Jak przygotować dziecko do przedszkola? Wskazówki dla rodziców

Pójście do przedszkola to jeden z przełomowych momentów w życiu dziecka. Po raz pierwszy znajdzie się ono poza domem na kilka godzin, pozbawione towarzystwa rodziców. Wiele maluchów szybko akceptuje nową sytuację i łatwo przyzwyczaja się do zaistniałych warunków. Czasem jednak adaptacja dziecka w przedszkolu trwa nieco dłużej. Jak pomóc mu przystosować się do zmian?
 • Adaptacja do przedszkola - porady dla rodziców
   • Jak przebiega adaptacja dziecka 3-letniego w przedszkolu?
     • Ile trwa adaptacja przedszkolna?
       • Co można zrobić, by adaptacja 3-latka przebiegała sprawniej?
         • Do przedszkola bez pieluszki?

          Adaptacja przedszkolna i czas jej trwania uzależnione są od usposobienia dziecka. Nie należy jednak kierować się zachowaniem malucha w domu, gdyż nie zawsze odzwierciedla ono jego faktyczny charakter. Dzieci, które są ruchliwe, śmiałe i wesołe w towarzystwie bliskich, w nowej sytuacji mogą być nieśmiałe, wycofane i płaczliwe. Rolą rodziców jest odpowiednie przygotowanie malucha oraz zapewnienie mu wsparcia i otuchy.

          >>> Zobacz też: Co zrobić, kiedy dziecko przeklina?

          Adaptacja do przedszkola – porady dla rodziców

          Proces przystosowywania dziecka do nowej sytuacji należy rozpocząć na wiele tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego. Rodzice powinni okazywać radość i ekscytację związaną z pójściem malucha do przedszkola. Dzięki temu dziecko przekona się, że czeka je coś wyjątkowego i pozytywnego. Nastroje dorosłych muszą być jednak autentyczne. Jeśli maluch zauważy niepokój, smutek lub lęk rodzica, a dodatkowo usłyszy rozmowy na ten temat, szybko pojawią się u niego obawy i niechęć przed pójściem do przedszkola.

          Warto też oswajać przyszłego przedszkolaka z sytuacjami, do których może dochodzić w grupie, dlatego gdy na przykład w piaskownicy inny maluch zabierze mu łopatkę, to nie powinniśmy interweniować. Pozwólmy dzieciom, aby same regulowały takie sytuacje, nie włączajmy się od razu. 

          Żeby przyszły przedszkolak nie odczuwał lęku przed nowymi osobami, warto go na chwilę zostawiać z zaprzyjaźnioną sąsiadką, czy koleżanką, do której mamy zaufanie.

          Bardzo ważna jest także reakcja rodzica podczas pierwszej wizyty w placówce. Płacz mamy lub taty spowoduje, że dziecko nie będzie chciało wejść do sali. W takim wypadku lepiej poprosić babcię lub dziadka o odprowadzenie go.

          >>> Zobacz też: Po czym poznać, że dziecko poradzi sobie w życiu?

          Adaptacja w przedszkolu przebiegnie szybciej, jeśli dziecko upewni się, że znajduje się w placówce tylko przez jakiś czas w ciągu dnia. Niezwykle ważne jest złożenie obietnicy, że odbierze się pociechę o określonej godzinie i jej dotrzymanie. Spóźnienie lub pozostawienie malucha na dłużej może skończyć się traumą i niechęcią do dalszego pobytu w placówce.

          Trudna adaptacja dziecka w przedszkolu może wynikać z długiego procesu rozstawania się w sali. Rodzice powinni starać się jak najszybciej odejść, wcześniej okazując uczucia maluchowi i potwierdzając godzinę przybycia. Długie uściski i przytulania nie są dobre dla dziecka, gdyż finalnie sprawiają mu jeszcze większą przykrość.

          Płacz malucha jest rzeczą normalną i nie należy przywiązywać do niego zbyt dużej wagi. Rodzice nie powinni również rezygnować z pozostawienia pociechy w przedszkolu, nawet jeśli jej rozpacz wydaje się być niemożliwa do zniesienia. Maluch szybko zorientuje się, że w ten sposób może wpływać na mamę lub tatę i zacznie stosować tego typu rozwiązania za każdym razem.

          >>> Zobacz też: Dlaczego dziecko powinno bawić się samodzielnie?

          Jak przebiega adaptacja dziecka 3-letniego do przedszkola?

          Proces adaptacji trzylatka w dużej mierze wynika z jego kontaktów z rodzicami oraz dotychczasową stycznością z rówieśnikami. Jeśli była ona niewielka, a opiekunowie wykazywali się wobec dziecka nadopiekuńczością, maluch może potrzebować więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowych warunków.

          Ile trwa adaptacja w przedszkolu? Jest to kwestia indywidualna, uzależniona od fazy rozwoju, w której znajduje się dziecko. U niektórych może potrwać kilka dni, u innych kilka miesięcy, a niektóre maluchy nigdy nie przyzwyczają się do nowych warunków. Ważne, aby w żaden sposób nie przymuszać pociechy ani nie wywierać na niej presji. Codzienny płacz w przedszkolu z dużym prawdopodobieństwem będzie działał stresująco dla rodzica, ale należy pamiętać, że dziecko samo musi przyzwyczaić się do sytuacji.

          Co można zrobić, aby adaptacja 3-latka w przedszkolu przebiegała sprawniej?

          • Zabieranie ulubionej zabawki – większość maluchów posiada ulubionego misia, lalkę lub inną zabawkę, która daje im poczucie bezpieczeństwa. Rodzic powinien zadbać o to, aby dziecko miało ją ze sobą podczas pierwszych wizyt w przedszkolu.
           • Regularne rozmowy – bardzo ważne jest okazywanie zaciekawienia tym, co wydarzyło się w placówce. Rodzice powinni interesować się przeżyciami malucha, nie wykazując jednak natarczywości. Warto pozwolić dziecku ochłonąć przez pierwszych kilkadziesiąt minut po powrocie do domu, a dopiero później zapytać jak minął mu dzień. W przeciwnym wypadku maluch może zacząć odczuwać stres, nie chcąc odpowiadać na zadawane pytania.
            • Opowiadanie o własnych przeżyciachadaptacja dzieci 3-letnich do przedszkola przebiegnie szybciej, jeśli będą wiedzieć, że pobyt w placówce jest rzeczą normalną, przez którą przechodzi każdy. Maluchy chętnie słuchają o przeżyciach rodziców i ich przygodach w tym wieku. Warto mówić przede wszystkim o tym, co sprawiało największą radość.
             • Wydłużanie czasu pobytu – trzylatki nie mają poczucia czasu na podobnym poziomie jak starsze dzieci, dlatego warto, aby początkowy pobyt w placówce był zaledwie kilkugodzinny. Z upływem tygodni należy go stopniowo wydłużać, obserwując reakcję malucha.

              Badania pokazują, że adaptacja dziecka 3-letniego do przedszkola w dużej mierze przekłada się na jego późniejsze stosunki z rówieśnikami i innymi ludźmi. Bardzo ważne jest więc, aby rodzice pomogli mu wejść w nowy etap, dbając o jego komfort i poczucie bezpieczeństwa.

              >>> Zobacz też: Jak wybrać szkołę podstawową dla dziecka?

              Do przedszkola bez pieluszki?

              Przed pójściem dziecka do przedszkola rodzice powinni pomyśleć również o odpieluchowaniu malucha. Jak zaznaczyła Magdalena Dworzańska, nauczycielka przedszkolna, nie ma takiego przepisu, który mówi wprost o tym, że przedszkole nie może przyjąć dziecka, które wciąż chodzi w pieluszce.

              Jednak prawda jest taka, że dziecko, które nie korzysta samo z toalety ma utrudniony start w przedszkolu, ponieważ inne dzieci są odpieluszowane i same korzystają z toalety. Im dziecko jest bardziej samodzielne, tym łatwiej mu w przedszkolu.

              - dodała nauczycielka, która zwróciła uwagę również na to, że dla dzieci bycie samodzielnym jest ogromnym sukcesem.

              Panie nauczycielki gratyfikują dzieci, które nie tylko potrafi same załatwić swoją potrzebę w toalecie, ale też potrafią same się ubrać. Pochwała buduje w dziecku poczucie własnej wartości.

              >>> Zobacz również: Dzieci mniej sprawne niż ich rówieśnicy sprzed 40 lat.

              Zobacz film: Pożegnanie pieluch. Źródło: Dzień Dobry TVN

              Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

              Źródło zdjęcia głównego: Hero Images

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości

              Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

              Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

              Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

              Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

              "Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

              "Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

              "Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

              "Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

              Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

              Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

              Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

              Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

              Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

              Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

              Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

              Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

              Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

              Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

              Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

              Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

              Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
              Materiał promocyjny

              Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

              Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

              Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

              Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
              Materiał promocyjny

              Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

              W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
              Materiał promocyjny

              W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

              Kiełek czeka na adopcję

              Kiełek czeka na adopcję

              Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
              Materiał promocyjny

              Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

              Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

              Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

              Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

              Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

              Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

              Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

              Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

              Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

              Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

              Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

              Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
              Materiał promocyjny

              Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

              Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

              Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

              Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

              Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

              Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
              Materiał promocyjny

              Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

              Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

              Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

              Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
              Materiał promocyjny

              Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

              Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

              Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

              Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
              Materiał promocyjny

              Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

              Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

              Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

              Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

              Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

              Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

              Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

              Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
              Materiał promocyjny

              Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

              Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

              Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

              Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

              Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

              Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

              Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

              "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

              "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

              Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

              Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

              Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

              Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

              Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

              Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

              "Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

              "Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

              Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

              Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

              E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
              Materiał promocyjny

              E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

              To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

              To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

              Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

              Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

              Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

              Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

              Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

              Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

              Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

              Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

              Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

              Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

              Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

              Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

              "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

              "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

              Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

              Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

              Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

              Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

              "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

              "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

              #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

              #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas