Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Dla dzieci to czas odpoczynku od obowiązku szkolnego. Przed rodzicami logistyczne zadanie: jak mądrze zagospodarować dziecku czas? Tak, by całych wakacji nie spędziły przed ekranami telewizorów, komputerów czy telefonów... W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą Monikę Perkowską, Katarzynę Pijanowską, trenerkę efektywnego uczenia się i Olgę Franckiewicz, organizatorkę kolonii.
Kłopoty z płodnością w Polsce ma co szósta, a być może już co piąta para w wieku rozrodczym. Bezpłodność to często nie tylko problem fizjologiczny, lecz także psychologiczny. Czy można długotrwale starać się o dziecko, nie wpadając w obsesję? Kiedy para zmagająca się z bezpłodnością potrzebuje pomocy psychologicznej? W studiu Dzień Dobry TVN na temat rozmawialiśmy z Anną Wietrzykowską, psycholog niepłodności oraz z Izabelą Dembińską, położną.
Cała Polska żyje dokumentem braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Wielu rodziców zastanawia się, czy jego dziecko może czuć się bezpieczne? Praktycznie w każdym polskim domu dyskutuje się o tym, czy nasze dzieci również mogłyby stać się ofiarą przemocy seksualnej. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Monikę Mrozowską, mamę trójki dzieci oraz psycholog dziecięcą Magdalenę Chorzewską.
Czym jest coparenting? Odpowiedzmy na to pytanie w skrócie: kobieta i mężczyzna, którzy nie są ze sobą w związku, mogą nawet się nie znać, umawiają się ze sobą, że zostaną rodzicami i wychowają wspólnie dziecko. Jak coparenting wygląda w świetle prawa? Czy jest legalny? Jakie są jego wady i czy istnieją jakiekolwiek zalety? O coparentingu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.
Jazda na rowerze stanowi wyzwanie zarówno dla rodzica, jak i dziecka. O czym musisz pamiętać? Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo, a także miłą atmosferę. Sprawdź, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze sprawnie i szybko.
Czym jest mleko następne i jak wybrać najlepsze? W studiu Dzień Dobry TVN o mleku, które włączamy do karmienia dzieci po pierwszych sześciu miesiącach, gdy matka nie może karmić własnym pokarmem, opowiedział nam dr hab. n. med. Jan Mazela, prof. UMP, pediatra, neonatolog.
Macierzyństwo to wyjątkowy czas. Związany jest z rozmaitymi emocjami, nowymi doświadczeniami oraz obowiązkami. Każdy rodzic indywidualnie podchodzi do kwestii narodzin i wychowania dziecka. Czy na to wszystko wpływa również otoczenie i miejsce, w którym żyjemy? Jak wygląda macierzyństwo w innych krajach?
Już niedługo koniec roku szkolnego, a więc wakacje. To także czas, kiedy uczniowie i rodzice podejmują decyzje o zmianie szkoły. O tym, w jakich okolicznościach warto to zrobić, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Edytą Plich, mamą czterech synów i Dyrektor Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży oraz Danutą Kozakiewicz, Dyrektor szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.
Porządek w pokoju dziecka, zwłaszcza po dobrej zabawie, pozostawia wiele do życzenia. O tym, jak nakłonić dzieci do sprzątania w swoich pokojach, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Lidią Piechotą, dziennikarką, która ma 6-letniego syna i Sylwią Anderson-Hanney, trenerką umiejętności wychowawczych, która ma 6 dzieci.
Kiedy dzieci dorastają, idą do przedszkola i nabywają pierwsze znajomości, nie chcą już spędzać wolnego czasu tylko z mamą i tatą. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się tzw. „nocowanki”, czyli nocowanie poza domem, u przyjaciół. Kiedy dzieciaki są gotowe na piżama party? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z psycholog dziecięcą Martą Żysko-Pałubą oraz Kają Śródką – mamą 5-letniego Teodora oraz Michałem Będźmirowskim – tatą 5-letniego Bruna.
Fotografka Anna Ogier-Bloomer pokazuje prawdziwe macierzyństwo. Bo prawdziwe macierzyństwo to nie śliczne kolorowe ubranka, uśmiech na twarzy przez cały dzień i idealna figura zaledwie kilka tygodni po porodzie...
Sezon rowerowy w pełni. W weekendy chętnie wybieramy się na rodzinne wycieczki rowerowe. Starsze dzieciaki jeżdżą na własnych rowerach, te młodsze, często podróżują w fotelikach przymocowanych do rowerów rodziców. Na dachu Dzień Dobry TVN adwokat Eliza Kuna wyjaśniła nam, na co zwrócić uwagę, by taka przejażdżka rowerowa była bezpieczna i nie skończyła się mandatem.
Rodzice dają dzieciom przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, uczą dziecko życia i postrzegania całego świata, pokazuje jak należy postępować i jakim być człowiekiem. A co się dzieje w sytuacji, gdy dziecko zamiast otrzymywać miłość i bezpieczeństwo, dostaje od rodziców zupełnie coś innego? O zachowaniach, które ranią dzieci w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psycholog dziecięcą Martę Bąkowską.
Syn Mariny i Wojtka Szczęsnych ma już 10 miesięcy. Artystka powoli myśli o powrocie do pracy. Jak minął jej urlop macierzyński? Z wokalistką rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Wiele dzieci zaczyna samodzielnie czytać na długo przed pójściem do szkoły. Są jednak też takie maluchy, które do nauki czytania trzeba zachęcić. Sprawdź, jak nauczyć czytać siedmio-, a nawet sześcioletnie dziecko.
Jarosław Wałęsa jest europosłem, a prywatnie mężem i tatą dwójki dzieci: syna i córeczki. Mała Lea cierpi na poważną wadę serca. Musi przejść natychmiast operację.
Praca domowa to dalszy ciąg nauki szkolnej, która ma na celu przygotowanie dziecka do samokształcenia. Odrabianie lekcji, to jeden z pierwszych poważnych obowiązków każdego dziecka. Czasami pracy domowej jest tak dużo, że rodzice wyręczają swoje pociechy w wykonywaniu zadań. Niestety nie jest to dobra praktyka. Zadaniem rodziców jest wspomaganie dziecka w codziennym jego wykonywaniu, ale nie wyręczanie go tym obowiązku! O tym, jak uczyć się efektywnie w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Katarzyną Pijanowską, trenerką efektywnego uczenia się oraz z Edytą Plich, mamą czwórki dzieci, dyrektor towarzystwa inteligentnej młodzieży.
Rozmowa z dorastającym dzieckiem jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Jak rozmawiać z dzieckiem i jak układać z nim relacje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Magdę Modrą-Krupską, mamę 13-letniej Mii i 4-letniej Lei, Monikę Mrozowską, mamę 16-letniej Karoliny, 9-letniej Jadzi i 5-letniego Józka oraz psycholog dziecięcą Justynę Korzeniewską.
Wyprawka dla noworodka. Przygotowanie wyprawki to ogromne wyzwanie – szczególnie dla osób, które zostają rodzicami po raz pierwszy. Szeroka oferta w sklepach oraz ogromna ilość produktów sprawiają, że przyszli rodzice mogą czuć się nieco zdezorientowani. Istotne w wyprawce dla noworodka są nie tylko ubranka, ale też kosmetyki i urządzenia, które mogą usprawnić opiekę nad dzieckiem.
Pójście do przedszkola to jeden z przełomowych momentów w życiu dziecka. Po raz pierwszy znajdzie się ono poza domem na kilka godzin, pozbawione towarzystwa rodziców. Wiele maluchów szybko akceptuje nową sytuację i łatwo przyzwyczaja się do zaistniałych warunków. Czasem jednak adaptacja dziecka w przedszkolu trwa nieco dłużej. Jak pomóc mu przystosować się do zmian?
Obok adopcji istnieją także inne formy sprawowania opieki nad nieletnimi pozbawionymi pieczy rodzicielskiej. Jedną z nich jest rodzina zastępcza, która może stać się domem dla dziecka z nieuregulowaną sytuacją prawną – na przykład gdy jego rodzice mają ograniczoną lub zawieszoną opiekę rodzicielską. Zakłada czasowy pobyt w rodzinie aż do momentu unormowania jego sytuacji prawnej. Jak zostać rodziną zastępczą zawodową? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Edytę i Piotra Wojtasińskich, którzy od 1997 roku jako rodzice zastępczy opiekowali się 35 dzieci. Obecnie mają w domu ósemkę. Z jakimi problemami na co dzień się spotykają?
Anita i Adrian ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" lada dzień zostaną rodzicami synka. Para skompletowała już wyprawkę dla Juniora oraz zaaranżowała dziecięcy pokoik. Zobaczcie, jak im to wyszło! Przyszłych rodziców odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Relacja menopauza a ciąża jest dość złożona. Choć klimakterium kojarzone jest z utratą zdolności rozrodczych, okazuje się, że w okresie okołomenopauzalnym może dojść do naturalnego zapłodnienia. Co więcej, współczesne technologie umożliwiają również ciążę po menopauzie. Takie rozwiązanie budzi jednak wiele kontrowersji.
Pary gotowe na adopcję dziecka z placówki opiekuńczo-wychowawczej lub noworodka prosto ze szpitala muszą uzbroić się w cierpliwość. Pracownicy Ośrodka Adopcyjnego będą sprawdzać, czy kandydaci spełniają określone wymagania związane z sytuacją materialną, osobistą, wiekiem, a nawet przekonaniami religijnymi i typem osobowości.
Poród to dla każdej kobiety długo wyczekiwana chwila. Gdzie może się odbyć? Jak wygląda poród w domu narodzin? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły: położna dr Monika Jodłowska i blogerka parentingowa Justyna Kozłowska.
Dla kobiet, które niedawno urodziły, istotnym czynnikiem w ubiorze jest nie tylko wygoda, ale także możliwość sprawnego dostawienia dziecka do piersi. Jeśli przy tym strój podkreśla kobiecość, jest to strzał w dziesiątkę. Owe kryteria spełnia sukienka do karmienia.
Tęsknota może mieć różne oblicza – wszystko zależy od tego, za czym lub za kim się tęskni. Najprościej można opisać to uczucie jako brak kogoś lub czegoś istotnego w naszym życiu. Jej konsekwencją jest smutek, cierpienie psychiczne i chęć jak najszybszego zaspokojenia odczuwanego braku lub pustki. O tęsknocie za dzieckiem, które wyjechało za granicę, opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN Maria Winiarska.
Dzieci lubią szukać kreatywnych zajęć, w których mogłyby się sprawdzać i realizować swoje pomysły. Jednym z najpopularniejszych jest rysowanie. Swoją przygodę z ołówkami i kredkami maluchy zwykle zaczynają od zwierząt: kotków, piesków, a także bardziej egzotycznych stworzeń. Z czasem jednak przychodzi taki moment, że chcą spróbować swoich sił także rysując ludzi. Najbardziej wymagająca może okazać się nauka rysowania twarzy.
Rysowanie zwierząt to wielka przygoda, zwłaszcza gdy ma się kilka lat. Nie każde dziecko wie jednak, jak narysować żabę, by ją przypominała i spotkała się z przychylną oceną tych, którzy mieli przyjemność ją zobaczyć. Dorośli mogą pomóc młodemu twórcy, wskazując, co powinien robić po kolei. Jeśli maluch postąpi według przyjętego schematu, na pewno stworzy ładne zwierzątko.
Szczepionka przeciw kleszczom nie istnieje. Istnieje za to szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Jest ona, przez spore grono ekspertów uważana za jedną z bardziej potrzebnych i zalecanych aktualnie szczepionek. Pozwala bowiem skutecznie ochronić się przed KZM, które notuje się obecnie już na terenie całego kraju. Szczepionka na kleszcze jednak nadal jest nieobowiązkowa, a jedynie zalecana, i co się z tym wiąże – także nierefundowana.