Lekcje w szkole nie powinny zaczynać się wcześniej, niż o 9:30 - uważają specjaliści. W programie rozmawialiśmy o tym, czy późne wstawanie jest korzystne dla rozwoju nastolatków, czy też raczej je rozleniwia.
Ferie to czas zabawy i beztroski, jednak zimowe szaleństwo może skończyć się nieprzewidzianym wypadkiem. Z tego powodu warto pamiętać o zapewnieniu swojemu dziecku odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Oliwia może poszczycić się tytułem najmłodszej tatuatorki w Polsce. Swój pierwszy tatuaż wykonała w wieku 7 lat. Dziś uczy się i w wolnych chwilach rozwija pasję w salonie taty.
Ilekroć będziemy przykrywać dziecko w nocy, ono i tak się po chwili rozkopie. Nieustannie poprawiać kołderkę czy odpuścić? Zapytaliśmy o to pediatrę Anetę Górską – Kot oraz blogerkę Kingę Kołodziejczak – Gul.
Ferie oficjalnie rozpoczęte. Uczniowie pięciu województw już cieszą się szkolną przerwą. Jednak nie wszyscy z nich wyjadą, by cieszyć się zimowym szaleństwem. Poznaj ciekawe miejsca, które można odwiedzić z dziećmi w czasie ferii.
Nieśmiałość należy do cech charakteru, które mogą odcisnąć swoje piętno na wielu aspektach życia społecznego człowieka. Niektórym towarzyszy przez cały czas, inni uczą się z nią radzić. Wiele osób traktuje ją jako przypadłość, z której należy się wyleczyć, w szczególności w dzieciństwie. Czy tak jest faktycznie? Zobacz, co powinien zrobić rodzic nieśmiałej pociechy.
Stawy biodrowe niemowlaka są bardzo delikatne. Zanim się w pełni ukształtują – a potrzebują do tego czasu, rodzice muszą na nie uważać. Co robić, a czego nie, by bioderka dziecka mogły prawidłowo się rozwijać? Zapytaliśmy o to fizjoterapeutkę neurorozwojową Małgorzatę Lewandowską.
Mały Filip z Częstochowy zachorował na odrę zanim został zaszczepiony. Trafił do szpitala z ciężkimi powikłaniami – miał zapalenie ucha środkowego i płuc. Był bardzo chory i osłabiony. Na szczęście dziś choroba to tylko przykre wspomnienie. O zagrożeniach, jakie niesie ze sobą odra, w studiu Dzień dobry TVN opowiedział dr Paweł Grzesiowski.
Wybór szkoły średniej, to jedna z pierwszych dorosłych decyzji każdego młodego człowieka. Tak poważnemu przedsięwzięciu towarzyszy wiele nerwów i stresu. Dowiedz się, co możesz zrobić, żeby dobrze wybrać szkołę dla Twojego dziecka.
Już 13 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe i będzie to dla wielu naszych pociech pierwszy samodzielny wyjazd. Justyna Kozłowska, blogerka parentingowa oraz mama trójki dzieci, zdradziła naszym widzom, jak pomóc spakować się dziecku.
Już za chwilę rozpoczynają się ferie zimowe. Rodzice staną przed poważnym problemem – jak spakować walizkę dziecka, by niczego mu w czasie wyjazdu nie zabrakło. Swoimi sposobami podzieliła się z nami mama trójki dzieci - Anna Dydzik.
Pod naciskiem rodziców szkoła w Lisowie zrezygnowała z lektury o Harry'm Potterze. Ich petycje, kierowane do dyrekcji szkoły, były bardzo stanowcze. O tym, na ile rodzice powinni mieć realny wpływ na listę lektur szkolnych, rozmawialiśmy z Justyną Suchecką - autorką artykułu „Lektury wyklęte” oraz polonistką, Natalia Bielawską.
Pani Weronika Michalska w 2019 roku urodziła dwójkę dzieci.Nie były to bliźniaki! Pierwsze przyszło na świat w styczniu, drugie w grudniu. Jak długo kobieta powinna czekać z kolejną ciążą, żeby była ona bezpieczna? Spytaliśmy o to ginekologa, dr. n. med. Ewę Kurowską.
Gimnastyka dla dzieci pomaga im w kształtowaniu koordynacji i równowagi. Lista korzyści płynących z uprawiania sportu jest o wiele dłuższa. Nic więc dziwnego, że niemal żaden rodzic nie wyobraża sobie rozwoju swojego dziecka bez tej wpływającej na zdrowie fizyczne i psychiczne aktywności.
Sąd w Turynie skazał ojca, który nie płacił alimentów na swoje dziecko, na kilka miesięcy więzienia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dziecko to ma 35 lat. Czy w świetle polskiego prawa rodzic jest zobowiązany, do płacenia alimentów na rzecz dorosłego potomka? W jakich przypadkach rodzice mogą domagać się ustania obowiązku alimentacyjnego?
Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka na ferie oznacza również rozłąkę z rodzicami. Płacz, codzienne telefony do mamy, by po niego przyjechać. Jak przygotować malucha na pierwszy wyjazd bez rodziców? Co nas powinno zaniepokoić?
Moda na nadawane imiona zmienia się co sezon. Jakie imiona wiodły prym w minionym 2019 roku? Jakie warunki musi spełnić imię, by zostało zaakceptowane w USC? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy językoznawczynię UW dr hab. Katarzynę Kłosińską.
Ilustracje w książce są dla dzieci bardzo ważne. To z narysowanymi bohaterami utożsamiają się mali czytelnicy. Jaki obrazki przyciągają wzrok maluchów? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziecięcego pisarza Grzegorza Kasdepke. Spotkaliśmy się również z Józefem Wilkoniem.
Seplenienie dziecka jest z jednej strony uroczym zjawiskiem, z drugiej zaś może niepokoić rodziców. Kiedy „psieplasiam” jest jeszcze kwestią wieku, a kiedy wadą wymowy? I w jakich przypadkach należy udać się do logopedy?
Aquaparki, wesołe miasteczka, parki linowe – to tylko niektóre atrakcje dla dzieci w Zakopanem. Niezależnie od tego, jaką porę roku wybierzesz na rodzinną podróż, w stolicy Tatr po prostu nie da się nudzić. Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na wakacje lub ferie, koniecznie rozważ wyjazd do Zakopanego.
W polskich szkołach jest za mało zajęć z muzyki. A zabawa na instrumentach rozwija motorykę dziecka, wpływa na zmysły i umysł malucha. Bawmy się muzyką w domu!O szczegółach opowiedziała nam Magdalena Kordaszewska, terapeuta integracji sensorycznej.
W Świeradowie-Zdroju rodzice przedszkolaków z jednej z placówek zostali poproszeni, by podczas przedstawienia wyłączyli telefony. Dlaczego? Z mamami dzieci oraz z psychologiem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska.
Od 1. listopada na Litwie obowiązuje oficjalny zakaz sprzedaży i wytwarzania zabawek oraz produktów spożywczych, których opakowanie imituje napoje alkoholowe. Litewskie przepisy dotyczą między innymi bezalkoholowego szampana dla dzieci. W studiu rozmawialiśmy o tym, z czego wynika zakaz i co ma zmienić.
Katarzyna Klimiuk – Bibik prowadzi w pojedynkę rodzinę zastępczą dla dziewięciorga dzieci. Jak obie radzi jako zastępcza mama? Jak wygląda ich dom? Zajrzeliśmy do wyjątkowej rodziny z kamerą Dzień Dobry TVN.
Sylwester już za chwilę! Skoro bawić mogą się dorośli, to dlaczego nie zorganizować przyjęcia dla najmłodszych? Patrycja Lipińska podpowiedziała nam co zrobić, żeby wieczór sylwestrowy był ciekawy również dla maluchów.
Zbliża się Sylwester. Spędzić go z dzieckiem, czy może wyjść do znajomych bez niego? Kiedy jest ten moment, by po raz pierwszy spędzić czas bez malucha? Jak nie mieć przy tym wyrzutów sumienia? I co zrobić, by dziecko nie czuło lęku, że je zostawiamy? Zapytaliśmy o to rodziców dwojga dzieci oraz psycholog.
Niektóre pary niemogące spłodzić dzieci w sposób naturalny, decydują się procedurę in vitro. Przez co muszą przejść kobiety, które tym sposobem starają się o potomstwo? Posłuchajcie ich wspomnień. Łapią za serce.
Dziadkowie są w naszym życiu bardzo ważni. Relacje wnuków z dziadkami oparte są na miłości i więzi, która buduje na całe życie oraz na braku wszelkich zakazów. O tym, jak dbać o relacje z dziadkami rozmawialiśmy w studiu Dzień dobry TVN.
Najpierw były Mikołajki, później Gwiazdka. Nasze dzieci dostają w grudniu mnóstwo prezentów. A jak się okazuje, im więcej zabawek, tym mniejsza radość malucha. O tym, jak ilość zabawek wpływa na jakość zabawy i rozwój dziecka porozmawialiśmy z Martą Żysko-Połubą.
Od wielu lat na większości polskich osiedli dominują zakazy - zabaw, grania w piłkę, jazdy na rolkach, czy rowerze. W konsekwencji, młodzież traci zainteresowanie sportem i przebywaniem na świeżym powietrzu. Władze Kalisza postanowiły to zmienić. Zobacz wideo