W Kanadzie marihuana "rekreacyjna" została zalegalizowana. Jakie są szanse na to, że stanie się też tak w Polsce? Czy Polska jest gotowa na zalegalizowanie marihuany "rekreacyjnej"?
Zobacz też: Tomasz Kalita zmarł 2 lata temu. Co z medyczną marihuaną w Polsce?
Marihuana "rekreacyjna" - powinna być legalna w Polsce?
Kanada to drugi kraj na świecie po Urugwaju, który zalegalizował posiadanie i używanie tak zwanej marihuany "rekreacyjnej". Od października można tam uprawiać i posiadać marihuanę. Kanadyjski rynek został otwarty dla konopi w środę o północy. Czy są szanse, że w Polsce niebawem też się tak stanie? Czy Polska powinna zalegalizować marihuanę "rekreacyjną"?
Medyczna marihuana w Polsce - ile kosztuje?
W Polsce medyczna marihuana jest już dostępna. Medyczna marihuana zawiera odpowiednie wyskalowane ilości substancji czynnych kannabinoidów. Musi być wytwarzana w sposób niebudzący wątpliwości - nie może zawierać domieszek, trucizn, nawozów.
Marihuana to lekarstwo, które ma poprawić jakość życia. To jest lekarstwo na ból, na spastyczność, na nudności, na wymioty, na poprawę snu, na poprawę nastroju. Marihuanę medyczną może przepisać każdy lekarz w każdym wskazaniu na recepcie RPW. Medyczna marihuana jest dostępna w różnych formach - w tabletkach, w czopkach, w olejku - dla dzieci. Dla dorosłych najlepszą wersją jest forma suszona, którą przyjmuje się za pomocą waporyzatora.
Koszt grama medycznej marihuany sięga w Polsce ok. 50 – 60 złotych, zaś miesięczna terapia to koszt od ok. 1,5 do 2 tysięcy złotych.
Czy Polska jest gotowa na zalegalizowanie marihuany "rekreacyjnej"?
Temat zalegalizowania marihuany "rekreacyjnej" wymaga dużej dyskusji społecznej - tak twierdzi Maciej Szczodrowski z Centrum Profilaktyki Społecznej, który był gościem w studiu Dzień Dobry TVN.
Temat ten wymaga poprawienia świadomości społecznej, szczególnie osób, które się tym tematem zajmują (...) Zdarzają się sytuacje, kiedy komuś jest dobrze po marihuanie, ale zdarzają się też sytuacje, które idą w innym kierunku. Nie jest to tylko rozweselenie, ale jest to też smutek (...) - mówił Maciej Szczodrowski w Dzień Dobry TVN.
Maciej Szczodrowski jest zdania, że najpierw przed legalizacją marihuany "rekreacyjnej" należy pomyśleć o edukacji - jak działa marihuana? Jakie przynosi skutki uboczne? I dopiero potem należy myśleć, czy legalizacja marihuany to dobry pomysł czy nie.
Więcej:






Jeśli coś jest legalne, to musi spełniać normy, jest opodatkowane, jest nad tym kontrola, nie zarabiają na tym przestępcy. Jak dla mnie same plusy.
1- Przecież medyczna marihuana z THC jest już w Polsce legalna i może ją wypisać każdy lekarz o ile ma receptę Rpw, nawet lekarz rodzinny.
2 - zgadza się na każdego marihuana wpływa inaczej, ale po to są różne jej gatunki o odmiennym działaniu na psychikę żeby ją stosować adekwatnie
3 -substancją aktywną nie jest samo CBD, jest nią też THC a także dziesiątki różnych innych kannabinoidów i terpenów zawartych w konopiach, a także a może i przede wszystkim ich wzajemny stosunek.
4- marihuana o tyle różni się od alkoholu, że nie uzależnia fizycznie, nie ma po jej odstawieniu "delirki", i nie istnieje realna jednorazowa dawka śmiertelna jak ma to miejsce w przypadku alkoholu.
O marihuanie można mówić i mówić, ma też swoje cienie, jak każda używka i substancja psychoaktywna. Faktem jest, że działa, jednak nie do końca wiemy jak, natomiast grubą przesadą jest jej stawianie na równi z twardymi narkotykami i kryminalizacja w sytuacji gdzie alkohol jest powszechnie dostępny i intensywnie w Polsce konsumowany.