Fazy snu niemowlaka
Jakie są fazy snu niemowlaka ? Charakterystyczny dla pierwszych miesięcy życia dziecka jest podział doby na trzy części. Niemowlę, co około dwie, trzy godziny, przechodzi w kolejne fazy snu - fazę czuwania, fazę snu aktywnego oraz fazę snu głębokiego.
Podczas fazy czuwania niemowlę nie śpi. Jest w stanie odbierać z zewnątrz wszelkie sygnały – dostrzega światło, ruchy i hałasy z otoczenia. Dziecko jest wówczas spokojne, nie porusza ciałem, ani rękami czy nogami. By zapewnić dziecku lepszy komfort, można zostawić mu na noc włączone światło, np. lampkę. Dzięki temu malec po przebudzeniu nie będzie czuł niepokoju i z pewnością szybko zaśnie.
Kolejną fazą snu niemowlaka jest faza snu aktywnego. W tym stanie dziecko jest już bardziej aktywne niż poprzednio. Porusza rękami, nóżkami, wierzga, stara się znaleźć dogodną pozycję do spania. Ponadto porusza gałkami ocznymi, powiekami, wydaje różne dźwięki lub posapuje. Nie należy w tym czasie przeszkadzać dziecku, przytulać. Warto zostawić niemowlę w spokoju, w przeciwnym razie zostanie wybite z rytmu snu.
Ostatnią fazą snu u niemowląt jest sen głęboki. W tym czasie dziecko znajduje i wybiera najlepszą dla siebie pozycję do spania, rozchyla delikatnie usta, jego oddech jest regularny, ma spokojne, unormowane tętno. W tym okresie tym bardziej nie wolno dziecka rozbudzać. Przerwanie tego stanu, bezpowrotnie wybudzi dziecko i doprowadzi do rozregulowania całego procesu zasypiania. Może to doprowadzić do tego, że dziecko stanie się drażliwe, płaczliwe, nie będzie chciało jeść. Doprowadzenie do normalności w kwestii faz snu będzie naprawdę czasochłonne i pracochłonne. Nawet jeśli maluch ma pełną pieluszkę, lepiej jest poczekać aż przejdzie on do fazy czuwania, aby móc się nim zająć. Warto dać dziecku czas, żeby samo się wybudziło, przeciągnęło, przetarło oczy.
Tak wyglądają fazy snu u niemowlaka . A jak sytuacja prezentuje się u najmłodszych dzieci, tuż po urodzeniu?
Fazy snu noworodka
U noworodków sprawa wygląda zupełnie inaczej niż u starszych dzieci. Nie można mówić w tym przypadku o jakimś podziale, jak w przy fazach snu niemowlaka.
Taki malec sam sobie reguluje ilość snu. Nie działa w jakimś konkretnie ustalonym rytmie, przynajmniej na początku, jednak zazwyczaj śpi nieprzerwanie od trzech do czterech godzin.
Dziecko tuż po urodzeniu śpi dość krótko. Jego mózg jest w stanie pracować w podobny sposób zarówno w fazie snu, jak i w fazie czuwania. Jest to podyktowane niedojrzałością układu nerwowego. Noworodek często budzi się przez to na karmienie.
Jednak są również dzieci, które śpią jedynie piętnaście do dwudziestu minut. Wynika to z tego, że ich sen jest podzielony na krótsze fazy, co może dawać złudzenie, że dziecko nie spało w ogóle.
Najmniej i najkrócej śpią wcześniaki oraz niemowlęta o małej wadze – muszą często się budzić z uwagi mniejsze żołądki i zapotrzebowanie na większą ilość kalorii
Uregulowanie doby następuje pomiędzy drugim a czwartym miesiącem życia dziecka. Wówczas podział na fazę czuwania i snu staje się klarowniejszy. Sen staje się głębszy, dłuższy, a dziecko budzi się nie tylko na karmienie, ale i w wyniku zaciekawienia światem, otrzymywanymi bodźcami. Jednak wszystko jest uzależnione od indywidualnych potrzeb każdego dziecka oraz od jego rozwoju – u niektórych dzieci kształtowanie się snu następuje później.
Dziecko czteromiesięczne lub pięciomiesięczne śpi od około czterech do pięciu razy w ciągu dnia. Zazwyczaj od trzydziestu minut do nawet dwóch godzin. Po przekroczeniu pół roku zapotrzebowanie na sen u dziecka się zmniejsza. Malec potrzebuje jedynie dwóch drzemek w ciągu dnia. Pomiędzy dziewiątym a dwunastym miesiącem życia większość dzieci śpi tylko raz w ciągu dnia. Czasem mogą oczywiście nastąpić różnice wśród dzieci, co jest zupełnie normalne i nie należy się przejmować, gdy maluch przed ukończeniem pierwszego roku życia sypia inaczej niż rówieśnicy. Nie należy zmuszać dziecka do spania ani go niepotrzebnie wybudzać – może to doprowadzić do rozregulowania jego rytmu dobowego.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN