Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie od ponad 30 lat bada sprawność dzieci. Niestety ostatnie wyniki tych obserwacji nie napawają optymizmem – okazuje się bowiem, że gdyby obecni dziesięciolatkowie mieli rywalizować w sporcie z pokoleniem swoich rodziców czy dziadków – nie mieliby szans wygrać. Oto kilka przykładów:
- skok w dal: w latach 80. XX w. chłopcy skakali na odległość prawie 159 cm, a obecnie średni skok jest krótszy o 10 cm;
- zwis na drążku: współcześni dziesięciolatkowie średnio utrzymują się na drążku na ugiętych ramionach 8 sek., a ich rówieśnicy w 1979 r. wytrzymywali prawie trzy razy dłużej, czyli 25 sek.
- siła ścisku - w przypadku dzieci, które badano w 1979 r. siła ścisku wynosiła średnio 20 kg, a dzisiaj - 19. kg.
Jeśli tendencja spadkowa się utrzyma, to już niedługo sprawność fizyczna nawet 60 proc. dzieci w naszym kraju może być na słabym lub bardzo słabym poziomie w porównaniu do wyników z 1979 r.
Zobacz także:
Sport dla dzieci – jaki wybrać? Na co zwracać uwagę?
Powody, dla których warto uprawiać sport
Dlaczego współczesne dzieci są mało aktywne?
WHO zaleca przynajmniej 60 minut aktywności dziennie, tymczasem najnowsze międzynarodowe badania z 2018 r. pokazują, że tylko 21 proc. dziewcząt i 24 proc. chłopców w wieku 11 lat rusza się w takim wymiarze.
Głównymi przyczynami niechęci do zajęć wychowania fizycznego jest strach przed porażką oraz zła samoocena swoich umiejętności, które narastają wraz z wiekiem.
Dużo zależy też od samych rodziców. Niestety wielu z nich brak ruchu swoich dzieci usprawiedliwia przemęczeniem szkolnymi obowiązkami. Zamiast więc namawiać je do wyjścia na dwór, pozwalają na siedzenie przed komputerem lub telewizorem. Innymi powodami, które wpływają na obniżenie aktywności ruchowej dzieci jest zwalnianie ich z zajęć wychowania fizycznego oraz podwożenie ich do szkoły.
Takie postępowanie warto zmienić i mobilizować dzieci do aktywności fizycznej, ponieważ - jak wykazują liczne badania - dzięki umiarkowanemu ruchowi dotlenia się mózg, poprawia koncentracja, podnosi poziom kojarzenia i zapamiętywania. Sport wspiera również rozwój psychofizyczny, przyczynia się do prawidłowego rozwoju układu kostnego i mięśniowego oraz wpływa pozytywnie na koordynację ruchową.
Jakie choroby grożą w przyszłości dzieciom, które nie są aktywne?
Jeśli nie zadbamy w porę, aby dzieci więcej się ruszały, to w dorosłym życiu grożą im choroby dietozależne i ruchozależne, np. bóle stawów i mięśni, otyłość oraz związany z nią zespół metaboliczny, czyli cukrzyca i nadciśnienie. Dzieci mogą również zmagać się w przyszłości z chorobami układu oddechowego i układu krążenia.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN