Kieszonkowe dla dziecka. Dawać czy nie? Do portfela czy na konto?

Kieszonkowe dla dziecka to wciąż temat szeroko komentowany. Dawać czy nie? Ile? I kiedy zacząć? O zarządzaniu finansami przez dziecko w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psycholog dziecięcą Moniką Perkowską oraz z ekonomistą Marcinem Iwuciem.

Umiejętność zarządzania finansami i oszczędzania warto wykształcać już od najmłodszych lat. Dobrym sposobem sprzyjającym temu będzie założenie pociesze konta dla dziecka. Można wyróżnić dwa rodzaje tego produktu: konto dla dziecka poniżej 13. roku życia i konto dla dziecka pomiędzy 13. a 18. rokiem życiem (konta dla młodzieży). Ze względu na to, że założenie konta dla dziecka jest wyjątkowo proste, podstawową kwestią staje się odpowiedź na pytanie, czy warto (i dlaczego) takie konto zakładać?

Zobacz film: Po co dziecku kieszonkowe? Źródło: Dzień Dobry TVN

Na czym polega konto dla dziecka i czym różni się od innych kont bankowych?

Konto dla dziecka to stosunkowo nowa usługa dostępna na polskim rynku bankowym. Przewiduje możliwość utworzenia konta pieniężnego dla dziecka, które nie ukończyło 13. roku życiu. W sensie formalnoprawnym można założyć także konto dla dziecka już od urodzenia.

W przeciwieństwie do kont młodzieżowych, które są skierowane dla dzieci w wieku 13–18 lat, konto dla dziecka poniżej 13. roku życia musi otworzyć rodzic lub prawny opiekun dziecka. To także rodzic będzie osobą bezpośrednio nadzorującą działanie konta i dokonującą na nim transakcji. Co to oznacza?

>>>Zobacz też: Kieszonkowe. Dawać, czy nie?

Konto dla dziecka poniżej 13. roku życia nie jest tradycyjnym kontem pieniężnym. Chociaż od banku otrzymuje się kartę płatniczą, to jest to specjalna karta typu pre-paid, która działa na podstawie sprzężenia rachunku dziecka z wybranym rachunkiem rodzica. W praktyce rodzic, który pragnie dziecku dać kieszonkowe lub szybko przelać potrzebne nagle pieniądze, gdy pociecha znajduje się np. na koloniach, zaznacza w systemie specjalną opcję udostępnienia wybranej kwoty z własnego rachunku. Dzięki temu momentalnie dziecko za pomocą swojej karty pre-paid jest w stanie dokonać transakcji, jednak na kwotę, która nie przekracza kwoty udostępnionej przez rodzica. Rozwiązanie to jest bardzo funkcjonalne, a także bezpieczne dla rodziców, gdyż zabezpiecza ich przed możliwością niekontrolowanych wydatków czynionych przez dziecko.

>>>Zobacz też: Naukowcy: Czytanie dzieciom zwiększa ich zasób słów, także tych trudnych.

Jak założyć konto dla dziecka?

Sama procedura jest wyjątkowo prosta. Wniosek o założenie konta należy złożyć w wybranym banku, oferującym taką usługę. Co jednak istotne, zakładając konto dla dziecka, rodzic musi jednocześnie otworzyć drugie, własne konto – tzw. konto rodzica. O ile konto dla dziecka jest praktycznie darmowe, a do tego pełni funkcję konta oszczędnościowego (średnio 2,5% w skali roku od wartości nieprzewyższających 2500 zł, 0,5% od wartości wyższych), to jednak opłacalność tej usługi dla banku przynosi właśnie korzystanie z konta rodzica, które zawiera dodatkowe opłaty, podobne jak inne konta indywidualne dostępne na rynku. Z drugiej strony warto podkreślić, iż każda osoba w Polsce może mieć nieograniczoną liczbę kont, a konto rodzica nie musi być głównym kontem, odpowiadającym za domowy budżet.

Zastanawiając się, jakie konto dla dziecka wybrać, warto wcześniej dokonać szczegółowego przeglądu ofert różnych banków, z którymi można zapoznać się przez internet.

Zalety założenia konta dla dziecka

Do głównych zalet otwarcia dla dziecka rachunku bankowego należy zaliczyć wygodę – zarówno dziecka, jak i rodzica. W wielu sytuacjach nie trzeba się przejmować problemem z wypłatą pieniędzy z bankomatu, przekazywaniem kieszonkowego itp. Bardzo ważnym argumentem staje się przywołana wcześniej sytuacja, w której dziecko przebywa poza domem, np. na koloniach. Przelewane między kontami rodzica a dziecka pieniądze mają gwarancję tego, że szybko dotrą na miejsce.

Nawet najlepsze konto dla dziecka nie byłoby jednak tak atrakcyjne, gdyby nie wiązało się z edukacją. Doskonale wiadomo, że domowe rozmowy o finansach i o oszczędzaniu sprzyjają późniejszej dojrzałości i odpowiedzialności finansowej pociech. Wobec tego założenie dziecku konta już w młodym wieku może sprawić, że zacznie się ono bardziej interesować tym, w jaki sposób należy zarządzać pieniędzmi. Dzięki temu, że konta dla dzieci są oprocentowane, pociecha może zacząć edukować się w zakresie tego, jak działa takie konto i co można poprzez nie uzyskać. To także dobry wstęp na później, gdy dziecko będzie wchodziło w świat finansów. Warto w tym miejscu dodać, że wraz z momentem ukończenia przez dziecko 13 roku życia, konto dla dziecka automatycznie przekształca się w konto młodzieżowe, a historia transakcji i odłożone środki nie ulegają zmianom.

>>>Zobacz też: Czy istnieje coś takiego jak "umysł humanistyczny' lub "ścisły"?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości