Jak znaleźć czas dla siebie, będąc mamą? "To jest kosmos i trzeba się w nim odnaleźć"

Aktualizacja:

17 minut - tyle według badań ma dla siebie mama w ciągu dnia. Jak w natłoku obowiązków dobrze wygospodarować chwilę na wyciszenie i odpoczynek? Czy mamy to potrafią, nie czując potem wyrzutów sumienia? Jak wygląda podział obowiązków domowych w dobie pandemii? O tym opowiadały w naszym programie pływaczka Otylia Jędrzejczak, aktorka Olga Kalicka i modelka Karolina Malinowska.

Jak zadbać o siebie, będąc mamą

Na podstawie badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii okazało się, że mamy pracują średnio 98 godzin tygodniowo, a odpoczywają, planując. Przeciętnie każdego dnia mają dla siebie tylko 17 minut. Prawie 3/4 mam czuło, że żyją wyłącznie dla innych, a 2/3 było zdania, że obowiązki domowe nie są dzielone po równo.
Otylia Jędrzejczak ma dwójkę dzieci: Marcelinkę (3,5 lat) i Grzesia (rok i 4 miesiące).
- Nigdy nikt mi nie powiedział, że macierzyństwo będzie łatwe (...) Byłam przygotowana na to, że moje życie się zmieni. Ale nie żałuję ani jednego dnia z tego, że stałam się mamą, bo macierzyństwo jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, które mi się w życiu przydarzyły - podkreśla pływaczka.
Jak przyznaje, szkoda jej czasu tylko dla siebie, bez wyrzutów sumienia. Wiadomo jednak, że przychodzi moment, w którym trzeba go znaleźć, bo organizm w końcu powie nam STOP. Gdy niedawno straciła czucie w nodze była zaskoczona decyzją lekarzy, którzy uznali, że niezbędna będzie operacja.
- Nie czuj się winna, że robisz coś innego - podkreśla mistrzyni olimpijska. Jej zdaniem, powinno się znaleźć 30 minut dziennie dla siebie, żeby poćwiczyć czy po prostu zamknąć się w pokoju i poczytać książkę. Uważa, że najważniejsza jest dobra organizacja czasu, którą - jako sportowiec - ma opanowaną do perfekcji.

Mama ma wychodne

Karolina Malinowska jest mamą Fryderyka (11 lat), Christiana (9 lat) i Juliana (7 lat). Dzieli swój czas i uwagę na całą trójkę, a chłopcy są na zupełnie różnych etapach rozwoju.
- To jest kosmos i trzeba się w nim odnaleźć - uważa nasza rozmówczyni.
Według niej, kiedy zostaje się rodzicem, proporcja czasu wolnego do tego poświęconego dzieciom się zmienia.
- Jak wygospodarować sobie ten czas? Po prostu go sobie wyrwać. Ważna jest umowa między wszystkimi domownikami , że teraz każdy ma 15, 20 minut czy pół godziny na swoją przestrzeń - mówi modelka.
Warto też jej zdaniem zwracać się o pomoc do rodziców i bliskich, ale żeby była to prośba, a nie traktowanie tego, jak coś normalnego. W przypadku potrzeby czasu wolnego i odpoczynku trzeba umieć postawić swoje granice. To nie jest kwestia egoizmu, bo jeśli mama się zregeneruje, to odda to dwa razy mocniej rodzinie.
- Ważna jest tzw. "zmiana tapety". Jak widzisz, że narasta frustracja i potrzebujesz oddechu, po prostu oddać dziecko w ręce ojca, też da radę. Dziecko to jest takie coś, co bardzo trudno zepsuć w 5 minut - śmieje się Karolina.

Mama i jej czas tylko dla siebie

Olga Kalicka ma czas dla siebie, po 21-ej, kiedy jej dwuletni syn Aleksy zasypia. Co wtedy robi?
- Czasami wykorzystuję ten czas na pracę, ale staram się jeden wieczór w tygodniu poświęcić na przyjemności dla mnie, które pozwalają głowie trochę odpocząć. Ostatnio zaprosiłam do domu panią masażystkę, uważam, że to była nagroda za bardzo ciężki tydzień, który miałam - opowiada aktorka.
Dorasta powoli do tego, że - gdy synek skończy dwa latka - chciałaby, żeby wokół niej były osoby, które też się nim zaopiekują. Aleksy teraz chodzi do żłobka, a jego mama myśli o pomocy niani. Wszystko po to, by móc pielęgnować relacje i po prostu nie zwariować.
- To jest bardzo trudne, żeby dopuścić do swojego myślenia to, że nie tylko ja jestem idealna, żeby się zajmować swoim dzieckiem - zauważa Olga.
Zobacz też:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Luiza Bebłot
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości