W 2018 r. z trudem wypracowane kilka lat temu standardy opieki okołoporodowej przestaną być prawem, a będą tylko zaleceniami. Ponadto Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł rozważa cięcie wydatków na leczenie noworodków. Szpitale mogą otrzymać 60 proc. mniej na intensywną terapię noworodków. O komentarz do działań ministra poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN kierownika Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie prof. dr hab. n. med. Ryszarda Lauterbacha.
Do naszej redakcji napisała Adrianna Gnyp, uczennica gimnazjum nr 19 w Łodzi, z prośbą o interwencję w obronie szkoły, w której się uczy. Zainteresowaliśmy się tą sprawą i zaprosiliśmy ją do studia. Wspólnie z Iwoną Miksą, nauczycielką z tego liceum i Sławomirem Sikorą z koalicji "Nie dla chaosu w szkole" rozmawialiśmy o zmianach, jakie wprowadza reforma edukacji i szansach na ocalenie dobrych praktyk wypracowanych w gimnazjach przeniesieniu ich na nowy grunt, po reformie.
Na forach internetowych, na których dyskutują m.in. kierowcy pojazdów komunikacji miejskiej, matki z wózkiem nie są specjalnie lubiane. Nazywane są wręcz "inwalidkami umysłowymi". Postanowiliśmy sprawdzić, jak w praktyce wygląda podróż z wózkiem komunikacją miejską. Do studia zaprosiliśmy Igora Krajnowa - rzecznika ZTM i Annę Pietruszkę-Dróżdż z Fundacji Mama. Jakie prawa przysługują matkom z dzieckiem?
W internecie pojawiła się informacja, że w Warszawie jest sklep, w którym można kupić papierosy dla... dzieci. Wywołało to duże oburzenie. Okazało się, że autorami zamieszania są aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Czemu służy ta prowokacja? W Dzień Dobry TVN mówił o niej członek wspomnianego stowarzyszenia Jan Mencwel.
W pewnym przedszkolu w Houston wywieszono kartkę z następującą odezwą do rodziców: „Odbierasz swoje dziecko! WYŁĄCZ TELEFON! Twoje dziecko cieszy się, że cię widzi! A czy ty cieszysz się, że widzisz swoje dziecko? Widzieliśmy dzieci próbujące wręczać rodzicom swoje ukończone prace plastyczne i rodziców wiszących na telefonach. Słyszeliśmy dziecko mówiące >>Mamusiu, mamusiu, mamusiu...<< i rodzica, który więcej uwagi poświęca swojemu smartfonowi niż własnemu dziecku. To wstrząsające. Wyłącz telefon!”. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: prezenterkę telewizyjną Magdalenę Modrą, psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską i dziennikarza Fatów TVN Krzysztofa Skórzyńskiego, by zapytać, co czuje dziecko, które musi walczyć o uwagę swojego rodzica.
Wielu rodziców zobowiązanych do alimentów przestaje je płacić, kiedy dziecko osiąga pełnoletność. Takie zachowanie nie jest właściwe. Kto zatem decyduje, że obowiązek alimentacyjny ustaje? Kiedy dorosłemu dziecku należą się alimenty? Co czuje młody człowiek, kiedy musi stawać przed sądem i walczyć o alimenty? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: komornika sądowego Roberta Damskiego i psycholog Magdalenę Chorzewską.
W książce "Brunatna Kołysanka" Anna Malinowska opisała historie polskich dzieci uprowadzonych przez Niemców w czasie wojny i poddanych germanizacji. O traumie jaką przeżyły te dzieci rozmawialiśmy, w studiu Dzień Dobry TVN, z nią oraz z Agnieszką Jaczyńską z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Lublinie IPN, która zajmuje się tematyką „Dzieci Zamojszczyzny”.
Pierwsza edycja MasterChefa Juniora podbiła serca widzów. Dzisiaj o 20.00 na antenie TVN zobaczymy pierwszy odcinek drugiej edycji programu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy jurorów: Michela Moran, Anną Starmach i Mateusza Gesslera. Czego nauczyli się od uczestników programu? Czym dzieci ich zaskoczyły?
Mleko matki zawiera białko, węglowodany, tłuszcze i - co szczególnie ważne dla noworodka - przeciwciała. Pokarm od mamy, w pierwszym okresie życia dziecka, jest dla niemowlęcia na wagę złota. Ale skąd wiadomo, że dziecko się najada? Wyjaśnia to Anna Kotlińska, położna i specjalistka od laktacji. Z pomocą akustyka Marcina Zastawnika z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przeprowadziła eksperyment laktacyjny. Do udziału w nim zaproszono karmiące mamy.
