Co to jest czytanie bostońskie? Czy polskie szkoły powinny je wprowadzić na stałe do swojego planu szkolnego? Jak czytanie bostońskie możesz wprowadzić we własnym domu? Rozmawialiśmy o tym w studiu Dzień Dobry TVN z Katarzyną Pijanowską i Agatą Passent.
- Co to jest czytanie bostońskie?
- Czytanie bostońskie w polskich szkołach
- Dlaczego czytanie jest ważne w rozwoju dziecka?
Zobacz też: Czy moje dziecko ma depresję? Co robić?
Co to jest czytanie bostońskie?
Dyrektor jednego z gimnazjów w Bostonie, uważanych za jedno z najgorszych, wprowadził obowiązkowe poranne czytanie. W każdej klasie nauczyciel rozpoczynał dzień od przeczytania na głos fragmentu książki. To samo działo się na koniec dnia w szkole - dzień kończył się indywidualnym dziesięciominutowym czytaniem dowolnej lektury.
Czytanie stało się swojego rodzaju rytuałem w szkole. Wystarczyły trzy lata i szkoła znaczenie poprawiła swój status. Coraz więcej uczniów chciało zapisać się do tego gimnazjum, wyniki w nauce uczniów znacznie się poprawiły - oczywiście największe postępy dotyczyły testów czytania.
Czytanie bostońskie w polskich szkołach
Czytanie bostońskie jest coraz popularniejsze w Polsce. Część szkół podstawowych wprowadza czytanie przez około pięć - dziesięć minut wybranej lektury na pierwszej lekcji. Dzień w szkole ma zacząć się od przyjemności, nie od samych obowiązków.
Dlaczego czytanie jest ważne w rozwoju dziecka?
Czytanie książek przez dzieci jest bardzo ważne, ponieważ rozwijaj wyobraźnię, poszerza słownictwo, poprawia logiczne myślenie. Czytające dzieci lepiej rozumieją polecenia i łatwiej przyswajają wiedzę.
Pamiętaj! Jeśli twoje dziecko ma 6 i więcej lat i nic nie czyta, to nic złego. Nigdy nie jest za późno na wprowadzenia takich dobrych nawyków.
Wraz z wiekiem dziecko będzie potrafiło dłużej się skupić na książeczce. Jeśli nasza dwulatka potrafi na zabawie z książeczką spędzić dziesięć minut dziennie, to jest już świetny wynik. Za kilka lat ten czas znacznie się wydłuży.
Więcej:
28 procent Polaków nie ma w domu ani jednej książki. Raport Biblioteki Narodowej
W pierwszych latach życia czytanie jest to forma spędzenia czasu z rodzicem. Dziecko samo przychodzi do rodzica, siada na kolanach i wraz z mamą lub tatą spędza czas na oglądaniu książeczki.
Książka jest świetną alternatywą dla tabletu i telefonu. Dziecko należy zainteresować książką. Nie czytaj mechanicznie, tylko pokazuj obrazki, dopowiadaj… Wtedy dziecko zainteresuje się tą książką na pewno.
Dzieci lubią oglądać tę samą stronę po kilkanaście razy. Lubią czytać tę samą książkę w kółko. Dodatkowo dzieci uwielbiają słuchać audiobooków.
Bliskość między dzieckiem a rodzicem w trakcie czytania książki jest niepowtarzalna. Dziecko przytula się, siada na kolanach i jest żywo zainteresowane zabawą-czytaniem.
Więcej:
- Jak ulżyć dziecku w czasie ząbkowania?
- Fotelik samochodowy dla dziecka. Jak wybrać?
- Hulajnoga i rowerek biegowy. Dobre dla każdego dziecka?