Okres w ciąży. Czy to jest możliwe?

Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch
Kohei Hara / Getty Images
Źródło: Digital Vision

Choć wystąpienie normalnego okresu w ciąży nie jest możliwe, to i tak wiele kobiet plamienia uznaje za początek miesiączki. Krwawienia z dróg rodnych w okresie ciąży występują u blisko 10% ciężarnych i w większości przypadków nie stanowią powodu do niepokoju. Mimo to niektóre z nich mogą świadczyć o nieprawidłowościach, dlatego gdy wystąpią, warto zgłosić się do lekarza.

 Delikatne krwawienia mylone z miesiączką są bardzo częstym zjawiskiem. Na forach internetowych można znaleźć wiele wpisów na ten temat, ale tylko mieszają one przyszłym mamom w głowach. To dlatego że po zapłodnieniu błona śluzowa macicy nie złuszcza się, a więc okres w ciąży nie może wystąpić. Plamienia, które go przypominają, są mniej obfite i rzadko widać w nich świeżą krew.

Czy można mieć okres w ciąży?

Normalna miesiączka w ciąży nie występuje. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ w organizmie kobiety wzrasta poziom progesteronu zaraz po zapłodnieniu. Jest to hormon, który odpowiada za przygotowanie wnętrza macicy na przyjęcie zarodka i prawidłowy przebieg ciąży przez kolejne kilka miesięcy. Jego wysoki poziom uniemożliwia złuszczenie się błony śluzowej macicy, czego efektem jest brak miesiączki.

U wielu kobiet w okresie ciąży występuje krwawienie z dróg rodnych, które może zostać błędnie zinterpretowane jako miesiączka. To dlatego pytają one o okres w ciąży – jak wygląda i ile trwa. Ciężko jest odpowiedzieć na pytanie: “ jak wygląda okres w ciąży? ”, skoro z punktu widzenia ginekologii nie może on wystąpić. Pojawiające się plamienie jest o wiele mniej obfite, a jego cechą charakterystyczną jest brak świeżej krwi.

Ile dni trwa “okres w ciąży” ? Plamienia, które wyglądają jak skąpa miesiączka, w ciąży występują najczęściej w jej początkowych tygodniach. W zależności od przyczyny mogą trwać kilka dni lub nawet kilka tygodni.

Okres w ciąży a plamienia

Plamienia pojawiające się w początkowych tygodniach ciąży to bardzo częste zjawisko. Ich przyczyny mogą być różne, dlatego jak tylko się pojawią, kobieta powinna skonsultować się z lekarzem. Badania laboratoryjne i badanie ultrasonograficzne pokażą, czy ciąża nadal przebiega prawidłowo. Nie każde krwawienie z dróg rodnych oznacza coś groźnego, ale lepiej tego nie ignorować.

Po kilku dniach od zapłodnienia u kobiety może wystąpić tzw. plamienie implantacyjne. Pojawia się ono tylko u niektórych ciężarnych i oznacza, że zarodek próbuje zagnieździć się w śluzówce macicy. Zapłodniona komórka jajowa uszkadza śluzówkę, dlatego u przyszłej mamy może pojawić się delikatne różowe krwawienie, które wiele kobiet uznaje za początek okresu. W ciąży krwawienie implantacyjne jest zupełnie normalnym zjawiskiem i nie stanowi powodu do niepokoju. Na tym etapie bardzo często kobieta nie wie jeszcze o ciąży.

Plamienia, które wyglądają jak miesiączka w ciąży, mogą mieć też inne przyczyny, np.:

· polipy – bardzo często tworzą się już podczas ciąży. Określa się je wtedy mianem doczesnych. Znikają zazwyczaj zaraz po porodzie;

· nadżerki;

· krwiaki w jamie macicy – spowodowane wysiłkiem lub zbyt gorącymi kąpielami;

· niski poziom progesteronu.

Tego typu krwawienia nie powinny budzić niepokoju, choć i tak lekarz musi o nich wiedzieć. Żeby ustały, zaleca się kobiecie oszczędny tryb życia i wdraża ewentualną suplementację progesteronem w celu podtrzymania ciąży.

Obfity okres w ciąży – o czym to świadczy?

Obfity okres w ciąży może być zwiastunem poronienia. Na wczesnym etapie poronienia samoistne są bardzo częste. Ich przyczyną są wady rozwojowe zarodka i niewiele można wtedy zrobić. Takiej ciąży nie da się uratować. Określa się ją mianem ciąży biochemicznej. Jest to po prostu obfita miesiączka, która wystąpiła kilka dni po terminie.

Okres w ciąży i bardzo silne bóle brzucha to objawy ciąży pozamacicznej. Dla kobiety jest ona bardzo niebezpieczna. W ciąży ektopowej (inne określenie pozamacicznej) zarodek jest poza jamą macicy, najczęściej w jednym z jajowodów. Grozi to jego pęknięciem i krwotokiem wewnętrznym do jamy brzusznej matki. W takich sytuacjach absolutnie nie wolno zwlekać, tylko trzeba jechać natychmiast do szpitala. Badanie ultrasonograficzne i operacja mogą uratować kobiecie życie. Jeden sprawny i zdrowy jajowód to także szansa na macierzyństwo.

Bibliografia:

1. Grzegorz Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia , Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010

2. Prof. dr hab. med. Piotr Sieroszewski, dr n. med. Jerzy Korczyński, Krwawienia w pierwszej połowie ciąży , Uniwersytet Medyczny w Łodzi, a.umed.pl

3. Magdalena Sowa, Wojciech Smuczyński, Lilla Senterkiewicz, Krystyna Kowalska, Katarzyna Ciechanowska, Iwona Głowacka, Ciąża ektopowa – czynniki ryzyka, diagnostyka i leczenie , Journal of Education, Health and Sport. 2015;5(11):311-320

Zobacz film: Słodki ciężar. 32-33 tydzień.

Zobacz film: Słodki ciężar. 32-33 tydzień. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości