Pomimo tego, że dzieci mają mnóstwo zajęć lekcyjnych w szkole, bardzo często mają również wiele zajęć pozalekcyjnych. Tańce, sport, języki obce. Dzieciaki wracają do domu późnym wieczorem. Dla rodziców nie mają czasu, ponieważ muszą odrabiać pracę domową. Czy zajęcia dodatkowe to konieczność? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psycholog Dorotę Maciejec.
Jak zmienić szkołę, aby nie skrzywdzić dziecka i ułatwić mu to przejście? Przede wszystkim należy przyjrzeć się zasadom przyjmowania dzieci, jakie obowiązują w szkole, do której miałoby zostać przeniesione dziecko. To od rozmowy z dyrektorem tej placówki powinno się rozpocząć całą procedurę.
Dziś rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Na uroczystym apelu strój galowy jest obowiązkowy. Jednak niektóre dzieci przez cały rok chodzą do szkoły na galowo. Jakie są zalety noszenia mundurków? Czy są jakieś wady? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Agnieszkę Wojtas, dyrektor niepublicznej szkoły „Kornelówki” w Łodzi oraz Julię Osękę, uczennica Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Nazaretanek, a także jej mamę.
Czy państwowa edukacja jest darmowa? W teorii oczywiście tak. Uczniowie do 18. roku życia mają prawo do bezpłatnej edukacji, ale w praktyce jednak rodzice sporo do szkoły dopłacają - głównie do zajęć dodatkowych, korepetycji, ale też do wyposażenia szkół i klas. O kosztach, jakie rodzice ponoszą w związku z nauką dzieci w państwowych szkołach rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN Justyną Suchecką, dziennikarką specjalizującą się w tematach dotyczących edukacji.
Wybór odpowiedniego plecaka dla dziecka jest bardzo ważny. Źle dopasowany tornister może bowiem powodować różnorodne schorzenia kręgosłupa i inne problemy zdrowotne. Jaki plecak dla pierwszoklasisty będzie najlepszy i co brać pod uwagę przy jego zakupie?
Truskawki mają dużo wartości odżywczych i można z nich wyczarować wiele pysznych przekąsek. Karmiące mamy zastanawiają się, jak te owoce wpływają na skład mleka, które początkowo często jest jedynym pokarmem niemowlęcia. Truskawki a karmienie piersią – czy spożywanie ich na pewno jest bezpieczne?
Samotne macierzyństwo jest trudne. Kobieta, która zostaje sama z dzieckiem, bez względu na to, czy to była jej decyzja, czy zrządzenie losu, potrzebuje pomocy i wsparcia. W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy dwie samotne mamy: Bogumiłę Tkaczyk, mamę 9-letniego Adama i 13-letniego Bartka, Monikę Pryśko – mamę 6-letnij Iny oraz psycholog Marzenę Mawricz.
Basia choruje na nowotwór złośliwy - mięsaka tkanek miękkich. Dziewczynka się nie poddaje i walczy z rzadką i podstępną chorobą. Pomaga jej w tym Ewa Minge. Basię, Ewę oraz współwłaścicielkę stadniny koni Katarzynę Okrzesik- Mikołajek, która spełniła marzenie Basi, gościliśmy w studiu Dzień Dobry Wakacje.
Jak powinny ubierać się nastolatki? Czy rodzice powinni ingerować i „cenzurować” strój nastoletniego dziecka? Gdzie należy postawić granice w wolności decydowania o wyglądzie nastoletniego dziecka? Na te pytania w studiu Dzień Dobry Wakacje odpowiedziały: Tatiana Mindewicz–Puacz, Magdalena Lubacz i Magdalena Modra.
Joanna Krupa udostępniła niedawno na swoim Instagramie filmik, na którym puszcza swojemu dziecku w brzuchu muzykę. Czy dziecko, w ogóle słyszy te dźwięki, jak to wpływa na jego rozwój? Czy muzyka poważna w ciąży wpływa pozytywnie na rozwój dziecka? Na te pytania odpowiedzieliśmy w studiu Dzień Dobry Wakacje razem z naszymi gośćmi Marią Konarowską, aktorką oraz dr. n. med. Grzegorzem Południewskim – ginekologiem, położnikiem.
Z roku na rok coraz więcej rodziców szuka odpowiedzi na to, jak odchudzić dziecko. Trzeba mieć świadomość, że zrzucanie zbędnych kilogramów przez kilkulatka lub nastolatka wygląda nieco inaczej niż u osoby dorosłej. Wyklucza stosowanie restrykcyjnej diety i środków odchudzających.
High need baby to koncepcja z pogranicza psychologii i medycyny, choć nie jest to termin medyczny. Określa się w ten sposób dzieci wymagające wyjątkowej troski i uwagi. Ze względu na dużą wrażliwość i brak odporności na bodźce zewnętrzne we wczesnym dzieciństwie potrzebują więcej bliskości niż rówieśnicy.
Michalinka Latuszek urodziła się w 29. Tygodniu ciąży. Po urodzeniu ważyła jedynie 370 gramów. To pierwszy taki przypadek na Mazowszu, drugi w Polsce. Dziewczynka opuściła szpital dopiero pod koniec czerwca. Jak rozwija się maluszek? I jak się czują rodzice Michalinki –mama Magdalena i tata Jarosław?
W wakacje młodzi ludzie częściej mają pierwszy kontakt z narkotykami. Co w takiej sytuacji powinni zrobić rodzice? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry Wakacje z terapeutą uzależnień i dyrektorem ośrodka leczenia uzależnień "Medjol", muzykiem kultowego zespołu Daab, Piotrem Strojnowskim.
Wielu rodziców zastanawia się, czy wspinaczka dla dzieci to dobry pomysł. Sport ten ma wiele zalet – poprawia koordynację ruchową, wyrabia dobrą kondycję i jest świetną zabawą dla osób w każdym wieku.
Rejestracja noworodka w USC to oficjalne poświadczenie jego pojawienia się na świecie. Ten doniosły fakt ma jednak bardzo konkretny, praktyczny wymiar. Kto i kiedy może dopełnić tej procedury? Jakie są szczegółowe warunki formalne rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz przez Internet?
Wymiany studenckie to duża szansa dla wszystkich osób, które pragną rozwijać swoją wiedzę i umiejętności na arenie międzynarodowej. Programy tego typu polegają najczęściej na czasowym wyjeździe na studia na zagranicznej uczelni. Najpopularniejsza wymiana studencka w Polsce to Erasmus+.
Obowiązki są nieodłącznym elementem życia zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Wielu rodziców zastanawia się, czy obowiązki dziecka w domu są odebraniem mu dzieciństwa, czy raczej cenną lekcją na przyszłość. Eksperci zgadzają się z tym, że zadania dopasowane do wieku dziecka są bardzo dobrą nauką.
Niebieska karta to dokument, pojawiający się w rodzinach, w których odnotowano akty przemocy. Może założyć ją policja, ale także pracownicy ośrodka pomocy społecznej. Niebieska karta często staje się dowodem procesowym, jednak nie jest ona tym samym, co zawiadomienie o przestępstwie.
Chrapanie w ogólnej świadomości społecznej jest zjawiskiem normalnym i niegroźnym. Nie należy jednak lekceważyć chrapania u dzieci – objaw ten może być sygnałem dysfunkcji lub chorób górnego układu oddechowego. Kiedy nasza pociecha głośno i często chrapie, warto skonsultować się z laryngologiem.
Dieta 9-miesięcznego dziecka nie jest trudna do skomponowania. O ile wcześniej nie pojawiły się problemy trawienne, skórne lub alergie, możemy śmiało próbować podawać maluchowi wiele nowych pokarmów.
Podstawą prawidłowego żywienia 8-miesięcznego dziecka wciąż jest mleko – mamy lub modyfikowane. Jednak maluchy w tym wieku coraz chętniej jedzą też stałe pokarmy i nie muszą być to rozgotowane papki. Co mogą zatem już jeść?
Bunt czterolatka potrafi mocno dać w kość rodzicom. Niesforny maluch testuje ich cierpliwość poprzez wyrywanie się, ucieczki, płacz i krzyki, a także częste kłamstwa. Nie słucha się rodziców, niechętnie wykonuje ich polecenia, zaczyna też używać niecenzuralnych słów. Jak sobie poradzić?
Zbuntowany 6-latek to codzienność wielu rodziców. Często bunt bywa wywołany sytuacją w szkole – dziecko zaczyna sprawiać problemy wychowawcze, jest nieposłuszne, ignoruje polecenia i mówi wiele przykrych rzeczy. Dzięki odpowiedniemu podejściu rodziców bunt 6-latka powinien szybko minąć.
Począwszy od 4. lub 6. miesiąca życia niemowlęcia jego dieta w każdym kolejnym miesiącu ulegała rozszerzeniu o nowe warzywa, owoce i inne produkty. Na co możemy sobie pozwolić, komponując menu rocznego dziecka?
Jogging to znakomity sposób na zachowanie dobrej kondycji, nastroju i oczywiście szczupłej sylwetki. Jednak bieganie w ciąży budzi pewne kontrowersje. Czy słusznie?
Kuba Jeżak to młody perkusista i uczeń poznańskiej szkoły muzycznej, który zdobył drugą nagrodę Międzynarodowym Konkursie Muzycznych Talentów. Nagrodą jest możliwość występu na Recitalu Zwycięzców w legendarnej hali koncertowej - Carnegie Hall w Nowym Jorku. W studiu DDTVN gościliśmy Doriana Pabiasza, 5 letniego żużlowca, z mamą Bereniką i Kingę Kuśmierską 12-letnią mistrzynię golfa, która odwiedziła nas z mamą Justyną.
Bunt dwulatka pojawia się wtedy, kiedy maluch odkrywa słowo „nie”. Ten zespół zachowań jest nie tyle buntem, ile normalnym etapem rozwoju i testowaniem przez dziecko, kiedy i jak może sprzeciwiać się woli rodziców. Jednocześnie maluch staje się coraz bardziej samodzielny.
Bunt u trzylatka i dwulatka bardzo często okazuje się tym samym. Z doświadczeń psychologów wynika jednak, że u trzylatków przybiera on o wiele silniejsze natężenie. Cechują go częste napady histerii, głośny płacz, a nawet bicie czy kopanie osób najbliższych. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?
Pierwsze lata życia dziecka mijają szybko, ale są również dość trudne. Po buncie 2-latka i 4-latka może pojawić się bunt pięciolatka. Dziecko staje się niegrzeczne, ale w inny niż dotychczas sposób. Lepiej panuje nad emocjami, a krzyki i płacz zastępuje obrażanie się, udawanie choroby czy marudzenie.