Okres w ciąży jest kontrowersyjnym tematem, ponieważ wiele kobiet przyznaje, że na początku ciąży występowało u nich krwawienie. Menstruacja jest cyklicznym złuszczaniem się błony śluzowej macicy. Pojawia się pod wpływem zmian stężenia hormonów płciowych, które spada, jeżeli nie doszło do zapłodnienia. Jej brak jest więc wskazaniem do wykonania testu ciążowego. Miesiączka w ciąży nie występuje, a krwawienie ma inne podłoże i czasami wymaga konsultacji lekarskiej.
Czy można mieć okres w ciąży?
Zbliżająca się miesiączka u większości kobiet na kilka dni przed terminem daje specyficzne objawy. Należą do nich zazwyczaj skurczowe bóle podbrzusza, tkliwość piersi, ból kręgosłupa w odcinku krzyżowym, zmiana nastroju, trądzik, wzrost wagi i spadek odporności. Pierwsze, wczesne objawy zapłodnienia często przypominają zespół napięcia przedmiesiączkowego. Dlatego, gdy dodatkowo pojawi się krwawienie, kobiety mylnie interpretują je jako okres w ciąży . Niektóre z nich twierdzą, że miesiączkowały nawet do 3. miesiąca ciąży.
Pojawienie się miesiączki w ciąży nie jest możliwe, ponieważ złuszczanie błony śluzowej, która pokrywa macicę, uniemożliwiłoby zagnieżdżenie się zarodka i jego dalszy rozwój. Z wystąpieniem krwawienia menstruacyjnego wiąże się także spadek progesteronu - hormonu płciowego, który jest niezbędny do podtrzymania ciąży. Jego brak spowodowałby obumarcie zarodka. O każdym krwawieniu i plamieniu w ciąży, niezależnie od momentu jego pojawienia się i natężenia, należy poinformować ginekologa.
Okres na początku ciąży
Między 2. a 4. tygodniem od zapłodnienia u części kobiet występuje krwawienie z pochwy, które jest wynikiem implantacji zarodka w macicy. Podczas tego procesu może dojść do uszkodzenia naczynia krwionośnego znajdującego się w błonie śluzowej. Kobiety, które miały nieregularne cykle mogą interpretować ten objaw jako miesiączkę w ciąży . Dotyczy to 20 procent ciężarnych i nie jest groźnym objawem.
W pierwszych tygodniach ciąży może pojawić się także skąpe krwawienie, spowodowane intensywnymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele kobiety. Jest to także sygnał od organizmu świadczący o przemęczeniu.
Skąpy okres a ciąża
Niektóre ciężarne obserwują u siebie krwawienie z dróg rodnych, które nie jest zbyt obfite, może bardziej przypominać plamienie i pojawiać się w terminie zbliżonym do dnia spodziewanej menstruacji. Jest ono wynikiem zbyt niskiego stężenia progesteronu. To hormon odpowiedzialny za podtrzymanie ciąży i zapobieganie przedwczesnemu porodowi. Kobiety, które przed zapłodnieniem miały skąpe i krótkie miesiączki, mogą twierdzić, że przechodzą okres podczas ciąży .
Krwawienie w ciąży w terminie miesiączki powinno być zawsze skonsultowane z ginekologiem, zwłaszcza jeżeli trwa kilka dni, aby nie doszło do groźnych dla życia płodu powikłań, a zwłaszcza przedwczesnej akcji skurczowej i poronienia.
Miesiączka podczas ciąży - przyczyny
Krwawienie w czasie ciąży nie zawsze oznacza zagrożenie płodu, jednak nie powinno być zlekceważone i potraktowane jako “zwykła miesiączka” w ciąży . Należy powiadomić o nim lekarza prowadzącego ciążę, aby zdiagnozować przyczynę problemu. W tym celu wykonywane jest ginekologiczne badanie przedmiotowe, ultrasonograficzne (USG) oraz analiza krwi. Przyczyną “okresu” podczas ciąży może być:
· zagnieżdżenie się zarodka,
· obniżony poziom progesteronu,
· ciąża pozamaciczna,
· choroby szyjki macicy (nadżerki, polipy),
· infekcja dróg rodnych,
· łożysko przodujące,
· odklejanie się łożyska,
· niewydolność szyjki macicy,
· przedwczesny poród,
· poronienie.
Okres a ciąża pozamaciczna
W warunkach fizjologicznych zapłodniona komórka jajowa powinna zagnieździć się w macicy. Czasami zdarza się, że osiada i rozwija się w jajowodzie. Mowa wtedy o ciąży pozamacicznej. Na początku objawia się ona zatrzymaniem się miesiączki i pozytywnym testem ciążowym. Jednak w drugim miesiącu pojawia się plamienie i krwawienie z dróg rodnych wraz z bólem brzucha, które może być mylnie zinterpretowane jako okres w ciąży . Należy pilnie skonsultować się z lekarzem, ponieważ jest to stan zagrażający życiu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN