Każdy posiłek to dla rodziców niejadka ciężka przeprawa. Niejadek w przedszkolu to dla mamy i taty podwójny stres. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Małgorzatę Talagę-Dumę, psychodietetyka, doradcę ds. kształtowania nawyków żywieniowych u dzieci, z którą porozmawialiśmy o tym, na co może liczyć i czego powinien wymagać rodzic oddający niejadka do przedszkola.
Moje dziecko nie chce jeść w przedszkolu
Jak zauważyła psychodietetyk, to jak dziecko je w domu, a jak je w przedszkolu może znacząco od siebie odbiegać. Jeżeli dziecko w domu nie ma problemu z jedzeniem, zaś w przedszkolu odmawia przyjmowania posiłków, to w obecnym czasie możemy szukać przyczyn w stresie.
Mamy wrzesień dzieci często rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem. Jeżeli nie chcą jeść, mogą być np. zestresowane obecną sytuacją. Niezależnie co będzie na talerzu, dziecko przede wszystkim musi się w przedszkolu dobrze poczuć. Dopiero jak poczuje się w przedszkolu dobrze i bezpiecznie, przychodzi czas na jedzenie.
Bardzo często powodem tego, że dziecko nie chce jeść w przedszkolu są jego upodobania kulinarne. W domu dostaje do zjedzenia to, co lubi, w przedszkolu dostaje to, co inne dzieci.
Jest coś takiego w rodzicach, że w domu pojawia się takie jedzenie, które dziecko zjada. I to dobrze i źle, bo np. zawężamy mu w ten sposób wachlarz potraw. Dziecko idzie do przedszkola i dostaje potrawy mu nieznane.
Dziecko lubi to co zna
Psychodietetyk zauważyła również, że obecnie przedszkola inaczej karmią dzieci niż kilka lat temu. Teraz menu w przedszkolach jest tak komponowało, by odżywiało dzieci, a nie tylko je karmiło. Ma to na celu wprowadzanie u dziecka poprawnych nawyków żywieniowych. Nie zawsze jest to kompatybilne z upodobaniami dzieci.
Ja mam taką prośbę do rodziców, by mieli świadomość, że to jak odżywiają swoje dzieci w domu, to dobrze, by połączyli to z tym z czym spotka się ono w przedszkolu. Jeżeli dziecko jest w domu karmione. Je tylko przy bajkach, to ono się z tym nie spotka w przedszkolu i będzie to dla niego przepaść. Dziecko polubi to jedzenie, które zna.
-zaapelowała Pani Małgorzata Talagę-Dumę.
Zobacz też:
- Sposoby na niejadka
- Dziecko "niejadek"? Winni są rodzice
- Jadki i niejadki. Do jakiej grupy należy Twoje dziecko?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Hero Images