Tylko w tym tygodniu dotarły do nas dwie szokujące informacje na temat przemocy zastosowanej wobec dzieci. Pierwsza dotyczyła 4-letniej dziewczynki, która straciła życie w wyniku pobicia, a druga - 3-miesięcznego dziecka, na którego ciele również znaleziono ślady przemocy fizycznej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog sądową Teresę Gens, aby zapytać, kim są osoby, które posuwają się do tak okrutnych czynów. Dlaczego partner osoby, która dopuszcza się przemocy fizycznej nie reaguje, kiedy bite jest dziecko?
Wywiadówka bywa stresująca - nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Jak zatem ją przeżyć? Czego od zebrania oczekują rodzice? Co zniechęca rodziców do przychodzenia na wywiadówkę? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: mamę czwórki dzieci Edytę Poncyljusz, nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej Kingę Zychowicz i psycholog dr Ewę Jarczewską-Gerc.
Ciąża i okres karmienia dziecka to czas, kiedy kobiecy biust przechodzi liczne zmiany. Jak o niego dbać, by nie stracił swojego kształtu, a karmienie nie spowodowało powikłań zdrowotnych? Przede wszystkim nosić odpowiednią bieliznę. Brafiterka Monika Kołodyńska pokazała w Dzień Dobry TVN biustonosze przeznaczone specjalnie dla świeżo upieczonych mam.
Papież Franciszek postanowił, że udzielone wszystkim kapłanom na czas Roku Świętego uprawnienie do rozgrzeszenia z grzechu aborcji będzie przedłużone. Jak księża zareagowali na tę wiadomość? Czy tę decyzję można określić mianem przełomu? Czy w każdej sytuacji księża mogą dać rozgrzeszenie kobiecie, która dokonała aborcji? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysława Drąga.
W grudniu dzieci będą miały dużo wolnego od szkoły i przedszkola. W tej sytuacji wielu rodziców zapewne zdecyduje się na zabranie swoich pociech do pracy. Czy jest to dobre rozwiązanie? Jak na to patrzą szefowie? Czy kodeks pracy reguluje taką sytuację? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dziennikarkę Joannę Kryńską, blogera Kamila Polnego oraz ekspertkę ds. zarządzania i efektywności pracy Katarzynę Lorenc.
Do zabawek, które stymulują rozwój dziecka należą klocki. O ich zaletach dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz rozmawiała z psychologiem dziecięcym Dorotą Maciejec. Jak bawić się z małymi dziećmi, by wspierać ich rozwój?
Wielu rodziców nie chce spuszczać z oczu swoich pociech. Dlaczego? A może jednak warto dać dzieciom większą swobodę? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: prezenterkę telewizyjną i mamę dwóch córek Magdalenę Modrą, aktora i tatę trzech córek Andrzeja Deskura oraz psycholog dziecięcą i mamę dwóch córek Martę Żysko-Pałubę.
Do sejmu trafiły projekty ustaw wprowadzających reformę edukacji: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe. Na jakie zmiany muszą być przygotowani uczniowie? Czy przygotowana jest już podstawa programowa? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dra Krzysztofa Biedrzyckiego z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Pani Izabela została przyjęta na oddział położniczy w szpitalu Starachowicach po tym, jak przestała wyczuwać ruchy dziecka. Badania wykazały, że dziecko niestety nie żyje. Lekarze wywołali poród, a potem przestali interesować się pacjentką. Pani Iza rodziła martwe dziecko na podłodze między łóżkami i bez fachowej pomocy personelu szpitala. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prezesa fundacji Rodzić po ludzku Joannę Pietrusiewicz, aby zapytać, czy takie sytuacje są w polskich szpitalach incydentalne, czy wręcz przeciwnie - dochodzi do nich dość często. Co zrobić, aby nie było podobnych zdarzeń?
W jednym z polskich przedszkoli dyrektorka - za zgodą większości rodziców - wprowadziła modlitwę przed posiłkami. Czy dzieci powinny modlić się w świeckich placówkach oświatowych? Zapytaliśmy o to nauczycielkę Grażynę Juszczyk, która wygrała proces o zdjęcie krzyża w pokoju nauczycielskim i publicystkę Weronikę Zagułę. Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Bywa tak, że po rozstaniu niechęć do byłego partnera przenosi się także na jego rodziców. Przejawia się to m.in. w utrudnianiu kontaktów dziecka z dziadkami. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: adwokatką Magdaleną Wilk oraz aktorem i coachem biznesu Jackiem Rozenkiem rozmawialiśmy o tym, jak polskie prawo reguluje kontakty wnuków z dziadkami po rozwodzie rodziców dziecka. Czy sąd może odmówić takich kontaktów? Jak sytuacja wygląda w przypadku dzieci aktora?
Wojna zniszczyła ich dzieciństwo i uniemożliwiła edukację. Czy będą w stanie nadrobić zaległości i rozpocząć normalne życie? Dzień Dobry TVN udało się do Społecznego Gimnazjum "Raszyńska" w Warszawie aby zobaczyć jak syryjskie dzieci radzą sobie w polskich szkołach.
Odstawienie dziecka od piersi i przejście na karmienie butelką to spore wyzwanie. Jak się do tego przygotować? Jaką rolę może spełniać w tym procesie tata? O tym w Dzień Dobry TVN doradca macierzyński Iza Sztandera.
Dyrekcja szkoły w Baltimore w Stanach Zjednoczonych zamiast karać niesforne dzieci wysyła je na medytację. Jak podają media, ten sposób wyciszania emocji okazał się skuteczny. Z gośćmi Dzień Dobry TVN psychologiem dziecięcym Martą Żysko-Pałubą i nauczycielem jogi Wiktorem Morgulcem rozmawialiśmy o wpływie medytacji na rozwój dzieci. Jakie są inne sposoby na wyciszanie emocji? Czy medytacji można nauczyć się w domu?
Jest wiele kobiet chcących udowodnić światu, że są doskonałymi mamami i żonami, a macierzyństwo to sama przyjemność. Na przeciwnym biegunie są panie, które nie wstydzą się głośno mówić, że posiadanie dzieci to wcale niełatwa praca. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy blogerkę Annę Dydzik i socjologa dr Marka Troszyńskiego, aby zapytać, jak na przełomie lat zmieniało się postrzeganie rodzicielstwa, dlaczego mamy nie powinny czytać poradników i wyręczać swoich partnerów w wychowywaniu dzieci. Czy nieperfekcyjna mama to zła mama?
Z roku na rok e-sport staje się coraz bardziej popularny. W ten trend starają się wpisać także szkoły, w których zaczęły powstawać klasy o profilu e-sportowym. Czego uczą się uczniowie na takich lekcjach? O rozwojowych aspektach gier komputerowych rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: psychologiem Igorem Rotbergiem i Adamem Bugielem nauczycielem informatyki i inicjatorem stworzenia klasy e-sportowej.
Karolina Malinowska wydała własnie książkę pt. „Spokojnie, to tylko dzieci”, w której przeprowadza wywiady ze specjalistami z różnych dziedzin związanych z wychowaniem potomstwa. "To nie jest książka, w której ja opowiadam jak wychowywać dzieci, bo jestem bardzo daleka od tego". Nasze studio odwiedziła wspólnie z opiekunką jej dzieci - Zofią Pędich-Ziomek. Panie opowiedziały nam jak znaleźć idealną nianię, i jak się z nią dogadać!
Filip Chajzer spotkał się z bohaterami głośnej "afery kredowej". Na czym polegało "przestępstwo" 13-letniej Julii? Co narysowała na chodniku? Czy nie pojawiły się tam żadne słówka na D.? Zobaczcie czego dowiedział się nasz przenikliwy reporter śledczy! Jak Wam się podobała akcja odwetowa zorganizowana przez mieszkańców Warszawy? :)
Duńczycy od ponad 40 lat zajmują pierwsze miejsce w badaniach poczucia szczęścia i zadowolenia z życia. Jak to robią? Czy posiadają jakiś niezwykły sekret, przekazywany z pokolenia na pokolenie, dzięki któremu są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie? Okazuje się, że kluczem do szczęścia jest wychowanie. O to, jak wychowywać szczęśliwe dzieci, spytaliśmy Iben Sandahl, duńską psychoterapeutkę i współautorkę książki „Duński przepis na szczęście. Najskuteczniejsza filozofia wychowania”.
Kinga Rusin spotkała się z właścicielem pierwszej w Europie agencji surogatek. Barrie Drewitt-Barlow wraz ze swym partnerem byli pierwszą homoseksualną parą, która korzystając z pomocy surogatek, doczekała się potomstwa. Dlaczego postanowił otworzyć firmę świadczącą takie usługi? Jak działa agencja surogatek, kto korzysta z ich usług i ... ile można na niej zarobić?
Z założenia nauka w szkołach publicznych powinna być darmowa. Realia są jednak zupełnie inne i rodzice dokonują pewnych opłat. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dyrektora gimnazjum nr 16 w Łodzi Witolda Młynarczyka, by zapytać go, które z nich są obowiązkowe, a które nie, kto decyduje o wysokości składek na komitet rodzicielski, co powinien zrobić rodzić, któremu zagrożono, że z powodu braku opłaty nie zostanie dziecku wydane świadectwo szkolne i, co może zrobić szkoła, by zwiększyć swój budżet bez udziału rodziców.
Powrót do formy po urodzeniu dziecka nie jest wcale taki proste. O to, jak to zrobić za pomocą aktywności fizycznej i diety zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: Justynę Tomańską, która zrzuciła po ciąży 26 kg oraz trenerkę personalną i dietetyczkę Natalię Gacką-Dressler.
Psycholog dr Gordon Neufeld, gość Dzień Dobry TVN, podkreśla, że najważniejsze w rozwoju z dziecka są relacje z rodzicami. Rodzina jest najlepszym źródłem zaspokojenia wszystkich potrzeb dziecka. Jeżeli dziecko jest zbyt szybko oddzielone od rodziców, traci "podatność na bycie wychowywanym". Co z instytucją żłobka lub przedszkola? Co zrobić, by to rodzice byli dla dziecka najważniejsi, a nie rówieśnicy?
W odpowiedzi na próbę zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej polskie kobiety wyszły na ulicę. O czarnym proteście rozpisują się polskie i zagraniczne media. Słuszna interwencja czy zaplanowana gra polityczna? W jaki sposób kobiet walczyły o swoje prawa na przestrzeni lat? Jakie skutki mogą mieć tego typu protesty? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy historyka dr Janusza Siborę i socjologa dr Karolinę Wigurę.
Klocki mają wiele zalet - uczą dzieci myślenia przestrzennego, rozwijają twórczość i wyobraźnię. Pomagają również poznawać świat oraz wpływają na rozwój motoryczny maluchów. O ich fenomenie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z aktorkami: Anną Dereszowską i Anną Czartoryską-Niemczycką.
Okazuje się, że najwięcej wypadków, którym ulegają nasze dzieci zdarza się w domu. Najczęściej przytrafiają się oparzenia, ale też skaleczenia, zakrztuszenia, upadki. Jak zapobiec tego typu zdarzeniom? I jak reagować, gdy dziecku już przydarzy się krzywda? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli ratownicy medyczni: Anna Piżl i Ariel Szczotok.
Prof. zw. dr hab. Ewa Helwich: "Nie rozumiem intencji, dlaczego to ma dotyczyć badań prenatalnych, które przynoszą tyle korzyści dla dziecka, które ma się urodzić, dla dziecka, które jest dotknięte jakąś wadą. Badania prenatalne są wykonywane nie po to, żeby tej ciąży się pozbyć, tylko żeby podjąć taka decyzję, która jest dla dziecka najlepsza." W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o konsekwencjach jakie może nieść ze sobą wejście w życie ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne.
Dwa dni temu w Kielcach 12-letnia dziewczynka urodziła dziecko. Ojcem jest 29-letni mężczyzna. Jak wygląda poród u tak młodej osoby? Czy dziewczynka była świadoma tego, co się z nią dzieje? Kiedy u nastolatka pojawia się popęd seksualny? I jak rodzice powinni rozmawiać z dziećmi o seksie? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: ginekolog dr Grzegorz Południewski i seksuolog Monika Staruch.
Od 2017 roku będzie obowiązywała 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum. Przez zmiany w szkolnictwie za 3 lata w I klasie liceum spotkają się roczniki 2003, 2004 i 2005. Jak sytuacja ta wpłynie na poziom edukacji i na dzieci? Czy zwiększy to konkurencję przy naborze do liceum? Na co powinni przygotować się uczniowie i ich rodzice? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: dr Krzysztof Biedrzycki z Instytutu Badań Edukacyjnych i Monika Perkowska, psycholog dziecięcy.
Do aktywności i ćwiczeń zachęca trener Tomasz Choiński. Tym razem proponuje ćwiczenia, które złagodzą dolegliwości ciążowe. Przyszłe mamy, pamiętajcie jednak, by nie przesadzać z intensywnością ćwiczeń.