Powrót to formy po urlopie macierzyńskim często spędza sen z powiek młodym mamom. Oprócz odpowiedniej diety trzeba zastosować także aktywność fizyczną. Trenerzy: Katarzyna Kępka i Szymon Gaś doradzają, jak zrobić to z głową.
Pielęgnacja zębów najmłodszych jest bardzo ważna. Niestety, stan uzębienia u wielu dzieci jest w opłakanym stanie. Kiedy umówić malucha na pierwszą wizytę u stomatologa i jak go do niej przygotować? W naszym studiu mówiła o tym dr Aleksandra Burczyńska.
„Ale przecież obiecaliście”- słyszą często rodzice. Co mają zrobić, gdy nie mogą spełnić prośby dziecka? O konsekwencjach niedotrzymanej obietnicy rozmawialiśmy z psycholog Aleksandrą Piotrowską oraz blogerami: Marią Wolną-Pasek i Michałem Będźmirowskim.
Wiele kobiet stara się o dziecko, aż w pewnym momencie, po kilku nieudanych próbach traci nadzieję. W podobnej sytuacji były Wiola i Agnieszka, które usłyszały od lekarzy, że już nigdy nie zostaną po raz drugi mamami. Mimo diagnozy, udało się im zajść w ciążę. Oto ich wzruszające wspomnienia. Zobaczcie także, jak za pomocą diety można wspomóc płodność.
Babcie to nie tylko starsze kobiety, które robią na drutach. To aktywne panie, które uprawiają sport i mają różne hobby. Jak to jest być młodą babcią? O tym rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN.
Podczas gdy u dorosłych zazwyczaj jest to niewielka zmiana na ustach, u dzieci objawy opryszczki są zwykle o wiele groźniejsze. O tym jak przebiega ta choroba u najmłodszych pacjentów porozmawialiśmy z lekarzem Moniką Działowską.
Niektórzy rodzice chcieliby, żeby ich dzieci znały jak najwięcej języków obcych. Z tego powodu wysyłają swoje pociechy na dodatkowe lekcje, które niestety są często bardzo kosztowne. Dowiedz się, jak wesprzeć dzieci w nauce angielskiego.
W dobie rodzin patchworkowych coraz więcej dorosłych staje się rodzeństwem o wiele młodszych dzieci. Różnica wieku w dużym stopniu wpływa na to, jak będą kształtować się tego typu relacje. Dowiedz się, jak to jest mieć dużo młodsze rodzeństwo i jak budować z nim więź.
Niektóre dwulatki znają ledwie kilka słów albo nie mówią wcale. Inne zaczynają mówić zdecydowanie szybciej. Co świadczy o zaburzeniu mowy malucha? Kiedy rodzice powinni udać się do specjalisty? Pytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN, logopedę Annę Zając.
Procedura postępowania wcale nie jest taka prosta, zwłaszcza jeżeli robimy to po raz pierwszy. Jesteśmy pełni emocji i oczekiwań. Pedagog dziecięca dr Monika Just wyjaśniła, jak krok po kroku przejść przedszkolną rekrutację. Co zrobić w przypadku, kiedy nasze dziecko nie dostanie się do wybranej placówki?
Zdjęcie noworodka z niezadowoloną miną stało się prawdziwym hitem internetu. Fotografia została zrobiona tuż po porodzie. Maleńka dziewczynka wyglądała tak, jakby w pierwszych sekundach swojego życia była zła i sfrustrowana tym, co się wokół niej dzieje. Skąd taki wyraz twarzy? Czy noworodki potrafią kontrolować mimikę? O tym rozmawialiśmy z położną dr Moniką Jodłowską.
Osoby starsze i osłabione oraz przewlekle chore są najbardziej narażone na zarażenie się koronawirusem. Szczególnie niebezpieczny jest on dla tych, którzy zmagają się chorobami układu oddechowego. Co z kobietami w ciąży? Czy wirus zagraża dziecku?
Wielu z nas ma problem z mówieniem o sobie w pozytywny sposób. To, jak o sobie myślimy, ma ogromną siłę. Znacząco wpływa na nasze codzienne nastawienie oraz sposób działania. O mocy pozytywnego myślenia rozmawialiśmy w naszym studiu.
Skończyły się ferie, dzieci wróciły do szkół, a rodzice i nauczyciele do wywiadówek. Co się o nich zwykle słyszy? Nuda. Zło konieczne. Dlaczego są traktowane jako niemiły obowiązek? W naszym studiu rozmawialiśmy o tym z nauczycielami: Anną Kamińską – Grzelak i Sławomirem Silvio Ratajczakiem oraz chodzącą na wywiadówki mamą Karoliną Dołęgowską.
-Chodzi o to, by przerwa i lekcja zaczynała się wyciszeniem – tłumaczy Aleksandra Stawicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu. Uczniowie nie usłyszą tam głośnego dzwonka, ale relaksacyjną muzykę. Jak jeszcze szkoła walczy z hałasem?
Statystyki pokazują, że około 5 proc. populacji jest bardziej zdolna od reszty ludzi. Każde dziecko rodzi się z pewnymi predyspozycjami, które wyróżniają je na tle innych. To, jak owe predyspozycje będą pielęgnowane, jest kluczowe dla jego przyszłości. Jak dostrzec u dziecka talent i w jaki sposób mądrze nim pokierować?
Żywieniową rewolucję przeszła Szkoła Podstawowa nr 3 w Leżajsku. Jedzenie na tamtejszej stołówce jest pyszne i zdrowe. Jak udaje się wyczarować takie cuda? W czym tkwi sekret kuchni? Przepis na sukces zdradziła nam intendentka Małgorzata Mazur.
Galaktyki, gwiazdy neutronowe czy białe karły - mali wykładowcy mają wiedzę, której może im pozazdrościć niejeden dorosły. Polska Akademia Dzieci to miejsce, w którym najmłodsi dzielą się umiejętnościami i prezentują swoje pasje. Jak im idzie? Zobaczcie sami.
Spanie z dzieckiem ma swoje plusy i minusy. W opinii zwolenników obecność dziecka w łóżku pomaga zbudować bliskość między matką a maluchem. Zdaniem przeciwników takie rozwiązanie skutecznie niszczy relacje między rodzicami. Bez względu na to, do którego obozu należymy, i tak w pewnym momencie musimy nauczyć dziecko spać samo. Jak to zrobić?
- Przy pierwszym dziecku byłam taka roztkliwiona, spałam z nim do momentu, póki nie urodził się drugi – wspomina Marta Lech-Maciejewska. Spanie z dzieckiem to trudny i zdaniem wielu młodych rodziców nierozwiązywalny problem, bo jak się już zacznie spać z maluchem, bardzo ciężko je od tego odzwyczaić. Swoimi doświadczeniami podzieliły się z nami: Agnieszka Stefaniuk, mama siedmiorga dzieci, wyżej wspomniana Marta, mama dwojga dzieci oraz psycholog dziecięca Marta Bąkowska.
Zabieg trzeba wykonać pod narkozą – to zdanie, które wielu rodzicom mrozi krew w żyłach. Znieczulenie ogólne u dziecka to stresujący moment, ale niekiedy jest konieczne. Czy jest to rozwiązanie bezpieczne? Kiedy można je stosować? Wszelkie wątpliwości rozwiała w naszym studiu anestezjolog, prof. Alicja Ambroziak.
Plan porodu był przygotowany. W założeniu nie miał być trudny, niestety poszło inaczej – mówi Martyna, świeżo upieczona mama. Poród dla każdej kobiety jest najważniejszym etapem ciąży, do którego przygotowuje się przez 9 miesięcy. Bywa szybki i bezbolesny, czasami jednak pozostawia po sobie wstrząsające wspomnienia.
Wybieranie się do przedszkola, szkoły i pracy to dla każdej rodziny nie lada wyzwanie. Im więcej osób – tym większa skala tego niełatwego przedsięwzięcia. Poznajcie historie dwóch mam, które opowiedziały nam, jak wygląda ich codzienna organizacja. Swoim doświadczeniem w studiu Dzień Dobry TVN podzielili się z nami Sylwia Anderson Hanney i Paweł Lipski "Nowator". Jaki mają sposób na poranny chaos?
Lilianka urodziła się w 22. tygodniu ciąży. W chwili narodzin ważyła zaledwie 450 gramów i mierzyła tylko 27 centymetrów. Jej życiu zagrażało poważne niebezpieczeństwo, a walka o nie trwała kilka miesięcy. Wysiłki lekarzy zakończyły się sukcesem, a dziewczynka niedawno świętowała swoje pierwsze urodziny.
Szczerość jest dla dzieci rzeczą całkowicie naturalną, jednak potrafi doprowadzić do dość niezręcznych sytuacji. Znajomość panujących norm społecznych wzrasta z czasem, a początki bywają kłopotliwe, szczególnie dla rodziców. Jak nauczyć dziecko, kiedy powinno zachować swoje myśli dla siebie?
Wysyłamy dzieci na lekcje tańca, języków obcych czy zajęcia sportowe. Jednocześnie zapominamy o umiejętnościach, które pozwolą im zadbać o oszczędności i wydatki. O edukacji finansowej najmłodszych rozmawialiśmy z Angeliką Talagą, neuropedagogiem i przedsiębiorcą.
Dla wielu osób rozmowa o śmierci, chorobie czy tęsknocie stanowi stresujące i nieprzyjemne doświadczenie. Mimo że sprawy te stanowią integralną część życia człowieka, budzą w nas wiele emocji i nerwów. Kwestie, które bywają trudne dla dorosłych, są często kompletnie niezrozumiałe dla dzieci. Dowiedz się, jak o nich rozmawiać z najmłodszymi.
Sen stanowi podstawę prawidłowego rozwoju, dlatego zakup materaca odpowiedniego dla małego dziecka to ogromne wyzwanie. Sklepy oferują tak wiele różnego rodzaju produktów, że nie sposób się w nich wszystkich połapać. Ekspert wyjaśnił, czym kierować się w wyborze materaca dla dziecka.
"List od Syna" - to utwór, który przebywający w poprawczaku Rafał Cierebiej napisał dla swojej mamy. Rapując chłopak przeprasza ją za swoje czyny. Piosenka trafiła do sieci i wzruszyła wiele osób. Czy twórcza resocjalizacja jest skuteczna? Jaka wychowywać trudną młodzież?
Ewa Frej jest mamą sześciorga dzieci. Jedno z nich, Leon, cierpi na porażenie mózgowe. Na blogu kobieta pokazuje życie wielodzietnej rodziny i udowadnia, że może być ona fantastycznie zorganizowana. Prowadzi też zbiórkę pieniędzy na rehabilitację i leczenie chorego syna. Sprawdźcie, jak można pomóc.