Jak zabezpieczyć dom, w którym wychowuje się małe dziecko?

Jak podają statystyki aż 70 proc wypadków z udziałem dzieci wydarza się w domu. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Marię Annę Ernst-Zduniak, ekspertkę declutteringu, która podpowiedziała nam, jak zabezpieczyć przestrzeń domową tak, by dzieci były bezpieczne.

Najwięcej wypadków wydarza się w domu!

Kilka dni temu w Mielcu 5-letni chłopiec wypadł prze okno. Chłopiec wspiął się na kanapę stojącą pod oknem wychylił się przez okno i spadł. Obecnie znajduje się w szpitalu.

Niestety nie tylko okna są przyczyną wielu wypadków, do których dochodzi w domu. To we własnym mieszkaniu musimy być podwójnie czujni. Najczęstszymi urazami, jakich doświadczają dzieci do 1 roku życia w domu są:

 • upadki
  • oparzenia
   • zatrucia

    Ekspertka radzi, by wszystkie zabezpieczenia dostosować do wieku i rozwoju naszego dziecka.

    Maria Anna Ernst-Zduniak poleca, by we wszystkich oknach w domu powymieniać klamki. Ekspertka proponuje klamki na kluczyk, pasują one do niemal wszystkich okien.

    Częstym wypadkiem jakim ulegają dzieci w domu jest przycięcie palców lub całej dłoni drzwiami. Pani Maria proponuje, by na drzwi nałożyć nakładkę, która sprawi, że drzwi się nie domykają, dzięki czemu palce dziecka również będą bezpieczne. Nakładkę można nałoży na wewnętrzne drzwi w mieszkaniu np. do pokoju czy do łazienki.

    Jeżeli mamy obawy, że nasze dziecko może spaść ze swojego łóżka, możemy kupić specjalną nakładaną drewnianą ramę, którą przymocujemy do łózka. Rama jest uniwersalna i będzie pasować do większości łóżek w domu.

    Warto okleić w domu wszystkie kanty. Stoły, meble. Dzięki gumowym nakładkom na kanty minimalizujemy ryzyko wystąpienia urazu głowy w przypadku zderzenia.

    Niezbędne jest również zabezpieczenie wszystkich kontaktów w domu i założenie tzw. ”zaślepek”. Dzięki nim dziecko nie włoży do kontaktu paluszków.

    Pani Maria poleca również blokady -„zaślepki” na szafki, w których trzymamy tzw. Chemię.

    Zobacz też:

    Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

    Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości