Narodziny dziecka to ważna chwila w życiu kobiety, która daje nowe życie i staje się odpowiedzialna za drugiego człowieka, ale musi także zrezygnować z wielu przyjemności i rzeczy, nie może się porządnie wyspać i bywa wyczerpana psychicznie. Jak wspierać kobietę po porodzie? Czego świeżo upieczona mama potrzebuje od partnera i swoich bliskich? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Magdalenę Górską, mamę dwóch córek, Monikę Mrozowską, mamę trójki dzieci i Annę Wendzikowską, mamę Kornelii.
Jak ułożyć relacje z córką, żeby były dobre przez całe życie? Czy matka powinna być jednocześnie koleżanką? Co zrobić, kiedy matka i córka stają się rywalkami i z czego wynika taka rywalizacja? W Dzień dobry TVN o relacjach matka - córka rozmawiały: Aleksandra Woźniak (mama bliźniaczek), Marta Wiśniewska, która jest jednocześnie trenerką swojej córki i psycholog Monika Perkowska.
Jarema, Nikita, Victoria, Radek, Claudia, Alma, Dajana, Krakersik i Szarlotka - to imiona, których zdecydowanie nie należy nadawać dzieciom. Dlaczego? O tym w Dzień Dobry TVN powiedziała dr hab. Katarzyna Kłosińska, sekretarz Rady Języka Polskiego. Kiedy urzędnicy zwracają się do Rady po poradę? Czy wydana przez Radę opinia jest wiążąca? A może jest tylko wskazówką?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zakwestionować wynagrodzenie kobiety w ciąży, zmniejszyć je o połowę i na tej podstawie wypłacić świadczenie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę, by zapytać, co wzbudza podejrzliwość ZUS-u, co mogą zrobić panie, które znalazły się w podobnej sytuacji i, czy kobieta, która wygra z ZUS-em w sądzie może domagać się odsetek?
Niektóre szkoły zmieniły się w domy mody, a szkolne korytarze w wybiegi dla modelek. W innych natomiast obowiązują surowe zasady dotyczące ubioru. Jaki stosunek do rewii mody w szkołach i mundurków mają goście Dzień Dobry TVN: choreograf i mama dwójki dzieci Marta Wiśniewska, aktor i tata czterech synów Rafał Szałajko oraz socjolog Tomasz Sobierajski?
Jak podać dziecko teściowej, która właśnie nas odwiedziła? A jak wyjąć je z łóżeczka, nie narażając na szwank naszego kręgosłupa? Czego uczy się nasz potomek w czasie, gdy go podnosimy? W Dzień Dobry TVN fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski przeprowadził szybki kurs podnoszenia pociech. Jeśli po obejrzeniu materiału dojdziesz do wniosku, że przez całe życie robiłeś to źle, nie przejmuj się, jak powiedział nasz ekspert, "dziecko poradzi sobie z każdym rodzicem."
Niedawno Pani Karolina ujawniła nagrania, na których słychać jak mąż się nad nią znęca. Dlaczego latami trwała w związku z tyranem, który na co dzień stosował wobec niej przemoc psychiczną i fizyczną? "Miałam bardzo zakorzenione to, że miłość znosi wszystko i nadstawia drugi policzek" - wyznaje w Dzień Dobry TVN. Kiedy mąż zaczął wulgarnie odnosić się do ich córek, coś w niej pękło. Co chciałaby powiedzieć kobietom, które tkwią w matni przemocy domowej? W Dzień Dobry TVN Anita Kucharska-Dziedzic i Sara Winnicka, prezeski fundacji pomagającym ofiarom przemocy domowej, powiedziały, dlaczego tak trudno jest zostawić partnera, który krzywdzi całą rodzinę.
Wielu rodziców marzy, by ich dzieci odnosiły sukcesy sportowe. Z tego powodu wywierają dużą presję na małych sportowców. Takie zachowanie nie pomaga. Jak zatem mądrze wspierać swoje pociechy? Zastanawialiśmy się nad tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychologiem sportowym dr. Dariuszem Parzelskim i tatą tenisistki Igi Świątek - Tomaszem Świątkiem.
Arabistka i tłumaczka Anna Wilczyńska oraz jej mąż dziennikarz Karol Wilczyński przyjechali do Aleppo na zaproszenie organizacji humanitarnych. Podczas pobytu w Syrii natknęli się na małoletnie rodzeństwo, które przez dwa miesiące samodzielnie starało się przetrwać w ruinach miasta. Ile lat miały dzieci? W jakich warunkach żyły? Co się teraz z nimi dzieje? Czego najbardziej potrzebują? Małżeństwo Wilczyńskich zaprosiliśmy do Dzień dobry TVN, by powiedzieli o pomocy dla syryjskich dzieci. Obok nich usiadła Magdalena Piwkowska, która organizuje zbiórkę dla rodzeństwa.
W Świebodzicach trwa trzydniowa żałoba, po tym, jak w sobotę pod gruzami zawalonej kamienicy zginęło sześć osób. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał z rodziną, która w niedzielę miała wprowadzić się do tego właśnie domu. Okazało się, że w dniu katastrofy Pan Maciej miał zajrzeć do nowego mieszkania, ale dzięki przedłużającej się rozmowie z kolegą nie dotarł tam przed wybuchem. Czy rodzina powoli wraca do normalności? Czy będą chcieli tam kiedykolwiek wrócić?
W naszym nowym cyklu pokażemy, że nauka może być fascynująca, a domowe eksperymenty - "Dziecinnie proste"! Wspólnie z Krystyną Czubówną, jej wnuczkami: Zosią i Helenką oraz ekspertami z Centrum Nauki Kopernik zaprezentujemy Państwu ciekawe doświadczenia, które można bezpiecznie przeprowadzić w domu. Dziś dowiedzieliśmy się, czy wulkany są potrzebne, a Monika Borecka z CNK pokazała nam jak zrobić "Domowy wulkan". Zobaczcie
Ciężarne 13-latki czy 26-letnie babcie nikogo w kolumbijskich slumsach nie dziwią. W najbiedniejszych warstwach społeczeństwa przemoc wobec kobiet przybiera szczególnie jaskrawe formy: gwałty, wykorzystywanie seksualne czy handel usługami seksualnymi nieletnich to codzienność. Dominika Kulczyk wybrała się tam z ekipą Efektu Domina. O sytuacji kobiet w Kolumbii rozmawialiśmy z kulturoznawcą - Martą Wójtowicz- Wcisło. Efekt Domina zaraz po Dzień Dobry TVN.
W 2012 roku sztangiście Bartłomiejowi Bonkowi i jego żonie Barbarze urodziły się bliźniaczki - jedna z powodu odmowy cesarskiego cięcia doznała ciężkiego niedotlenienia i po kilkunastu miesiącach zmarła. Małżeństwo domagało się odszkodowania za cierpienie i śmierć córki. Sąd przyznał im milion złotych. Czy takie zakończenie sprawy daje im choć trochę satysfakcji? Czy lekarka, która odbierała poród została ukarana? Czy ktoś ze szpitala przeprosił za błąd? Małżeństwo i ich pełnomocnika Bartłomieja Janygę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Wielu nauczycieli sprzeciwia się reformie edukacji. Należy do nich dyrektor jednego z warszawskich liceów Wiesław Włodarski. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby powiedział, co dokładnie zarzuca reformie. Dlaczego kiedyś sprzeciwiał się wprowadzeniu gimnazjom, a teraz nie chce, aby były likwidowane?
Ile czasu Twoje dziecko spędza na odrabianiu pracy domowej? Utrwala materiał z lekcji, czy musi się uczyć czegoś nowego? Ma czas na zabawę i rozwijanie pasji? Nadmiar pracy domowej powoduje frustrację zarówno u dzieci, jak i u rodziców, którzy nie zawsze są wstanie pomóc swoim pociechom. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uważa, że polskie dzieci spędzają za dużo czasu na odrabianiu lekcji. Postanowił napisać w tej sprawie list do Minister Edukacji. Jaka będzie odpowiedź?
Z raportu "Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia" wynika, że aż 61 proc. niemowląt przed piątym miesiącem życia jest nieprawidłowo żywiona. Kiedy można rozszerzyć dietę dziecka? Czym można je karmić, a czym nie należy? O zdanie zapytaliśmy pediatrę dr Ewę Drzewiecką.
Dla dzieci rozwód rodziców jest traumatyczny. Co zrobić, by mimo rozstania, dziecko czuło się bezpieczne i nie straciło zaufania do rodziców? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog i psychoterapeutą Moniką Wirżajtys. Nasz gość przyszedł do studia ze swoim 10-letnim synem Tymkiem.
Głodne dziecko nie ma szans by dotrzymać kroku swoim kolegom. W sporcie, w nauce, w życiu. Każde dziecko powinno mieć prawo do pełnowartościowych posiłków. Codziennie, przez cały rok. Dlatego 5 polskich organizacji pozarządowych zjednoczyło siły, aby pod egidą Kulczyk Foundation utworzyć program Żółty Talerz. O problemie niedożywienia polskich dzieci rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Dominiką Kulczyk.
O zaletach i wadach systemów monitoringu umieszczanych w szkołach rozmawialiśmy z dr. hab. Krzysztofem Biedrzyckim z Instytutu Badań Edukacyjnych i Małgorzatą Szumańską z Fundacji Panoptykon. Czy system kamer rzeczywiście uczy młodych ludzi "kombinowania i unikania", a nie kształtowania w sobie postaw obywatelskich? Dlaczego szkoły często nie mają procedur postępowania z monitoringiem ani zasad udostępniania nagrań?
Wielu młodych rodziców, przed wyjściem na pierwszy prawdziwy spacer, "weranduje dziecko". Czy ma to sens? Może lepiej od razu wyjść na prawdziwy spacer? Kiedy wybrać się na spacer po raz pierwszy? Ile powinna trwać przechadzka? Jak ubrać dziecko odpowiednio do pogody? W Dzień Dobry TVN położna i mama piątki dzieci Sylwia Bieńkowska powiedziała wszystko, co powinniśmy wiedzieć o pierwszym spacerze.
Sześciolatki zostają w przedszkolach. Czy w związku z tym zabraknie miejsc dla 3-latków? Czy rzeczywiście samorządy mają obowiązek dofinansowania dzieci w przedszkolach niepublicznych? Ile kosztuje niepubliczne przedszkole? Od kiedy zaczyna się rekrutacja elektroniczna do przedszkoli? O tym problemie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dyrektor biura edukacji Urzędu m.st. Warszawy Joanną Gospodarczyk i Piotrem Jastrzębskim ze Stowarzyszenia Przedszkoli Niepublicznych.
Ile jest dzieci tyle jest metod, sposobów i sztuczek, które pomagają rodzicom sprawić by ich pociecha wreszcie poszła spać! O tym, dlaczego czasem tak trudno jest przekonać niemowlę, że już czas na drzemkę i jak sobie ten proces ułatwić, rozmawialiśmy z Mają Bohosiewicz, Marią Kotowską i Małgorzatą Borecką. Macie swoje, sprawdzone sposoby na usypianie dzieci? Podzielcie się nimi! :)
Mateusz Dolega spotkał się z Karoliną Bieniek, która opowiedziała nam o akcji "Książki dla Gwinei". W jej ramach wrocławianie chcą wesprzeć edukację w Gwinei, wysyłając tam 100 tysięcy elementarzy. Dlaczego akurat Gwinea i jak będzie wyglądać okładka elementarza? Zobaczcie.
Z roku na rok z domów uciekają coraz młodsze dzieci. Co jest powodem ich ucieczek? Co im grozi na tzw. gigancie? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: psycholog Justynę Korzeniewską, byłą wychowankę zakładu poprawczego Katarzynę Bajek i dyrektora zakładu poprawczego w Falenicy Romualda Sadowskiego.
Umiejętność grania na instrumencie nie tylko rozwija w dziecku wrażliwość, ale również pomaga w nauce matematyki i abstrakcyjnym myśleniu. Zachęcenie pociechy do nauki gry nie jest jednak proste. Jak zmotywować je do regularnych ćwiczeń? Kiedy wysłać na pierwszą lekcję? W Dzień Dobry TVN powiedzieli o tym Piotr Rubik i Agata Steczkowska.
W 2018 r. z trudem wypracowane kilka lat temu standardy opieki okołoporodowej przestaną być prawem, a będą tylko zaleceniami. Ponadto Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł rozważa cięcie wydatków na leczenie noworodków. Szpitale mogą otrzymać 60 proc. mniej na intensywną terapię noworodków. O komentarz do działań ministra poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN kierownika Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie prof. dr hab. n. med. Ryszarda Lauterbacha.
Do naszej redakcji napisała Adrianna Gnyp, uczennica gimnazjum nr 19 w Łodzi, z prośbą o interwencję w obronie szkoły, w której się uczy. Zainteresowaliśmy się tą sprawą i zaprosiliśmy ją do studia. Wspólnie z Iwoną Miksą, nauczycielką z tego liceum i Sławomirem Sikorą z koalicji "Nie dla chaosu w szkole" rozmawialiśmy o zmianach, jakie wprowadza reforma edukacji i szansach na ocalenie dobrych praktyk wypracowanych w gimnazjach przeniesieniu ich na nowy grunt, po reformie.
Na forach internetowych, na których dyskutują m.in. kierowcy pojazdów komunikacji miejskiej, matki z wózkiem nie są specjalnie lubiane. Nazywane są wręcz "inwalidkami umysłowymi". Postanowiliśmy sprawdzić, jak w praktyce wygląda podróż z wózkiem komunikacją miejską. Do studia zaprosiliśmy Igora Krajnowa - rzecznika ZTM i Annę Pietruszkę-Dróżdż z Fundacji Mama. Jakie prawa przysługują matkom z dzieckiem?
W internecie pojawiła się informacja, że w Warszawie jest sklep, w którym można kupić papierosy dla... dzieci. Wywołało to duże oburzenie. Okazało się, że autorami zamieszania są aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Czemu służy ta prowokacja? W Dzień Dobry TVN mówił o niej członek wspomnianego stowarzyszenia Jan Mencwel.
W pewnym przedszkolu w Houston wywieszono kartkę z następującą odezwą do rodziców: „Odbierasz swoje dziecko! WYŁĄCZ TELEFON! Twoje dziecko cieszy się, że cię widzi! A czy ty cieszysz się, że widzisz swoje dziecko? Widzieliśmy dzieci próbujące wręczać rodzicom swoje ukończone prace plastyczne i rodziców wiszących na telefonach. Słyszeliśmy dziecko mówiące >>Mamusiu, mamusiu, mamusiu...<< i rodzica, który więcej uwagi poświęca swojemu smartfonowi niż własnemu dziecku. To wstrząsające. Wyłącz telefon!”. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: prezenterkę telewizyjną Magdalenę Modrą, psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską i dziennikarza Fatów TVN Krzysztofa Skórzyńskiego, by zapytać, co czuje dziecko, które musi walczyć o uwagę swojego rodzica.