Jogging to znakomity sposób na zachowanie dobrej kondycji, nastroju i oczywiście szczupłej sylwetki. Jednak bieganie w ciąży budzi pewne kontrowersje. Czy słusznie?
Kuba Jeżak to młody perkusista i uczeń poznańskiej szkoły muzycznej, który zdobył drugą nagrodę Międzynarodowym Konkursie Muzycznych Talentów. Nagrodą jest możliwość występu na Recitalu Zwycięzców w legendarnej hali koncertowej - Carnegie Hall w Nowym Jorku. W studiu DDTVN gościliśmy Doriana Pabiasza, 5 letniego żużlowca, z mamą Bereniką i Kingę Kuśmierską 12-letnią mistrzynię golfa, która odwiedziła nas z mamą Justyną.
Bunt dwulatka pojawia się wtedy, kiedy maluch odkrywa słowo „nie”. Ten zespół zachowań jest nie tyle buntem, ile normalnym etapem rozwoju i testowaniem przez dziecko, kiedy i jak może sprzeciwiać się woli rodziców. Jednocześnie maluch staje się coraz bardziej samodzielny.
Bunt u trzylatka i dwulatka bardzo często okazuje się tym samym. Z doświadczeń psychologów wynika jednak, że u trzylatków przybiera on o wiele silniejsze natężenie. Cechują go częste napady histerii, głośny płacz, a nawet bicie czy kopanie osób najbliższych. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?
Pierwsze lata życia dziecka mijają szybko, ale są również dość trudne. Po buncie 2-latka i 4-latka może pojawić się bunt pięciolatka. Dziecko staje się niegrzeczne, ale w inny niż dotychczas sposób. Lepiej panuje nad emocjami, a krzyki i płacz zastępuje obrażanie się, udawanie choroby czy marudzenie.
Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej ochrony przed szkodliwym działem słońca. O tym, jaki wybrać filtr na dachu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z farmaceutą i blogerem Marcinem Korczykiem. Czym różnią się filtry mineralne od chemicznych i które z nich są lepsze? Jak czytać skróty znajdujące się na opakowaniach?
Już za kilka dni wakacje. Czas obozów i kolonii. Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka może być stresujący nie tylko dla niego samego, ale i dla rodzica. W studiu Dzień Dobry TVN z naszymi gośćmi porozmawialiśmy o tym, kiedy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd. Na naszej kanapie zasiadły: psycholog dziecięca Magdalena Chorzewska, Małgorzata Rozenek-Majdan, mama 13-letniego Stanisława i 9-letniego Tadeusza oraz Alżbeta Lenska, mama 8-letniej Zosi i 6-letniego Antka.
Już dziś rozpoczynają się wakacje. Wyjazd nad morze dla wielu osób jest najlepszym sposobem na spędzenie urlopu. Kąpiele w ciepłej wodzie, opalanie się na słońcu i słuchanie szumu fal to przepis na udany odpoczynek. Co zabrać ze sobą na plażę, żeby spędzić ten czas jak najlepiej? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Mamy z Bielska-Białej i z Zabrza wytańczyły trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w Meksyku! Polki wyprzedziły jedynie mamy z Kolumbii i Peru. Z tańczącymi mamami w chustach: Kamilą Klimont i Joanną Panicz rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.
Emigracja zarobkowa to symbol naszych czasów. Od kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej, rodziców, którzy decydują się na wyjazd z kraju jest coraz więcej. Pozostawione w Polsce dzieci doczekały się już miana „eurosierot”. Co czują dzieci pozostawione przez rodziców? Jak taka sytuacja wpływa na ich rozwój? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską. "Rozłąka jest do nie do odrobienia" - alarmuje psycholog
Dzieci z natury rodzą się prawdomówne. Jednak w pewnym momencie odkrywa ono kłamstwo. O tym dlaczego dzieci kłamią i jak w takiej sytuacji powinni reagować rodzice, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr Ewą Jarczewską-Gerc, psychologiem z Uniwersytetu SWPS oraz Sylwią Anderson-Hanney, trenerką umiejętności wychowawczych.
Prezent na Dzień Dziecka - jak trafić w dziesiątkę? Jaki prezent wybrać dla 2 latka, a jaki dla 10 latka? Jeżeli jeszcze nie przygotowaliście prezentów dla swoich maluchów, Anna Nowak-Ibisz w studiu Dzień Dobry TVN podpowiedziała jakie podarunki, mogą sprawić radość dzieciakom. Jakie gadżety są modne w tym sezonie i będą idealne jako prezent na dzień dziecka?
Co zrobić z rozhisteryzowanym dzieckiem? Jest to trudna i kłopotliwa sytuacja zwłaszcza dla rodzica. Jak można pomóc uspokoić się dziecku? Kiedy to mija? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Monikę Perkowską, Agnieszkę Stążkę - Gawrysiak, ekspertkę Self – Reg oraz Kamilę Szczawińską, mamę 10-letniego Julka i 8-letniej Kaliny.
Dzieci zaczynają interesować się swoją płciowością w momencie, kiedy poznają świat. Zauważają różnice między dziewczynkami a chłopcami. Jak rozmawiać z dziećmi o seksualności, o seksie, o relacjach między kobietami a mężczyznami? Jak rozmawiać z młodszymi dziećmi, a jak z nastolatkami?
Relacje rodziców z dziećmi są bardzo ważne i mają ogromne znaczenie. Aby były jak najlepsze, należy je budować na silnych fundamentach wzajemnego porozumienia i szacunku. Szczególnym i wyjątkowym związkiem z psychologicznego punktu widzenia jest związek matki z córką. Z jakimi problemami wiąże się ta relacja? Co robić by była idealna?
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Dla dzieci to czas odpoczynku od obowiązku szkolnego. Przed rodzicami logistyczne zadanie: jak mądrze zagospodarować dziecku czas? Tak, by całych wakacji nie spędziły przed ekranami telewizorów, komputerów czy telefonów... W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą Monikę Perkowską, Katarzynę Pijanowską, trenerkę efektywnego uczenia się i Olgę Franckiewicz, organizatorkę kolonii.
Kłopoty z płodnością w Polsce ma co szósta, a być może już co piąta para w wieku rozrodczym. Bezpłodność to często nie tylko problem fizjologiczny, lecz także psychologiczny. Czy można długotrwale starać się o dziecko, nie wpadając w obsesję? Kiedy para zmagająca się z bezpłodnością potrzebuje pomocy psychologicznej? W studiu Dzień Dobry TVN na temat rozmawialiśmy z Anną Wietrzykowską, psycholog niepłodności oraz z Izabelą Dembińską, położną.
Cała Polska żyje dokumentem braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Wielu rodziców zastanawia się, czy jego dziecko może czuć się bezpieczne? Praktycznie w każdym polskim domu dyskutuje się o tym, czy nasze dzieci również mogłyby stać się ofiarą przemocy seksualnej. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Monikę Mrozowską, mamę trójki dzieci oraz psycholog dziecięcą Magdalenę Chorzewską.
Czym jest coparenting? Odpowiedzmy na to pytanie w skrócie: kobieta i mężczyzna, którzy nie są ze sobą w związku, mogą nawet się nie znać, umawiają się ze sobą, że zostaną rodzicami i wychowają wspólnie dziecko. Jak coparenting wygląda w świetle prawa? Czy jest legalny? Jakie są jego wady i czy istnieją jakiekolwiek zalety? O coparentingu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.
Jazda na rowerze stanowi wyzwanie zarówno dla rodzica, jak i dziecka. O czym musisz pamiętać? Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo, a także miłą atmosferę. Sprawdź, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze sprawnie i szybko.
Czym jest mleko następne i jak wybrać najlepsze? W studiu Dzień Dobry TVN o mleku, które włączamy do karmienia dzieci po pierwszych sześciu miesiącach, gdy matka nie może karmić własnym pokarmem, opowiedział nam dr hab. n. med. Jan Mazela, prof. UMP, pediatra, neonatolog.
Macierzyństwo to wyjątkowy czas. Związany jest z rozmaitymi emocjami, nowymi doświadczeniami oraz obowiązkami. Każdy rodzic indywidualnie podchodzi do kwestii narodzin i wychowania dziecka. Czy na to wszystko wpływa również otoczenie i miejsce, w którym żyjemy? Jak wygląda macierzyństwo w innych krajach?
Już niedługo koniec roku szkolnego, a więc wakacje. To także czas, kiedy uczniowie i rodzice podejmują decyzje o zmianie szkoły. O tym, w jakich okolicznościach warto to zrobić, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Edytą Plich, mamą czterech synów i Dyrektor Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży oraz Danutą Kozakiewicz, Dyrektor szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.
Porządek w pokoju dziecka, zwłaszcza po dobrej zabawie, pozostawia wiele do życzenia. O tym, jak nakłonić dzieci do sprzątania w swoich pokojach, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Lidią Piechotą, dziennikarką, która ma 6-letniego syna i Sylwią Anderson-Hanney, trenerką umiejętności wychowawczych, która ma 6 dzieci.
Kiedy dzieci dorastają, idą do przedszkola i nabywają pierwsze znajomości, nie chcą już spędzać wolnego czasu tylko z mamą i tatą. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się tzw. „nocowanki”, czyli nocowanie poza domem, u przyjaciół. Kiedy dzieciaki są gotowe na piżama party? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z psycholog dziecięcą Martą Żysko-Pałubą oraz Kają Śródką – mamą 5-letniego Teodora oraz Michałem Będźmirowskim – tatą 5-letniego Bruna.
Fotografka Anna Ogier-Bloomer pokazuje prawdziwe macierzyństwo. Bo prawdziwe macierzyństwo to nie śliczne kolorowe ubranka, uśmiech na twarzy przez cały dzień i idealna figura zaledwie kilka tygodni po porodzie...
Sezon rowerowy w pełni. W weekendy chętnie wybieramy się na rodzinne wycieczki rowerowe. Starsze dzieciaki jeżdżą na własnych rowerach, te młodsze, często podróżują w fotelikach przymocowanych do rowerów rodziców. Na dachu Dzień Dobry TVN adwokat Eliza Kuna wyjaśniła nam, na co zwrócić uwagę, by taka przejażdżka rowerowa była bezpieczna i nie skończyła się mandatem.
Rodzice dają dzieciom przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, uczą dziecko życia i postrzegania całego świata, pokazuje jak należy postępować i jakim być człowiekiem. A co się dzieje w sytuacji, gdy dziecko zamiast otrzymywać miłość i bezpieczeństwo, dostaje od rodziców zupełnie coś innego? O zachowaniach, które ranią dzieci w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psycholog dziecięcą Martę Bąkowską.
Syn Mariny i Wojtka Szczęsnych ma już 10 miesięcy. Artystka powoli myśli o powrocie do pracy. Jak minął jej urlop macierzyński? Z wokalistką rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Wiele dzieci zaczyna samodzielnie czytać na długo przed pójściem do szkoły. Są jednak też takie maluchy, które do nauki czytania trzeba zachęcić. Sprawdź, jak nauczyć czytać siedmio-, a nawet sześcioletnie dziecko.