Opryszczka na ustach u niemowląt wywołana jest wirusem opryszczki pospolitej (HSV). Jest to częsta i bardzo zaraźliwa choroba. Atakuje najczęściej skórę, ale również błony śluzowe nosa i oczu. Dzieci najczęściej zarażają się opryszczką podczas przytulania.
C: Opryszczka u niemowląt zdarza się często i jest chorobą zakaźną. W przypadku dzieci między 1. a 3. rokiem życia dochodzi do zakażenia najczęściej podczas ząbkowania lub przytulania z osobą, która jest zainfekowana wirusem opryszczki pospolitej (HSV). Wymieniony wirus atakuje głównie skórę, zdarza się jednak, że czasem infekuje również błonę śluzową nosa lub oczu.
Opryszczka u niemowląt – przyczyny i objawy
Przyczyna wystąpienia opryszczki u niemowląt jest jedna. Wywołuje ją wirus opryszczki pospolitej (HSV), który według klasyfikacji wirusów należy do rodziny herpeswirusów. Wyróżniamy dwa rodzaje wirusa:
· HSV - 1 wywołujący tzw. opryszczkę wargową,
· HSV - 2 , który wywołuje opryszczkę narządów płciowych.
Do najpopularniejszych dróg zakażenia wirusem HSV - 1 należą między innymi: całowanie dziecka w usta, przytulanie oraz używanie wspólnych sztućców, w wyniku których pojawia się opryszczka na ustach u niemowląt .
Pierwsze objawy sygnalizujące zakażenie HSV pojawiają się u niemowląt średnio po 6-8 dniach od momentu wniknięcia wirusa do organizmu. Zdarza się jednak czasem, iż przebieg choroby jest bezobjawowy. Do najpopularniejszych objawów należą:
· gorączka sięgająca nawet do 40 stopni,
· ból w jamie ustnej,
· stan zapalny dziąseł,
· utrata apetytu,
· nadmiar śliny,
· nieprzyjemny zapach z ust, jak podczas zaburzeń gastrologicznych czy w przypadku popsutych zębów,
· powiększenie i ból podżuchwowych węzłów chłonnych,
· pęcherze na wargach ust oraz na błonach śluzowych policzków i dziąseł (najbardziej charakterystyczny objaw).
Opryszczka u niemowląt , potocznie nazywana ,,zimnem”, początkowo zauważalna jest w okolicy ust, warg lub nosa w postaci niewielkiego zaczerwienienia i swędzenia. Następnie zaczerwienienie pogłębia się, a w jego miejscu zaczynają pojawiać się pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. Jeśli nie dojdzie do rozsiania się opryszki, pęcherzyki następnie zmieniają się w strupki, które po kilku dniach powinny zniknąć samoistnie. Najczęściej opryszczka pojawia się latem lub zimą, gdyż wirus HSV - 1 reaguje na wysokie bądź bardzo niskie temperatury.
U noworodków i niedożywionych niemowlaków może wystąpić bardzo poważne zakażenie uogólnione. W przypadku „uśpionego”, czyli bezobjawowego zakażenia kilka czynników i bodźców może wywołać pełnoobjawową infekcję. Zaliczamy do nich zimno, wysoką temperaturę w przebiegu innej infekcji i silne emocje. Zazwyczaj infekcja ta występuje nagle i ma gwałtowny przebieg. W zależności od stanu ogólnego organizmu trwa od 4 do 9 dni, następnie samoistnie ustępuje.
Opryszczka u niemowląt – leczenie
Zakażenie wirusem HSV jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt. Na szczęście bardzo rzadko dochodzi do rozsiewu charakterystycznych zmian pęcherzykowatych do innych organów. Najpoważniejsze z nich to zajęcie dróg nerwowych, które może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych. Bardzo poważne i niebezpieczne w skutkach jest zakażenie HSV błony śluzowej oka i/lub spojówki. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do ślepoty. Wymienione powikłania mogą wystąpić u chorego w każdym wieku, jednak najcięższy przebieg jest u najmłodszych – u dzieci do 3. roku życia. Bardzo ważne jest jak najszybsze postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Leczenie polega na stosowaniu maści, żeli czy kremów na miejsca objęte zakażeniem. Równie często stosuje się tabletki doustne . Dzięki tym medykamentom ból powinien ustąpić już po dwóch dniach od rozpoczęcia ich stosowania. Sposób leczenia i dobór leków uzależniony jest od zaawansowania zakażenia. Czasem konieczna jest nawet hospitalizacja. Niekiedy potrzebna jest również antybiotykoterapia. Jest jednak stosowana bardzo rzadko ze względu na dopiero rozwijający się układ odpornościowy dziecka. Warto wiedzieć również, że antybiotyki wcale nie osłabiają objawów, leczą jedynie poważne powikłania.
Opryszczka wywołana wirusem HSV - 1 jest w niektórych przypadkach bardzo niebezpieczna dla kobiet ciężarnych , zwłaszcza gdy wystąpiła ona po raz pierwszy w okresie ciąży. Ze względu na bardzo duże niebezpieczeństwo dla płodu konieczne jest przyjęcie leków przeciwwirusowych. Szczególnie niebezpieczne jest zarażenie się w pierwszych sześciu miesiącach ciąży, gdyż wirus może spowodować liczne wady rozwojowe, a nawet poronienie lub wewnątrzmaciczne obumarcie płodu. W 3 trymestrze natomiast zdarza się z tego powodu poród przedwczesny.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN