Brytyjska piosenkarka Stacey Solomon zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym widać, jak kąpie się z dziećmi. Fotografia wywołała oburzenie, ponieważ jeden z jej synów ma 9 lat. Do jakiego wieku dziecka nagość rodziców nie jest problemem, a kiedy może już dziecku zaszkodzić? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: psycholog Justyną Korzeniewską i mamą dwóch córek Magdą Modrą.
Rocznie nawet 600 dzieci w Polsce popełnia samobójstwo. To tak jakby co roku zamykać małą szkołę. Dlaczego nastolatkowie targają się na własne życie? Jak my, jako dorośli, możemy im pomóc? Często bagatelizujemy problemy naszych dzieci, gdyż z naszej perspektywy wydaj się być bez znaczenia. "W różnym wieku różne rzeczy są tragediami" - twierdzi Łukasz Ługowski. A jak wygląda uświadamianie młodzieży w kwestii depresji? O tym w Dzień dobry TVN Katarzyna Szaulińska, autorka komiksu o depresji skierowanego do młodych ludzi.
Zmiana edukacji najbardziej dotknęła uczniów. Jak można pomóc dzieciom odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog Bogną Białecką i Dorotę Łobodę, która jest przeciwko reformie szkolnictwa.
Nowa podstawa programowa, która obowiązuje w polskich szkołach od września tego roku wzbudza niemałe emocje nie tylko wśród nauczycieli i rodziców, ale całego społeczeństwa. Jakich ważnych zagadnień brakuje, a czego jest za dużo? Czy dzieci faktycznie nie dowiedzą się o istnieniu takich postaci jak Lech Wałęsa, Wisława Szymborska i Czesław Miłosz? Co z teorią ewolucji i ekologią? A jak będą wyglądały lekcje WOS i wychowania do życia w rodzinie? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z ekspertami, którzy mieli w ręku już niejedną podstawę programową: prof. dr hab. Krzysztofem Spalikiem (nauki przyrodnicze), Marią Gudro-Homicką (język polski), dr Agnieszką Janiak-Jasińską (historia) i Iwoną Jachnik (WDŻR).
Tym razem w naszym cyklu "Szkoła w (re)formie" postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej nowej podstawie programowej. Których uczniów dotyczy? Co jest jej głównym grzechem? Czy faktycznie cofa nas do XX wieku? O szkole "dwóch prędkości" i skutkach reformy szkolnictwa w Dzień Dobry TVN mówili dr Maciej Jakubowski - ekonomista i socjolog z Evidence Institute oraz nauczyciel historii Jan Wróbel.
Na tegorocznym uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego pojawił się dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Tam spotkał się z pierwszymi od 18 lat siódmoklasistami. Czy podoba im się to, że są w podstawówce a nie w gimnazjum? Czy znają już przygotowany specjalnie dla nich program nauczania? I czy któryś z uczniów chce zostać w przyszłości Robertem Lewandowskim?
Dziś w polskich podstawówkach po raz pierwszy od 18 lat na rozpoczęciach roku pojawili się uczniowie klas siódmych. Jakie wyzwania czekają ich na ścieżce edukacyjnej? W którym momencie nauki zmiany wprowadzone przez reformę edukacji będą dla nich największym wyzwaniem? I jak będzie wyglądał egzamin po klasie ósmej? O tym, jak pomóc naszym dzieciom w tym trudnym dla nich okresie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. Krzysztofem Biedrzyckim z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz edukatorką i nauczycielką Ewą Borgosz.
Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego Anna Nowak-Ibisz pokazała w Dzień Dobry TVN gadżety, które przydadzą się każdemu uczniowi. Wśród nich były: rybi piórnik, trawka do przechowywania ołówków, fioletowy klej, klapek-notatnik, kamyki do rysowania, wyginające się kredki i plecak z oświetleniem.
Co zaserwować małym gościom na przyjęciu? Czy jedzenie na kinder party może być jednocześnie zabawą? Zobaczcie pomysły na jedzenie dla dzieci, dzięki któremu wszyscy goście wyjdą zadowoleni i najedzeni.
Dobrze, jeśli dzieci znają zasady pierwszej pomocy. O korzyściach jakie z tego wynikają dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki rozmawiał z blogerką Karoliną Kaliś.
Coraz młodsze dzieci korzystają z telefonów komórkowych i tabletów. Niestety większość spędza z nimi za dużo czasu, co skutkuje m.in. bezsennością. O tym niepojącym zjawisku rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje ze specjalistą zaburzeń snu Michałem Skalskim i dziennikarkę Odetę Moro - mamą Soni. Na ile godzin przed snem należy odstawić tablet? Czy wakacje są dobrym momentem na detoks od technologii?
Zobaczcie poruszający reportaż o matkach, które po tym jak dopalacze zabrały im dzieci, pomagają innym rodzicom w podobnych sytuacjach.
Wielu rozwiedzionych rodziców nie potrafi się dogadać w sprawie zorganizowania dzieciom wakacji. Dochodzi do tego, że rodzice sprzeczają się, z kim, kiedy i gdzie pociechy mają jechać. Jak się zachować, aby nie krzywdzić dzieci? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: adwokat Elżbietą Bansleben i psychoterapeutą Magdaleną Chorzewską.
Według jednego z sędziów, nowelizacja kodeksu karnego, która miała uderzyć w dłużników alimentacyjnych, części z nich pomoże. W jaki sposób? Jakie zmiany wprowadza nowela? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.
Psycholog dziecięca Monika Perkowska: "Jeśli nas to denerwuje, to wyobraźmy sobie, co dzieje się z głową dziecka... też je to czasami drażni". Jak wybierać zabawki odpowiednie dla naszego niemowlęcia? Kupować je, czy może wystarczy to, co mamy w domu? A kiedy i czy w ogóle wprowadzić telewizor, telefon lub tablet?
Do polskich miast dofinansowujących zabieg in vitro dołączyła właśnie Warszawa. Kto otrzyma pieniądze? W Łodzi podobny program już funkcjonuje. Jak wygląda to w praktyce? O in vitro i warunkach, które trzeba spełnić, by otrzymać przynajmniej częściową refundację zabiegu mówił w Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Michał Radwan. Lekarz ze Szpitala Leczenia Niepłodności w Łodzi powiedział również o tym, kto ma największe szanse na spłodzenie dziecka tą metodą oraz o wiążącym się z zabiegiem ryzykiem.
W Polsce opieką żłobkową objętych jest ok. 7 proc. dzieci. Nasze władze chciałyby, by ten odsetek wynosił 30 proc., dlatego proponują zmiany dotyczącego tych placówek. Jakie? Kto na rewolucji w żłobkach zyska, a kto straci? Zapytaliśmy o to dr Igę Magdę z Instytutu Badań Strukturalnych, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Dochodzą do nas coraz to nowe informacje o kolejnych przypadkach przemocy rodziców wobec dzieci. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę i terapeutkę, specjalistkę ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem Jolantę Zmarzlik, aby zapytać, jak chronić dzieci przed przemocą domową. Kiedy dziecko nie powinno wrócić do rodziców, którzy je krzywdzą? Czy rodzice, którym sąd daje drugą szansę, często wykorzystują ją? Co może zrobić osoba trzeba, która widzi, że rodzice katują dziecko? Dlaczego system przeciwdziałania przemocy w rodzinie kuleje?
Pedofilia w kościele. To się nie dzieje w latach 80. To się dzieje tu i teraz. Pedofilia to jednak problem nie tylko Kościoła. Często zapominany o pedofilach grasujących w szkołach i tych krzywdzących dzieci w zaciszu domowym. Nadzwyczaj często zdarza się, że młodociane ofiary gwałtów nie są traktowane przez sądy, zarówno świeckie, jak i kościelne, poważnie. To ma się zmienić. 31 lipca ma wejść w życie nowelizacja kodeksu karnego. Od tej pory osoba, która wiedziała o czynie pedofilnym i nie zgłosiła tego na policję sama może zostać poddana karze do trzech lat pozbawienia wolności. Czy to sprawi, że przypadków wykorzystania seksualnego dzieci będzie mniej? W Dzień Dobry TVN ks. dr Jan Dohnalik z Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW i Agata Baraniecka-Kłos - ofiara pedofilii i założycielka fundacji "Stop Przedawnieniu" mówili o skutecznym zapobieganiu pedofilii.
A teraz, razem z naszymi gośćmi, udowodnimy Wam, że można podróżować z małym dzieckiem. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dr Anetę Górską-Kot oraz Dorotę i Kamila Chudzików, którzy porzucili wygodne życie i ruszyli z małymi dziećmi w podróż po Azji. Ile miesięcy powinno mieć dziecko, by można je było zabrać w egzotyczną podróż? Jakie dolegliwości mogą dokuczać dziecku w podróży?
Kobiety mają dziewięć miesięcy, żeby przygotować się emocjonalnie do bycia mamą. A co z ojcami? Czy do bycia tatą trzeba dorosnąć? Jak mężczyźni uczą się ojcostwa? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z aktorką Darią Widawską, dziennikarzem Krzysztofem Skórzyńskim i aktorem Wojciechem Błachem.
Wystarczyła zbieżność nazwisk i powierzchowne podobieństwo, by dziennikarz Artur Włodarski został okrzyknięty ojcem Markusa W., chłopaka zmarłej w Egipcie Magdaleny Żuk. W jakich okolicznościach dowiedział się, że jest posądzany o bycie ojcem Markusa W.? Jak na to zareagował i, jak się czuje będąc obiektem zainteresowania Internautów w całej Polsce? Czy ludzie mu grożą? Artur Włodarski był gościem Anny Klaczyńskiej-Maciejowskiej i Andrzeja Sołtysika w studiu Dzień Dobry TVN.
Zmiana pieluchy to jedna z najważniejszych czynności higienicznych, jakie trzeba wykonać podczas pielęgnacji niemowlęcia. O czym należy pamiętać zmieniając dziecku pieluchę? O tym ekspert - fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski, którego zaprosiliśmy do studia Dzień Dobry TVN, by pokazał jak prawidłowo przewijać niemowlę. A co nasz ekspert myśli o pieluchach wielorazowych? Co czuje dziecko podczas zmiany pieluchy?
Tylko rodzic wie, jakie to uczucie, gdy dziecko nie wraca do domu. W takiej sytuacji trudno jest zachować zimną krew. Co zrobić? Z kim się skontaktować? Kto może nam pomóc? O tym w Dzień Dobry TVN podinsp. Grzegorz Prusak i Izabela Jezierska-Świergiel z Fundacji Itaka. Czy poszukiwanie 4- i 11-latka wygląda tak samo?
Kilka dni temu opinię publiczną poruszył film ukazujący nastolatki brutalnie bijące koleżankę ze szkoły. Czy jest to objaw wzrastającej agresji wśród polskiej młodzieży? Dlaczego osoby stojące z boku nie zareagowały tylko nagrywały to zdarzenie? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z socjologiem Agnieszką Taper i psychologiem Elżbietą Szadurą-Urbańską. Czy internet poprzez popularność jaką zdobywają tego typu nagrania, w pewien sposób zachęca do podobnych zachowań?
Grupa gimnazjalistek z Gdańska kilka dni temu brutalnie pobiła swoją koleżankę. Sąd Rodzinny zadecydował, że sprawczynie pobicia trafią do zamkniętego młodzieżowego ośrodka wychowawczego. Jak wygląda taki ośrodek? O tym, jak resocjalizować agresywną młodzież rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Romualdem Sadowskim, dyrektorem żeńskiego Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w Warszawie-Falenicy.
Jak wychowywać dziecko, by było szczęśliwe? Jak budować jego poczucie wartości? Jak uczyć dziecko planowania i wytrwałości? Na czym polega metoda Covey’a? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Joanna Szulc, socjologiem i trenerką umiejętności społecznych oraz dziennikarką Anną Dziewit-Meller.
Do zdarzenia doszło przed budynkiem szkoły, w której uczą się nastolatki. Dlaczego żaden świadek nie zareagował? Czy polską młodzież ogarnęła znieczulica? Jak reagować w takich sytuacjach? Dla Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 Adam Krajewski przeprowadził rozmowę z podkom. Aleksandrą Siewert. Jakie kroki podejmie policja?
Ile powinno spać niemowlę? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dr n. med. Małgorzatę Gołkowską pediatrę i specjalistę neonatologa. Jakimi zasadami powinni kierować się rodzice, chcący pomóc dziecku dobrze spać i prawidłowo kształtować rytm dobowy niemowlęcia? Czy podczas usypiania powinniśmy starać się zachowywać jak najciszej i dlaczego w tym czasie nie powinniśmy raczej korzystać z komputera lub tabletu?
W Polsce coraz bardziej popularne są imprezy organizowane dla przyszłych mam. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy organizatorkę przyjęć Ewę Wardęgę-Sawicką, aby zapytać, jak przygotować baby shower i jakie prezenty kupić dla przyszłej mamy.