Kiedy mama przyjeżdża z noworodkiem ze szpitala do domu, w jej głowie pojawia się mnóstwo pytań związanych z tym, jak postępować z maluszkiem. Pielęgnacja niemowlaka jest istotna dla jego prawidłowego rozwoju. Przykłada się wiele wagi do tego, by poszczególne czynności były wykonane prawidłowo. Skóra dziecka jest dużo cieńsza i wrażliwsza niż dorosłego, dlatego pielęgnacja niemowlaka jest tak istotna. Jednocześnie poglądy na temat pielęgnacji nieustannie się zmieniają, co dodatkowo może tylko mnożyć wątpliwości.
Pielęgnacja skóry u niemowlaka
Podstawowa pielęgnacja skóry u niemowlaka wiąże się przede wszystkim z jej nawilżaniem i nie dopuszczaniem do pojawiania się podrażnień. Jeśli rodzice postawią na kosmetyki dla niemowląt o dobrym składzie, będą mogli uniknąć na przykład odparzeń. Do niedawna panował pogląd, że dziecko powinno być kąpane codziennie. Nie jest to prawdą. Pielęgnacja skóry niemowlaka zakłada, że nie dopuszczamy do jej przesuszania się. Tymczasem to właśnie się dzieje, kiedy częstotliwość kąpieli jest zbyt duża. Za optymalne rozwiązanie uważa się kąpiel 2-3 razy w tygodniu. Po kąpieli ciałko należy nakremować, koniecznie preparatami przeznaczonymi dla niemowląt, które nie powinny zawierać żadnych sztucznych dodatków. Jeśli chcemy stosować pielęgnację skóry niemowlaka z użyciem oliwki, trzeba wiedzieć, że jest ona wskazana tylko w pierwszym miesiącu, jej nadmiar bowiem może przyczyniać się do zatykania porów.
Pielęgnacja pupy niemowlaka
Pupa jest tą partią ciała dziecka, która bardzo łatwo ulega podrażnieniom. Pielęgnacja pupy niemowlaka polega przede wszystkim na codziennej higienie. Pupę trzeba myć codziennie, często należy też przewijać dziecko. Kremy na odparzenia stosuje się przy każdej zmianie pieluszki, jeśli na pupie są odparzenia. Zanim pojawiły się pieluszki jednorazowe zalecano, by za każdym razem smarować pupę kremem z tlenkiem cynku. Teraz pielęgnacja pupy niemowlaka nie jest aż tak rygorystyczna.
Pielęgnacja twarzy niemowlaka
O ile do mycia pupy można wykorzystać wodę z kranu, o tyle pielęgnacja twarzy niemowlaka musi odbywać się z użyciem przegotowanej wody. Buzię należy myć codziennie z wykorzystaniem wacików kosmetycznych. Podstawowa pielęgnacja twarzy niemowlaka mówi o tym, że należy myć buzię dziecka raz dziennie, ale kiedy buzia jest brudna lub dziecko ma tendencję do ulewania, myje się ją na bieżąco. Z kolei do przemywania oczu stosuje się sól fizjologiczną. Jednym ruchem przecieramy oko od ucha w stronę noska. Przy każdym oczku używamy innego wacika, by nie przenieść ewentualnej infekcji. Pielęgnacja twarzy niemowlaka nie musi zakładać częstego smarowania buzi. Jeśli skóra twarzy nie jest przesuszona, nie trzeba jej kremować, a przy wrażliwej i łuszczącej korzysta się ze specjalnych kremów dla niemowlaków. Jednak, wychodząc na słońce, trzeba pamiętać o kremach z filtrem UV.
Pielęgnacja pępka niemowlaka
Kiedy wracamy z dzieckiem ze szpitala, na jego brzuszku dalej jest kikut pępowiny. Dawniej przestrzegano przed zamoczeniem go podczas kąpieli, dziś już pozwala się na to. Pamiętać jednak trzeba, że prawidłowa pielęgnacja pępka niemowlaka nakazuje, by kikut po kąpieli był osuszony i odkryty przez jakiś czas. Wietrzenie kikuta pozwala na jego szybsze wysuszenie i odpadnięcie. Do odkażania stosuje się Octenisept.
Pielęgnacja uszu niemowlaka
Uszy dziecka są z jednej strony wrażliwe, z drugiej - nie potrzebują częstego czyszczenia. Pielęgnacja uszu niemowlaka podkreśla, że nie wolno dziecku czyścić uszu w środku. Wystarczy przecierać małżowinę. Możemy zrobić to zwilżonym wacikiem tuż po kąpieli. Jednocześnie nie wolno zapominać o tym, że uszu nie można zalać wodą i kategorycznie nie pozwala się na używanie tradycyjnych patyczków do uszu.
Pielęgnacja niemowlaka – dziewczynki i chłopcy
Pielęgnacja niemowlaka inaczej wygląda u dziewczynki , inaczej u chłopczyka. W przypadku dziewczynek najważniejsze jest, by podczas przewijania i podmywania nie wycierać pupy w kierunku warg sromowych - może wtedy łatwo dojść do zakażenia pochwy bakteriami kałowymi. Nie należy też bardzo dokładnie ścierać okolic warg sromowych, bo przy okazji dziecko jest pozbawione bariery chroniącej przed drobnoustrojami.
A jak wygląda to u chłopców? Największe emocje wzbudza pielęgnacja napletka u niemowlaka. Jest to temat drażliwy, a zdania są często podzielone. Dawniej zalecano mamom odwodzić napletek, teraz podkreśla się, że robić tego nie wolno. Jest to dla dziecka bolesne i może mieć negatywne skutki zdrowotne. W niemowlęctwie napletek jest przyklejony do prącia.
Zobacz także: Gadżety dla niemowlaków
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN