Newsy

Marihuana "rekreacyjna"- kiedy będzie zalegalizowana w Polsce?

Newsy

Marihuana "rekreacyjna"- kiedy będzie zalegalizowana w Polsce?

W Kanadzie marihuana "rekreacyjna" została zalegalizowana. Jakie są szanse na to, że stanie się też tak w Polsce? Czy Polska jest gotowa na zalegalizowanie marihuany "rekreacyjnej"? 

Zobacz też: Tomasz Kalita zmarł 2 lata temu. Co z medyczną marihuaną w Polsce?


Marihuana "rekreacyjna" - powinna być legalna w Polsce?

Kanada to drugi kraj na świecie po Urugwaju, który zalegalizował posiadanie i używanie tak zwanej marihuany "rekreacyjnej". Od października można tam uprawiać i posiadać marihuanę. Kanadyjski rynek został otwarty dla konopi w środę o północy. Czy są szanse, że w Polsce niebawem też się tak stanie? Czy Polska powinna zalegalizować marihuanę "rekreacyjną"?


Marihuana "rekreacyjna" powinna zostać zalegalizowana w Polsce?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Medyczna marihuana w Polsce - ile kosztuje?

W Polsce medyczna marihuana jest już dostępna. Medyczna marihuana zawiera odpowiednie wyskalowane ilości substancji czynnych kannabinoidów. Musi być wytwarzana w sposób niebudzący wątpliwości - nie może zawierać domieszek, trucizn, nawozów.

Marihuana to lekarstwo, które ma poprawić jakość życia. To jest lekarstwo na ból, na spastyczność, na nudności, na wymioty, na poprawę snu, na poprawę nastroju. Marihuanę medyczną może przepisać każdy lekarz w każdym wskazaniu na recepcie RPW. Medyczna marihuana jest dostępna w różnych formach - w tabletkach, w czopkach, w olejku - dla dzieci. Dla dorosłych najlepszą wersją jest forma suszona, którą przyjmuje się za pomocą waporyzatora.

Koszt grama medycznej marihuany sięga w Polsce ok. 50 – 60 złotych, zaś miesięczna terapia to koszt od ok. 1,5 do 2 tysięcy złotych.

Czy Polska jest gotowa na zalegalizowanie marihuany "rekreacyjnej"?

Temat zalegalizowania marihuany "rekreacyjnej" wymaga dużej dyskusji społecznej - tak twierdzi Maciej Szczodrowski z Centrum Profilaktyki Społecznej, który był gościem w studiu Dzień Dobry TVN.

Temat ten wymaga poprawienia świadomości społecznej, szczególnie osób, które się tym tematem zajmują (...) Zdarzają się sytuacje, kiedy komuś jest dobrze po marihuanie, ale zdarzają się też sytuacje, które idą w innym kierunku. Nie jest to tylko rozweselenie, ale jest to też smutek (...)  - mówił Maciej Szczodrowski w Dzień Dobry TVN.


Maciej Szczodrowski jest zdania, że najpierw przed legalizacją marihuany "rekreacyjnej" należy pomyśleć o edukacji - jak działa marihuana? Jakie przynosi skutki uboczne? I dopiero potem należy myśleć, czy legalizacja marihuany to dobry pomysł czy nie.


Więcej:

Zobacz film: Komercyjna uprawa marihuany, źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
129
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
8
17.09.2019
Tomek
Mieszkam w Kanadzie gdzie trawa jest od roku legalna roznica miedzy Polska a Kanada jest tez taka ze w Kanadzie sprzedaz alkoholu jest tez scisle kontrolowana i alkohol (oprocz piwa) mozna tylko kupic w specjalnych licencjonowanych slepach ja mieszkam w 130 tys miescie i tych sklepow jest tylko w moim miescie 5 po prostu rozne podejscie to tematu uzywek.
11.09.2019
Normalny
Tak samo jak po alkoholu niektórzy się normalnie bawią lub spokojnie idą spać, inni dostają małpiego rozumu i robią niebezpieczne głupoty. Wszystko jest dla ludzi- rozsądnych, dorosłych, znających umiar i swój organizm.
Jeśli coś jest legalne, to musi spełniać normy, jest opodatkowane, jest nad tym kontrola, nie zarabiają na tym przestępcy. Jak dla mnie same plusy.
01.05.2019
M
Zgadzam się z Panem Maciejem odnośnie edukacji, a dopiero po czasie legalizacji. Mimo wszystko proces DEKRYMINALIZACJI, czyli tzw mandatu za trawę. Powinien rozpocząć się dzisiaj, najpóźniej jutro. To paranoja, że młodzi ludzie trafiają do więzienia za jednego papieroska niszcząc tym samym swój życiorys.
27.03.2019
Racjonal
TO jest absurd, żeby człowiek miał ograniczaną wolność i był dezinformowany. Dezinformują dilerzy. Wszystkie narkotyki powinny być legalne i udostępniane, a te ciężkie narkotyki po przejściu przez szkolenie zakończone egzaminem ze "świadomości tematu i wyboru". Jeśłi chcę sobie zniszczyć zycie i zdrowie i wykaze się wiedzą i świadmością tego co planuje - mam do choinki do tego prawo. Dlaczego ktoś mi ma zabonić? Dlaczego finansujemy przestępców! Policaj nie ma czasu na łapanie złodziei samochodów i włamywaczy, handlem ludzi a takimi pierdołami musi się zajmować.
26.03.2019
Kubek
Najlepiej monopolowy na każdym rogu i czteropak w promocji! Powodow dla których powinna być legalna jest naprawdę sporo. Wpływy do budżetu to raz, dwa policja zajmie się wreszcie tym czym powinna a nie ściganiem dilerów z 0.2 grama w woreczku. A co z chorymi na cukrzycę? Może też by się chcieli legalnie odurzyc a wspaniały alkohol dostępny na każdym kroku nie daje im tej możliwości? Jak można było zakazać naturalnej rośliny a produktu destylacji nie? Czysty idiotyzm. I nie mówcie już ze wóda jest w naszej kulturze dłużej niż konopie - nie sądzę.
26.03.2019
inz. boj_sie_aut_bo_je_robie
Rzeczowy gość szacun. Oczywiście jak większość młodych ludzi jestem za. pale rekreacyjnie i będę palił
26.03.2019
lek med z centralnej Polski
Coś Pan "Expert" ma braki, i to grube.
1- Przecież medyczna marihuana z THC jest już w Polsce legalna i może ją wypisać każdy lekarz o ile ma receptę Rpw, nawet lekarz rodzinny.
2 - zgadza się na każdego marihuana wpływa inaczej, ale po to są różne jej gatunki o odmiennym działaniu na psychikę żeby ją stosować adekwatnie
3 -substancją aktywną nie jest samo CBD, jest nią też THC a także dziesiątki różnych innych kannabinoidów i terpenów zawartych w konopiach, a także a może i przede wszystkim ich wzajemny stosunek.
4- marihuana o tyle różni się od alkoholu, że nie uzależnia fizycznie, nie ma po jej odstawieniu "delirki", i nie istnieje realna jednorazowa dawka śmiertelna jak ma to miejsce w przypadku alkoholu.


O marihuanie można mówić i mówić, ma też swoje cienie, jak każda używka i substancja psychoaktywna. Faktem jest, że działa, jednak nie do końca wiemy jak, natomiast grubą przesadą jest jej stawianie na równi z twardymi narkotykami i kryminalizacja w sytuacji gdzie alkohol jest powszechnie dostępny i intensywnie w Polsce konsumowany.
25.03.2019
Paweł
Lepiej niech ci co palą lub się leczą kupują syf i wydają całą rentę na leczenie niż sami za darmo się leczą ,a tak ,rząd by miał kasę z podatków na swoje pomysły ,i miałby kontrolę nad tym a tak lepiej udawać ,że tematu nie ma i do wyborów się zapomni
Rozwiń wszystkie komentarzy