Jakie kapcie wybrać dla małego dziecka? Czy maluch powinien chodzić po domu boso, czy w kapciach? Czy buty do wyjścia na zewnątrz powinny być usztywniane? O tym, jakie obuwie wybrać dla najmłodszych, opowiedział nam fizjoterapeuta dziecięcy – Paweł Zawitkowski.
Nauka samodzielności to dla dziecka bardzo ważny czas. Czy i jak poprawiać dzieci w wykonywanych przez nie czynnościach? W studiu Dzień Dobry TVN opowiadała o tym psycholog dziecięcy, Dorota Maciejec.
Warzywa do diety niemowlaka należy wprowadzić przed owocami, aby przyzwyczaić dziecko do ich smaku. Najbardziej wskazanymi warzywami w żywieniu niemowląt są: marchew, ziemniaki, dynia, seler, pietruszka, brokuły.
Czy paski na świadectwie szkolnym są potrzebne? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali dr Aleksandra Piotrowska psycholog oraz Marcin Stiburski nauczyciel matematyki, fizyki w szkole podstawowej, inicjator „Szkoły minimalnej”.
Stroje na Halloween to obowiązkowy punkt zabawy. Zbliża się Halloween, a wymarzone przebrania naszych pociech mogą okazać się czasochłonne i trudne do wykonania. Czy da się wykonać efektowny strój w pięć minut? To możliwe! O ekspresowych przebraniach w Dzień Dobry TVN opowiedziała autorka bloga "Jak ona to robi" Elwira Rogoda.
Jąkanie się to zaburzenie płynności mowy, które jest problemem nie tylko natury lingwistycznej, związanym z nieprawidłowym tokiem wypowiedzi, ale także problemem społecznym. Jąkanie się może negatywnie oddziaływać na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka, a także powodować zaburzenia samooceny. O jąkaniu rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z: Aleksandrą Jastrzębowską-Jasińską, psycholog i terapeutą jąkania, Marceliną Przeździęk, neurologopedką oraz Klarą Zoll, mamą dziecka, które się jąka.
Dzieci zazwyczaj lubią jeść mięso. Zaspakaja głód i dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Rodzice rozszerzając dietę swoich pociech zastanawiają się, jakie mięso będzie dla nich najzdrowsze – czerwone czy drób? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyk Annę Radowicką, która podpowiedziała, jakie wybierać mięso dla naszego dziecka.
Wspólne czytanie to wspaniała zabawa, która rozwija wyobraźnię, powiększa zasób słownictwa i pogłębiania relacji dziecko-rodzic. O zaletach czytania dzieciom mówiły w Dzień Dobry TVN: Sylwia Stano i Zofia Karaszewska, ambasadorki akcji "Przerwa na Wspólne Czytanie".
Przeklinanie dziecka. Ten problem zazwyczaj pojawia się znienacka już w wieku przedszkolnym, kiedy dziecko odkrywa, jaką moc mają wulgarne słowa. Jak sobie poradzić z problemem przeklinania? Przemilczeć i nie reagować czy zwrócić uwagę lub karać? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Monikę Perkowską, pedagogiem i trenerem twórczego myślenia dr Moniką Just i blogerką i mamą trójki dzieci Justyną Kozłowską.
Przesądami, czyli „wiarą w tajemnicze, nadprzyrodzone związki między zjawiskami, w fatalną moc słów, rzeczy i znaków” jesteśmy karmieni od najmłodszych lat. Dotyczą one wielu sfer życia i różnych grup osób, w tym ciężarnych. Zwykle mówią, czego przyszła mama powinna unikać, by nie ściągnąć pecha na swoje dziecko. Jakie są najciekawsze przesądy w ciąży?
Pary posiadające już jedno dziecko, często biją się z myślami, czy jedynak powinien mieć rodzeństwo. O tym, co jest lepsze dla dziecka, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały Monika Chrapińska-Krupa, psycholog dziecięcy, mama jedynaka oraz Aleksandra Radomska, blogerka i mama jedynaczki.
Rozpoczął się nowy rok szkolny, co dla rodziców wiąże się z długą listą ważnych spraw do załatwienia. Jedną z nich – być może najważniejszą - jest ubezpieczenie dziecka. Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, czyli w skrócie NNW to po prostu niezbędne zabezpieczenie dla nas i naszego dziecka w sytuacji, gdyby w szkole lub w drodze do niej zdarzył się jakikolwiek wypadek. Przed decyzją o zakupie NNW, sprawdźmy koniecznie, jak chroni nas polisa. Co obejmuje ubezpieczenie szkolne? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?
Z urlopu macierzyńskiego korzystają kobiety bezpośrednio po narodzeniu dziecka. Ile trwa podstawowy urlop macierzyński? A co z dodatkowym urlopem macierzyńskim? Co trzeba zrobić, by starać się o roczny urlop macierzyński i jak się to przekłada na wysokość zasiłku macierzyńskiego?
Jakie objawy u dziecka świadczą o tym, że może u niego zaczynać się choroba i są wskazaniem do tego, żeby zostawić je w domu na obserwacji. W Dzień Dobry TVN o katarze, gorączce, kaszlu i osłabieniu organizmu rozmawialiśmy z dr. Pawłem Grzesiowskim.
Małgorzata Ohme: "Nie każdy musi być liderem i grać pierwszoplanowe role. Świat pomieści nas wszystkich, zarówno tych śmiałych jak i tych mniej śmiałych". O tym jak pomóc dziecku w pokonaniu nieśmiałości i radzeniu sobie z tremą przed publicznym wystąpieniem rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Aleksandrą Nieśpielak i Dorotą Maciejec.
Urodziny dziecka to ważne wydarzenie w jego życiu, na które czeka cały rok. To także wyzwanie dla rodzica. Podpowiadamy, jak zorganizować urodziny dziecka w domu, aby wszyscy bawili się doskonale, a dla mamy i taty nie było to stresującym przeżyciem. Reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała z animatorką, Patrycją Lipińską.
Ząbkowanie u dzieci to niewątpliwe ważny moment – zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Cały proces nie jest zbyt przyjemny dla dziecka, dlatego może się stać w tym czasie marudne i płaczliwe. Aby móc się na to przygotować, sprawdź, jak wygląda kalendarz ząbkowania.
Ludzie w związku nie potrafią wyzbyć się poczucia, że seks jest czymś, co powinno być stałym elementem zbliżenia pary. Co w sytuacji, gdy coś zaczyna się psuć, a my nie czujemy pożądania? Czy oznacza to koniec związku? Na pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedziała Marta Niedźwiecka, sex coach.
11 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. W tym dniu poruszane są tematy problemów, z jakimi zmagają się małe kobiety. Jak budować pewność siebie u dorastającego dziecka w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały Paulina Holtz, aktorka i mama dwóch córek, Nina Patalon, trenerka Reprezentacji Polski Kobiet w piłce nożnej o Angelika Talaga, ekspert ds. intelektualnego rozwoju dzieci.
Biegunka jest dolegliwością, która charakteryzuje się koniecznością częstszego oddawania stolca oraz jego zwiększoną ilością. Zmianie ulega też jego zapach i konsystencja. Biegunka przy karmieniu piersią jest bardzo ważną kwestią dla kobiet w czasie laktacji. Jak ją bezpiecznie wyleczyć?
W programie Dzień Dobry TVN Katarzyna Pijanowska, trener efektywnego uczenia się wyjaśniła, dlaczego kartkówki i sprawdziany pełnią ważną rolę w szkole.
Wspólne czytanie to wspaniała zabawa, która rozwija wyobraźnię, uczy empatii i otwartości na świat i ludzi - zarówno dzieci, jak i rodziców. O zaletach wspólnego czytania mówił w Dzień Dobry TVN Michał Rusinek, ambasador akcji "Przerwa na Wspólne Czytanie".
Klocków Lego nie trzeba przedstawiać chyba nikomu i trudno się dziwić – bawią one kolejne pokolenia. A co ważniejsze wspierają rozwój i kreatywność! Zabawa to bowiem najatrakcyjniejszy, a zarazem najbardziej efektywny sposób nauki.
Czy rodzice powinni zdrabniać imiona dzieci? O domowych imionach dla najmłodszych w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali psycholog Dorota Maciejec, blogerka Paulina Będźmirowska i aktorka Anna Kerth.
Rano zimno i pada, po południu kilkanaście stopni. Jak ubrać dziecko, by nie marzło i czuło się przez cały dzień komfortowo? Porad w studiu dzień Dobry TVN udzielała stylistka Kaja Śródka.
Jak sprawić żeby dziecko połknęło muzycznego bakcyla? Najlepiej wie o tym Robert Stockinger. To właśnie 2-letnia córka dziennikarza nagrała swój pierwszy przebój. Na antenie „Dzień Dobry TVN” dumni rodzice pochwalili się uroczą piosenką.
Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie rodziców? Choć taka informacja jest trudna do przekazania, nie należy zwlekać z rozmową. Dzieci wyczuwają napięcie między dorosłymi, dlatego też zalecana jest szczerość. Do rozmowy należy się jednak odpowiednio przygotować i dostosować przekaz do wieku pociechy. W Dzień Dobry TVN temat ten poruszyliśmy z Zuzanną Suchecką, psycholog dziecięcą i młodzieżową oraz Żanetą Bogdziewicz, blogerką, rozwiedzioną mamą.
Jedni nie wyobrażają sobie wychowania dziecka bez tego akcesorium, inni nie kupują go z premedytacją uważając, że dziecko łatwo się od niego uzależni, nie będzie chciało ssać piersi i zepsuje sobie zgryz. O tym, czy dawać dziecku uspokajacz w postaci smoczka w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Marceliną Przeździęk, neurologopedą oraz Sylwią Bieńkowską, położną i doradczynią laktacyjną.
W kontaktach rodziców z dzieckiem niezwykle ważne są dotyk i więź emocjonalna. Dziecko dotykane przez rodzica czuje się bezpiecznie, rozluźnia się. Jak wykonać prawidłowy masaż niemowlęcia, pokazuje, krok po kroku, fizjoterapeuta dziecięcy Paweł Zawitkowski. Masaż redukuje stres, wyzwala hormony szczęścia, pomaga w budowaniu więzi, ma także wpływ na prawidłowy rozwój maluszka.
Jakie są skuteczne sposoby na ulewanie u niemowlaka? Co zrobić, jeśli maluch ulewa wodą przez nos? Czy normalne jest ulewanie u niemowlaka godzinę po jedzeniu?