W ramach projektu „Dziecko w domu” licealiści pracują ze specjalnymi lalkami - symulatorami niemowląt, dzięki którym mogą poczuć, jak wygląda opieka nad prawdziwym dzieckiem. Projekt ma na celu uświadomienie młodym ludziom, czym jest rodzicielstwo. Ma ich także przestrzec przed podejmowaniem nieprzemyślanych zachowań seksualnych. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Dorotę Maciejec oraz Mariusza Modrzewskiego, edukatora seksualnego ze słupskiej poradni.
Podczas ciąży masa ciała kobiety powinna wzrosnąć tylko o 20 procent. Dlaczego jedne kobiety tyją więcej, a drugie mniej? Jak zgubić kilogramy po ciąży? W Dzień Dobry TVN o gubieniu kilogramów po porodzie opowiedziały mamy: Dominika Zasiewska i Justyna Kozłowska. A doktor nauk biologii medycznej Patrycja Szachta odpowiedziała na pytanie czy da się przewidzieć ile przytyjemy podczas ciąży?
Rodzina Iwańskich, po trzynastu latach życia w Norwegii, musiała z niej uciekać pod osłoną nocy, ponieważ obawiała się, że tamtejszy ośrodek zajmujący się ochroną praw dzieci (Barnevernet) odbierze im syna. Jak doszło do tej sytuacji? W jaki sposób działa norweski system opieki na dziećmi? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem Maciejem Czarneckim i adwokatem Jerzym Kwaśniewskim, który reprezentuje Norweżkę prześladowaną przez Barnevernet.
Idea Oxford MasterClass zrodziła się w odpowiedzi na duże zainteresowanie młodzieży studiami na najlepszych uniwersytetach świata. Okazuje się, że takie uczelnie jak Oxford czy Cambridge są tylko z pozoru nieosiągalne. O tym, jak dostać się na najbardziej prestiżowe uczelnie świata, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Grzegorzem Nawrockim, dziennikarzem, prezesem British Alumni Society, Mają Meissner, doradcą personalnym i organizatorem wyjazdu Oxford MasterClass, a także z uczestnikami projektu: Szymonem Podporą i Ewą Siemiątkowską.
Marina Hulia od prawie dwóch lat stara się zwrócić czeczeńskim dzieciom skradzione dzieciństwo. Wymyśliła program „Weekendowe Dziecko”, dzięki któremu, dzieci mogą spędzić spokojnie weekend polskich rodzinach. W szczegółach akcji w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Panią Mariną i Katarzyną Błażejewską-Stuhr, która przyjęła dziecko do swojego domu.
W jakim wieku kobieta powinna zacząć starać się o dziecko? Co to jest wiek płodności i dlaczego z każdym rokiem spada? O problemie bezpłodności rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.
Późne ojcostwo już nikogo nie dziwi, a dojrzały tata podobno ma wiele zalet. Dlaczego warto być dojrzałym ojcem? Jak doświadczenie i życiowa wiedza wpływają na wychowanie dziecka w późnym wieku?
Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko w dorosłym życiu odniosło sukces, zarówno zawodowy, jak i prywatny. Okazuje się, że pewne nawyki i zachowania, jakie obserwujemy u dzieci, mogą zwiastować ich sukces w ich dorosłym wieku. Jak wychowywać dziecko, aby poradziło sobie w życiu? Jakie zachowania zdradzają, że dziecko ma predyspozycje do bycia liderem? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z pedagogiem dziecięcym Moniką Just.
Czasami jest tak, że po ustaleniu przez sąd wysokości alimentów i harmonogramu ich płacenia, jedna ze stron żąda dodatkowych pieniędzy na dziecko i siebie. Czy można żądać dodatkowych płatności od osoby zobowiązanej do alimentów? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Magdalenę Wilk.