W Gdańsku, Warszawie i Krakowie niektórzy rodzice chcą, aby ich dzieci dziesiątego dnia każdego miesiąca pozostawały w domu. W ten sposób protestują przeciwko reformie oświaty. Co im się nie podoba w reformie? Dlaczego wybrali właśnie taką formę protestu? Nie boją się konsekwencji? Jak długo będą protestować? Z rodzicami z Gdańska spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.
11-letni zawodnik Pogoni Szczecin Jacek Czapliński został zauważony przez skautów Realu Madryt. Jak do tego doszło? Co to oznacza dla niego? Od ilu lat trenuje? Czy to prawda, że rodzice wybudowali dla niego przydomowe boisko? Młodego piłkarza i jego rodziców - Anetę i Andrzeja Czaplińskich - gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
17-letnia matka chciała anonimowo pozostawić dziecko w oknie życia, ale została przesłuchana przez policję. Dlaczego? O postępowaniu polskich organów ścigania i roli, jaką pełnią okna życia rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: adwokatem Grzegorzem Wroną i dyrektor Wojewódzkiego Centrum Pomocy Rodzinie Jolantą Sobczak. Czy matka, która zostawi dziecko w oknie życia może je kiedyś odzyskać?
Ich motto to "Polska pustoszeje, trzeba działać". Marcin Sawicki wybrał się z kamerą Dzień Dobry TVN do domu państwa Juzwiszyn, którzy 30 stycznia, po raz trzeci, zostali rodzicami ... bliźniaków. Jak to się robi? Czy rzeczywiście, w przyszłości, planują założyć zespół muzyczny. GRATULACJE!!!
W wielu domach piętrzą się niezliczone ilości zabawek. Podobno rocznie Polacy wydają na nie 3 miliardy złotych. O zakupoholizmie zabawkowym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z aktorką Mają Bohosiewicz (mamą 8-miesięcznego chłopca) i psychologiem dziecięcym Dorotą Maciejec. Jakie błędy popełniają rodzice kupując dzieciom zabawki? Będziecie zaskoczeni, kiedy dowiecie się, czym bawi się dziecko Mai.
Rząd przygotował projekt ustawy o pracy tymczasowej mający na celu zrównanie praw kobiet w ciąży. Zgodnie z nim, pracodawca będzie miał obowiązek zapewnić takiej kobiecie pracę aż do dnia rozwiązania. Jak będzie to wyglądało w praktyce? Jak zapewnić stanowisko pracy osobie, która wykonuje pracę sezonową? W Dzień Dobry TVN z dziennikarką TVN24 BIS Katarzyną Karpą-Świderek rozważaliśmy wszystkie plusy i minusy nowego rządowego projektu.
Organizacja czasu w ferie, kiedy dziecko zostaje w mieście, zawsze jest dla rodzica wyzwaniem. W dużych miastach sytuacja wygląda nieźle, bo są dostępne m.in. skate parki, miejskie domy kultury, lodowiska. A jak jakie atrakcje dla dzieci w czasie ferii przygotowała Chełmża i Białystok? Co dzieciaki mogą robić w chełmżyńskiej bibliotece i białostockim klubie żeglarskim?
W październiku policja zaczęła dostawać niepokojące informacje o kierowcy, który zaczepia dzieci w podkrakowskich miejscowościach. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się w Krakowie z rzecznikiem małopolskiej policji Sebastianem Gleniem. Czy to jeden mężczyzna zaczepia dzieci? Kiedy policja dostała pierwsze zgłoszenie? Czy policja z Małopolski planuje jakąś akcję edukacyjną?
Wiele dzieci bierze narkotyki i dopalacze. Okazuje się, że zaczynają też nimi handlować. Kim jest współczesny diler narkotykowy? Dlaczego dzieciaki sięgają po narkotyki i dopalacze? Jak je ochronić przed dilerem? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka i socjolog prof. Mariusz Jędrzejko.
Ferie ledwo się rozpoczęły, a doszło już do dwóch poważnych wypadków z udziałem dzieci. Jeden niestety był śmiertelny. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie warunki musi spełnić opiekun, który zajmuje się dziećmi podczas ferii. Gdzie rodzice mogą sprawdzić informacje na temat organizatora wypoczynku?
Dziś rozpoczynają się ferie w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. Jak zorganizować czas dziecku? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak dokonał przeglądu najważniejszych kurortów górskich i sprawdził, jak wygląda tam sytuacja pogodowa. A co zrobić, jeśli nie mamy pieniędzy na wyjazd dziecka? Ferie w mieście też mogą być fajne! Zobaczcie, jak na wakacje zimowe przygotowały się największe miasta na Podlasiu, Warmii i Mazurach.
Do tragedii doszło podczas zimowiska odbywającego się w Wiśle. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na obiekcie nie było ratownika. Kto jest winien śmierci chłopca? Czy można było jej uniknąć? W Dzień Dobry TVN dr Mariusz Sokołowski powiedział o tym, jak będzie wyglądało śledztwo w sprawie.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system polskiej oświaty. Jak będzie wyglądać nauczanie w szkole? Czy w programie faktycznie znajdą się lekcje programowania i szachów? Czy to prawda, że "Nasz Elementarz", którego ponowne prowadzenie kosztowało państwo 60 mln złotych, przestanie obowiązywać? Na czym polega innowacyjność reformy edukacji? O tym w studiu Dzień Dobry TVN mówiła Minister Edukacji Anna Zalewska. Czy Anna Zalewska nie obawia się referendum w tej sprawie i czy naprawdę jest przekonana o słuszności swojej koncepcji?
Rodzice wychowujący więcej niż jedno dziecko mogą liczyć na wsparcie z programu „Rodzina 500 plus”. Jakie warunki muszą spełniać cudzoziemcy mieszkający w naszym kraju, aby również skorzystać ze świadczenia 500 plus? O tym goście Dzień Dobry TVN dziennikarka TVN24 BIS Katarzyna Karpa-Świderek i przedstawiciel Biura Rzecznika Praw dziecka Agata Jasztal.
We Włoszech 13-letni chłopiec został odebrany wychowującej go samotnie matce, bo był zbyt zniewieściały. To zaskakujący wyrok, szczególnie we Włoszech, które słyną z silnych relacji matek z ich dziećmi. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Okazuje się, że pod tym względem jesteśmy drugą Italią: średni wiek wyjścia mężczyzn z domu w Warszawie wynosi 32 lata. Wynika to z nadopiekuńczości matek, czy wygodnictwa synów? Jak ułożyć swoją relację z dzieckiem, aby nie stała się toksyczna? W Dzień Dobry TVN psychiatra dr Maja Polikowska-Herman powiedziała, czy można przesadzić z miłością i czym różni się okazywanie uczuć od nadopiekuńczości. Kiedy powiedzieć dziecku "stop" i jak to zrobić, żeby nie poczuło się odtrącone?
Papież Franciszek co i raz zaskakuje wiernych. Tym razem zachęcał kobiety do karmienia piersią w Kaplicy Sykstyńskiej. O słowach papieża i karmieniu w miejscach publicznych rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: Małgorzatą Jackowską z Fundacji Promocji Karmienia Piersią i Hanną Krawsz, która jest inicjatorką akcji "Karmiące cyce na ulice".
Do ośrodka Tuli Luli trafiają dzieci w wieku od 3 dni do roczku, które zostały porzucone przez rodziców. Tu jednym dzieckiem opiekują się trzy osoby. W Dzień Dobry TVN gościliśmy pomysłodawczynię placówki psycholog Jolantę Kałużną. Kim są osoby, które pracują w ośrodku Tuli Luli? Jak ważne dla porzuconych dzieci jest tulenie? Czym różnią się zachowania dzieci przytulanych od tych, które nie zaznały ciepła od najbliższych? Kim są osoby, które pracują w ośrodku Tuli Luli?
W 2017 r. szykują się wielkie zmiany w systemie edukacji. Reforma rozpala emocje zarówno wśród nauczycieli, jak i rodziców. A co zarzucają jej goście Dzień Dobry TVN: dyrektor gimnazjum Witold Młynarczyk oraz historyk Jacek Staniszewski z Instytutu Badań Edukacyjnych?
Leonard Antczak to pierwsze dziecko, które urodziło się w Polsce w 2017 roku. Bartek Jędrzejak spotkał się z nim i jego rodzicami Moniką i Karolem. Czy ochłonęli już po emocjach związanych z porodem? Jak czuje się pierwszy Polak 2017? Bartek wybrał się też do szpitala przy ulicy Polnej w Poznaniu, gdzie rodzi się najwięcej dzieci w Polsce.
Niektóre przedszkola oferują zabawy sylwestrowe dla dzieci. Czy pozostawianie malucha na całą noc pod opieką placówki to dobry pomysł? Co może być alternatywą? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcą dr Aleksandrą Piotrowską.
Od wielu lat mówiło się o niżu demograficznym w Polsce. Tymczasem w 2016 r. liczba urodzeń w naszym kraju wzrosła. Czy jest to efekt programu Rodzina 500 plus? A może czego innego? Dyskutowaliśmy o tym w Dzień Dobry TVN z socjolożką dr Karoliną Wigurą i ekonomistą Marcinem Iwuciem. Na co Polacy przeznaczają pieniądze z programu Rodzina 500 plus?