Bardzo wielu rodziców posyła swoje dzieci na dodatkowe, płatne zajęcia pozalekcyjne. Średnio wydają na nie 330 zł miesięcznie. Czy w obecnym systemie szkolnictwa wysyłanie dzieci na tzw. korki jest konieczne? Jeśli rzeczywiście jest taka potrzeba, by wysłać dziecko na korepetycje, jakie wybrać? W studiu Dzień Dobry TVN o korepetycjach rozmawialiśmy z Katarzyną Pijanowską, trener efektywnego uczenia się.
- Dlaczego rodzice wysyłają dzieci na korepetycje?
- Uzależnienie od korepetycji - na czym polega to zjawisko?
- Kiedy wysłać dziecko na korepetycje?
- Jak wybrać dobrego korepetytora?
Więcej:
Jak pomagać dziecku uczyć się w domu?
Dlaczego rodzice wysyłają dzieci na korepetycje?
Kiedy wysłać dziecko na korepetycje? Czy każde dziecko musi spędzać dodatkowy czas na korepetycjach? Ile kosztują korepetycje? Na które przedmioty warto dodatkowo zapisać swoje dziecko?
My, jako społeczeństwo, jesteśmy absolutnie uzależnieni od korepetycji - uważa Katarzyna Pijanowska, trener efektywnego uczenia się.
Rodzice w Polsce wysyłają swoje pociechy na korepetycje z większości przedmiotów. Rodzice uzasadniają najczęściej decyzję o uczęszczaniu ich dzieci w korepetycjach troską o przyszłe egzaminy. To właśnie na kilka miesięcy przed egzaminami zapotrzebowanie korepetycji znacznie wzrasta.
Dla porównania, korepetycje w Finlandii są prawnie zakazane.
Zobacz też: Dlaczego dziecko powinno bawić się samodzielnie?
Pijanowska wyróżnia trzy grupy rodziców, którzy wysyłają dzieci na korepetycje:
- jedni uważają, że korepetycje to świetna opcja poszerzania horyzontów, zapewnianie lepszej przyszłości dzieciom;
- jest druga grupa rodziców, którzy po prostu uważają, że ich dziecko sobie nie radzi i potrzebuje wsparcia, stąd decyzja o korepetycjach;
- trzecia grupa rodziców chce odsunąć pilnowanie swoich dzieci na inne osoby – ktoś inny przypilnuje postępów dzieci w szkole.
Zobacz też: Leśne przedszkola - czy warto wysłać tam swoje dziecko? >>>
Uzależnienie od korepetycji?
Czy korepetycje mogą przynieść czasem więcej szkody niż pożytku? Okazuje się, że tak!
To może rodzić wiele problemów, choć nie zawsze. Problem z samodzielnością i problem brania odpowiedzialności za swoje działanie. Dziecko będzie przyzwyczajone do tego, że zawsze ktoś mu towarzyszy. Zawsze ktoś podpowie, jak rozwiązać problem szkolny (...) czasami jednak korepetycje to jedyny sposób na szkolne problemy dziecka - powiedziała Katarzyna Pijanowska.
Kiedy wysłać dziecko na korepetycje?
Są dwie sytuacji, kiedy powinno się wysłać dziecko na korepetycje. Wskazała je Edyta Plich w studiu Dzień Dobry TVN:
- Po pierwsze, kiedy pojawia się problem z nauką, ale to nie jest problem z rozwiązaniem jednego zadania, tylko jest to problem z konkretnym przedmiotem, np. z matematyką.
- Warto też wysłać dziecku w zupełnie innym przypadku - kiedy dziecko jest bardzo zainteresowane jakimś przedmiotem, a np. nauczyciel w szkole nie jest w stanie przekazać więcej wiedzy dziecku, dla którego jedna, dwie lekcje w szkole z danego przedmiotu to za mało.
Jak wybrać dobrego korepetytora?
Jak znaleźć dobrego korepetytora? Najlepszą znaną metodą od lat jest poczta pantoflowa. Jeśli dziecko koleżanki poprawiło oceny w szkole po korepetycjach, warto wziąć numer do tego korepetytora.
Istotne jest to, że osoba, która będzie uczyć twoje dziecko, musi być nauczycielem z pasją.
Dobry korepetytor powinien zacząć od podstaw. Jeśli dziecko nie umie samo się uczyć, korepetytor powinien "nauczyć dziecko, jak się uczyć".
Więcej:
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN