Rozszerzanie diety niemowląt o pokarmy uzupełniające, a więc inne niż mleko matki lub modyfikowane, rozpoczyna się w 4. miesiącu życia dziecka. Początkowo do diety malucha wprowadza się pojedynczo warzywa i owoce, następnie mięso, zboża, ryby i nabiał. Po ukończeniu 6. miesiąca życia stopniowo zmienia się konsystencję pokarmów.
Poradnik żywienia niemowląt - kiedy rozszerzać dietę dziecka?
Do 6. miesiąca życia, zgodnie z zaleceniami opracowanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), dziecko może być karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym. W późniejszym okresie mleko nie zaspokaja podstawowych potrzeb żywieniowych niemowlęcia, dlatego do jego jadłospisu wprowadza się pokarmy uzupełniające. Schemat żywienia niemowląt zakłada, że rozszerzanie diety dziecka można rozpocząć po ukończeniu przez nie 17. tygodnia życia, jednak nie powinno nastąpić później niż w 26. tygodniu. Nowe produkty do diety niemowlęcia należy wprowadzać pojedynczo i stopniowo, zaczynając od 1-2 łyżeczki. W trakcie rozszerzania dziecięcego jadłospisu ważne jest obserwowanie reakcji maluszka na poszczególne nowe pokarmy, aby rodzic mógł wyeliminować te wywołujące uczulenia.
Żywienie niemowląt po 4. miesiącu życia - co wprowadzić do jadłospisu?
Żywienie niemowląt po 4. miesiącu życia staje się bogatsze o różne produkty, gdyż w tym okresie następuje rozszerzanie diety dziecka o żywność uzupełniającą. W wielu przypadkach pierwszym podawanym dziecku pokarmem jest kleik ryżowy. Specjaliści zalecają jednak, by jako pierwsze do diety niemowlęcia wprowadzić warzywa w postaci gotowanej i przetartej. Wskazane są m.in.: marchew, ziemniaki, dynia, cukinia, fasolka szparagowa, pietruszka, seler, kalafior, brokuł, pomidor, szpinak, zielony groszek. W jadłospisie dziecka po 4. miesiącu życia nie powinno zabraknąć także owoców, które wprowadza się stopniowo i pojedynczo po około dwóch tygodniach od zapoznania niemowlęcia ze smakiem warzyw. Szczególnie zalecanymi owocami są: jabłko, banan, gruszka, suszone śliwki, maliny, morele. Z czasem do jadłospisu wprowadza się również: brzoskwinie, truskawki, czarną porzeczkę, winogrono, mango. Po 4. miesiącu życia dziecku należy podawać warzywa i owoce w formie gotowanej i przetartej na gładki krem. Zastosowanie mają również musy oraz puree warzywne i owocowe, które można w prosty sposób przygotować samodzielnie w domowej kuchni. Posiekane warzywa i owoce wprowadza się dopiero po 8. miesiącu życia niemowlęcia.
Żywienie niemowląt po 4. miesiącu życia - czy można podawać mięso i zboża?
Mięso jest cennym źródłem wielu składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Dostarcza m.in. pełnowartościowego białka oraz żelaza. Mięso w żywieniu niemowląt podaje się już w 5. miesiącu życia dziecka. Kolejność wprowadzania różnych gatunków mięs jest dowolna, ale na początku najbardziej wskazane są: indyk, kurczak, cielęcina i królik. Zalecana porcja to 10g gotowanego i dokładnie rozdrobnionego mięsa. Ilość tę należy stopniowo zwiększać tak, by do ukończenia 1. roku życia dziecko otrzymywało jednorazowo 20g mięsa. W żywieniu niemowląt po 4. miesiącu życia mogą pojawić się zboża bezglutenowe w postaci kleiku ryżowego lub kukurydzianego. Po zapoznaniu dziecka z ich smakiem do jadłospisu niemowlęcia wprowadza się produkty zawierające gluten, takie jak kaszka manna. Zbóż nie należy wprowadzać do diety dziecka przed końcem 4. miesiąca życia oraz nie później niż w 6. miesiącu. Jadłospis niemowląt po 4. miesiącu życia powinien składać się z zupek, przecierów i musów warzywno-owocowych, które wzbogaca się o dodatek rozdrobnionego, ugotowanego mięsa lub bezglutenowe kleiki.
Żywienie niemowląt po 6. miesiącu życia - co wprowadzić do jadłospisu?
W żywieniu niemowląt po 6. miesiącu życia pojawia się coraz więcej nowych pokarmów urozmaicających dietę maluszka. W jadłospisie wskazane są nie tylko zupki i przeciery warzywno-owocowe, ale również wiele innych produktów. Po ukończeniu 6. miesiąca życia niemowlętom można stopniowo zmieniać konsystencję pokarmów z przetartych i zmiksowanych na rozdrobnione. W ten sposób doskonali się umiejętność żucia i gryzienia, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi zgryzu u dziecka. W 7. miesiącu życia dietę niemowlęcia rozszerza się o produkty mleczne (jogurt naturalny, kefir, twarożek) oraz o ryby morskie (dorsz, łosoś, mintaj). W żywieniu niemowląt po 6. miesiącu życia powinno pojawić się również pół ugotowanego żółtka jaj, które w formie przetartej dodaje się do zupek, przecierów i kleików. Produkty zbożowe w postaci białego ryżu, makaronu, kaszy jęczmiennej, gryczanej i jaglanej wprowadza się do diety dziecka po ukończeniu 8. miesiąca życia. Po ukończeniu 6. miesiąca życia u dziecka ogranicza się liczbę karmień mlekiem matki lub modyfikowanym, dlatego ważne jest wprowadzenie do jadłospisu napojów. Najbardziej zalecana jest niskozmineralizowana, przegotowana woda. Dozwolone są także rozcieńczone herbatki ziołowe, takie jak: rumianek, melisa, a także herbatka malinowa czy z dzikiej róży.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Karl Tapales/Getty Images