Macierzyństwo bez sztucznej, przesłodzonej otoczki. Taki jest vlog dwóch mam, które wrzucają do sieci filmiki opowiadające o tym, jak to jest być rodzicem naprawdę. Ich nagrania są pełne humoru, wiedzy i dystansu do siebie. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy mamy z nietypowym podejściem do życia: Aleksandrę Woźniak i Annę Weber.
Waga dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży to temat nurtujący wielu przyszłych rodziców. Pomocny w tej kwestii jest kalendarz ciąży, ale podane w nim dane to tylko przybliżone wartości. Waga dziecka w ciąży w znacznym stopniu zależy od sposobu odżywiania się mamy i genów przekazanych przez rodziców.
Twoje dziecko łysieje, a ty nie wiesz czemu? Poznaj przyczyny, objawy i sprawdź jak można zaradzić utracie włosów u dzieci.
Dzieci z miejscowości Koło w województwie Wielkopolskim postanowiły, że w ramach nauki języka angielskiego napiszą list do brytyjskiej królowej Elżbiety II. Jakie informacje w nim zawarły? Czy królowa odpisała dzieciom?
Pamiątki z dzieciństwa po wielu latach stają się bezcenne, ponieważ dzięki nim możemy przenieść się w dawne czasy, kiedy o nic nie musieliśmy się troszczyć. Jakie rzeczy warto gromadzić dla dzieci? O zbieraniu pamiątkach z dzieciństwa rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: aktorem Bartoszem Obuchowiczem, Karoliną Ferenstein-Kraśko i psycholog Małgorzatą Ohme.
Mówi się, że każdy mężczyzna chce mieć syna. Kiedy na świecie pojawia się córka, traci dla niej głowę. O wyjątkowej relacji tata-córka w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psycholog Dorotą Maciejec, Krzysztofem Hołowczycem – tatą trzech córek i Krzysztofem Skórzyńskim –tatą dwóch córek.
Sezon grypowy w pełni. Jednak wielu pediatrów zwraca uwagę, że wielu rodziców przychodzi z dziećmi do lekarza z błahego powodu. Czy często wizyty u lekarza to zapobiegliwość czy raczej przejaw nadopiekuńczości? W studiu Dzień dobry TVN porozmawialiśmy na ten temat z psychiatrą Mają Herman i pediatrą Dawidem Ciemięgą.
Przeklinanie dziecka. Ten problem zazwyczaj pojawia się znienacka, kiedy dziecko odkrywa, jaką siłę rażenia mają wulgarne słowa. Jak sobie poradzić z tym problemem? Przemilczeć i nie reagować czy zwrócić uwagę lub karać? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Martę Bąkowską, Darię Ładochę, mamę dwóch dziewczynek, Katarzynę Bosacką, mamę czwórki dzieci i Dorotę Naruszewicz, mamę dwóch córek.
Mężczyźni coraz chętniej uczestniczą w porodach. Jak się zachowują, kiedy ich partnerki rodzą? Opowiedziały nam o tym położne.
Skóra niemowlaka nie zawsze jest gładka i w idealnym stanie. Maleńkie dzieci również zmagają z wieloma problemami skórnymi, miedzy innymi: łojotokowym zapaleniem skóry, ciemieniuchą, rumieniem, trądzikiem niemowlęcym. Jak sobie z nimi poradzić? W studiu Dzień Dobry TVN o dziecięcych dolegliwościach porozmawialiśmy z pediatrą dr Grażyną Jędrzejczyk.
Wszyscy podopieczni Domu Dziecka nr 8. w Łodzi znaleźli nowe domy. Udało się to dzięki programowi „Rodzina jest dla dzieci”, który zakłada, by jak najwięcej dzieci z Domu Dziecka trafiło do rodzin zastępczych, biologicznych bądź rodzin adopcyjnych. Z Moniką Adamczewską, dyrektor placówki, Mirosławem Janickim, wychowawcą oraz Piotrem Rydzewskim, dyrektorem Mopsu.
Rodzice często powierzają opiekę nad młodszymi dziećmi starszemu rodzeństwu. Czasami wbrew ich woli. W jakim wieku dzieci są na tyle dojrzałe, by móc opiekować się młodszym rodzeństwem? Co świadczy o tym, że dziecko jest na tyle odpowiedzialne, by opiekować się młodszym bratem lub siostrą? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Martą Bąkowską, psychologiem klinicznym z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Odporność dzieci urodzonych przez cc jest niestety niższa od tych urodzonych siłami natury. Jak pokazują dane statystyczne Polska należy do krajów, gdzie liczba cięć cesarskich jest bardzo wysoka. Aż 43 proc. porodów stanowią zabiegi operacyjne. To odsetek znacznie wyższy od zalecanego przez WHO poziomu cesarskich cięć, czyli 10-15 proc. Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie wymagają dodatkowej suplementacji? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z dr hab. n. med. Bożeną Najman, neonatologiem i pediatrą.
Czy warto wysłać dziecko do leśnego przedszkola? Jakie są wady i zalety leśnych przedszkoli? Skąd wzięła się ich popularność? Ile kosztuje leśne przedszkole? I na koniec: czy warto wysłać do leśnego przedszkola swoje dziecko?
Już jutro Dzień Babci. Z tej okazji w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy babcie znane i lubiane. Krystyna Czubówna, Anna Maria Wesołowska i Bożena Dykiel opowiedziały nam o swoich wnukach. Jak bycie babcią zmieniło ich życie?
Kobiety przechodzą szereg zmian, kiedy są w ciąży. Nie wszystkie te zmiany są dla kobiet łatwe do zaakceptowania. Hormony ciążowe mają ogromną moc. Co zmienia się przede wszystkim w wyglądzie kobiet? A co w ich psychice? Jak radzić sobie z tymi zmianami? Jak nie wpaść w zaburzenia odżywiania, kiedy jesteś w ciąży?
Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach? Jak rozmawiać o mowie nienawiści, zwłaszcza w kontekście ostatnich tragicznych wydarzeń w Gdańsku, w wyniku których zmarł prezydent miasta, Paweł Adamowicz? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Aleksandrę Piotrowską oraz Alicję Borkowską, mamę Vesny, która jako dziecko straciła ojca Roberta Leszczyńskiego.
Anastazja Izarowska ma 6 lat i prawdopodobnie jest najmłodszą pisarką, która przy pomocy swojego taty napisała pierwszą książkę. Jak do tego doszło? Ile powstawała publikacja? Kim jest jej bohaterka? Małą pisarkę, jej brata i rodziców gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Każdy rodzic chce, by dieta jego dziecka była rozmaita. Niestety w praktyce z różnorodnością bywa różnie. Zdaniem dietetyk mniejsza chęć próbowania warzyw jest u dzieci naturalna, ponieważ mają dość neutralny smak. Dzieci wbrew pozorom lubią smaki wyraźne i charakterystyczne. Ważne jest również to, by rodzice dawali dziecku dobry przykład i do swojego menu wprowadzili regularne i zdrowe posiłki.
Zabawkami dziecko bawi się codziennie, a te ulubione zabiera ze sobą niemal wszędzie. Dlatego warto je od czasu do czasu wymyć. Jak często czyścić zabawki? W jaki sposób? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła specjalistka ds. domowego porządku Agnieszka Witkowska.
Kiedy w życiu pary pojawia się dziecko, zmienia się kompletnie wszystko. W większości przypadków to kobieta dostosowuje się bardziej do nowej sytuacji, jednak mężczyzna również przeżywa wiele zmian. Jakie to zmiany? Z jakimi wyzwaniami musi radzić sobie mężczyzna w nowej roli taty? Czy świeżo upieczony tata może mieć kryzys? O zmianach w życiu świeżo upieczonego ojca rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z psychoterapeutą i ojcem 2- oraz 30-latka - Robertem Rutkowskim.