Gniotki sensoryczne to zabawki antystresowe dla dzieci zrobione z balonów i mąki ziemniaczanej. Pomogą dziecku rozładować napięcie i nadmiar energii, a jego wspólne wykonanie może być doskonałą zabawą. Jak zrobić gniotka?
Kreatywne zabawy rozwijają wyobraźnię dziecka w każdym wieku. W grze i zabawie ważny jest kontakt z rodzicem, rodzeństwem czy kolegami i koleżankami z przedszkola. To także dzięki niemu maluch się prawidłowo rozwija. Marcin Sawicki spotkał się z polską drużyną, która wybierze się na Olimpiadę Kreatywności w Chinach. Jak wyglądają takie zawody i jak można ćwiczyć kreatywność?
Wielu rodziców zastanawia się, czy istnieje jakiś cudowny przepis na to, jak wychować szczęśliwe dzieci. Co robić, aby pociechy wyrosły na mądrych, wrażliwych i pewnych swojej wartości ludzi? Jakich błędów unikać, by nie wpłynęły one na dorosłe życie dziecka?
Bańki mydlane kochają wszyscy, a ich największymi miłośnikami są oczywiście dzieci. W sklepach jest dużo produktów, które pozwalają wyczarować mieniące się, latające bąbelki. Warto jednak wiedzieć, jak zrobić bańki mydlane samodzielnie, bo przepis na ich wykonanie jest niezwykle łatwy.
Jak zrobić piasek kinetyczny? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy zamiast kupować drogi produkt wolą przygotować go samodzielnie. Jest to możliwe, ponieważ przepis na piasek kinetyczny jest niezwykle prosty i opiera się na składnikach znajdujących się w każdym domu.
Piankolina to obok ciastoliny i piasku kinetycznego jedna z najpopularniejszych mas plastycznych. Można ją kupić jako gotowy produkt w sklepie, jednak ze względu na prosty skład łatwo robi się ją również w domu. Przepis na piankolinę opiera się na kilku składnikach, dlatego warto wykorzystać go podczas codziennej zabawy.
Dla dziecka czas spędzony na wspólnej zabawie z rodzicem jest nie tylko wspaniałą rozrywką, lecz także pozwala wzmocnić więzi. Zabawy dla dwulatka powinny być interesujące dla dziecka, a przede wszystkim dostosowane do jego wieku, aby nie zniechęcić malucha do wspólnej aktywności.
Ekologiczne zabawki z odpadów to naprawdę świetna zabawa! Bawiąc się w ten sposób z dziećmi, uczymy je odpowiedzialności i zwiększamy ich kreatywność. Jak zrobić zabawkę z odpadów?
Zabawy dla 2-latka powinny być dopasowane do indywidualnego stopnia rozwoju dziecka. Jest to jednak wiek, w którym większość dzieci wykazuje podobne cechy. Jak bawić się z dzieckiem dwuletnim i dlaczego warto wymyślać własne zabawy?
W związku z panującą pandemią koronawirusa na 2 tygodnie zamknięte zostały wszystkie szkoły i przedszkola. Jak przetrwać z dziećmi ten czas w domu, by nikt się nie nudził?
Ponad połowa kobiet, które mają małe dzieci, śpi mniej, niż wymaga tego fizjologia. Każdy maluch zwiększa ryzyko niewystarczającej ilości snu prawie o połowę. Czym grozi niewyspanie? Jak sobie z nim radzić? O tym mówili w naszym studiu położna Izabela Dembińska oraz młody tata, model Rafał Maślak.
Rodzice znużeni rutyną niekiedy potrzebują motywacji, by w sposób kreatywny i interesujący zorganizować czas wolny swojemu dziecku. Warto poznać przykłady ciekawych zabaw dla dzieci w domu, które pozwolą zacieśnić więzi rodzinne.
Chociaż dzieci rozwijają się w różnym tempie, istnieją pewne wytyczne dotyczące tego, co powinien umieć 5-latek. Obejmują one m.in. aspekt językowy, manualny, a także psychospołeczny. O rozwój umiejętności 5-latka muszą zadbać przede wszystkim jego rodzice.
Pomysłów na zabawy z dziećmi jest wiele. W internecie nie brakuje inspiracji stworzonych przez rodziców czy pedagogów, po które można sięgnąć. Co więcej, wiele nietuzinkowych pomysłów często podsuwają same dzieci. Warto ich słuchać, bo wyobraźnia najmłodszych nie ma granic.
Matematyka to jeden z najważniejszych przedmiotów szkolnych, który ma ogromne znaczenie z punktu widzenia całej edukacji. Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak nauczyć dziecko liczyć, aby nie miało problemów w szkole.
Dopajanie niemowląt jest tematem, który budzi zainteresowanie rodziców. Często zastanawiają się oni, czy jest potrzebne maluszkowi, a jeśli tak, co powinno się mu podawać. Wątpliwości postanowiła rozwiązać pediatra Aneta Górska-Kot.
Wszyscy znamy przykłady dziwnych zachcianek kobiet w ciąży. Bigos z truskawkami, ogórek kiszony z czekoladą, kanapka z dżemem i chrzanem. Czy takie połączenia są bezpieczne dla zdrowia? Czy kobiety w ciąży powinny walczyć z zachciankami?
Klaudia Marzec, szczęśliwa mama sześcioraczków pochwaliła się na Instagramie ważnym wydarzeniem z ich życia. Jednemu z maluchów wyrosły pierwsze ząbki! - Domyślacie się kto to? - pyta Klaudia.
Jak reagujemy na przerażone i zdezorientowane dziecko, które się zgubiło? Czy przechodzimy obojętnie, czy jednak próbujemy mu pomóc w tej trudnej sytuacji? Michał Nobis razem z małą Alicją przeprowadził społeczny eksperyment.
Czy siedmioletnie dziecko jest już gotowe, by samodzielnie pójść do sklepu osiedlowego, do szkoły, pobawić się z kolegami na podwórku? Jaką dojrzałością powinni wykazać się nasi najmłodsi byśmy im na to pozwolili? Porozmawialiśmy o tym z psycholog dziecięcą Martą Bąkowską oraz adwokat Katarzyną Stopińską. Zobaczcie też eksperyment Michała Nobisa, który sprawdził, jak reagujemy na zagubione dziecko.
Z powodu zagrożenia koronawirusem zapadła decyzja o zamknięciu szkół i przedszkoli oraz odwołaniu zajęć na dwa tygodnie od poniedziałku, 16 marca 2020 roku. Dzieci i młodzież muszą pozostać w domach. Dla nich to również nowa sytuacja. Filip Chajzer postanowił sprawdzić, co o decyzji premiera Morawieckiego myślą uczniowie. Będą się uczyć w domach, czy przymusową przerwę od szkoły potraktują jako dodatkowe wakacje?
Coraz częściej rodzice karmią swoje dzieci przed ekranem telewizora, tabletu czy telefonu. Powszechnie wiadomo, że zajęty bajką maluch zje bez większego marudzenia cały posiłek. Czy jest to dobre rozwiązanie? O tym, jak prawidłowo karmić dziecko porozmawialiśmy z naszymi kulinarnymi i dietetycznymi ekspertkami, Anetą Kuroń i Agatą Ziemnicką.
Problemy związane ze smoczkiem dotyczą większości rodziców i ich pociech. Trudno jest sobie poradzić z jego odstawieniem bez zbędnego krzyku i płaczu dziecka. Kiedy można podawać dziecku smoczek, a kiedy tego nie robić? Jaką rolę pełni funkcja ssania? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z neurologopedą dr Mirą Rządzką.
Aż 116 litrów pokarmu do Banku Mleka Kobiecego oddała Paulina Miszkiel. Jakie właściwości ma mleko mamy? Dlaczego jest tak ważne dla zdrowia dziecka, a zwłaszcza wcześniaka? O tym rozmawialiśmy w naszym studiu z honorową dawczynią oraz położną.
Od kiedy dziecko widzi kolory, świat zaczyna być dla niego jeszcze bardziej interesujący. Odkrywanie go krok po kroku jest dla maluszka pasjonującym przeżyciem. Rodzice jednak często nie wiedzą, ile tak naprawdę ich pociechy są w stanie zobaczyć, z jakiej odległości i w jakich barwach.
Powrót to formy po urlopie macierzyńskim często spędza sen z powiek młodym mamom. Oprócz odpowiedniej diety trzeba zastosować także aktywność fizyczną. Trenerzy: Katarzyna Kępka i Szymon Gaś doradzają, jak zrobić to z głową.
Pielęgnacja zębów najmłodszych jest bardzo ważna. Niestety, stan uzębienia u wielu dzieci jest w opłakanym stanie. Kiedy umówić malucha na pierwszą wizytę u stomatologa i jak go do niej przygotować? W naszym studiu mówiła o tym dr Aleksandra Burczyńska.
„Ale przecież obiecaliście”- słyszą często rodzice. Co mają zrobić, gdy nie mogą spełnić prośby dziecka? O konsekwencjach niedotrzymanej obietnicy rozmawialiśmy z psycholog Aleksandrą Piotrowską oraz blogerami: Marią Wolną-Pasek i Michałem Będźmirowskim.
Wiele kobiet stara się o dziecko, aż w pewnym momencie, po kilku nieudanych próbach traci nadzieję. W podobnej sytuacji były Wiola i Agnieszka, które usłyszały od lekarzy, że już nigdy nie zostaną po raz drugi mamami. Mimo diagnozy, udało się im zajść w ciążę. Oto ich wzruszające wspomnienia. Zobaczcie także, jak za pomocą diety można wspomóc płodność.
Babcie to nie tylko starsze kobiety, które robią na drutach. To aktywne panie, które uprawiają sport i mają różne hobby. Jak to jest być młodą babcią? O tym rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN.