Czy można mieć okres w pierwszym miesiącu ciąży?

Smutna kobieta stoi przy oknie i patrzy w dal
EMS-FORSTER-PRODUCTIONS / Getty Images
Źródło: Digital Vision
W Polsce jest wiele kobiet, które zasugerowane wpisami w internecie twierdzą, że można mieć okres w pierwszym miesiącu ciąży. Z naukowego punktu widzenia jest to po prostu niemożliwe, choć w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu u kobiety mogą pojawić się plamienia. To one są błędnie interpretowane jako miesiączka.

Pojawienie się okresu w pierwszych tygodniach ciąży może świadczyć o nieprawidłowościach w jej przebiegu. Każda tego typu dolegliwość powinna być skonsultowana z lekarzem. Jest to konieczne zwłaszcza w momencie, gdy miesiączka przybiera na sile, a kobieta odczuwa dodatkowo inne objawy.

Czy można mieć okres w pierwszym miesiącu ciąży?

Jest wiele kobiet, które pyta o okres w pierwszym miesiącu ciąży – jak wygląda taka miesiączka i czy to jest normalnym zjawiskiem. Normalny okres w pierwszym miesiącu ciąży nie jest możliwy. Jego pojawienie się sugeruje po prostu brak ciąży. Dlaczego tak się dzieje?

W kobiecym organizmie cykl jest podzielony na dwie fazy. Pierwsza z nich jest fazą rozwoju pęcherzyków, w których powstają dojrzałe komórki jajowe zdolne do zapłodnienia. Dzięki temu u kobiety pojawia się owulacja i dni płodne, podczas których może ona zajść w ciążę. Progesteron, który jest hormonem odpowiedzialnym za przygotowanie macicy na przyjęcie zarodka, jest w tym czasie na bardzo niskim poziomie, żeby plemniki mogły dotrzeć do dojrzałej komórki jajowej. Po owulacji jego poziom gwałtownie wzrasta w oczekiwaniu na przyjęcie zarodka, a jeśli nie dojdzie do zapłodnienia – znów spada, aby śluzówka macicy mogła się złuszczyć i przygotować na następny cykl. To wtedy pojawia się miesiączka.

Jeśli kobieta zajdzie w ciążę, to poziom progesteronu nie spadnie, tylko będzie rósł po to, żeby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. W czasie ciąży wzrasta on nawet stukrotnie. Jeśli nie ma gwałtownego spadku tego hormonu w organizmie kobiety, to nie ma możliwości żeby pojawił się okres w pierwszym miesiącu ciąży rozwijającej się prawidłowo .

W początkowych tygodniach ciąży u kobiety mogą wystąpić plamienia, które są błędnie interpretowane jako miesiączka . Przyczyny pojawienia się tych plamień są różne i nie każde jest powodem do niepokoju. Niestety bywa również tak, że są one źródłem kłopotów, dlatego każde ich wystąpienie powinno być skonsultowane ze specjalistą.

Plamienia a okres w pierwszym miesiącu ciąży

Plamienia uważane za okres w pierwszym miesiącu ciąży nie zawsze są oznaką nieprawidłowości. W niektórych przypadkach to zupełnie normalne zjawisko, które nie jest zagrożeniem dla rozwijającego się dziecka. Przede wszystkim są one o wiele mniej obfite niż normalna miesiączka i nie jest to żywa krew charakterystyczna dla rozpoczęcia nowego cyklu.

W pierwszych dniach po zapłodnieniu , ich pojawienie się może sugerować próbę zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Jest to tzw. plamienie implantacyjne , które występuje tylko u nielicznych ciężarnych. Implantacja zarodka powoduje, że śluzówka macicy ulega oderwaniu, co objawia się obecnością różowego śluzu na bieliźnie. Plamienie – wyglądające jak okres w pierwszym miesiącu ciąży – może też wystąpić w terminie miesiączki, gdy w organizmie kobiety dochodzi do zmian hormonalnych.

Nieprawidłowości w przebiegu ciąży można podejrzewać w momencie nasilenia się krwawienia. Jeśli kobieta odczuwa w tym czasie silne bóle brzucha, to powinna jechać do szpitala. Normalny okres w pierwszym miesiącu ciąży może świadczyć o zbliżającym się poronieniu lub ciąży pozamacicznej.

Z poronieniem samoistnym na początkowym etapie ciąży boryka się około 10-15% ciężarnych . Wiele z nich nawet nie wie, że doszło do zapłodnienia. Miesiączka spóźnia się u nich kilka dni, a gdy się pojawia, jest bardziej obfita niż dotychczas. Jeśli kobieta wie o ciąży, to jest to dla niej bardzo przykry moment. Niestety na tak wczesnym etapie niewiele można zrobić. Zarodek, który jest wydalany, w większości przypadków jest uszkodzony genetycznie.

Nasilający się okres w pierwszym miesiącu ciąży może być też objawem ciąży pozamacicznej . Ciąża ektopowa pojawia się wtedy, gdy zarodek zagnieździ się poza jamą macicy. Najczęściej ma to miejsce w jednym z jajowodów. Plamienie przypomina wtedy normalny okres, a ciężarna odczuwa dodatkowo silny ból brzucha. Ciąża pozamaciczna wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Lekceważenie tych objawów może skutkować krwotokiem wewnętrznym. Jest to zagrożenie życia dla matki i dziecka.

Bibliografia:

1. Grzegorz Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia , Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

2. Katarzyna Ciechanowska, Iwona Głowacka, Krystyna Kowalska, Lilla Senterkiewicz, Wojciech Smuczyński, Magdalena Sowa, Ciąża ektopowa – czynniki ryzyka, diagnostyka i leczenie , “Journal of Education, Health and Sport”, 2015;5(11):311-320.

3. Prof. dr hab. med. Piotr Sieroszewski, dr n. med. Jerzy Korczyński, Krwawienia w pierwszej połowie ciąży , Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

4. Anna Serafin, Postępowanie oraz farmakoterapia u kobiet w ciąży w postępowaniu przedszpitalnym. Problemy i dylematy ratownika medycznego , Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Kraków 2016.

Zobacz film: Polityka menstruacyjna.

Zobacz film: Polityka menstruacyjna. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości