Biblioteka Narodowa opublikowała raport "Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku". Zgromadzone dane nie napawają optymizmem: 63 proc. badanych nie przeczytało w ubiegłym roku żadnej książki. Blisko jedna trzecia Polaków nie ma ani jednej książki w swoim posiadaniu.
"Stan czytelnictwa w Polsce" to cykliczne badanie prowadzone przez Bibliotekę Narodową od 1992 roku. Najnowsze na przełomie listopada i grudnia 2018 r. na zlecenie Biblioteki Narodowej zrealizowała firma Kantar Public. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 2076 respondentów w wieku co najmniej 15 lat oraz na celowej próbie 1660 czytelników książek.
Według zgromadzonych danych w 2018 roku 37 proc. Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę, to o jeden punkt procentowy mniej niż w 2017. Ponad 60 proc. nie przeczytało ani jednej książki.
fot.Biblioteka Narodowa
Wyraźne spadki czytelnictwa odnotowano w latach 2004–2008, zaś obecnie poziom jest stabilny (choć nie najlepszy). Dlaczego nie rośnie zainteresowanie czytaniem? Autorzy raportu wskazują na kilka przyczyn, m.in. popularyzację rozrywki cyfrowej i dostęp do innych źródeł dzięki nowoczesnym technologiom komunikacji.
fot.Biblioteka Narodowa
28 proc. respondentów w próbie ogólnopolskiej przyznało, że w ich domach nie ma żadnych książek lub są tylko podręczniki szkolne. E-booki posiada zaledwie 5 proc. w próbie ogólnej, w próbie celowej takich osób jest przeszło jedna czwarta.
Zobacz także:
- Dlaczego Polacy nie chrzczą dzieci?
- Marihuana "rekreacyjna"- kiedy będzie zalegalizowana w Polsce?
- Zmiana czasu już w weekend! Czy to koniec przestawiania zegarków?
Zobacz film: Co czytają dzieci? Źródło: dzień Dobry TVN
Autor: Iza Dorf
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto