Proste rozwiązania bywają często najbardziej skuteczne. Przekonali się o tym uczniowie szkoły podstawowej w Bartnikach, którzy aktywnie spędzają nie tylko lekcje wf-u. Zamiast na krzesłach siedzą na piłkach gimnastycznych. W materiale Roberta Stockingera o tym, skąd wziął się pomysł na inicjatywę oraz jakie są jej rezultaty opowiedział Michał Piłowski oraz Katarzyna Wychowaniec ze szkoły podstawowej im. Jana Kwiecińskiego w Bartnikach.
Dowiedzieliśmy się ostatnio, że Ania i Robert Lewandowsy spodziewają się drugiego dziecka. Jak dziś się czuje Robert? Jak przygotowuje się do nowej, ale już znanej sobie roli? Co jest najważniejsze dla Roberta?
Każde postępy w rozwoju dziecka są dla rodziców powodem do ogromnej dumy. Cieszymy się, gdy maluch próbuje stawać na nóżkach, zaczyna poznawać świat i uczyć się komunikacji z otoczeniem. Często zapominamy, że każda z tych czynności wymaga czasu i chcemy, żeby nasze dziecko biegało i mówiło najszybciej, jak tylko się da. Wymowa spółgłosek bywa jednak trudna, a najbardziej problematyczna jest głoska „r”. Problemy z wymową u kilkulatka są zupełnie normalne i łatwe do opanowania. Nie wiesz, jak nauczyć dziecko wymawiać „r”? Sprawdź nasze wskazówki!
Ruch w rozwoju małego dziecka jest niezbędny. Zabawy na placu zabaw doskonale rozwijają zdolności ruchowe, manualne i wiele innych umiejętności. Ciekawe gry i zabawy dla dzieci na dworze zapewniają mnóstwo radości, atrakcji, a jednocześnie sprzyjają pogłębianiu więzi rodzinnych. O korzyściach, jakie płyną z ruchu i o tym, dlaczego dzieci muszą mieć gdzie się bawić, w studiu Dzień dobry TVN porozmawialiśmy z fizjoterapeutą Pawłem Zawitkowskim.
Nie da się zatrzymać czasu, ale można spróbować uwiecznić wspomnienia. Wielu rodziców stara się utrwalić najważniejsze chwile swoich dzieci w formie listów i pamiętników. Obecne w studiu Dzień Dobry TVN Patrycja Just, Monika Just oraz Kinga Kołodziejczak-Gul opowiedziały o znaczeniu tego typu pamiątek.
Wielu lekarzy i fizjoterapeutów uważa chodzenie na basen w ciąży za bardzo dobry sposób na aktywność przyszłych matek. Pływanie w basenie jest bezpieczne nawet w zaawansowanej ciąży. Warto jednak wziąć pod uwagę możliwe zagrożenia i korzystać z basenu mądrze. Sprawdź, czy można chodzić na basen w ciąży i dlaczego basen w 9 miesiącu ciąży to dobry pomysł.
Tempo życia nieustanie przyspiesza. Dotyczy to nie tylko młodych, ale i seniorów, którzy o wiele aktywniej spędzają swój czas – realizują pasje, podróżują czy uczą się nowych rzeczy. W wielu rodzinach panuje jednak przekonanie, że najważniejszym obowiązkiem babci jest zajmować się wnukami. Czy tak jest na pewno? O tym, jak znaleźć złoty środek opowiedziały Beata Borucka i Zuzanna Skalska.
Kolka potrafi być męcząca nie tylko dla malucha, ale także i jego rodziców. Jak sobie z nią poradzić? Dziś w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym pediatra Anna Garbień.
Zgodnie z polskim prawem alkohol mogą kupować jedynie osoby, które ukończyły 18. rok życia. Najnowsze badania pokazują jednak, że ogromny odsetek młodych Polaków nie ma większych trudności z dostępem do alkoholu. Jak jest w praktyce? Odpowiedź na to pytanie poznamy dzięki prowokacji dziennikarskiej reportera Dzień Dobry TVN Michała Nobisa oraz goszczących dziś w studiu specjalistów: Sylwestra Soćko i Natalii Tur.
Jak poradzić sobie z małym i delikatnym niemowlakiem? Dziś w programie położna Agnieszka Mińko opowiedziała, jak obcinać paznokcie u malucha.
Anna Lewandowska kilka dni temu ogłosiła, że spodziewa się drugiego dziecka. 2,5 –letnia Klara będzie mieć niedługo rodzeństwo. Kiedy jest najlepszy czas na drugie dziecko i jaka róznica między dziećmi jest najlepsza? W studiu Dzień dobry TVN porozmawialiśmy o tym z naszymi gośćmi: Olgą Hilger, mamą trójki dzieci oraz Martą Lech-Maciejewską, mamą dwóch chłopców.
Coraz częściej młodzi rodzice zostawiając swoje dzieci pod opieką niań decydują się na ukryty monitoring. Rodzice kupują zabawki, sprzęty z ukrytymi kamerami. W ten sposób będąc w pracy mogą dowiedzieć się, czy dziecko jest bezpieczne. Rodzi to jednak pytanie, czy taki ukryty monitoring jest legalny? W studiu Dzień dobry TVN zapytaliśmy o to prawnika dr. Macieja Kaweckiego.
Nie da się ukryć, że zabawa jest najlepszą formą nauki i poznawania świata przez dziecko. Gry edukacyjne dla dzieci sprawiają, że maluchy mogą zmierzyć się z wieloma bodźcami, zaznajomić się z zasadami fair play, nauczyć się zdrowej rywalizacji, zdobyć czy poszerzyć wiedzę.
Dane statystyczne wskazują na to, że Polacy opuszczają dom rodzinny średnio w wieku 28 lat. Wynik ten plasuje ich za większością młodych Europejczyków. Powodów tego stanu może być wiele: niskie zarobki, brak mieszkań, a niekiedy – nadopiekuńczość rodziców. Więcej na ten temat opowiedziały Sylwia Anderson-Hanney oraz Joanna Pomianowska.
O tym, jaki wpływ na słuch dziecka mają głośne zabawki, dziś w Studiu Dzień Dobry TVN opowiadał dr Michał Wątróbski, otorynolaryngolog.
Tradycyjna szkoła częściej kładzie nacisk na popełnione przez uczniów błędy, aniżeli poczynione przez nich postępy. Nauczycielka Katarzyna Maciąg i dr Marzena Żylińska opowiadają o tym, jak metoda zielonego ołówka stara się walczyć z tym podejściem zastępując je pozytywnym wzmacnianiem.
Heidi Murkoff jest autorką bestsellerowych poradników temat ciąży i rodzicielstwa. Sprzedała ich ponad 40 mln. Magazyn „Time” zaliczył ją w 2011 roku do grona 100 najbardziej wpływowych postaci na świecie. Królową poradników dla młodych mam gościliśmy dziś w studiu Dzień dobry TVN.
Szkoła powinna być miejscem sprzyjającym skupieniu i nauce, a także bezpiecznym. Niestety, coraz częściej słyszy się o aktach przemocy uczniów wobec siebie. Według badań, co trzeci polski uczeń doznał przemocy fizycznej lub psychicznej w szkole i boi się do niej chodzić. 5 listopada wystartowała akcja "Bądź kumplem nie dokuczaj", która zwraca uwagę na relacje z uczniami i ma przeciwdziałać przemocy. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy psycholog Martę Żysko-Pałubę, Agnieszkę Stefaniuk, mamę siedmiorga dzieci oraz Jakuba Dymowskiego, który jest nauczycielem i tatą.
Kiedy kobieta zostaje mamą niemal natychmiast w jej otoczeniu pojawiają się osoby, które chciałby podzielić się ze świeżo upieczoną mamą wskazówkami i złotymi radami dotyczącymi macierzyństwa. Niestety część z tych rad bywa bardzo irytująca. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy młode mamy: Irminę Chrobak, Agnieszkę Szaniawską i Marię Wolną-Pasek. Które wskazówki najbardziej je denerwowały? Jak sobie z nimi radziły?
Tablice i ścieżki sensoryczne to idealny sposób na rozwijanie zmysłu dotyku u dziecka. Zamiast inwestować w niekiedy drogie zestawy, ścieżkę, lub tablicę sensoryczną można przygotować samemu, a to jak, będą one wyglądały, zależy tylko i wyłącznie od naszej pomysłowości. Coraz częściej wykorzystuje się ćwiczenia ze ścieżkami i tablicami sensorycznymi w przedszkolach. W Dzień Dobry TVN Wiesiek Skiba i Monika Księżakowska pokazali nam jak stworzyć domową tablicę sensoryczną.
