Jak zmienić szkołę, aby nie skrzywdzić dziecka i ułatwić mu to przejście? Przede wszystkim należy przyjrzeć się zasadom przyjmowania dzieci, jakie obowiązują w szkole, do której miałoby zostać przeniesione dziecko. To od rozmowy z dyrektorem tej placówki powinno się rozpocząć całą procedurę.
Dziś rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Na uroczystym apelu strój galowy jest obowiązkowy. Jednak niektóre dzieci przez cały rok chodzą do szkoły na galowo. Jakie są zalety noszenia mundurków? Czy są jakieś wady? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Agnieszkę Wojtas, dyrektor niepublicznej szkoły „Kornelówki” w Łodzi oraz Julię Osękę, uczennica Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Nazaretanek, a także jej mamę.
Czy państwowa edukacja jest darmowa? W teorii oczywiście tak. Uczniowie do 18. roku życia mają prawo do bezpłatnej edukacji, ale w praktyce jednak rodzice sporo do szkoły dopłacają - głównie do zajęć dodatkowych, korepetycji, ale też do wyposażenia szkół i klas. O kosztach, jakie rodzice ponoszą w związku z nauką dzieci w państwowych szkołach rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN Justyną Suchecką, dziennikarką specjalizującą się w tematach dotyczących edukacji.
Wybór odpowiedniego plecaka dla dziecka jest bardzo ważny. Źle dopasowany tornister może bowiem powodować różnorodne schorzenia kręgosłupa i inne problemy zdrowotne. Jaki plecak dla pierwszoklasisty będzie najlepszy i co brać pod uwagę przy jego zakupie?
Truskawki mają dużo wartości odżywczych i można z nich wyczarować wiele pysznych przekąsek. Karmiące mamy zastanawiają się, jak te owoce wpływają na skład mleka, które początkowo często jest jedynym pokarmem niemowlęcia. Truskawki a karmienie piersią – czy spożywanie ich na pewno jest bezpieczne?
Samotne macierzyństwo jest trudne. Kobieta, która zostaje sama z dzieckiem, bez względu na to, czy to była jej decyzja, czy zrządzenie losu, potrzebuje pomocy i wsparcia. W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy dwie samotne mamy: Bogumiłę Tkaczyk, mamę 9-letniego Adama i 13-letniego Bartka, Monikę Pryśko – mamę 6-letnij Iny oraz psycholog Marzenę Mawricz.
Basia choruje na nowotwór złośliwy - mięsaka tkanek miękkich. Dziewczynka się nie poddaje i walczy z rzadką i podstępną chorobą. Pomaga jej w tym Ewa Minge. Basię, Ewę oraz współwłaścicielkę stadniny koni Katarzynę Okrzesik- Mikołajek, która spełniła marzenie Basi, gościliśmy w studiu Dzień Dobry Wakacje.
Jak powinny ubierać się nastolatki? Czy rodzice powinni ingerować i „cenzurować” strój nastoletniego dziecka? Gdzie należy postawić granice w wolności decydowania o wyglądzie nastoletniego dziecka? Na te pytania w studiu Dzień Dobry Wakacje odpowiedziały: Tatiana Mindewicz–Puacz, Magdalena Lubacz i Magdalena Modra.
Joanna Krupa udostępniła niedawno na swoim Instagramie filmik, na którym puszcza swojemu dziecku w brzuchu muzykę. Czy dziecko, w ogóle słyszy te dźwięki, jak to wpływa na jego rozwój? Czy muzyka poważna w ciąży wpływa pozytywnie na rozwój dziecka? Na te pytania odpowiedzieliśmy w studiu Dzień Dobry Wakacje razem z naszymi gośćmi Marią Konarowską, aktorką oraz dr. n. med. Grzegorzem Południewskim – ginekologiem, położnikiem.
Z roku na rok coraz więcej rodziców szuka odpowiedzi na to, jak odchudzić dziecko. Trzeba mieć świadomość, że zrzucanie zbędnych kilogramów przez kilkulatka lub nastolatka wygląda nieco inaczej niż u osoby dorosłej. Wyklucza stosowanie restrykcyjnej diety i środków odchudzających.
High need baby to koncepcja z pogranicza psychologii i medycyny, choć nie jest to termin medyczny. Określa się w ten sposób dzieci wymagające wyjątkowej troski i uwagi. Ze względu na dużą wrażliwość i brak odporności na bodźce zewnętrzne we wczesnym dzieciństwie potrzebują więcej bliskości niż rówieśnicy.
Michalinka Latuszek urodziła się w 29. Tygodniu ciąży. Po urodzeniu ważyła jedynie 370 gramów. To pierwszy taki przypadek na Mazowszu, drugi w Polsce. Dziewczynka opuściła szpital dopiero pod koniec czerwca. Jak rozwija się maluszek? I jak się czują rodzice Michalinki –mama Magdalena i tata Jarosław?
W wakacje młodzi ludzie częściej mają pierwszy kontakt z narkotykami. Co w takiej sytuacji powinni zrobić rodzice? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry Wakacje z terapeutą uzależnień i dyrektorem ośrodka leczenia uzależnień "Medjol", muzykiem kultowego zespołu Daab, Piotrem Strojnowskim.
Wielu rodziców zastanawia się, czy wspinaczka dla dzieci to dobry pomysł. Sport ten ma wiele zalet – poprawia koordynację ruchową, wyrabia dobrą kondycję i jest świetną zabawą dla osób w każdym wieku.
Rejestracja noworodka w USC to oficjalne poświadczenie jego pojawienia się na świecie. Ten doniosły fakt ma jednak bardzo konkretny, praktyczny wymiar. Kto i kiedy może dopełnić tej procedury? Jakie są szczegółowe warunki formalne rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz przez Internet?
Wymiany studenckie to duża szansa dla wszystkich osób, które pragną rozwijać swoją wiedzę i umiejętności na arenie międzynarodowej. Programy tego typu polegają najczęściej na czasowym wyjeździe na studia na zagranicznej uczelni. Najpopularniejsza wymiana studencka w Polsce to Erasmus+.
Obowiązki są nieodłącznym elementem życia zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Wielu rodziców zastanawia się, czy obowiązki dziecka w domu są odebraniem mu dzieciństwa, czy raczej cenną lekcją na przyszłość. Eksperci zgadzają się z tym, że zadania dopasowane do wieku dziecka są bardzo dobrą nauką.
Niebieska karta to dokument, pojawiający się w rodzinach, w których odnotowano akty przemocy. Może założyć ją policja, ale także pracownicy ośrodka pomocy społecznej. Niebieska karta często staje się dowodem procesowym, jednak nie jest ona tym samym, co zawiadomienie o przestępstwie.
Chrapanie w ogólnej świadomości społecznej jest zjawiskiem normalnym i niegroźnym. Nie należy jednak lekceważyć chrapania u dzieci – objaw ten może być sygnałem dysfunkcji lub chorób górnego układu oddechowego. Kiedy nasza pociecha głośno i często chrapie, warto skonsultować się z laryngologiem.
Dieta 9-miesięcznego dziecka nie jest trudna do skomponowania. O ile wcześniej nie pojawiły się problemy trawienne, skórne lub alergie, możemy śmiało próbować podawać maluchowi wiele nowych pokarmów.
Podstawą prawidłowego żywienia 8-miesięcznego dziecka wciąż jest mleko – mamy lub modyfikowane. Jednak maluchy w tym wieku coraz chętniej jedzą też stałe pokarmy i nie muszą być to rozgotowane papki. Co mogą zatem już jeść?
Bunt czterolatka potrafi mocno dać w kość rodzicom. Niesforny maluch testuje ich cierpliwość poprzez wyrywanie się, ucieczki, płacz i krzyki, a także częste kłamstwa. Nie słucha się rodziców, niechętnie wykonuje ich polecenia, zaczyna też używać niecenzuralnych słów. Jak sobie poradzić?
Zbuntowany 6-latek to codzienność wielu rodziców. Często bunt bywa wywołany sytuacją w szkole – dziecko zaczyna sprawiać problemy wychowawcze, jest nieposłuszne, ignoruje polecenia i mówi wiele przykrych rzeczy. Dzięki odpowiedniemu podejściu rodziców bunt 6-latka powinien szybko minąć.
Począwszy od 4. lub 6. miesiąca życia niemowlęcia jego dieta w każdym kolejnym miesiącu ulegała rozszerzeniu o nowe warzywa, owoce i inne produkty. Na co możemy sobie pozwolić, komponując menu rocznego dziecka?
Jogging to znakomity sposób na zachowanie dobrej kondycji, nastroju i oczywiście szczupłej sylwetki. Jednak bieganie w ciąży budzi pewne kontrowersje. Czy słusznie?
Kuba Jeżak to młody perkusista i uczeń poznańskiej szkoły muzycznej, który zdobył drugą nagrodę Międzynarodowym Konkursie Muzycznych Talentów. Nagrodą jest możliwość występu na Recitalu Zwycięzców w legendarnej hali koncertowej - Carnegie Hall w Nowym Jorku. W studiu DDTVN gościliśmy Doriana Pabiasza, 5 letniego żużlowca, z mamą Bereniką i Kingę Kuśmierską 12-letnią mistrzynię golfa, która odwiedziła nas z mamą Justyną.
Bunt dwulatka pojawia się wtedy, kiedy maluch odkrywa słowo „nie”. Ten zespół zachowań jest nie tyle buntem, ile normalnym etapem rozwoju i testowaniem przez dziecko, kiedy i jak może sprzeciwiać się woli rodziców. Jednocześnie maluch staje się coraz bardziej samodzielny.
Bunt u trzylatka i dwulatka bardzo często okazuje się tym samym. Z doświadczeń psychologów wynika jednak, że u trzylatków przybiera on o wiele silniejsze natężenie. Cechują go częste napady histerii, głośny płacz, a nawet bicie czy kopanie osób najbliższych. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?
Pierwsze lata życia dziecka mijają szybko, ale są również dość trudne. Po buncie 2-latka i 4-latka może pojawić się bunt pięciolatka. Dziecko staje się niegrzeczne, ale w inny niż dotychczas sposób. Lepiej panuje nad emocjami, a krzyki i płacz zastępuje obrażanie się, udawanie choroby czy marudzenie.
Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej ochrony przed szkodliwym działem słońca. O tym, jaki wybrać filtr na dachu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z farmaceutą i blogerem Marcinem Korczykiem. Czym różnią się filtry mineralne od chemicznych i które z nich są lepsze? Jak czytać skróty znajdujące się na opakowaniach?