Masa plastyczna jest uwielbiana przez dzieci i może być doskonałym sposobem na zabawę ze swoją pociechą. Co więcej, lepienie z niej rozmaitych kształtów sprzyja rozwojowi motoryki, a także poprawia koncentrację dziecka.