Alimenty na dziecko mają na celu zaspokojenie jego podstawowych potrzeb życiowych. Jak obliczyć wysokość świadczeń alimentacyjnych? Jak skutecznie ściągać alimenty? Jak działa fundusz alimentacyjny? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła adwokat, Eliza Kuna.
W Łodzi, w niepublicznej Szkole Podstawowej o profilu sportowym rodzice uczniów domagają się usunięcia maszyny z batonami. „Słodycze w diecie sportowca są dozwolone” – odpisała dyrekcja szkoły. Dziennikarz Dzień dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z dwiema mamami, które są przeciwko maszynie ze słodkościami.
Odstawienie dziecka od piersi matki bywa trudne. Dziś w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Agnieszkę Mińko, położną, która jest specjalistką od spraw laktacji. Jak sprawnie przeprowadzić proces zmiany nawyków żywieniowych dziecka?
Tony poradników dla rodziców, długie rozmyślania o tym, co zepsuli moi rodzice, a czego nie zepsuję ja. Sytuacja zmienia się w dni narodzin dziecka. Dziś w programie rozmawiali o tym Marta Lech-Maciejewska, mama Zyzia i Miecia, blogerka, Rafał Madajczak, tata 11-letniej Hani, dziennikarz oraz Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.
Zabawa jest nieodłączną częścią przedszkolnego życia. Najwartościowszymi grami i zabawami są oczywiście te, dzięki którym maluch uczy się nowych rzeczy, poznaje swoich rówieśników, dowiaduje się, na czym polega życie w społeczności. Oto najciekawsze pomysły i inspiracje na zabawy dla przedszkolaków.
W okresie ciąży ciało kobiety ulega wielu zmianom. Mnóstwo młodych mam boryka się z licznymi kompleksami spowodowanymi dodatkowymi kilogramami, rozciągniętą skórą, a w przypadku cesarskiego cięcia – blizną pooperacyjną. Jedną z nich jest lekkoatletka Monika Pyrek, która w dzisiejszym odcinku opowiedziała o swoich doświadczeniach. Jakie są następstwa operacji i jak radzić sobie w przypadku komplikacji wyjaśnił gość dzisiejszego odcinka Dzień Dobry TVN - dr n. med. Rafał Kuźlik – specjalista położnictwa i ginekologii estetycznej.
Skóra u małych dzieci wymaga szczególnej pielęgnacji. Jak o nią dbać, aby nie doszło do oparzeń? O tym dziś w studiu Dzień Dobry TVN opowiadała pediatra, Ewa Miśko-Wąsowska.
Nieprawidłowe noszenie dziecka może spowodować rozliczne urazy, które z kolei mogą przyczynić się do zaburzeń rozwoju. Gościem dzisiejszego Dzień Dobry TVN była fizjoterapeutka niemowląt Ewa Kowalczyk, która zademonstrowała prawidłowe pozycje, dostosowane do różnych etapów rozwoju i możliwości maluchów, które z pewnością zainteresują wszystkich świeżo upieczonych rodziców.
Co jest najważniejsze w sytuacji, gdy nastolatka ma zostać mamą? Dziś w Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym nastoletnie matki Patrycja Koziej i Katarzyna Brzozowska wraz ze swoimi partnerami oraz Agnieszka Sikora z fundacji „Po drugie”.
Dla wielu współczesnych rodziców podstawowym źródłem informacji na temat wychowywania, rozwoju, chorób, czy karmienia dziecka jest internet. Jak rozsądnie korzystać z porad umieszczonych w sieci? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: Kaja Funez-Sokoła, psychoterapeutka i mama 9-miesięcznego syna oraz Lidia Piechota, dziennikarka, blogerka i mama 7-letniego chłopca.
Na początku ciąży z łatwością wciskasz się w ulubione spodnie jeansowe lub obcisłe rurki. Schody rozpoczynają się w drugim trymestrze, gdy Twój brzuszek znacznie się zaokrągla. Nie musisz jednak rezygnować z własnego, unikatowego stylu. Wystarczy, że dobierzesz odpowiednie spodnie ciążowe, specjalnie skrojone bluzki luźniejsze w pasie i ciekawe dodatki.
Mimo że matematyka i zabawa często nie idą ze sobą w parze, to warto je ze sobą połączyć, żeby umilić najmłodszym zagadnienia związane z nauką. W jaki sposób zabawki mogą zapoznać dzieci z liczeniem? Gość Dzień Dobry TVN Magdalena Kordaszewska, terapeutka integracji sensorycznej, opowiedziała, które pomoce warto wybrać oraz skąd je wziąć.
Świeżo upieczeni rodzice borykają się z wieloma pytaniami. Jednym z nich jest zagadka, jak często myć dziecko. O tym dziś w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiały Ewa Szaniawska oraz dr Aneta Górska-Kot, pediatra i ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie.
Jedna ze szkół podstawowych na warszawskim Targówku zainicjowała akcję „Pozytywna Uwaga”, która ma na celu kształtowanie pozytywnej samooceny uczniów i poprawę komunikacji między dziećmi a dorosłymi. Dotychczas do kampanii dołączyło ponad 500 szkół z całej Polski. O szczegółach akcji oraz jak pomóc uczniom budować dobre zdanie o sobie samym rozmawialiśmy z Anną Zapał i Martą Bąkowską.
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nie mogą o tym zapomnieć dzieci, które muszą zyskać siłę nie tylko na naukę, ale również na dźwiganie tornistrów, które - jak wynika z badań - są w 75 proc. przypadków zbyt ciężkie. Jaki plecak dla ucznia będzie najlepszy i co brać pod uwagę przy jego zakupie?
Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają tworzyć. Malować, wyklejać, wycinać, rzeźbić. Zajęcia plastyczne są nie tylko doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale również rozwijają wyobraźnię dziecka oraz stymulują rozwój jego osobowości. O tym, jak zachęcić dziecko do rozwijania swoich zainteresowań plastycznych w studiu Dzień dobry TVN opowiedziała Anna Below – Kopacka, pedagog, plastyk, promotor dziecięcej sztuki plastycznej.
Bóle brzucha w ciąży nie są zwykle powodem do niepokoju. Rosnące i poruszające się dziecko, wody płodowe i macica powodują ucisk w dole brzucha w ciąży, wówczas niewielki ból w dole brzucha w ciąży nikogo nie dziwi. W niektórych przypadkach jednak kłujący ból brzucha w ciąży może oznaczać pierwsze objawy choroby lub zagrożenia ciąży. Jeśli odczuwasz ostry ból brzucha w ciąży i niepokoją Cię te objawy – zgłoś się do lekarza.
Aleksandra Gryzińska i Joanna Walkowicz to mamy studentki, które ze swoimi pociechami mieszkają w akademiku. Jak sobie radzą?
Nudności pojawiają się zazwyczaj w I trymestrze ciąży. Dotykają co drugą kobietę i są nasilone głównie w godzinach porannych. Jak radzić sobie z nudnościami w ciąży?
W poniedziałek ok. godziny 18. na mysłowickim odcinku autostrady A4, podróżująca samochodem osobowym 21-letnia kobieta zaczęła rodzić. Na miejsce zdarzenia wezwano Pogotowie Ratunkowe. Poród przyjęli ratownicy medyczni. Mama i dziecko czują się dobrze. Dziennikarz Dzień dobry TVN Robert Stockinger o niecodziennej sytuacji porozmawiał z Michałem Słomianem, Ratownikiem Medycznym z Katowic, który przyjął poród.
Piżama ciążowa to jedna z wielu rzeczy, w które wyposażyć się musi przyszła mama. Ten zakup na tle wszystkich innych jest jednak często przez kobiety lekceważony. Wydaje się bowiem, że to, w czym śpi ciężarna, nie ma specjalnego znaczenia. Praktyka pokazuje, że jednak ma – liczy się komfort, bezpieczeństwo i higiena ciężarnej. Piżama ciążowa i do karmienia potrafi też znacznie ułatwić karmienie piersią, któremu często towarzyszy wiele trudnych emocji.
W jednym z polskich przedszkoli zamykano dzieci w „kąciku płaczu”, czyli łazience, do czasu, aż się uspokoiły. Sprawa wzbudziła liczne kontrowersje i dyskusje na temat praw dzieci. Dziś, przy okazji 25. rocznicy uchwalenia Konwencji Praw Dziecka porozmawiamy z psychologiem dziecięcym Moniką Perkowską.
Po pieluchy ekologiczne sięga coraz więcej rodziców. I trudno się dziwić: tego rodzaju produkty tworzone są bowiem z myślą zarówno o bezpieczeństwie dziecka, jak i o środowisku. Największym ich atutem jest dobry skład, w którym nie ma toksycznych, niebezpiecznych substancji. W kawiarence Dzień Dobry TVN gościliśmy: Weronikę Dryję, położną i mama, która używa pieluch wielorazowych oraz Aleksandrę Kapturzak, która prowadzi bloga pieluchotekę.
Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że spora część młodych chłopców informacje na temat seksu czerpie ze stron pornograficznych. Jak wpływa to związki w dorosłym życiu? Dziś w studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym Patrycja Wonatowska, seksuolog, terapeuta oraz Maciej Frasunkiewicz, psycholog dzieci i młodzieży.
Proste rozwiązania bywają często najbardziej skuteczne. Przekonali się o tym uczniowie szkoły podstawowej w Bartnikach, którzy aktywnie spędzają nie tylko lekcje wf-u. Zamiast na krzesłach siedzą na piłkach gimnastycznych. W materiale Roberta Stockingera o tym, skąd wziął się pomysł na inicjatywę oraz jakie są jej rezultaty opowiedział Michał Piłowski oraz Katarzyna Wychowaniec ze szkoły podstawowej im. Jana Kwiecińskiego w Bartnikach.
Dowiedzieliśmy się ostatnio, że Ania i Robert Lewandowsy spodziewają się drugiego dziecka. Jak dziś się czuje Robert? Jak przygotowuje się do nowej, ale już znanej sobie roli? Co jest najważniejsze dla Roberta?
Każde postępy w rozwoju dziecka są dla rodziców powodem do ogromnej dumy. Cieszymy się, gdy maluch próbuje stawać na nóżkach, zaczyna poznawać świat i uczyć się komunikacji z otoczeniem. Często zapominamy, że każda z tych czynności wymaga czasu i chcemy, żeby nasze dziecko biegało i mówiło najszybciej, jak tylko się da. Wymowa spółgłosek bywa jednak trudna, a najbardziej problematyczna jest głoska „r”. Problemy z wymową u kilkulatka są zupełnie normalne i łatwe do opanowania. Nie wiesz, jak nauczyć dziecko wymawiać „r”? Sprawdź nasze wskazówki!
Ruch w rozwoju małego dziecka jest niezbędny. Zabawy na placu zabaw doskonale rozwijają zdolności ruchowe, manualne i wiele innych umiejętności. Ciekawe gry i zabawy dla dzieci na dworze zapewniają mnóstwo radości, atrakcji, a jednocześnie sprzyjają pogłębianiu więzi rodzinnych. O korzyściach, jakie płyną z ruchu i o tym, dlaczego dzieci muszą mieć gdzie się bawić, w studiu Dzień dobry TVN porozmawialiśmy z fizjoterapeutą Pawłem Zawitkowskim.
Nie da się zatrzymać czasu, ale można spróbować uwiecznić wspomnienia. Wielu rodziców stara się utrwalić najważniejsze chwile swoich dzieci w formie listów i pamiętników. Obecne w studiu Dzień Dobry TVN Patrycja Just, Monika Just oraz Kinga Kołodziejczak-Gul opowiedziały o znaczeniu tego typu pamiątek.
Wielu lekarzy i fizjoterapeutów uważa chodzenie na basen w ciąży za bardzo dobry sposób na aktywność przyszłych matek. Pływanie w basenie jest bezpieczne nawet w zaawansowanej ciąży. Warto jednak wziąć pod uwagę możliwe zagrożenia i korzystać z basenu mądrze. Sprawdź, czy można chodzić na basen w ciąży i dlaczego basen w 9 miesiącu ciąży to dobry pomysł.