Słyszeliście kiedyś o fenomenie pedagogiki Montessori? Na czym polega oraz jak urządzić pokój w tym stylu dziś w programie Dzień Dobry TVN opowiedziała Anna Adamczyk, nauczyciel przedszkolny i wczesnoszkolny.
Próchnica zębów wśród dzieci wciąż się zwiększa. Czy obecność stomatologa w szkole coś by zmieniła? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Aleksandra Burczyńska dentystka dziecięca.
Według statystyk Polska należy do krajów, gdzie liczba cięć cesarskich jest bardzo wysoka. Aż 50 proc. porodów stanowią zabiegi operacyjne! To odsetek znacznie wyższy od zalecanego przez WHO poziomu cesarskich cięć, czyli 10-15 proc. Niestety odporność dzieci urodzonych przez cc jest niestety niższa od tych urodzonych siłami natury. Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie wymagają dodatkowej suplementacji? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z ginekologiem dr n. med. Grzegorzem Południewskim.
Mówi się, że pierwszy rok z życia dziecka, zwłaszcza pierwszego, jest dla rodziców trudny. Posiadanie więcej niż jednego dziecka wielu mamom wydaje się wielkim wyzwaniem. Na ile prawdziwe jest powiedzenie, że przy pierwszym dziecku wszystkiego się uczymy, a z każdym kolejnym będzie już łatwiej? O swoich doświadczeniach przy pierwszym, drugim, a teraz trzecim dziecku, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały nam młode, ale już doświadczone mamy: Aleksandra Woźniak i Anna Weber, które prowadzą kanał „Mama Lama”.
Jak wychowywać dziecko, aby od małego uczyło się samodzielności? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali Justyna Korzeniewska, psycholog dziecięca oraz Olga Polny i Kamil Polny, rodzice 6- latka i 8-latka.
Jak przygotować się do ciąży? W sytuacji, gdy planuje się powiększenie rodziny, warto podjąć odpowiednie kroki i wdrożyć zdrowy styl życia jeszcze przed samym poczęciem. Zapewni to prawidłowy rozwój dziecka oraz pozwoli uniknąć problemów związanych z donoszeniem ciąży.
Według statystyk jedna kobieta na cztery traci ciążę na różnym etapie. Jakie prawa ma kobieta, która poroniła? Czego może oczekiwać od szpitala? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Katarzyna Łodygowska, prawniczka, ks. Krzysztof Porosło i Małgorzata Żochowska-Krowicka, mama, która przeżyła kilka poronień.
Tydzień temu poznańska Policja zatrzymała mężczyznę, który zaczepiał dzieci na terenie całego Poznania, zwłaszcza w komunikacji miejskiej. Zatrzymany zagadywał i dotykał dzieci. Dziś Halloween. Większość dzieciaków wyjdzie popołudniu z domu, by zebrać jak największą liczbę cukierków. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy psycholog Martę Skierkowską z Fundacji dajmy Dzieciom Siłę, z która porozmawialiśmy, jak przygotować dzieci na tego typu zaczepki i które sygnały powinny odbierać jako te ostrzegawcze.
Kostium i makijaż na Halloween. Jak przygotować efektowne przebranie wykorzystując to, co mamy w domu? Przebranie na Halloween nie musi być skomplikowany, a wykonanie makijażu i kostiumu może być świetną zabawą dla całej rodziny! Zobacz propozycje na niezwykle proste w wykonaniu stroje i makijaże na Halloween dla dzieci. W kawiarence Dzień Dobry TVN stylistka Marta Pożarlik podpowiedziała, jak wykorzystać to, co mamy w domu w swoich szafach.
Gry i zabawy na Halloween dla dzieci. Jak zorganizować fajne przyjęcie halloweenowe? Zabawy halloweenowe dla dzieci cieszą się ogromną popularnością. Straszliwe, integrujące lub śmieszne gry, stanowią dobry sposób na spędzenie tego święta. Podstawą udanej imprezy są przebrania, które nie zawsze muszą budzić lęk i grozę. Jakie zabawy na Halloween warto przygotować? Jakich gadżetów nie powinno zabraknąć?