Ząbkowanie to naturalny etap w rozwoju dziecka. Mimo iż jest ono fizjologicznym procesem, często towarzyszą mu objawy budzące niepokój u rodziców. Płaczliwość, wyższa temperatura, biegunka przy ząbkowaniu mogą być łatwo pomylone z początkiem choroby dziecka, a dopiero po czasie okazuje się, że są to właśnie objawy wychodzenia zębów.
Żółtaczka występuje u niemowląt fizjologicznie i z reguły nie jest przyczyną do niepokoju. Jednak zdarza się, iż świadczy ona o poważnym stanie chorobowym. Ważne jest zatem rozróżnienie fizjologicznej i patologicznej postaci żółtaczki.
Miranda Kerr, Gwen Stefani, Gisele Bündchen - te gwiazdy odważyły się udostępnić zdjęcia, na których karmią dziecko piersią. W ten sposób zapoczątkowały nowy trend. Czy w Polsce, gdzie wciąż toczy się dyskusja na temat publicznego karmienia piersią, przyjmie się moda na #brelfie? Jakie korzyści przynoszą tego typu zdjęcia? I czemu mają służyć selfie z laktatorem? Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły Anna Komaszyńska, konsultantka laktacyjna oraz Magdalena Modra, modelka, prezenterka, mama dwóch córek.
Klocki MuBaBaO składają się z prostych brył wykonanych z niemalowanego, bezpiecznego w użyciu drewna bukowego i dębowego. O tym co można z nich stworzyć opowiedział w Dzień Dobry TVN ich twórca Michał Malinowski.
Od kilku lat obserwuje się wzrost liczby dzieci i młodzieży, które mają objawy cyberzaburzenia, czyli uzależnienia od gier komputerowych i internetu. Jak można im pomóc wyjść z tego nałogu? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: socjolog prof. Mariusz Jędrzejko i Krzysztof Piersa, który zmagał się z uzależnieniem od komputera.
W Budziku doszło do kolejnego cudu - ze śpiączki wybudzono 7-letnią Łucję. Dziewczynka zapadła w nią na skutek groźnego wypadku, do którego doszło w lipcu tego roku. W jakim była stanie, kiedy trafiła do kliniki? Jak wyglądał proces dochodzenia jej do zdrowia? Jak się teraz czuje? Warto dodać, że Łucja jest pięćdziesiątą osobą, która została wybudzona ze śpiączki w klinice Budzik. Gratulujemy!
Wczoraj Kensington Palace poinformował, że żona księcia Harry'ego, Meghan, jest w ciąży. Księżna Sussex urodzi wiosną przyszłego roku. Płeć kolejnego royal baby nie jest jeszcze znana. Pomimo to, giełda imion już ruszyła. Będzie to siódme dziecko w kolejce do brytyjskiego tronu. Co o royal bay piszą brytyjskie gazety? Czy u księżnej widać już ciążowy brzuszek? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Laila Shukri to polska pisarka, która w swojej najnowszej książce opisuje historie dzieci, które są wykorzystywane do dżihadu. W państwie islamskim już kilkuletnie dzieci dokonują egzekucji na niewiernych... Uczą się tego, podrzynając gardła swoim misiom i lalkom. Lwiątka kalifatu szkoli się na terrorystów samobójców. Laila Shukri pisze pod pseudonim i ukrywa twarz. Na co dzień mieszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jej maż nie wie, że pisze książki o islamskim ekstremizmie. Co by się stało, gdyby to wyszło na jaw?
Kiedy jest właściwy czas, by wsadzić dziecko do krzesełka do karmienia? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Małgorzatę Paleczny, fizjoterapeutę, która podpowiedziała również, czym się kierować wybierając odpowiednie krzesełko. Jak zdradziła, najważniejsze, by dziecko miało w krzesełku odpowiednio ułożoną miednicę. Co to znaczy?
Dawid Wroniszewski ma tylko 12 lat, ale przytomności umysłu i opanowania w sytuacji zagrożenia może mu pozazdrościć niejeden dorosły. Kiedy w jego domu wybuchł pożar, chłopiec z narażeniem zdrowia i życia uratował siostrę, ciocię i mamę. To dzięki niemu nikt nie zginął. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem! Dziś wspólnie z mamą i siostrą odwiedził Dzień Dobry TVN! :) Gdzie Dawid nauczył się zasad pierwszej pomocy? Co chłopiec robił, kiedy wybuchł pożar? Kto pomaga rodzinie w odbudowie domu? W jaki sposób udało się zebrać pieniądze na ten cel? Dorota Wellman i Marcin Prokop pogratulowali chłopcu odwagi. Ten ostatni stwierdził również, że Dawid jest Chuckiem Norrisem pasma śniadaniowego :)
Wielkimi krokami zbliża się Halloween, a więc czas przebieranych przyjęć. Dlaczego dzieci tak bardzo lubią się przebierać? W studiu Dzień Dobry TVN psycholog dziecięca Marta Bąkowska zdradziła, że okres przedszkola jest przez psychologów nazywany "magicznymi latami". Dzieci w tym czasie dużo fantazjują. Dzieciaki przypisują przedmiotom nieograniczone możliwości. Czy potrafią odróżnić fikcję od rzeczywistości? Jak pomóc wybrać dziecku strój na Halloween? Jak zdradziła pani psycholog, dorośli muszą uważnie obserwować emocje i wrażliwość dziecka. Wybierając strój pamiętajmy, że u dziecka jest bardzo cienka granica między strachem i przerażeniem.
Finansowa nagroda na odrobione lekcje lub posprzątanie pokoju? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to naszych ekspertów: Sylwię Wojciechowską, blogerkę i autorkę książek na temat edukacji finansowej dzieci oraz Miłosza Brzezińskiego, psychologa. Zdaniem Pani Sylwii, płacenie dziecku za wykonywanie obowiązków szkolnych i domowych, nie buduje w nim motywacji wewnętrznej. Pieniądze stają się ważniejsze niż samorozwój. Gdzie szukać pola edukacji finansowej jeżeli nie w zajęciach i obowiązkach domowych? Według blogerki kluczem do sukcesu jest kieszonkowe, które dziecko powinno dostawać niezależnie od wyników w szkole. W ten sposób ma ono szansę nauczyć się, jak dysponować budżetem domowym. Jak dodał psycholog, umiejętność zarządzania własnymi finansami, wiąże się z kompetencją odraczania nagrody. Co to znaczy?
W listopadzie 2016 roku w jednym z opuszczonych budynków w Radomiu znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn. Policja podejrzewała, że jednym z nich jest Maciej Zieliński. Zwrócili się do jego rodziców - Elżbiety i Januarego Zielińskich o identyfikację zwłok. Niestety z powodu zwęglenia ciała rozpoznanie okazało się niemożliwe. Pobrano więc próbki DNA. Jak duże było zaskoczenie państwa Zielińskich, kiedy badania wykazały, że nie są biologicznymi rodzicami Macieja. Czyim zatem biologicznym synem był zmarły? Jak to się stało, że Maciej znalazł się w rodzinie Zielińskich? Zdruzgotane małżeństwo podejrzewa, że do zamiany dzieci mogło dojść w szpitalu, w którym rodziła Pani Elżbieta.
13-letni Bartek i 9-letnia Weronika cierpią na rdzeniowy zanik mięśni. Rodzeństwo jest coraz słabsze, ponieważ choroba każdego dnia powoduje spustoszenie w ich organizmach. Kiedy dzieci zachorowały? Czy są rehabilitowane? Niestety nie istnieje lek, który jest w stanie wyleczyć z SMA, pojawił się jednak taki, dzięki któremu choroba nie postępuje. Lekarstwo można kupić w Polsce, ale nie jest refundowane. Leczenie nim kosztuje kilka milionów. Lek zgodzili się podawać lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka, ale najpierw rodzina musi go zdobyć.
Pan Jan to 81-letni mężczyzna, który pod koniec września tego roku, w okolicach Lasu Kabackiego zasłabł i w wyniku uderzenia zaczął mocno krwawić. Pierwszej pomocy udzielił mu 11-letni Maurycy, który akurat przyjeżdżał obok na rowerze. Chłopiec opatrzył rannego i był przy nim aż do przyjazdu pogotowia. Gdzie Maurycy nauczył się zasad pierwszej pomocy? Czy zawsze ma przy sobie apteczkę? Z młodym bohaterem, jego mamą i córką Pana Jana rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Od podjęcia decyzji o adoptowaniu dziecka do przyjęcia go do domu daleka droga. Z jakimi formalnościami muszą się zmierzyć przyszli rodzice? Jak sprawdzane są ich intencje? Czy przyszli rodzice mogą zgłosić swoje preferencje dotyczące dziecka? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psycholog w Ośrodku Adopcyjnym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Warszawie Kamilę Domagałę.
W maju, w Lublinie urodziła się najmniejsza dziewczynka w Polsce. Faustyna przyszła na świat w 26 tygodniu ciąży i ważyła niespełna 350 gramów. Lekarze podjęli decyzję o cesarskim cięciu ze względu na stan zdrowia mamy Faustynki. Operacja była jedyną szansą na przeżycie wcześniaka. Teraz dziewczynka waży już 2 kg. W jakiej jest obecnie formie i kiedy opuści szpital? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Dzieci połykają naprawdę różne przedmioty. Zabawki, baterie, pinezki, agrafki, a nawet łyżeczki od herbaty. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Jakuba Kmiotka, pediatrę i gastrologa, który zwrócił uwagę, że w zaistniałej sytuacji nie należy panikować. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dziecko po połknięciu przedmiotu oddycha. Jakie trzeba podjąć kroki, by usunąć ciało obce? Uderzać w plecy? Turlać po podłodze? Czy podanie czegoś do picia jest dobrym pomysłem? I dlaczego nie wolno wywoływać u dziecka wymiotów? Ważne, by nie zwlekać z wezwaniem pogotowia, zwłaszcza jeżeli pierwsza próba usunięcia ciała obcego jest nieudana. Które przedmioty są najbardziej dla dziecka niebezpieczne?
Katarzyna Kryta - mama Sebastiana : "Sebastian jest bardzo dobrym dzieckiem. Jest grzeczny, uczynny. Pomagał mi bardzo dużo. Wrażliwy, bardzo wrażliwy i ambitny. Starał się, żeby wszędzie wypaść dobrze. Wspaniały chłopak. (...) Miał być stolarzem. Nie lubił siedzieć w miejscu". Poznajcie historię Sebastiana, który próbował popełnić samobójstwo.
Badania pokazują, że 70% Polaków przyznaje się do karcenia dzieci krzykiem. Rodzice w ten sposób rozładowują napięcie. Jak zauważyła psycholog Justyna Wichot, krzyk jest wynikiem bezradności rodziców. Dodała również, że krzyku można się oduczyć. Według Kai Wolnickiej, blogerki parentingowej, mamy dwójki dzieci, najważniejsze, by uświadomić sobie, że krzyczenie na dzieci jest złe. Jak przepracować z dzieckiem agresję słowną, by maluch nie miał poczucia krzywdy?
Marzeniem Mai było... spełnienie marzenia swojej babci. Mateusz Gessler postanowił spełnić je w programie Drzewo Marzeń. O tym, co to było za marzenie i czy udało się je spełnić, w studiu Dzień Dobry TVN, opowiedzieli Barbara Pawłowska, Maja Pawłowska i ... Michał Szpak.
"Plecak mojej 11 letniej córki waży!!!!!!!!!!!! 6,7 kg !!!!!!!!!!!!!!!!! BEZ picia, śniadania nie wspomnę o butach na wf i stroju !!!!" - to tylko fragment emocjonalnego wpisu, który Mariusz Kałamaga zamieścił w mediach społecznościowych. Komik przeliczył, że plecak jego córki waży 1/3 jej wagi. Jak według niego można rozwiązać problem ciężkich tornistrów? Zapytał o to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger. Obaj Panowie założyli na ramiona plecaki, które ważyły ok. 30 proc. ich wagi. Dali radę przejść kilka kroków?
Badania pokazują, że w wielu polskich szkołach nie ma jadalni lub są one za małe. Po reformie edukacji stołówki są często wykorzystywane jako sale lekcyjne. Przerwy są zbyt krótkie, by zjeść drugie śniadanie, czy obiad. Niestety NIK alarmuje, że tylko w ciągu ostatnich czterech lat liczba uczniów z nadwagą wzrosła o ponad 30 %. Rodzice przygotowują dzieciom przekąski, które mogą zjeść szybko. Zamiast zdrowych kanapek są to często słodycze. Jak powinny wyglądać posiłki w szkołach? I jak można rozwiązać obecną sytuację stołówek szkolnych, by dzieciaki nie musiały jeść obiadów o godzinie 11? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dyrektora szkoły podstawowej Witolda Młynarczyka, Dorotę Łobodę, mamę dwóch córek i Agnieszkę Mielczarek, coacha zdrowia, z którymi porozmawialiśmy o projekcie Ministerstwa Edukacji "Stołówka szkolna". Jakie są jego założenia?
W studiu Dzień Dobry TVN Monika Kołodyńska podpowiedziała, w czym ćwiczyć w ciąży. Jeżeli nie ma żadnych lekarskich przeciwwskazań, kobiety w ciąży również powinny pozostać aktywne. Jak dobrać odpowiedni sportowy biustonosz oraz legginsy, które będą nie uciskały ciążowego brzucha?
W połowie września tego roku 77-letni mężczyzna wyszedł z Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji i ślad po nim zaginął. Po dwóch dniach poszukiwań zaginionego znalazł 15-letni Piotr Pilot. Jak wyglądała akcja poszukiwawcza? Ile osób wzięło w niej udział? Jaki sprzęt wykorzystano? W jakim stanie był mężczyzna, kiedy dotarła do niego pomoc? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Pan Krzysztof przyprowadził swoją sześcioletnią córkę na lekcję pływania. Dziewczynka nie jest jeszcze samodzielna, więc musiał ją przebrać. Niestety okazało się, że na terenie pływalni nie ma rodzinnej szatni. Zaproponowano mu więc, aby przebrał córkę w toalecie. Zrobił tak, ale kiedy zakończyły się zajęcia, poszedł z dziewczynką do męskiej przebieralni. Tam jednak natknęli się na trzech nagich mężczyzn.
Komenda Miejsca Policji w Katowicach przeprowadziła eksperyment. Pewien mężczyzna bawił się dronem w pobliżu placu zabaw. Szybko znalazł zainteresowanie wśród bawiących się na placu dzieci. Okazuje się, że wystarczy dobry wabik i ciekawość wygrywa nad ostrożnością. Jak chronić dziecko przed zaczepkami nieznajomych oraz jak uchronić je przed wykorzystaniem seksualnym? O bezpieczeństwie naszych dzieci studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z om. Marcinem Budzichem, zastępcą naczelnika wydziału prewencji KMP Katowice oraz z Martą Skierkowską, psycholog z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która zwróciła uwagę, że rozumowaniu dziecka osoba, z którą rozmawia dłużej niż dwie minuty, przestaje być nieznajomym. Dlatego rodzice powinni rozmawiać z dziećmi jak najczęściej oraz nauczyć je, kiedy mówić nie.
Zjawisko przemocy w szkole obejmuje agresywne zachowania uczniów zarówno wobec kolegów, jak również nauczycieli. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog dziecięcą Justynę Korzeniewską, aby zapytać, jak powinni zachować się rodzice, kiedy ich dziecko stało się ofiarą agresora szkolnego. Obok niej usiadła na naszej kanapie Karolina Bourgeon-Zielińska - mama dziecka, które doświadczyło przemocy. Opowiedziała nam, w jak przykry sposób był traktowany przez rówieśników jej syn.
Czasami rodzice muszą mierzyć się z bardzo trudną sytuacją, kiedy dziecko nie chce z jakiego powodu iść do szkoły. Jak się w takiej sytuacji powinni zachować? Zmusić je do pójścia na lekcje, czy dla świętego spokoju pozwolić mu na pozostanie w domu? O radę poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN: psycholog Monikę Worch.
Czy egzaminy gimnazjalne będą trudniejsze od tych, które będą zdawać uczniowie kończący ósme klasy? Jak wpłynie to na szanse gimnazjalistów, którzy będą rywalizować o miejsca w szkołach średnich w tzw. "podwójnym roczniku"? Czy to będą te same klasy, do których będą starali się dostać ósmoklasiści? Czy szkoły są gotowe na przyjęcie dwukrotnie większej liczby uczniów?