Zjawisko przemocy w szkole obejmuje agresywne zachowania uczniów zarówno wobec kolegów, jak również nauczycieli. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog dziecięcą Justynę Korzeniewską, aby zapytać, jak powinni zachować się rodzice, kiedy ich dziecko stało się ofiarą agresora szkolnego. Obok niej usiadła na naszej kanapie Karolina Bourgeon-Zielińska - mama dziecka, które doświadczyło przemocy. Opowiedziała nam, w jak przykry sposób był traktowany przez rówieśników jej syn.
Czasami rodzice muszą mierzyć się z bardzo trudną sytuacją, kiedy dziecko nie chce z jakiego powodu iść do szkoły. Jak się w takiej sytuacji powinni zachować? Zmusić je do pójścia na lekcje, czy dla świętego spokoju pozwolić mu na pozostanie w domu? O radę poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN: psycholog Monikę Worch.
Czy egzaminy gimnazjalne będą trudniejsze od tych, które będą zdawać uczniowie kończący ósme klasy? Jak wpłynie to na szanse gimnazjalistów, którzy będą rywalizować o miejsca w szkołach średnich w tzw. "podwójnym roczniku"? Czy to będą te same klasy, do których będą starali się dostać ósmoklasiści? Czy szkoły są gotowe na przyjęcie dwukrotnie większej liczby uczniów?
Magdalena Daniel na drzwiach swojego gabinetu wywiesiła kartkę, na której napisała, że nie będzie leczyć dzieci niezaszczepionych. W studiu Dzień Dobry TVN lekarka wyjaśniła, że nieszczepienie dzieci niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Może być zagrożeniem dla całego społeczeństwa. Niestety ruch antyszczepionkowców rośnie w siłę... W naszym studiu gościliśmy również mecenasa Marcina Kostkę, współautora obywatelskiego projektu, który zakłada między innymi nieprzyjmowanie nieszczepionych dzieci do żłobków i przedszkoli. Czy wykluczenie społeczne nie przyniesie czasem odwrotnego skutku? Czy nie lepiej edukować ludzi, którzy ulegają propagandzie antyszczepionkowej?
Jak rozpoznać, czy dziecko jest utalentowane w jakiejś dziedzinie sportu? Na co zwracać szczególną uwagę? O tym, rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Łukaszem Milikiem – szefem Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze, Robertem Korzeniowskim – wielokrotnym mistrzem olimpijskim i mistrzem świata w chodzie sportowym i Moniką Pyrek – mistrzynią w skoku o tyczce .
Pojawienie się dziecka oznacza dla wielu rodziców prawdziwą rewolucję, która objawia się zupełną rezygnacją z życia towarzyskiego oraz skoncentrowaniem się wyłącznie na maluchu i jego potrzebach. Co o zmianie stylu życia, związanej z przyjściem na świat dziecka sądzą goście Dzień Dobry TVN: dziennikarka Odeta Moro, bloger Tomasz Bułhak i psycholog Dorota Maciejec?
W polskim parlamencie trwają prace nad nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, której celem jest zmiana zasady opieki nad dziećmi po rozwodzie rodziców tak, aby sądy orzekały w pierwszej kolejności pieczę naprzemienną. Polega ona na tym, że dziecko przebywa pod opieką raz jednego, a raz drugiego rodzica. Jakie są zalety i wady tego typu opieki? Czy znosi ona obowiązek alimentacyjny? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły: adwokat Elżbieta Bansleben oraz mediatorka i specjalistka rozwodowa Agnieszka Wojewoda.
Mamy, które karmią piersią starsze dzieci są niejednokrotnie krytykowane. Dlaczego? Czy są jakiekolwiek zagrożenia wynikające z przedłużonego karmienia piersią? Mówi się, że pokarm od matki z biegiem czasu traci na jakości. Czy to prawda? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: psycholog Annę Nykiel i doradcę macierzyńskiego Izabelę Sztanderę.
Według badań przeprowadzonych w 42 krajach najbardziej niezadowolone ze swojego wyglądu są polskie nastolatki. Jednym z powodów powstawania ich kompleksów są krytyczne uwagi matek. Co jeszcze? Jakich komunikatów odnośnie wyglądu mamy powinny unikać w rozmowach z dzieckim? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN lekarkę medycyny estetycznej dr Katarzynę Jasiewicz i psycholog Martę Żysko-Pałubę.
"Żółty talerz" to inicjatywa adresowana do dzieci, które nie mają łatwego życia. Do tej pory, w ramach akcji wydanych zostało ponad 5,5 miliona obiadów. Dla wielu z dzieci uczestniczących w projekcie jest to jedyny ciepły posiłek w trakcie dnia.
Rodzice alarmują, że ich dzieci mają przeładowane plany lekcji i w związku z tym brakuje im czasu na zajęcia pozaszkolne i odpoczynek. Skąd się bierze ten problem? Czy naprawdę nie da się inaczej zaplanować zajęć szkolnych? Co dyrektorzy szkół muszą brać pod uwagę podczas przygotowywania planów lekcji? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: badacza edukacji Krzysztofa Biedrzyckiego, dyrektor jednej ze szkół podstawowych w Warszawie Danutę Kozakiewicz i prezes Fundacji "Rodzice mają głos" Dorotę Łobodę.
W Gdańsku czteroletni chłopiec oddalił się od rodziców i przez kilka minut wędrował samotnie po centrum miasta. Nikt z przechodniów nie zareagował na widok malucha bez opieki. Dopiero policja - po zgłoszeniu zaginięcia przez rodziców - odnalazła czterolatka. Do Gdańska wybrał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki, aby poznać szczegóły tej sprawy. Na miejscu spotkał się z asp. Kariną Kamińską z Komendy Miejskiej i psychologiem Krzysztofem Sarzałą. Jaki morał - według rozmówców naszego dziennikarza - płynie z tego wydarzenia?
"Mamy Kalima, Abdula i Abrahama to Polki. A tatusiowe? Tata Kalima jest z Konga, Abdula z Iraku, a Abrahama z Izraela. W kraju taty Abdula i taty Kalima trwa wojna, a u taty Abrahama - walka. Dla Kalima, Abdula i Abrahama Polska to spokojny kraj. Tutaj własny dom, posiłki, zabawa. Tutaj nie ma wojny, nie ma walk - jest spokojne życie". To cytat z czytanki dla przedszkolaków, który wywołał oburzenie w sieci. W Dzień Dobry TVN, wspólnie z Katarzyną Bosacką, Anną Dereszowską i dr Joanną Heidtman, rozmawialiśmy o tym, jak uczyć dzieci tolerancji i czy polskie społeczeństwo jest tolerancyjne.
Rozstanie dziecka z rodzicami w przedszkolu może mieć czasami dramatyczny przebieg... Co zrobić, gdy dziecko płacze w przedszkolu? Jak pomóc mu przetrwać rozłąkę? I jak sprawić, by chętnie szło do przedszkola? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Małgorzatę Pawłowską.
Matylda Klimowicz ma osiem miesięcy i zmaga się z poważną i bardzo rzadką wadą wrodzoną Fibular hemimelia. Prawa nóżka Matyldy jest znacznie krótsza i zdeformowana. Brakuje w niej kości strzałkowej, nie ma kości w stópce, piszczelowa i udowa są znacznie krótsze i skrzywione. Nie ma też 4 paluszków. Lekarze w Polsce chcą amputować nóżkę. Wówczas dziewczynka nigdy nie będzie chodzić... Szansą dla Matyldy jest operacja w USA w Paley Institute. Doktor Paley to wybitny ortopeda, który specjalizuje się w leczeniu najcięższych schorzeń ortopedycznych. Lekarz zapewnił rodziców podczas konsultacji, że nóżkę dziecka można ratować. Niestety operacja Matyldy i rehabilitacja w Paley Institute będzie kosztować 169 tysięcy dolarów. Prosimy Was drodzy widzowie o pomoc!
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Annę Radowicką, z którą rozmawialiśmy na temat prawidłowo zbilansowanej diety dziecka. Dietetyczka zdradziła, że źródłem energii będą przede wszystkim węglowodany złożone, a więc razowe pieczywo, kasze, ryże, pełnoziarniste makarony. Do diety warto wprowadzić również produkty bogate w witaminę B 12, która wspomaga koncentrację i zapamiętywanie oraz produkty zawierające magnez i żelazo.
W dzisiejszych czasach rodzice tak organizują dzieciom czas, że mają mnóstwo zajęć pozalekcyjnych. Piłka nożna, judo, balet, języki obce. Dzieciaki zdobywają nowe umiejętności, ale uczą się też tego, że chcą być w czymś najlepsze. Często wymagają od nich tego rodzice. Gdzie kończy się motywacja, a zaczyna się presja? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Dorotę Maciejec.
Jak uprzyjemnić początek roku szkolnymi? Nowymi gadżetami! Anna Nowak-Ibisz w studiu Dzień Dobry TVN zaprezentowała najmodniejsze plecaki sezonu oraz oryginalne akcesoria. Co powiecie na spinacze i zakładki do książek z pomponami?
Filip Chajzer: "Jeśli jest gdzieś, ktoś, kto nas teraz ogląda i chciałby jeszcze raz spojrzeć na wyniki badań Wiktora, podjąć jeszcze jedną próbę, to prosimy o to z całego serca". Największym marzeniem małego Wiktora, który choruje na białaczkę, była wycieczka do Warszawy i spotkanie z powstańcami. Filip Chajzer zaprosił chłopca do Warszawy i zorganizował mu wycieczkę po stolicy i naszym zdaniem, ze swojego zobowiązania wywiązał się na medal!
Witamy ze słonecznego Władysławowa! Dziennikarz Dzień Dobry Wakacje Robert Stockinger odwiedził Strefę Małych Ratowników, gdzie dzieci uczą się udzielania pierwszej pomocy. Co takie szkolenia dają dzieciom? O to Robert Stockinger zapytał psychologa Małgorzatę Ohme.
Udało się zebrać 5 milionów złotych na operację 2,5-letniej Oliwki, która cierpi na złożoną wadę serca! Bardzo dziękujemy Wam za zaangażowanie i pomoc! Trzymamy kciuki za Oliwkę i jej dalsze leczenie!
2-letnia Oliwia Dąbrowska cierpi na bardzo złożoną wadę serca oraz znaczne nadciśnienie płucne. Życie dziewczynki może uratować tylko operacja w Stanach Zjednoczonych. Niestety rodzicom brakuje aż 1,5 mln zł!!! Pozostało niewiele czasu do końca zbiórki. Serduszko małej Oliwki jest w tej chwili na granicy wytrzymałości... Jeżeli nie uzbieramy pełnej sumy na czas, operacja zostanie odłożona, co może oznaczać przegraną walkę o życie 2-letniego dziecka.... Pomóżmy!!!! W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy mamę Oliwki - Dorotę Dąbrowską oraz Patricię Kazadi, która zaangażowała się w akcję. Pomóc możecie tu: https://www.siepomaga.pl/serce-oliwii
Niektóre nastolatki marzą o wyjeździe na obóz fanowski z podziwianą przez siebie gwiazdą. Czy warto wysyłać dzieci na tego typu wakacje? Czy współczesne młode gwiazdy mogą być dobrymi wzorami dla nastolatków? Zapytaliśmy o to psychologa biznesu Miłosza Brzezińskiego.
Są rodzice, którzy chętnie podrzucają dzieci swoim rodzicom. Czy to samo robią goście Dzień Dobry Wakacje: dziennikarka Odeta Moro, aktor i trener personalny Tomasz Oświeciński oraz trzykrotny rajdowy Mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz? Czy dziadkowie rozpieszczają ich dzieci?
Wiele dzieci marzy o tym, by być superbohaterem. Gdzie zatem mogą nabyć supremoc? Sprawdził to prowadzący cykl Projekt Plaża Olivier Janiak.
Z danych Ministerstwa Zdrowia i Fundacji "Dajemy dzieciom siłę" wynika, że aż siedmioro z dziesięciorga dzieci w Polsce miało kontakt z pornografią. Jak zabezpieczyć telefon dziecka przed pornografią? Z tym pytaniem zwróciliśmy się w Dzień Dobry TVN do Tomasza Popielarczyka, redaktora prowadzącego blog technologiczny Antyweb.
Paulina Grudzińska: "W życiu nie podejrzewałam, że wyląduję w schronisku. Mając swoje mieszkanie... To było jedyne miejsce gdzie mogłam przyjść z dzieckiem. Jest wybór, można iść pod most albo mieszkać w schronisku". Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy Schronisko Dla Bezdomnych Kobiet w Łodzi. Poznajcie historie jego mieszkanek.
Jeżeli nastolatek, zanim osiągnie pełnoletność, ma ochotę podjąć pracę, to czy może ją podjąć i jak powinna wyglądać umowa z pracodawcą. Czy można zatrudnić dziecko na umowę o pracę? Czy rodzice muszą dać zgodę na piśmie? Z tym pytaniem zwróciliśmy się w Dzień Dobry TVN do mecenas Magdaleny Wilk.
Kiedy dziecku coś nie wychodzi, często się poddaje. Jak postępować, by dziecko nie traciło wiary w swoje możliwości? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Michała Zawadkę, pisarza i mówcę motywacyjnego, który zaznaczył, że dzieci należy wspierać przede wszystkim przykładem. Co to znaczy? Pan Michał zwrócił również uwagę, by rodzice nie oceniali wartości dziecka, a wskazywali konsekwencje działań i doceniali włożoną przez dziecko pracę.
Na quadach jeżdżą coraz młodsze dzieci - nawet czterolatki. Niestety wiele z nich robi to nieumiejętnie. Kilka dni temu ośmiolatek, jadący na tej właśnie maszynie, zjechał na sąsiedni pas i zderzył się z autobusem. Reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska spotkała się z Rafałem Sonikiem, aby spytać, na jakim terenie uczyć dziecko jazdy na quadzie, w jaki sprzęt należy je zaopatrzyć, od kiedy dziecko może jeździć na drogach publicznych. Czy dwuletni syn Rafała ma już za sobą jakieś doświadczenia z quadem?