Kiedy Filip Chajzer był dzieckiem, chciał zostać policjantem. A kim dziś pragną zostać dzieci i czy coś w dziecięcych marzeniach, dotyczących kariery zawodowej zmieniło się od jego czasów?
Pomimo wielokrotnej publicznej debaty na temat tego, że karanie nie jest dobrą metodą wychowawczą, spora część rodziców w Polsce wciąż wymierza je swoim dzieciom. W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z naszymi ekspertkami o tym, czy karanie ma sens? Czym różni się kara od konsekwencji?
Anna Pelon to mama małego Oliwiera - chłopca, który urodził się bez rąk i nóg. Kilka lat temu zwróciła się o pomoc do Fundacji TVN "nie jesteś sam" i ją otrzymała. Co dokładnie zrobiła dla jej synka fundacja? Komu fundacja jeszcze pomogła? Zapytał o to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Więcej dowiecie się podczas wielkiego finału akcji Uwagi! i Fundacji TVN "nie jesteś sam".
Kamil Nowak, autor Bloga Ojciec wydał książę. Do kogo jest skierowana w szczególności? Jakie rady dotyczące rodzicielstwa można w niej przeczytać? Kamila gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Taka historia zdarza się raz na milion urodzeń. Przebieg ciąży był wzorcowy, badanie USG nie wykazywało żadnych wad rozwojowych dziecka. Mimo to Ignaś przyszedł na świat z niewykształconą stopą i bez kości strzałkowej. Ta wiadomość była szokiem dla jego rodziców. Na szczęście są to pozytywnie nastawione do życia osoby i cały czas wierzą w to, że chłopiec będzie chodził.
Najczęstszymi problemami związanymi z jamą ustną niemowlęcia są obrzęknięte w trakcie ząbkowania dziąsła i pleśniawki. Ząbkowanie to naturalny etap w rozwoju dziecka, jednakże bywa bolesny. Dolegliwości można złagodzić, kiedy zastosujemy maść na opuchnięte dziąsła lub specjalistyczny żel na dziąsła dla dzieci.
Pierwsza zupka dla niemowlaka powinna być przygotowana z jednego składnika, np. marchewki, brokuła lub dyni. W 5. miesiącu życia do zup można dodawać gotowane i rozdrobnione mięso, a w 7. miesiącu - rybę, np. dorsza. Dania dla niemowlaka powinny być przygotowane z produktów o wysokiej jakości.
W wyniku karmienia piersią dochodzi do wzrostu nie tylko stężenia oksytocyny, ale również prolaktyny (w skrócie PRL). Jej wysokie stężenie zahamowuje wystąpienie pierwszej miesiączki po porodzie. Jest to tzw. laktacyjny brak miesiączki (LAM).
Ból brzucha w ciąży jak na okres może być prawidłowym objawem. Najprawdopodobniej jest efektem rozciągania się mięśni i więzadeł. Jednak nie należy go ignorować. Każdy sygnał ze strony organizmu budzący niepokój u ciężarnej powinien być skonsultowany przez ginekologa.
Ząbkowanie to naturalny etap w rozwoju dziecka. Mimo iż jest ono fizjologicznym procesem, często towarzyszą mu objawy budzące niepokój u rodziców. Płaczliwość, wyższa temperatura, biegunka przy ząbkowaniu mogą być łatwo pomylone z początkiem choroby dziecka, a dopiero po czasie okazuje się, że są to właśnie objawy wychodzenia zębów.
Żółtaczka występuje u niemowląt fizjologicznie i z reguły nie jest przyczyną do niepokoju. Jednak zdarza się, iż świadczy ona o poważnym stanie chorobowym. Ważne jest zatem rozróżnienie fizjologicznej i patologicznej postaci żółtaczki.
Miranda Kerr, Gwen Stefani, Gisele Bündchen - te gwiazdy odważyły się udostępnić zdjęcia, na których karmią dziecko piersią. W ten sposób zapoczątkowały nowy trend. Czy w Polsce, gdzie wciąż toczy się dyskusja na temat publicznego karmienia piersią, przyjmie się moda na #brelfie? Jakie korzyści przynoszą tego typu zdjęcia? I czemu mają służyć selfie z laktatorem? Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły Anna Komaszyńska, konsultantka laktacyjna oraz Magdalena Modra, modelka, prezenterka, mama dwóch córek.
Klocki MuBaBaO składają się z prostych brył wykonanych z niemalowanego, bezpiecznego w użyciu drewna bukowego i dębowego. O tym co można z nich stworzyć opowiedział w Dzień Dobry TVN ich twórca Michał Malinowski.
Od kilku lat obserwuje się wzrost liczby dzieci i młodzieży, które mają objawy cyberzaburzenia, czyli uzależnienia od gier komputerowych i internetu. Jak można im pomóc wyjść z tego nałogu? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: socjolog prof. Mariusz Jędrzejko i Krzysztof Piersa, który zmagał się z uzależnieniem od komputera.
W Budziku doszło do kolejnego cudu - ze śpiączki wybudzono 7-letnią Łucję. Dziewczynka zapadła w nią na skutek groźnego wypadku, do którego doszło w lipcu tego roku. W jakim była stanie, kiedy trafiła do kliniki? Jak wyglądał proces dochodzenia jej do zdrowia? Jak się teraz czuje? Warto dodać, że Łucja jest pięćdziesiątą osobą, która została wybudzona ze śpiączki w klinice Budzik. Gratulujemy!
Wczoraj Kensington Palace poinformował, że żona księcia Harry'ego, Meghan, jest w ciąży. Księżna Sussex urodzi wiosną przyszłego roku. Płeć kolejnego royal baby nie jest jeszcze znana. Pomimo to, giełda imion już ruszyła. Będzie to siódme dziecko w kolejce do brytyjskiego tronu. Co o royal bay piszą brytyjskie gazety? Czy u księżnej widać już ciążowy brzuszek? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Laila Shukri to polska pisarka, która w swojej najnowszej książce opisuje historie dzieci, które są wykorzystywane do dżihadu. W państwie islamskim już kilkuletnie dzieci dokonują egzekucji na niewiernych... Uczą się tego, podrzynając gardła swoim misiom i lalkom. Lwiątka kalifatu szkoli się na terrorystów samobójców. Laila Shukri pisze pod pseudonim i ukrywa twarz. Na co dzień mieszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jej maż nie wie, że pisze książki o islamskim ekstremizmie. Co by się stało, gdyby to wyszło na jaw?
Kiedy jest właściwy czas, by wsadzić dziecko do krzesełka do karmienia? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Małgorzatę Paleczny, fizjoterapeutę, która podpowiedziała również, czym się kierować wybierając odpowiednie krzesełko. Jak zdradziła, najważniejsze, by dziecko miało w krzesełku odpowiednio ułożoną miednicę. Co to znaczy?
Dawid Wroniszewski ma tylko 12 lat, ale przytomności umysłu i opanowania w sytuacji zagrożenia może mu pozazdrościć niejeden dorosły. Kiedy w jego domu wybuchł pożar, chłopiec z narażeniem zdrowia i życia uratował siostrę, ciocię i mamę. To dzięki niemu nikt nie zginął. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem! Dziś wspólnie z mamą i siostrą odwiedził Dzień Dobry TVN! :) Gdzie Dawid nauczył się zasad pierwszej pomocy? Co chłopiec robił, kiedy wybuchł pożar? Kto pomaga rodzinie w odbudowie domu? W jaki sposób udało się zebrać pieniądze na ten cel? Dorota Wellman i Marcin Prokop pogratulowali chłopcu odwagi. Ten ostatni stwierdził również, że Dawid jest Chuckiem Norrisem pasma śniadaniowego :)
Wielkimi krokami zbliża się Halloween, a więc czas przebieranych przyjęć. Dlaczego dzieci tak bardzo lubią się przebierać? W studiu Dzień Dobry TVN psycholog dziecięca Marta Bąkowska zdradziła, że okres przedszkola jest przez psychologów nazywany "magicznymi latami". Dzieci w tym czasie dużo fantazjują. Dzieciaki przypisują przedmiotom nieograniczone możliwości. Czy potrafią odróżnić fikcję od rzeczywistości? Jak pomóc wybrać dziecku strój na Halloween? Jak zdradziła pani psycholog, dorośli muszą uważnie obserwować emocje i wrażliwość dziecka. Wybierając strój pamiętajmy, że u dziecka jest bardzo cienka granica między strachem i przerażeniem.
Finansowa nagroda na odrobione lekcje lub posprzątanie pokoju? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to naszych ekspertów: Sylwię Wojciechowską, blogerkę i autorkę książek na temat edukacji finansowej dzieci oraz Miłosza Brzezińskiego, psychologa. Zdaniem Pani Sylwii, płacenie dziecku za wykonywanie obowiązków szkolnych i domowych, nie buduje w nim motywacji wewnętrznej. Pieniądze stają się ważniejsze niż samorozwój. Gdzie szukać pola edukacji finansowej jeżeli nie w zajęciach i obowiązkach domowych? Według blogerki kluczem do sukcesu jest kieszonkowe, które dziecko powinno dostawać niezależnie od wyników w szkole. W ten sposób ma ono szansę nauczyć się, jak dysponować budżetem domowym. Jak dodał psycholog, umiejętność zarządzania własnymi finansami, wiąże się z kompetencją odraczania nagrody. Co to znaczy?
W listopadzie 2016 roku w jednym z opuszczonych budynków w Radomiu znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn. Policja podejrzewała, że jednym z nich jest Maciej Zieliński. Zwrócili się do jego rodziców - Elżbiety i Januarego Zielińskich o identyfikację zwłok. Niestety z powodu zwęglenia ciała rozpoznanie okazało się niemożliwe. Pobrano więc próbki DNA. Jak duże było zaskoczenie państwa Zielińskich, kiedy badania wykazały, że nie są biologicznymi rodzicami Macieja. Czyim zatem biologicznym synem był zmarły? Jak to się stało, że Maciej znalazł się w rodzinie Zielińskich? Zdruzgotane małżeństwo podejrzewa, że do zamiany dzieci mogło dojść w szpitalu, w którym rodziła Pani Elżbieta.
13-letni Bartek i 9-letnia Weronika cierpią na rdzeniowy zanik mięśni. Rodzeństwo jest coraz słabsze, ponieważ choroba każdego dnia powoduje spustoszenie w ich organizmach. Kiedy dzieci zachorowały? Czy są rehabilitowane? Niestety nie istnieje lek, który jest w stanie wyleczyć z SMA, pojawił się jednak taki, dzięki któremu choroba nie postępuje. Lekarstwo można kupić w Polsce, ale nie jest refundowane. Leczenie nim kosztuje kilka milionów. Lek zgodzili się podawać lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka, ale najpierw rodzina musi go zdobyć.
Pan Jan to 81-letni mężczyzna, który pod koniec września tego roku, w okolicach Lasu Kabackiego zasłabł i w wyniku uderzenia zaczął mocno krwawić. Pierwszej pomocy udzielił mu 11-letni Maurycy, który akurat przyjeżdżał obok na rowerze. Chłopiec opatrzył rannego i był przy nim aż do przyjazdu pogotowia. Gdzie Maurycy nauczył się zasad pierwszej pomocy? Czy zawsze ma przy sobie apteczkę? Z młodym bohaterem, jego mamą i córką Pana Jana rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Od podjęcia decyzji o adoptowaniu dziecka do przyjęcia go do domu daleka droga. Z jakimi formalnościami muszą się zmierzyć przyszli rodzice? Jak sprawdzane są ich intencje? Czy przyszli rodzice mogą zgłosić swoje preferencje dotyczące dziecka? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psycholog w Ośrodku Adopcyjnym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Warszawie Kamilę Domagałę.
W maju, w Lublinie urodziła się najmniejsza dziewczynka w Polsce. Faustyna przyszła na świat w 26 tygodniu ciąży i ważyła niespełna 350 gramów. Lekarze podjęli decyzję o cesarskim cięciu ze względu na stan zdrowia mamy Faustynki. Operacja była jedyną szansą na przeżycie wcześniaka. Teraz dziewczynka waży już 2 kg. W jakiej jest obecnie formie i kiedy opuści szpital? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Dzieci połykają naprawdę różne przedmioty. Zabawki, baterie, pinezki, agrafki, a nawet łyżeczki od herbaty. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Jakuba Kmiotka, pediatrę i gastrologa, który zwrócił uwagę, że w zaistniałej sytuacji nie należy panikować. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dziecko po połknięciu przedmiotu oddycha. Jakie trzeba podjąć kroki, by usunąć ciało obce? Uderzać w plecy? Turlać po podłodze? Czy podanie czegoś do picia jest dobrym pomysłem? I dlaczego nie wolno wywoływać u dziecka wymiotów? Ważne, by nie zwlekać z wezwaniem pogotowia, zwłaszcza jeżeli pierwsza próba usunięcia ciała obcego jest nieudana. Które przedmioty są najbardziej dla dziecka niebezpieczne?
Katarzyna Kryta - mama Sebastiana : "Sebastian jest bardzo dobrym dzieckiem. Jest grzeczny, uczynny. Pomagał mi bardzo dużo. Wrażliwy, bardzo wrażliwy i ambitny. Starał się, żeby wszędzie wypaść dobrze. Wspaniały chłopak. (...) Miał być stolarzem. Nie lubił siedzieć w miejscu". Poznajcie historię Sebastiana, który próbował popełnić samobójstwo.
Badania pokazują, że 70% Polaków przyznaje się do karcenia dzieci krzykiem. Rodzice w ten sposób rozładowują napięcie. Jak zauważyła psycholog Justyna Wichot, krzyk jest wynikiem bezradności rodziców. Dodała również, że krzyku można się oduczyć. Według Kai Wolnickiej, blogerki parentingowej, mamy dwójki dzieci, najważniejsze, by uświadomić sobie, że krzyczenie na dzieci jest złe. Jak przepracować z dzieckiem agresję słowną, by maluch nie miał poczucia krzywdy?
Marzeniem Mai było... spełnienie marzenia swojej babci. Mateusz Gessler postanowił spełnić je w programie Drzewo Marzeń. O tym, co to było za marzenie i czy udało się je spełnić, w studiu Dzień Dobry TVN, opowiedzieli Barbara Pawłowska, Maja Pawłowska i ... Michał Szpak.