Coraz częściej młodzi rodzice zostawiając swoje dzieci pod opieką niań decydują się na ukryty monitoring. Rodzice kupują zabawki, sprzęty z ukrytymi kamerami. W ten sposób będąc w pracy mogą dowiedzieć się, czy dziecko jest bezpieczne. Rodzi to jednak pytanie, czy taki ukryty monitoring jest legalny? W studiu Dzień dobry TVN zapytaliśmy o to prawnika dr. Macieja Kaweckiego.
Nie da się ukryć, że zabawa jest najlepszą formą nauki i poznawania świata przez dziecko. Gry edukacyjne dla dzieci sprawiają, że maluchy mogą zmierzyć się z wieloma bodźcami, zaznajomić się z zasadami fair play, nauczyć się zdrowej rywalizacji, zdobyć czy poszerzyć wiedzę.
Dane statystyczne wskazują na to, że Polacy opuszczają dom rodzinny średnio w wieku 28 lat. Wynik ten plasuje ich za większością młodych Europejczyków. Powodów tego stanu może być wiele: niskie zarobki, brak mieszkań, a niekiedy – nadopiekuńczość rodziców. Więcej na ten temat opowiedziały Sylwia Anderson-Hanney oraz Joanna Pomianowska.
O tym, jaki wpływ na słuch dziecka mają głośne zabawki, dziś w Studiu Dzień Dobry TVN opowiadał dr Michał Wątróbski, otorynolaryngolog.
Tradycyjna szkoła częściej kładzie nacisk na popełnione przez uczniów błędy, aniżeli poczynione przez nich postępy. Nauczycielka Katarzyna Maciąg i dr Marzena Żylińska opowiadają o tym, jak metoda zielonego ołówka stara się walczyć z tym podejściem zastępując je pozytywnym wzmacnianiem.
Heidi Murkoff jest autorką bestsellerowych poradników temat ciąży i rodzicielstwa. Sprzedała ich ponad 40 mln. Magazyn „Time” zaliczył ją w 2011 roku do grona 100 najbardziej wpływowych postaci na świecie. Królową poradników dla młodych mam gościliśmy dziś w studiu Dzień dobry TVN.
Szkoła powinna być miejscem sprzyjającym skupieniu i nauce, a także bezpiecznym. Niestety, coraz częściej słyszy się o aktach przemocy uczniów wobec siebie. Według badań, co trzeci polski uczeń doznał przemocy fizycznej lub psychicznej w szkole i boi się do niej chodzić. 5 listopada wystartowała akcja "Bądź kumplem nie dokuczaj", która zwraca uwagę na relacje z uczniami i ma przeciwdziałać przemocy. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy psycholog Martę Żysko-Pałubę, Agnieszkę Stefaniuk, mamę siedmiorga dzieci oraz Jakuba Dymowskiego, który jest nauczycielem i tatą.
Kiedy kobieta zostaje mamą niemal natychmiast w jej otoczeniu pojawiają się osoby, które chciałby podzielić się ze świeżo upieczoną mamą wskazówkami i złotymi radami dotyczącymi macierzyństwa. Niestety część z tych rad bywa bardzo irytująca. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy młode mamy: Irminę Chrobak, Agnieszkę Szaniawską i Marię Wolną-Pasek. Które wskazówki najbardziej je denerwowały? Jak sobie z nimi radziły?
Tablice i ścieżki sensoryczne to idealny sposób na rozwijanie zmysłu dotyku u dziecka. Zamiast inwestować w niekiedy drogie zestawy, ścieżkę, lub tablicę sensoryczną można przygotować samemu, a to jak, będą one wyglądały, zależy tylko i wyłącznie od naszej pomysłowości. Coraz częściej wykorzystuje się ćwiczenia ze ścieżkami i tablicami sensorycznymi w przedszkolach. W Dzień Dobry TVN Wiesiek Skiba i Monika Księżakowska pokazali nam jak stworzyć domową tablicę sensoryczną.
Słyszeliście kiedyś o fenomenie pedagogiki Montessori? Na czym polega oraz jak urządzić pokój w tym stylu dziś w programie Dzień Dobry TVN opowiedziała Anna Adamczyk, nauczyciel przedszkolny i wczesnoszkolny.
Próchnica zębów wśród dzieci wciąż się zwiększa. Czy obecność stomatologa w szkole coś by zmieniła? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Aleksandra Burczyńska dentystka dziecięca.
Według statystyk Polska należy do krajów, gdzie liczba cięć cesarskich jest bardzo wysoka. Aż 50 proc. porodów stanowią zabiegi operacyjne! To odsetek znacznie wyższy od zalecanego przez WHO poziomu cesarskich cięć, czyli 10-15 proc. Niestety odporność dzieci urodzonych przez cc jest niestety niższa od tych urodzonych siłami natury. Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie wymagają dodatkowej suplementacji? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z ginekologiem dr n. med. Grzegorzem Południewskim.
Mówi się, że pierwszy rok z życia dziecka, zwłaszcza pierwszego, jest dla rodziców trudny. Posiadanie więcej niż jednego dziecka wielu mamom wydaje się wielkim wyzwaniem. Na ile prawdziwe jest powiedzenie, że przy pierwszym dziecku wszystkiego się uczymy, a z każdym kolejnym będzie już łatwiej? O swoich doświadczeniach przy pierwszym, drugim, a teraz trzecim dziecku, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały nam młode, ale już doświadczone mamy: Aleksandra Woźniak i Anna Weber, które prowadzą kanał „Mama Lama”.
Jak wychowywać dziecko, aby od małego uczyło się samodzielności? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali Justyna Korzeniewska, psycholog dziecięca oraz Olga Polny i Kamil Polny, rodzice 6- latka i 8-latka.
Jak przygotować się do ciąży? W sytuacji, gdy planuje się powiększenie rodziny, warto podjąć odpowiednie kroki i wdrożyć zdrowy styl życia jeszcze przed samym poczęciem. Zapewni to prawidłowy rozwój dziecka oraz pozwoli uniknąć problemów związanych z donoszeniem ciąży.
Według statystyk jedna kobieta na cztery traci ciążę na różnym etapie. Jakie prawa ma kobieta, która poroniła? Czego może oczekiwać od szpitala? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Katarzyna Łodygowska, prawniczka, ks. Krzysztof Porosło i Małgorzata Żochowska-Krowicka, mama, która przeżyła kilka poronień.
Tydzień temu poznańska Policja zatrzymała mężczyznę, który zaczepiał dzieci na terenie całego Poznania, zwłaszcza w komunikacji miejskiej. Zatrzymany zagadywał i dotykał dzieci. Dziś Halloween. Większość dzieciaków wyjdzie popołudniu z domu, by zebrać jak największą liczbę cukierków. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy psycholog Martę Skierkowską z Fundacji dajmy Dzieciom Siłę, z która porozmawialiśmy, jak przygotować dzieci na tego typu zaczepki i które sygnały powinny odbierać jako te ostrzegawcze.
Kostium i makijaż na Halloween. Jak przygotować efektowne przebranie wykorzystując to, co mamy w domu? Przebranie na Halloween nie musi być skomplikowany, a wykonanie makijażu i kostiumu może być świetną zabawą dla całej rodziny! Zobacz propozycje na niezwykle proste w wykonaniu stroje i makijaże na Halloween dla dzieci. W kawiarence Dzień Dobry TVN stylistka Marta Pożarlik podpowiedziała, jak wykorzystać to, co mamy w domu w swoich szafach.
Gry i zabawy na Halloween dla dzieci. Jak zorganizować fajne przyjęcie halloweenowe? Zabawy halloweenowe dla dzieci cieszą się ogromną popularnością. Straszliwe, integrujące lub śmieszne gry, stanowią dobry sposób na spędzenie tego święta. Podstawą udanej imprezy są przebrania, które nie zawsze muszą budzić lęk i grozę. Jakie zabawy na Halloween warto przygotować? Jakich gadżetów nie powinno zabraknąć?
Jak pogodzić opiekę nad dziećmi i jednocześnie realizować się zawodowo, nie zapominając przy tym o swoich pasjach? Justynie i Kubie Przygońskim to się udało. Jak? Opowiedzieli o tym w studiu Dzień dobry TVN. Gościliśmy również psycholog Magdalenę Chorzewską.
W Sanoku, w Przedszkolu nr 3. dzieci zostały zatrute Salmonellą. Pracownicy Inspekcji Sanitarnej w Sanoku prowadzą w tej sprawie dochodzenie. Zachorowały aż 93 osoby. 29 osób jest hospitalizowanych. Działalność przedszkola została wstrzymana. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy Joannę Narożniak, rzeczniczkę prasową Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie, z którą porozmawialiśmy o bezpieczeństwie żywieniowym naszych dzieci.
Kilka dni temu we Wrocławiu 16 miesięczny chłopiec odłączył się od grupy żłobkowej i poszedł na plac zabaw. Wychowawczynie dziecka nie zauważyły jego zniknięcia. W studiu Dzień dobry TVN, Magdalena Dworzyńska, wychowawca przedszkolny opowiedziała o zasadach i przepisach, których muszą przestrzegać pracownicy placówek podczas wycieczek.
Matka jest w życiu każdej dziewczynki najważniejszą osobą. To w głównej mierze od niej i wychowania, jakiego nauczy córki, zależy, jak dziecko poradzi sobie w przyszłości. Dlaczego relacja matka-córka jest tak ważna dla obu stron?
Dawid Goszczycki wziął udział w programie „Milionerzy”. Wygraną, 40 tys. Zł postanowił przekazać choremu na wrodzoną łamliwość kości chłopcu i jego rodzinie. O tym, dlaczego podjął taką decyzję Dawid opowiedział w studiu Dzień dobry TVN. Towarzyszyli mu żona Magdalena i syn Jaś. Autorem reportażu jest Bianka Zalewska.
Każdy rodzic małego dziecka wie, że sen jest rzeczą na wagę złota. Pobudki u noworodków i niemowląt to sprawa naturalna – maluch szybko trawi mleko i głodnieje. Jeśli jednak niespokojny sen pojawia się u dziecka nieco starszego, trzeba zastanowić się, co jest tego przyczyną. Dlaczego przychodzą do naszego łóżka? Walczyć z tym czy się poddać? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Dr Magdę Kaczor, psychiatrę dzieci i młodzieży oraz Katarzynę Burzyńską, mamę dwójki dzieci.
Bez względu na to, w którym trymestrze ciąży jesteś, z pewnością wiesz już jak szybko zmienia się ciało ciężarnej kobiety. Warto więc, abyś zadbała o odpowiednią garderobę dla przyszłych mam. Zimą i jesienią jej najważniejszym elementem jest płaszcz ciążowy. Jakie fasony są w modzie i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze?
W czasie dziewięciu miesięcy ciąży rodzice wizualizują i idealizują sobie późniejszą rzeczywistość z dzieckiem. Kiedy maleństwo już się pojawi, nasz świat zostaje wywrócony do góry nogami. Nie wszystko jest takie, jak sobie wyobrażaliśmy. Zadajemy sobie mnóstwo pytań, na które szukamy nerwowo odpowiedzi. Podobno pierwszy rok z życia naszego dziecka jest najtrudniejszy dla rodziców. W studiu Dzień dobry TVN porozmawialiśmy na ten temat z Izą Sztanderą, doradcą macierzyństwa i dyplomowaną doulą oraz Dagmarą Hicks, mamą trojaczków.
Według ankiety przeprowadzonej na grupie Amerykanek, kobiety, które są zamężne i posiadają dzieci, mają podwyższony poziom stresu. O tym, jak rodzina wpływa na samopoczucie, w studiu Dzień Dobry TVN opowiadały Martyna Filipiak, psycholog, Joanna Mokosa-Rykalska, autorka bloga „Matka siedzi z tyłu” oraz Marzena Lewandowska, dziennikarka.
Pierwsza rozmowa rodziców z dzieckiem dotycząca edukacji seksualnej może być nieco krępująca. Jak rozpocząć ten temat i co przekazać dziecku? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali Anna Czuba-Trener Umiejętności Wychowawczych oraz Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Olsztyński sanepid przebadał dzieci w przedszkolach. Okazało się, że aż 27 proc. przedszkolaków ma pasożyty. Czy pasożyty są groźne dla zdrowia? Jak pasożyty trafiają do organizmu? Jakie są objawy występowania w organizmie pasożytów? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy Grzegorza Chudzika, zastępcę głównego inspektora sanitarnego.