Gorące tematy

"Odeszłam z Kościoła katolickiego i żyje mi się lepiej"

Gorące tematy

"Odeszłam z Kościoła katolickiego i żyje mi się lepiej"

Natalia Tatarczuch i Magdalena Błażejewska odeszły od Kościoła katolickiego. Pierwsza rok temu związała się z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego, a druga od trzech lat jest rodzimowiercą. Dlaczego dziewczyny zmieniły wiarę? Co cenią w nowej religii? Dlaczego ludzie odchodzą z Kościoła katolickiego? Na to ostatnie pytanie odpowiedzieli w Dzień Dobry TVN: dziennikarz Marcin Wójcik i rzecznik Warszawskiej Prowincji Pallotynów ks. Grzegorz Kurp.

Historia Natalii i Magdaleny

Natalia była praktykującą katoliczką. Jednak rok temu, po obejrzeniu filmu "Przełęcz ocalonych", w którym jednym z bohaterów był Adwentysta Dnia Siódmego postanowiła skontaktować się z pastorem tego kościoła:

Usiedliśmy do Pisma Świętego i już tak zostało. Dopiero wtedy zrozumiałam, że to jest to.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego to odłam Kościoła protestanckiego, który od innych wyznań chrześcijańskich odróżnia się między innymi przestrzeganiem soboty jako dnia świętego i wiarą w bliskie przyjście Jezusa Chrystusa. Adwentyści nie uznają zwierzchności papieża i skupiają się tylko na Piśmie Świętym.

Zobacz także:

Kobieta-proboszcz: "Rodzina pomaga w posłudze kapłańskiej"

Kiedyś usidlony przez nałogi, teraz prowadzi Kościół Uliczny

Niektórzy znajomi uważają, że Natalia przeszła do sekty, jednak dziewczyna nie traktuje ich słów poważnie:

Wiem w co wierzę, co jest dla mnie ważne. Żyje mi się zdecydowanie lepiej.

Magdalena pochodzi z rodziny katolickiej, ale kiedy była nastolatką dopadł ją kryzys wiary:

Już w zasadzie od gimnazjum coś mi właściwie nie pasowało. Czułam się po prostu wepchnięta w ten schemat i nie było mi dobrze samej ze sobą.

Kiedy na studiach odkryła rodzimowierstwo słowiańskie, poddała się procedurze aktu apostazji i wysłała do Rodzimego Kościoła Polskiego pisemną deklarację przystąpienia do wspólnoty.

Rodzimy Kościół Polski nawiązuje do etnicznych, przedchrześcijańskich wierzeń Słowian. Według jego wyznawców o losie świata decyduje Bóg Najwyższy, którego poszczególnymi wcieleniami są inni, pomniejsi bogowie. Główne święta rodzimowierców pokrywają się ze świętami katolickimi, jednak zamiast Bożego Narodzenia obchodzą oni Szczodre Gody.

Dlaczego ludzie uciekają od Kościoła katolickiego?

Według dziennikarza Marcina Wójcika, ludzie odchodzą od Kościoła katolickiego, ponieważ jest zbyt skostniały i nie znajdują wystarczającej głębi w przekazywanych przez duchownych wartościach czy nakazach. Innym powodem jest hipokryzja dotycząca celibatu i pedofilii.

Zobacz także:

Pedofilia w polskim Kościele. Dlaczego nadal jest tolerowana?

Miłość i pożądanie w Kościele

A jaką opinię w tym temacie miał drugi nasz gość - rzecznik Warszawskiej Prowincji Pallotynów ks. Grzegorz Kurp?

Możliwe, że słabnie i topnieje masowy katolicyzm, ale rośnie potrzeba indywidualnego, osobistego doświadczenia.

Jako duchowny ks. Grzegorz miał  jednak doświadczenie z powrotami do kościoła, a nie odchodzeniem od niego.


Wiara - rzecz wstydliwa

Swego czasu, w Dzień Dobry TVN  zastanawialiśmy się także, dlaczego Polacy krępują się przyznawać do swojej bogobojności. Czy dlatego, że Kościół w Polsce ma twarz ojca Rydzyka, telewizji "Trwam" i walki o krzyż? W studiu gościliśmy wtedy  dziennikarkę i publicystkę Zuzannę Ziomecką, dziennikarkę Dzień Dobry TVN Katarzynę Olubińską, aktora Radosława Pazurę oraz psychologa dr Joannę Heidtman. Przekonaj się, który z naszych gości nie kryje swojej wiary w Boga.


Co sądzisz o tym artykule?
34
40
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
14
05.05.2021
Nawrocona
Do czasu aż stracisz wszystko nie bój sie szatan odzewie się po twoja duszę która zaprowadzi do piekła królestwa ciemności gdzie będzie płacz i zgrzytanie zebow
21.02.2019
r-wierca
@uho nie masz pojęcia, czym jest religia i wiara, więc zamilcz.
18.02.2019
plum
Kiedyś fascynowały mnie żywoty świętych, zakony itp. Lecz w którymś momencie zaczęło mi przeszkadzać, że msza brzmi wciąż tak samo ponuro. Zaczęłam się interesować kościołem trochę od innej strony. Odkryłam pedofilię i jej zrozumiałam jaką skalę może osiągać, zrozumiałam jak sprzeczne z biblią nauki głosi, a jeszcze czym zupełnie innym jest zachowanie księży i hierarchów. Obecnie nie jest mi do szczęścia potrzebny.
17.02.2019
Ola
Ich, kolejny złych co to „nie wiem, nie znam, ale się wypowiem”.
16.02.2019
uho
Rodzimy, rodzimy kościół i urodzić go nie możemy. A tak na poważnie, jedne bajki chrześcijańskie zastępujecie bajkami słowiańskimi.
15.02.2019
Zrzutka.pl/yb7p5y
"Rodzimowiercy na swoim", to by dopiero był temat!
14.02.2019
Miodozer
Polecam wszystkim książkę dostępną w necie Włodzimierz Bednarski"W obronie wiary
Pismo Święte, a nauka Świadków Jehowy, innych sekt i wyznań niekatolickich

Doskonały podręcznik obrony dogmatów! Dzieło współczesnej apologetyki katolickiej, będące cenną pomocą w obronie prawd wiary katolickiej przed zarzutami przeciwników Chrystusa i Kościoła.

Pozdrawiam wszystkich
14.02.2019
Pinokio
Ale mowa jest o "kryzysie wiary" czy o "kryzysie Kościoła rzymskokatolickiego"?
14.02.2019
Pinokio
Obejrzała film... i zmieniła podejście do świata :)
14.02.2019
Dałud
Wiara tylko w pismo święte... biorąc pod uwagę, jak to pismo było kompletowane, zmieniane i dostosowywane do potrzeb KK przez papieży na przestrzeni dziejów, brzmi to wyjątkowo głupio!
13.02.2019
Truth
Może ludzie nareszcie odkryją,że kościòł Katolicki i jego tradycje, wierzenia, apokryfy w Biblii są nizgidne z wiarą i aby naprawdé poznać nauki i wiedzę od Boga musimy czytać i studiować Biblię i ppdążać za prawdą ktòra jest Tylko w Piśmie Świętym a nie to co nauczają księża. Nigdzie w Biblii nie ma hierarchii , zwierzchnictwa papieza, nakazu zycia ksieży w celibacie... i mnóstwo innych kłamstw ktore kosciol katolick probuje nam wmowic przez wieki. Chrzest tez nie odbywal sie z braku woli malych dzieci a świadomi ludzi sami podejmowali decyzję i dokonywano chrztu na w pełni świadomych jednostkach które odwracały się od grzechu i chcialy podăżać za Jezusem Chrystusem.
13.02.2019
RNT
Żaden kryzys ,czysta nieskrępowana wiara w Boga przedstawionego w Biblii to mi odpowiada. Przez 40 chodziłam do kościoła od 6 nie chodzę.Jestem człowiekiem szczęśliwym.
13.02.2019
Rafał
Rozumiem, że ten materiał był ukierunkowany na odejścia od KRK, ale może kiedyś TVN pokusi się o bardziej obszerny materiał poświęcony tylko rodzimowierstwu? Znacznie bardziej, zamiast księdza (ze spotkaniem którego w tym kraju nie na jakieś specjalnej trudności), wolałbym posłuchać kapłana rodzimowierczego i dowiedzieć się jak on to widzi i co oferuje ten system wyznaniowy.
13.02.2019
RKP.ORG.PL
Proponuje zajrzeć na internetową stronę Rodzimego Kościoła Polskiego (stosunkowo łatwa do odnalezienia w sieci) i zaznajomić się z założeniami rodzimowierstwa słowiańskiego, by lepiej zrozumieć czemu ludzie wolą ten system wyznaniowy od katolicyzmu czy chrześcijaństwa.
Rozwiń wszystkie komentarzy