Plan daltoński uczy dzieci samodzielności i odpowiedzialności za swoje działania i pobudza do kreatywności. O tym, na czym konkretnie polega ten sposób nauki porozmawialiśmy z psycholog Aleksandrą Piotrowską oraz nauczycielką Wioletą Adamską, która wprowadziła plan daltoński do swojej klasy oraz
Wychowanie dzieci to ogromne wyzwanie i niemały wysiłek. Maluchy bywają nieposłuszne, rozrabiają i nie słuchają dorosłych. Zrezygnowani i zmęczeni rodzice w takiej sytuacji często robią krok w tył i obrażają się na swoją pociechę. Czy to dobra metoda wychowawcza? Rozmawialiśmy o tym z psychologiem dziecięcym.
Probiotyki to nic innego jak żywe szczepy bakterii, które uzupełniają korzystną dla zdrowia florę w jelitach. Czy podawanie ich dziecku jest dobrym pomysłem? Jeśli tak, to kiedy to robić? O tym rozmawialiśmy z profesor Hanną Szajewską, pediatrą i kierownikiem Kliniki Pediatrii WUM.
Dziecko ma potrzebę. Czy tata z córeczką powinien skorzystać z damskiego czy męskiego WC? A co ma zrobić mama z synkiem? Z tym problemem mierzy się wielu rodziców. Jak radzą sobie z nim nasi goście?
W Szczecinie ktoś robi mamom pod górkę, i to dosłownie. W Lesie Arkońskim do użytku oddano niedawno podjazd dla wózków. Problem w tym, że jest bardzo stromy. Próbował z niego skorzystać nasz reporter Robert Stockinger. Sprawdź, czy mu się udało.
I tak się nie śpi, więc czy ja nie śpię rok czy trzy lata, to nie ma różnicy – twierdzi Karolina Kaliś, mama czwórki dzieci, z których trójka urodziła się rok po roku. Czy był to ciężki czas? Kto pomagał?
Kiedy jest odpowiedni czas, by po raz pierwszy pojechać z dzieckiem na narty? I jak je do tego zachęcić? -Dzieci muszą wiedzieć, że te narty nie są jakimś przymusem, bo tata zostawia na stoku i one muszą uczyć się jeździć – przekonuje instruktorka narciarstwa.
Jak uczyć dzieci religii i tego, że istnieje wiele kultur? Jak wychowywać je w duchu tolerancji? Na te pytania próbowaliśmy odpowiedzieć z naszymi gośćmi: psychologiem, nauczycielką religii oraz mamą dwójki dzieci, które świadomie zdecydowały, że chcą być ochrzczone.
W czterech kolejnych województwach rozpoczęły się ferie zimowe. Długo wyczekiwaną przerwą od szkoły cieszą się właśnie uczniowie z województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Zima w mieście nie musi być nudna. Zobacz ciekawe miejsca, które można odwiedzić z dziećmi w czasie ferii.
Odpowiednie wzmocnienie mięśni w czasie ciąży daje lepszy start po porodzie. Młoda mama będzie mogła szybciej wrócić do aktywności, a opieka nad maluchem, która zawsze wiąże się z wysiłkiem fizycznym, będzie łatwiejsza. Jakie ćwiczenia powinna wykonywać przyszła mama?
Wiele dzieci po powrocie ze szkoły potrzebuje odpoczynku i wyciszenia. Ale nie przy telewizorze czy grach komputerowych. Tego typu rozrywki - zamiast uwolnić najmłodszych od natłoku emocji - dostarczą im dodatkowych bodźców. Dla ukojenia stresu i napięcia warto sięgnąć po pomoce sensoryczne.
Przejście na emeryturę stanowi dla wielu osób przełomowy moment w życiu. Zachodzące zmiany dotyczą zarówno sfery materialnej, czasowej, jak i psychicznej. Trzeba się przystosować do zupełnie nowej sytuacji, co dla niektórych jest nie lada wyzwaniem. Dowiedz się, jak ułożyć sobie życie na emeryturze.
Ubezpieczenie samochodu, podróży czy nawet życia - rynek oferuje szeroki wachlarz polis. Możliwe są też ubezpieczenia porodowe, które gwarantują przyszłym rodzicom wiele udogodnień. Sprawdź, na co uważać przy wyborze najlepszej oferty.
Pomimo wielu obowiązków chcą pokazać, że mogą rozwijać się artystycznie. Panie skupione wokół Akademii Mam uczą się, jak fotografować swoje dzieci.
Kłótnie są, ale to jest normalne i dobre. Tak naprawdę jest to trening społeczny, który maluchy mają w domu – uważa Agnieszka Stefaniuk, mama siedmiorga dzieci. O co rodzeństwo kłóci się najczęściej? Czy rodzice powinni interweniować?
Wzrost liczby rodzin patchworkowych w Polsce i na świecie sprawił, że coraz więcej osób dołącza do istniejących już relacji rodzinnych. Bycie macochą czy ojczymem stanowi ogromne wyzwanie. Budowanie relacji z przybranymi dziećmi bywa niezwykle trudne i może ciągnąć się latami. Rodziny zrekonstruowane muszą umieć pogodzić interesy wszystkich swoich członków.
Nick Herbert stworzył aplikację rodzicielską, która ma pomóc rodzicom w komunikowaniu się z dziećmi. Do pracy nad programem zmotywowały go problemy ze skontaktowaniem się z synem. Aplikacja przejmuje kontrolę nad telefonem, blokuje jego wszystkie funkcje i wyświetlała wiadomość na całym ekranie. - To bardzo przydatne narzędzie - stwierdził jej twórca. Czy rodzice mają prawo kontrolować zawartość telefonu dziecka?
Mimo że wiernych w kościołach ubywa, podejście Polaków do kwestii chrztu jest dość tradycyjne. Wiele osób ulega presji rodziny i wbrew swoim przekonaniom decyduje, że dziecko przyjmie sakrament.
W tym roku zima nie rozpieszcza. Miliony polskich dzieci cierpią z powodu braku śniegu. Sposób na to znalazł tata małego Maksa, który specjalnie dla syna stworzył sanki… na kółkach.
Zakaz narzekania na terenie szkoły wprowadziła jedna z warszawskich podstawówek. Cel jest prosty: zmiana nastawienia uczniów, nauczycieli i rodziców. Przykład wzięły już inne placówki. Jakie są efekty akcji? Czy „zakaz narzekania” ma szansę objąć wszystkie szkoły w Polsce?
-Najtrudniej jest zachować umiar w kompletowaniu wyprawki – przyznała blogerka Kinga Kołodziejak-Gul. W studiu Dzień Dobry TVN pokazała, które akcesoria będą w pielęgnowaniu niemowlaka absolutnie zbędne.
W pięciu kolejnych województwach rozpoczynają się ferie zimowe. Poznaj atrakcyjne miejsca, które można odwiedzić z dziećmi w czasie dwutygodniowej przerwy od zajęć szkolnych. Zima w mieście też może być ciekawa!
Pierwszy ząbek, odcisk dłoni, opaska ze szpitala. Pomyślcie sobie, jakie emocje wzbudzą w was te przedmioty, kiedy będziecie je oglądać po latach, jako dorośli? Z tego właśnie powodu młode mamy przygotowują tzw. Pudełka Wspomnień. Czy wy macie takie dla swojego dziecka?
Poradnik dla rodziców „Pasterz serca dziecka” autorstwa Tedda Trippa wzbudził w ostatnim czasie olbrzymie kontrowersje. Wszystko za sprawą treści, które usprawiedliwiają, a nawet zachęcają do stosowania kar cielesnych. - Polskie prawo zakazuje bicia dzieci – przypomina Marta Skierkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
- Jeżeli ktoś powie Pani Janina, nikt nie będzie wiedział o kogo chodzi – przyznaje Janina Frączek, popularnie zwana „Aśką”. To właśnie ona wygrała plebiscyt "Położna roku". Tytuł przyznały pacjentki i ich rodziny. O swojej pracy, która jest jednocześnie pasją, Aśka opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.
„Czarna owca” wielu osobom kojarzy się negatywnie. Życie po swojemu bardzo często wymaga odwagi, nonkonformizmu i odnalezienia w sobie wewnętrznej mocy. Jednak asertywność może mieć wysoką cenę. Sprawdź, jakie konsekwencje może mieć bycie „czarną owcą”.
Rodzice często nie zwracają uwagi na pierwsze sygnały niedosłuchu u dziecka, zwłaszcza kiedy często ma katar. Nie należy tego bagatelizować, bo powracające infekcje mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia ucha, a w konsekwencji - problemów ze słuchem. Co powinno nas zaniepokoić? Kiedy się udać do specjalisty? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem - otolaryngologiem, dr. Michałem Wątróbskim.
Złość stanowi zdrowy odruch w rozwoju dziecka. Często niezwykle ciężko sobie z nią poradzić, zarówno najmłodszym, jak i rodzicom. Co można zrobić, żeby pomóc swoim pociechom zapanować nad silnymi emocjami?
Szkoły muszą walczyć z hałasem. Nadmiar decybeli rujnuje zdrowie i wywołuje agresję. Badania poziomu hałasu w polskich szkołach są alarmujące. Pomiary naukowców z warszawskiego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Politechniki Gdańskiej wykazały, że dawka hałasu na przerwach międzylekcyjnych może być niebezpieczna dla uczniów.
Macierzyństwo to wspaniały, ale i trudny czas, któremu towarzyszą liczne wątpliwości. Wśród nich jest kwestia karmienia piersią, nadal wzbudzająca wiele dyskusji. Jedna z kontrowersji dotyczy tego, czy wypada to robić w miejscach publicznych.