Wybór szatki do chrztu z haftem jest zależny od kilku czynników - m.in. od budżetu, który zamierzamy na nią przeznaczyć, oraz czasu, jaki mamy na realizację. Jeśli chcemy, aby na pamiątce znalazły się imiona oraz data chrztu dziecka, pomyślmy wcześniej o jej zamówieniu.
Co symbolizuje szatka do chrztu?
Biała chusta jest wykorzystywana w obrzędzie chrztu świętego od czasów najdawniejszych, o czym możemy przeczytać w Biblii. Przywdziewanie białej szaty po przyjęciu chrztu przez osoby dorosłe było widocznym znakiem odrodzenia się w nowej wierze, którą przyjęli ochrzczeni. Wręczana dziecku podczas uroczystości w kościele szatka jest pamiątką tamtych czasów. Jednocześnie symbolizuje czystość i niewinność, które są łaskami Ducha Świętego.
Szatka do chrztu z haftem - wzór
Haft na szatce to popularny element ozdobny. Może być wykonany komputerowo lub wyszywany nićmi hafciarskimi - w obydwu przypadkach jest możliwość zamówienia zindywidualizowanego napisu. A co powinno się na niej znaleźć? Przede wszystkim imiona dziecka oraz data jego chrztu, zazwyczaj nie zamieszcza się innych informacji, choć można dopisać także nazwę miasta bądź kościoła, w którym miała miejsce uroczystość. Szatka do chrztu z haftem często ozdobiona jest także elementem graficznym przedstawiającym m.in.:
- gołębia (symbol Ducha Świętego),
- Anioła Stróża,
- Matką Boską z Dzieciątkiem Jezus,
- krzyż - zdecydowanie rzadziej, ponieważ jest on przede wszystkim kojarzony z męką, aczkolwiek również jest symbolem niewinności.
Dodatkowo szatkę mogą zdobić wstążeczki oraz delikatna koronka.
Szatka do chrztu z haftem - materiały
Szatkę do chrztu zazwyczaj szyje się z atłasu, bawełny lub satyny. Są to materiały dobrej jakości, dzięki czemu można je wyprać i uprasować bez obaw o zniszczenie. Z kolei haft na szatce może być wykonany komputerowo bądź wyszyty nićmi. Zdecydowanie polecamy wzory wyszywane - ładniej się prezentują niż te nanoszone komputerowo i wykazują większą trwałość. Pamiętaj jednak, że na ich wykonanie potrzeba trochę więcej czasu. Jeśli haft został wyszyty wysokiej jakości nićmi, pranie i prasowanie z pewnością go nie zniszczą.
Kolorystyka szatek do chrztu z haftem
W przeciwieństwie do obrzędów ślubnych, gdzie kolor przewodni jest bardzo ważny i do niego dopasowujemy stroje, w przypadku chrztu świętego dominującą barwą powinna być biel. Jest to usankcjonowane zarówno przez zwyczaj i tradycję, jak i symbolikę. Co prawda można dostać także szatki w innych odcieniach - beżowe czy kremowe - jednak ich popularność nie jest duża. Biała szatka do chrztu z haftem może być ozdobiona kolorowymi napisami oraz koronką, np. w kolorach:
- złotym,
- srebrnym,
- błękitnym,
- różowym.
Bardzo elegancko na białym tle prezentują się złote ozdoby. Są wyraziste, dzięki czemu haft wyraźnie oddziela się od materiału i jest dobrze widoczny.
Szatka czy koszulka do chrztu?
Obecnie zamiast tradycyjnych szatek do chrztu, mających kształt prostokątnej lub kwadratowej chusty bądź serca, można wybrać białą koszulkę, również ze zindywidualizowanym haftem. Koszulki są bardzo ładne i na pewno stanowią fajną pamiątkę, jednak w trakcie chrztu są mało praktyczne. Szatka jest wręczana dziecku podczas mszy świętej, tradycyjnie nakrywa się nią nowego członka Kościoła po obrzędzie obmycia główki wodą święconą. Przebieranie dziecka w tym momencie w koszulkę, biorąc pod uwagę, że polanie wodą zazwyczaj kończy się płaczem, wydaje się raczej chybionym pomysłem. Co nie zmienia faktu, że koszulki do chrztu są naprawdę urocze.
Kto kupuje szatkę do chrztu?
Według tradycji szatkę do chrztu powinna kupić matka chrzestna. Chrzestny zobowiązany jest natomiast do zaopatrzenia dziecka w świecę na tę uroczystość. W praktyce warto tę kwestię ustalić wcześniej. Rodzice często mają swoje sprecyzowane oczekiwania co do wyglądu szatki i świecy, w związku z czym wolą sami zrobić zakupy. Jednak warto ich o to zapytać, aby w dniu chrztu nie okazało się, że o szatce nikt nie pomyślał.
Szatka do chrztu z haftem może być jedną z cennych pamiątek z dzieciństwa, podobnie jak obrazek z aniołkiem, który często dostajemy z tej okazji. Dlatego też należy zadbać o jej jakość i estetykę.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN