W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Joannę Startek, Zuzannę Ząbek, Jakuba Urbankiewicza, Mateusza Ząbka i Jakuba Startka. Grupa licealistów wymyśliła projekt, który ma zmotywować uczniów i studentów z Warszawy do poprawy społeczeństwa. Według naszych gości młodzi ludzie z Warszawy wychodząc z domu, spędzają czas w tych samych kawiarniach, a Warszawa ma tyle nowych i ciekawych miejsc! Licealiści chcą zachęcić do poznawania zupełnie nieznanych, oryginalnych przestrzeni. Narzędziem, które ma im pomóc rozwiązać problem jest wymyślona przez nich aplikacja. Na czym konkretnie ma polegać aplikacja? Jak wyglądają prace nad aplikacją? Zachęcamy Was też do wsparcia licealistów. Wystarczy wejść na: https://wspieram.to/miedzynami i wesprzeć projekt.
Kilka miesięcy temu 19-letni Dominik K. pchnął nożem partnera matki, a ją samą poważnie ranił nożem w brzuch. Następnie wykonał telefon: "Babciu, pozabijałem ich". Sam też wezwał policję. Babcia Dominika chce uniewinnienia swojego wnuka. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Zbigniewa Nęckiego, psychologa społecznego. Okazało się, że chłopak był w domu ofiarą przemocy. Jego własna matka okradała go, by zdobyć pieniądze na alkohol. Czy agresja ze strony najbliższych osób może być wyjaśnieniem zachowania nastolatka?
Zaburzenia snu u dzieci to coraz bardziej powszechny problem. Z czego mogą wynikać? Co zrobić, by dziecko nie miewało problemów z zaśnięciem? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN pediatrę Ewę Miśko-Wąsowską.
Wiele dzieci marzy o zdobyciu popularności w internecie, niektórym z nich to się udaje. Jak "lajki" i "kliknięcia" wpływają na ich psychikę? Jak powinien zachować się rodzic, którego dziecko robi karierę w sieci? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog Aldoną Zdrodowską.
Zbyt ciężkie plecaki szkolne narażają zdrowie naszych dzieci na szwank, w najbardziej newralgicznym momencie - kiedy kształtuje się prawidłowa postawa. Duże obciążenie, przekraczające 10% masy ciała, wpływa negatywnie na kręgosłup, kolana i stopy uczniów. O tym jak walczyć z tym problemem i dlaczego plecaki na kółkach nie są jego rozwiązaniem opowiedziały nam w studiu Dzień Dobry TVN: Agnieszka Łesiuk, kampania Lekki Tornister i Magdalena Różczka, mama 9 letniej Wandy i 4 letniej Heleny, aktorka oraz ambasadorka kampanii Lekki Tornister.
Jakiś czas temu, Internet obiegło nagranie ukazujące 3-letniego chłopca, który krzyczał w samolocie nieprzerwanie przez osiem godzin lotu. O możliwych przyczynach histerycznego zachowania dziecka porozmawialiśmy z naszymi gośćmi. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Martę Żysko-Pałubę oraz otolaryngologa dr Tomasza Brodę. Okazuje się, że dzieci podczas lotu często uskarżają się na problemy z uszami. Wynika to ze zmiany ciśnienia. Jak złagodzić te dolegliwości? Czy taka sytuacja może być dla dziecka niebezpieczna? Jak przygotować się do podróży samolotem z małym dzieckiem?
W 2016 roku grupa Czeczenów, która przed reżimem szukała schronienia w Europie, utknęła na dworcu w Brześciu. Większość z nich to były kobiety i dzieci. Polska straż graniczna odmawiała im wjazdu do naszego kraju, jednak po wielu staraniach większość rodzin znalazła się w Polsce. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog Martę Piegat-Kaczmarczyk i Społecznego Doradcę Rzecznika Praw Dziecka Marka Konopczyńskiego, aby zapytać, z jakimi traumami i problemami zmagają się te rodziny.
Mestosław rzucił pracę w korporacji, by za pomocą videobloga edukować w zakresie bezpiecznego obchodzenia się z narkotykami. Kto reaguje na jego filmy? Skąd czerpie wiedzę na temat narkotyków? Obok Mestosława na kanapie Dzień Dobry TVN usiadł socjolog prof. Mariusz Jędrzejko. Zapytaliśmy go, jak powinna wyglądać edukacja antynarkotykowa.
W miniony weekend gdańscy policjanci znaleźli na przystanku autobusowym wyziębionego i pijanego 13-latka. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy terapeutę uzależnień Roberta Rutkowskiego, aby zapytać, dlaczego dzieci sięgają po napoje wyskokowe i jak alkohol wpływa na mózg nastolatka.
Każdy rodzic chce, by jego dziecko było do niego podobne. Dla każdej mamy i taty jego własny dziecko jest najpiękniejsze na świecie. Niestety zdarza się tak, że dziecko nie spełnia oczekiwań rodziców. Ma nie taki kolor włosów, jest nieładne lub niezbyt inteligentne. Dziecko słysząc to, czuje się odrzucone, traci poczucie własnej wartości. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy rodzice porównują swoje dzieci do innych dzieci bądź do ich rodzeństwa. Często robią to zupełnie nieświadomie. Uczymy przez to dzieci rywalizacji. Jak to zmienić? Jak motywować malucha i sprawić, by jego samoocena była wysoka? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę i mamę trójki dzieci Monikę Mrozowską oraz psychoterapeutkę Magdalenę Chorzewską.
W ostatnim roku liczba adopcji zagranicznych spadła od ponad 60 proc. Powodem są zaostrzone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kryteria względem par z zagranicy. Czy ograniczenie adopcji zagranicznych to dobry pomysł? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z prezes Fundacji Po Adopcji Magdaleną Modlibowską.
Sara urodziła się z wadą genetyczną, która objawia się dysmorfią twarzy, zaburzeniami wzrostu kończyn górnych i dolnych oraz dużą głową. Kończyny Sary każdego roku są wydłużane. Po każdym wydłużaniu kończyn dziewczynka przechodzi rehabilitację. Dziesięciolatka, gdy dorośnie, chce być lekarzem i pomagać innym. Bardzo lubi też gotować, a jej ulubionym programem jest "MasterChef Junior". Uczestnicy tego programu przygotowali dla niej niespodziankę.
W wielu szkołach nie obowiązują mundurki. Jak zatem ubrać dziecko do szkoły, aby było schludnie, niedrogo, ale też i modnie? Swoje propozycje w Dzień Dobry TVN pokazała stylistka Ewelina Rydzyńska. Który z tych zestawów był najdroższy?
W wyniku strzelaniny, do jakiej doszło w szkole średniej na Florydzie zginęło 17 osób. Sprawcą tej masakry był 19-letni Nicolas Cruz. Tymczasem w sieci pojawia się coraz więcej zdjęć, na których widać, jak dzieci strzelają z broni na strzelnicy. Czy w Polsce korzystanie ze strzelnicy przez osoby poniżej 18. roku życia jest legalne? Czy można wyczuć, kiedy dzieciak o zwichrowanej osobowości sięgnie po broń i zabije kogoś? O zagrożeniach związanych z dostępem dzieci do broni mówili w Dzień Dobry TVN: prof. Piotr Girdwoyń z Katedry Kryminalistyki UW i psycholog Justyna Korzeniewska.
Zgodnie z nową podstawą programową, w liceach ogólnokształcących i technikach został zwiększony tygodniowy wymiar godzin historii (z 2 do 8) realizowanych w zakresie podstawowym. Zmiany te są krytykowane. Za co? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Igą Kaźmierczyk z Fundacji Przestrzeń dla Edukacji i nauczycielem historii Jackiem Staniszewskim.
Okazuje się, że aż 9 proc. rodziców podaje dzieciom zioła w wieku 1 miesiąca. Koper włoski, który rodzice podają na kolki i problemy trawienne dziecka, zawiera spore ilości estragolu, co może podwyższać stężenie estrogenów we krwi dzieci. Z kolei mięta pieprzowa przez dużą zawartość mentolu, może wywoływać odruchowy skurcz krtani i zatrzymanie oddechu u dzieci. Czym w takim razie poić dziecko? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyk Annę Radowicką.
Podobno czekają nas zmiany w kodeksie ruchu drogowego. Nowelizacja przepisów ma dotyczyć bezpieczeństwa dzieci, które będą miały obowiązek jeździć na rowerze w kasku. Czy jest to dobry pomysł? Czy kask faktycznie wpływa na bezpieczeństwo rowerzysty? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Adama Sobieraja, z Fundacji Drogi Mazowsza oraz Karola Mocniaka z Organizacji Miasto dla Rowerów.
W ponad 70 proc. gmin w całej Polsce brakuje instytucji opieki dla dzieci do lat trzech. Czy 2018 rok przyniesie poprawę i w Polsce będzie wreszcie więcej żłobków? Czy jest program "Maluch Plus"? Jak wygląda rekrutacja do żłobków i kto ma szansę na dodatkowe punkty podczas naboru?
Dzieci korzystające z mediów społecznościowych są szczególnie narażone na ataki pedofilów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy dzieciom siłę, aby zapytać, jaki jest schemat działania pedofilów i jak uchronić przed nimi nasze pociechy. Po czym poznać, że dziecko padło ofiarą pedofila?
Kilkuset osobom podano szczepionki, które były przechowywane w temperaturze wyższej niż zalecana. Czy były one bezpieczne dla zdrowia i skuteczne? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: Głównego Inspektora Sanitarnego Marka Posobkiewicza i lekarza rodzinnego dra Michała Sutkowskiego.
Obowiązki domowe powinny być dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Jakie zatem zadania mogą wykonywać dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym? Jak zachęcić je do pomocy w domu? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcą Moniką Perkowską.
Jak przekonać dzieci, żeby nas słuchały, nawiązać z nimi dialog, zaprosić do zabawy i współpracy? Jak oszczędzić dzieciom zdenerwowania, a sobie frustracji? Gościem Dzień Dobry TVN była dziś Joanna Faber, współautorka książki, w której rodzice znajdą życiowe rady, które pomogą im w codziennym życiu z maluchem.
Amerykańska Akademia Pediatrii wydała nowe zalecenie dotyczące diety dzieci. Okazuje się, że dzieciaki poniżej trzeciego roku życia nie powinny pić soków. Dlaczego? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyk Annę Radowicką.
Wielu rodziców zastanawia się, jaka jest idealna różnica wieku między rodzeństwem. Rzeczywiście jest taka? Jak spora i mała różnica wieku wpływają na relacje między rodzeństwem? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Karoliną Hołowczyc, Gają Kuroń i psycholog Ewą Jarczewską-Gerc.
10-miesięczna Antosia urodziła się z szeregiem wad genetycznych. U dziewczynki nie wykształciła się m.in. kość krzyżowa. Następstwem tego było odłączenie się bioder, koślawość kolan i powykręcane stopy. Tosia może nigdy nie stanąć na nogach. Ale jej bliscy rozpoczęli walkę o to, by jednak kiedyś stanęła na własnych nogach. Mamie Tosi Martynie Murczak udało się spotkać z wybitnym specjalistą z Florydy dr Paley'em, który specjalizuje się się w wydłużaniu nowatorskimi metodami. Wtedy usłyszała, że jest nadzieja dla jej córki. Tosię czeka kilka kosztownych operacji. Pierwsza operacja zaplanowała została na czerwiec 2018 roku. Ale do przeprowadzenia zabiegu i zorganizowania wyjazdu potrzeba miliona złotych. Pomóżmy Tosi stanąć na nogi!
W Lubinie matka zadała śmiertelne ciosy dwóm córkom (13-miesięcznej i 12-letniej), a następnie chciała popełnić samobójstwo. Policja przypuszcza, że w ostatnim czasie kobieta przechodziła załamanie nerwowe. Jak można było temu zapobiec? Ile osób rocznie popełnia samobójstwo? Częściej są to mężczyźni, czy kobiety? Matki, zabijając dzieci, wierzą, że w ten sposób chronią je przed cierpieniem. Jak mogą tak myśleć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psychiatrę dra Sławomira Murawca.
Coraz większą popularność zyskuje trening siłowy dla dzieci. Czy dziecko na siłowni to dobry i odpowiedzialny pomysł? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy trenera Piotra Maruszewskieg, według którego trening siłowy dziecka poprawia wydajność i wpływa na przyrost siły. Jest też bazą dla innych dyscyplin. W jakim wieku dziecko może rozpocząć trening z ciężarami i z jakim obciążeniem może ćwiczyć?
Pewna mama kazała dokładać się do czynszu swojej 5-letniej córce. Jej metoda wychowawcza spotkała się zarówno ze słowami uznania, jak i z negatywnym odbiorem. O opinię zapytaliśmy Angelikę M. Talagę. Ekspert zakresu intelektualnego rozwoju dzieci była dziś gościem w studiu Dzień Dobry TVN. Okazuje się, że edukacja finansowa dziecka powinna rozpocząć się już od drugiego roku życia. Dlaczego tak wcześnie i na czym ma polegać? Jak nauczyć dziecko wartości pieniądza?
Jak można zachęcić dziecko do jedzenia? Jak poradzić sobie z niejadkiem? Czym jest taktyka "trzech P"? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dietetyczką i psycholożką Zuzanną Antecką.
Zapadł wyrok w sprawie nastolatek z Gdańska, które brutalnie pobiły koleżankę. Sąd skazał cztery z nich na pobyt w ośrodkach wychowawczych, jedną z nich na pobyt w ośrodku poprawczym oraz trzy z nich na dozór kuratorski.W czasie ogłaszania wyroku dziewczyny bezczelnie się śmiały. Czy wyrok był zasadny? Jaki jest procent dzieci, które trafiają do ośrodków poprawczych i faktycznie przechodzą reedukację? Czy tego typu ośrodki są wylęgarnią młodocianych przestępców? Gościem Dzień Dobry TVN była kryminolog dr Dagmara Woźniakowska-Fajst.