Jadłospis dla 8-miesięcznego dziecka może być urozmaicony, ponieważ zawiera już co najmniej kilkanaście rodzajów warzyw i owoców, mięso, a nawet nabiał. Czasy jedzenia wyłącznie marchewki z ziemniakami bezpowrotnie minęły! Co zatem je 8-miesięczne dziecko?
Co może jeść 8-miesięczne dziecko – zasady rozszerzania diety
Jadłospis 8-miesięcznego dziecka karmionego piersią nie odbiega znacząco od menu malucha karmionego butelką. Różnice dotyczą przede wszystkim wprowadzania nowych pokarmów – u dzieci karmionych sztucznie dzieje się to wcześniej, bo już po 4. miesiącu życia, u dzieci „na piersi” zaś – po 6. miesiącu. W miarę upływu czasu zacierają się tego rodzaju podziały – z tą różnicą, że w przypadku dzieci karmionych naturalnie nacisk na ilość wprowadzanych stałych pokarmów może być nieco mniejszy i nie należy się martwić, jeśli maluch wciąż je niewiele.
Komponując dietę 8-miesięcznego dziecka, należy wciąż pamiętać o ważnej zasadzie – nie należy wprowadzać zbyt wielu nowych posiłków na raz. Poza tym powinno ono jeść mleko mamy na żądanie (to wciąż podstawa) lub mleko modyfikowane zgodnie z tabelą żywienia.
Czy 8-miesięczne dziecko może jeść to, co rodzice?
W klasycznym żywieniu niemowląt istotne jest, by dzieciom w wieku 8. miesięcy nie miksować zupek na gładko, lecz zostawiać niewielkie grudki. Wspiera to naukę gryzienia i późniejszy właściwy rozwój mowy.
Niektórzy rodzice idą o krok dalej – w ogóle nie miksują maluchom pokarmów, zgodnie z regułami tzw. BLW (z ang. baby led weaning). Zwrot ten oznacza „samosterowanie” dziecka w rozszerzaniu diety – samo wybiera sobie produkty z jadłospisu rodziców. Oczywiście dorośli powinni wtedy zrezygnować z jedzenia potraw słonych czy ciężkostrawnych, absolutnie niewłaściwych dla niemowlęcia.
Śniadanie dla 8-miesięcznego dziecka
Poniżej przykładowe przepisy na śniadanie dla 8-miesięcznego dziecka:
- Kaszka na mleku (modyfikowanym lub mleku mamy) – może być jaglana, orkiszowa, kukurydziana lub niepalona gryczana.
- Można ją też podawać gotowaną na wodzie z dodatkiem owoców. Nie obawiaj się o niezbędną ilość wapnia – maluch i tak dostanie swoją porcję tego pierwiastka w mleku.
- Lista owoców to m.in.: jabłka, śliwki, gruszki, banany, jagody, morele, rodzynki, brzoskwinie.
- Jeśli chodzi o soki, lepiej ich nie podawać niemowlęciu. Wystarczą woda i mleko.
Na śniadanko 8-miesięcznemu maluchowi można też zaproponować niewielką ilość nabiału, np. twarożku, jogurtu naturalnego czy kefiru. Fermentowany nabiał mleczny jest o wiele lżej strawny niż świeży. Nie powinno się tu brać pod uwagę produktów słodzonych, takich jak owocowe jogurciki czy serki. Jeśli dziecko nie chce jeść niesłodkiego jogurtu, w ogóle nie musimy mu go podawać. Możemy ewentualnie zmieszać go ze świeżymi lub rozmrożonymi owocami.
Maluchowi warto też podawać jajko (ale nie może być ono surowe ani ugotowane na miękko).
Na śniadanie lub kolację dzieci chętnie jedzą też chleb lub bułki – z masełkiem, na sucho lub smarowane domowym dżemem (najlepiej bez cukru). Dżemy możemy dosładzać też niewielką ilością naturalnej stewii.
Obiadki dla 8-miesięcznego dziecka
Co je 8-miesięczne dziecko na obiadek? Warzywa! Ich wybór, odpowiednich dla dziecka w wieku 8. miesięcy, jest bardzo szeroki.
Są to: ziemniaki, marchew, pietruszka, seler, buraki, kalafior, brokuły, brukselka, kapusta, dynia, cukinia, kalarepa, zielony groszek, fasolka szparagowa, soczewica (czerwona i zielona).
Maluch w tym wieku może też już oczywiście jeść mięso (niesolone) – gotowane lub pieczone. Najlepiej zacząć od drobiu – zdecydowanie lepszy jest tu indyk, ponieważ jego mięso nie powinno zawierać hormonów (nie ma to znaczenia, jeśli korzystamy z produktów hodowli ekologicznych). Dziecko w wieku 8. miesięcy może też jeść jagnięcinę, kurczaka, cielęcinę i królika.
Jeśli chodzi o tłuszcze – najlepiej dodawać je do zupki. W tym wieku właściwe będzie masło, olej rzepakowy i oliwa z oliwek.
Obiadki dla 8-miesięcznego dziecka – przykładowe przepisy
- Prosta zupka: Potrzebne są do niej ziemniaki, marchewka, pietruszka i mięso drobiowe lub jagnięcina. Wszystko gotujemy z dodatkiem bazylii lub koperku i blendujemy tak, by pozostawić kawałki do gryzienia.
- Zupka pomidorowa wymaga: domowego przecieru lub soku pomidorowego, marchwi, pietruszki, selera, kaszki ryżowej, kawałka mięsa drobiowego, z królika lub jagnięciny. Doprawiamy bazylią lub natką pietruszki.
- Przecier z cukinii: blendujemy wywar z warzyw korzeniowych, kawałek gotowanej cukinii, dodajemy zioła do smaku.
- W całości możemy podawać gotowane brokuły, ziemniaki, fasolkę szparagową z masełkiem oraz kawałki gotowanego lub pieczonego mięsa.
- Dobrym pomysłem jest oczywiście makaron z sosem pomidorowym, oliwą i bazylią lub na przykład z pesto z pietruszki.
Zobacz też:
- Poznaję nowe smaki, czyli menu 9-miesięcznego dziecka
- Żywienie niemowląt po 4. i 6. miesiącu życia - rozszerzanie diety dziecka.
- Alergia pokarmowa u małego dziecka. Jakie są objawy?
- Rozszerzanie diety niemowlaka - kiedy jest zalecane? Schemat karmienia niemowląt i wprowadzania różnych pokarmów.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Cultura RF