Gorące tematy

Dlaczego Polacy nie chrzczą dzieci?

Gorące tematy

Dlaczego Polacy nie chrzczą dzieci?

Rodzice coraz rzadziej chrzczą swoje dzieci. Dlaczego? Powodów jest kilka. Jeden z nich jest taki, że chcą dać im wybór - chcą by dzieci same zdecydowały o swoim wyznaniu w momencie, kiedy będą dorosłe.

  • Rośnie liczna nieochrzczonych dzieci. 
  • Dlaczego rodzice nie chrzczą swoich dzieci?
  • Historia panny Anny Bojarun. Dlaczego nie została ochrzczona w dzieciństwie?
  • Jak wygląda chrzest dorosłego człowieka?


Zobacz też: "Odeszłam z Kościoła katolickiego i żyje mi się lepiej"


Rośnie liczna nieochrzczonych dzieci. Dlaczego rodzice nie chrzczą swoich dzieci?

Polacy coraz rzadziej decydują się na ochrzczenie swoich dzieci. Powodów, dlaczego podejmują taką decyzję, jest kilka: 

  • Po pierwsze, chcą dać dzieciom wybór - ich zdaniem, dziecko powinno samo zdecydować, jaką wiarę wybrać, kiedy zostanie dorosłym. Decyzja wyboru wiary jest jedną z najbardziej prywatnych decyzji w życiu człowieka.
  • Po drugie, rodzice, którzy są na przykład ateistami i nie zgadzają się z religią katolicką, nie chcą wychowywać dziecka w tej wierze. Stąd decyzja o nieochrzczeniu ich potomstwa.
  • Po trzecie, czasem ksiądz nie chce ochrzcić dziecka, kiedy rodzice nie są małżeństwem lub matka samotnie wychowuje dziecko.


Historia panny Anny Bojarun. Dlaczego nie została ochrzczona w dzieciństwie?

Niektórzy dorośli, którzy nie zostali ochrzczeni jako małe dzieci, decydują się na chrzest, kiedy są już dorośli i czują, że są w pewni świadomi siebie i swojej wiary. Takim przykładem jest pani Anna Bojarun, która gościła w studiu Dzień Dobry TVN. Pani Anna ma 43 lata, przyjęła chrzest w dorosłym życiu w zeszłym roku.

Ja jestem dzieckiem komunizmu, urodziłam się w komunizmie (...) Mój ojciec był komunikiem Wojska Polskiego, więc nie wypadało trochę żeby mnie chrzcić, bo rodzice nie mieli za bardzo jak tego zrobić. Moją siostrę udało się ochrzcić w tajemnicy przed wszystkimi, natomiast mnie już się nie (...) - opowiedziała pani Anna Bojarun.

Czy życie bez chrztu było dla niej trudne?

Ja całe moje życie cierpiałam bez tego chrztu, bo wszystkie moje koleżanki w tych pięknych białych sukniach na komunii świętej, a ja czułam się odrzucona. (...) Mój ojciec był zadeklarowanym ateistą, natomiast moja mama była z rodziny bardzo wierzącej. Największym marzeniem mojej babci było ochrzczenie mnie, niestety nie dożyła tego momentu


Pani Anna Bojarun została ochrzczona dopiero rok temu. Dlaczego tak późno? Pani Anna zniechęciła się do Kościoła i zaczęła go unikać. Wszystko się zmieniło, kiedy poszła do Dominikanów ochrzcić swoją córkę. Wtedy Dominikanin zapytał pani Anny, czy może ona też chciałaby przystąpić do chrztu. Pani Anna poszła na katechumenat - czyli na przygotowanie do przyjęcia chrztu, znane także jako Wtajemniczenie chrześcijańskie - dla dorosłych. Spotkania przygotowujące do chrztu trwały sześć miesięcy.


Jak wygląda chrzest dorosłego człowieka?

Jak wyglądał chrzest pani Anny?

To jest niesamowite przeżycie, emocjonalnie porównałabym to do przeżyć, jakich doświadczyłam podczas porodu. (...) Człowiek tam stoi, jest dorosły, wie czego chce. Samemu płyną ci łzy. Mojego chrztu dokonywał ojciec proboszcz Krzysztof Michałowski, wspaniały człowiek. 


Sam ceremoniał trwa przeważnie parę godzin, odbywa się w Wielką Sobotę. 

W przypadku pani Anny trwał od godziny 9 do 2 w nocy. 


Zobacz film: Dlaczego Polacy nie chrzczą dzieci? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
23
15
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
4
22.06.2020
Bord
Każdy sam odpowiada za siebie , najlepiej nikogo nie Sądzić ..chrześcijanin zna Pismo Święte a kto je czyta to wie jakie odstępstwa i jakie swoje widzimisię wprowadzili księża ,chrzest powinien być przyjęty świadomie w dorosłym wieku
08.03.2019
Mb
,, bać się pójścia z dzieckiem do kościoła bo w mediach przedstawiany jest Kościół tylko jako pedofilia i molestowanie,, - dobre. Widocznie ci, którzy tak uważają wolą jak głupcy słuchać tego co media pokazują - szczególnie jeśli się słucha i ogląda z jednego źródła... Może warto zrobić szersze rozeznanie, samemu poszukać sensu wiary tak naprawdę bo o to chyba najbardziej w tym chodzi.
27.02.2019
miki
W mojej parafii jest co niedziele o 11 kilka chrztów,to że nie każdy chrzci dziecko to akurat dobrze,chrzest jest tylko dla chrześcijan.
27.02.2019
anetta
Nie dziwię się, kościół w mediach to tylko pedofilia i molestowanie. Ja bym się bała iść z dzieckiem do kościoła.
Rozwiń wszystkie komentarzy