Gorące tematy

Medyczna marihuana w aptekach. Ile będzie kosztować?

Gorące tematy

Medyczna marihuana w aptekach. Ile będzie kosztować?

Medyczna marihuana już po świętach Bożego Narodzenia będzie dostępna w aptekach. Ile będzie kosztować? Gdzie będzie można ją kupić? Oto wszystkie najważniejsze informacje o medycznej marihuanie.

 • Medyczna marihuana dostępna w aptekach już po świętach.
 • Ile będzie kosztować medyczna marihuana? Gdzie można ją kupić? 
 • Kto może kupić medyczną marihuanę?


Zobacz: Marihuana "rekreacyjna"- kiedy będzie zalegalizowana w Polsce?


Medyczna marihuana w Polsce jest legalna od 1 listopada 2017 roku, jednak dopiero po ponad roku od legalizacji z takiej formy leczenia w naszym kraju będzie można skorzystać. Medyczna marihuana ma być dostępna w aptekach już po świętach Bożego Narodzenia. Na razie będzie dostępna w trzech aptekach w Polsce w następujących miastach:

 • Poznań, ul. Garbary 51 
 • Konin, ul. Spółdzielców 31B
 • Wrocław, ul. Budziszyńska 107

Co to jest medyczna marihuana?

Dr n. med. Jerzy Jarosz, anestezjolog i specjalista leczenia bólu, mówił w "Dzień Dobry TVN" o tym czym jest medyczna marihuana oraz na jakie schorzenia działa?

Medyczna marihuana to tak naprawdę duże uproszczenie. Medyczna marihuana powinna zawierać odpowiednie wyskalowane ilości substancji czynnych kannabinoidów i kiedy jest wytwarzana w sposób niebudzący wątpliwości - to znaczy niezawierająca domieszek, trucizn, nawozów - mówił w studiu "Dzień Dobry TVN" dr n. med. Jerzy Jarosz, anestezjolog i specjalista leczenia bólu.


Na jakie schorzenia działa medyczna marihuana?

Marihuana nie jest lekarstwem na konkretne schorzenie. To jest lekarstwo, które ma poprawić jakość życia. To jest lekarstwo na ból, na spastyczność, na nudności, na wymioty, na poprawę snu, na poprawę nastroju. W zależności od tego jaka choroba jest podłożem tych zaburzeń, w takiej chorobie może być zastosowana. Marihuanę medyczną może przepisać każdy lekarz w każdym wskazaniu na recepcie RPW. 

Medyczną marihuanę można stosować w przypadku poniższych chorób. 

 • w leczeniu stwardnienia rozsianego, 
 • padaczki lekoopornej, 
 • jaskry, 
 • choroby Parkinsona,
 • choroby Alzheimera, 
 • anoreksji, 
 • AIDS, 
 • zespołu Tourette’a.

Pamiętajmy, że nie ma konkretnej listy chorób, w przypadku których stosujemy medyczną marihuanę. Powyższe choroby to tylko przykłady z wielu chorób.


Medyczna marihuana będzie dostępna w różnych formach - w tabletkach, w czopkach, w olejku - dla dzieci. Dla dorosłych najlepszą wersją będzie forma suszona, którą będzie można przyjmować za pomocą waporyzatora - czyli urządzenia, które podgrzewa do temperatury 180-220 stopni Celsjusza. Waporyzator pozwala na odparowanie substancji aktywnych zawartych w ziołach i przyswajanie ich w sposób całkowicie niegroźny dla zdrowia - poprzez inhalacje aromatyczną parą.

Zobacz też: Walka Tomasza Kality o medyczną marihuanę

Ile kosztuje medyczna marihuana?

Medyczna marihuana nie będzie refundowana. Koszt grama medycznej marihuany sięgnie w Polsce prawdopodobnie 50 – 60 złotych, zaś miesięczna terapia może kosztować 1,5 – 2 tysiące. Dlaczego ceny są takie wysokie? Ceny są wygórowane, ponieważ medyczną marihuanę trzeba importować, a jej hodowla nadal nie będzie legalna w Polsce.


Jak działa medyczna marihuana?

Marihuana działa w taki sposób, że pobudza dwa typy receptorów (jedne w mózgu, drugie np. w kościach). Działanie marihuany powoduje ogólne zahamowanie większości reakcji w organizmie. Substancja czynna zawarta w marihuanie, tj. tetrahydrokannabinol, będzie np. hamowała osteoporozę. Marihuana hamuje nadmierne reakcje organizmu, może na przykład zmniejszyć ból. Marihuana może uśmierzyć bóle u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. 

Czy od marihuany leczniczej można się uzależnić?

Marihuana medyczna tak naprawdę jest tym samym co marihuana używana w celach rekreacyjnych. Pamiętajmy jednak o ważnej różnicy - jeżeli bierzemy jakąś substancję – nawet narkotyczną – jako lek, nasz cały stosunek do tej substancji, a między innymi stosunek naszego mózgu, jest zupełnie inny niż gdybyśmy stosowali marihuanę tylko dla przyjemności.

Więcej tutaj:

Co sądzisz o tym artykule?
82
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0