Palma w domu? Czemu nie! Odmiany doniczkowe tej rośliny to coś, co można spotkać w domach wielu Polaków. Jak się uprawiać taki okaz?
Palmy w domu będą się czuły dobrze, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki. Dobra wiadomość jest taka, że nie są to rośliny zbyt skomplikowane „w obsłudze”. Efekt dekoracyjny, jaki gwarantują, potrafi zaś odmienić każde wnętrze, przywołując na myśl egzotyczne wakacje w ciepłych krajach, a do tego są długowieczne!
Palmy do domu – jakie warunki należy im zapewnić?
W naturalnym środowisku, czyli w klimacie tropikalnym palmy osiągają nawet kilkadziesiąt metrów. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo dekoracyjny pień oraz pióropusz z liści w koronie. Palmy domowe to zdecydowanie mniejsze egzemplarze i choć wydawać by się mogło, że moda na nie powoli mija okazuje się, że ich popularność i popyt na nie z roku na rok wzrasta. Dobra wiadomość jest taka, że palmy doniczkowe domowe to okazy niezbyt wymagające w uprawie. Warto jednak poznać podstawowe zasady ich pielęgnacji, aby cieszyły oko jak najdłużej. Jak powinna wyglądać hodowla palmy w domu ?
Roślinę warto umieścić w takim miejscu, w którym światło słoneczne jest rozproszone, choć zdarzają się odmiany, które lubią stać w półcieniu. W czasie lata idealnym miejscem do ich wzrostu będzie temperatura pokojowa lub ta panująca na zewnątrz o tej porze roku. Zimą jednak warto je wstawić do nieco chłodniejszego pomieszczenia (nie powinno być w nim jednak mniej niż 10 stopni). Jeśli chodzi o podłoże, sprawdzi się uniwersalne jednak wzbogacone piaskiem, aby było dobrze przepuszczalne. Doniczka powinna być wysoka i wąska, bo korzenie palmy rosną pionowo, a na jej spód warto włożyć drenaż, który je zabezpieczy. Przesadzanie palmy domowej najlepiej wykonać wczesną wiosną.
W sezonie wiosenno-letnim rośliny trzeba obficie podlewać (nadmiar wody w podstawce zaleca się wylać, by nie dopuścić do uszkodzenia korzeni). W zimie zasada jeśli chodzi o pielęgnację palmy jest prosta – im niższa temperatura, tym mniej podlewamy. Zaleca się więc nie przesadzać z nawadnianiem upewniając się jedynie, że wilgotność gleby jest na dobrym poziomie. Uprawa palmy w domu nie obędzie się bez nawożenia. Należy to robić mniej więcej co dwa tygodnie (jedynie w ciepłym sezonie). Aby liście się pięknie błyszczały, roślinę należy także regularnie oczyszczać z kurzu najlepiej wilgotną ściereczką. Palmy domowe bardzo lubią też częste zraszanie. Bez odpowiedniej wilgotności powietrza końce rośliny zaczynają brązowieć. Palmy dobrze więc raz na jakiś czas wstawić do wanny pod lekki prysznic w postaci „mgiełki” lub nawet wystawić je na taras czy balkon, kiedy pada deszcz. Inna opcją jest zraszanie odstaną, miękką wodą w sprayu. Zabieg najlepiej jest wykonywać rano, bo zalegająca woda na liściach w porze dużego nasłonecznienia mogłaby spowodować ich oparzenia, czego efektem byłyby pojawienie się na nich brązowych plam. Kiedy palma w domu usycha, przyczyną może być zbyt mała ilość dostarczanej wody lub zbyt obfite podlewanie. Może to być także oznaką nadmiaru wapnia czy rozwijającej się grzybicy. Choroby palm domowych objawiają się zwykle przebarwieniami (zwykle żółtymi) czy pajęczyną (kiedy są zaatakowane przez szkodniki).
Palmy domowa – rodzaje
Roślina ta występuje w wielu odmianach. Jakie są najpopularniejsze rodzaje palm domowych ?
Kencja – posiada liście przypominające pióropusze, które chylą się ku dołowi. W warunkach domowych dorasta do 3 metrów. Nie lubi nadmiaru wody. Najlepiej rośnie w miejscach częściowo nasłonecznionych.
Daktylowiec – najczęściej w domach można spotkać odmianę kanaryjską. Charakterystyczną cechą są pierzaste liście przypominające pióropusze. Maksymalna wysokość tej rośliny uprawianej w warunkach domowych to ok. 3 metry. Jednak roślina rozrasta się także w szerz, nawet do kilku metrów, więc potrzebuje sporo miejsca. Palma daktylowa w domu lubi być często wystawiana na bezpośrednie słońce. Najlepiej podlewać ją rzadko a obficie. Lubi też częste zraszanie.
Waszyngtonia – jej znamienną cechą u tej odmiany są białe włókienka na liściach. Palma ta osiąga ok. 2 metry wysokości i dobrze czuje się w jasnych i ciepłych miejscach. Źle reaguje na zmiany temperatur.
Kokos – co ciekawe można ją wyhodować z orzecha kokosowego. Palma kokosowa domowa ma bardzo długie i niezwykle dekoracyjne liście. Zazwyczaj jej wzrost sięga ok. 2 metrów. Palma kokosowa w domu dobrze czuje się w mocno nasłonecznionych miejscach. Lubi częste zraszanie. Dobrze jest podlewać ją umieszczając wodę w podstawce i czekając aż roślina ją „wypije”. Nadmiar należy wylać.
Karłatka – jak sama nazwa wskazuje to niska roślina o krzaczastym wyglądzie. Składa się z kilku pni i posiada wachlarzowe ciemnozielone liście o ostrych zakończeniach. Osiąga wysokość ok. 1 metra. Nie potrzebuje dużej wilgotności powietrza i nie lubi wody stojącej w korzeniach.
Liwistona – cechują ją wachlarzowe liście przypominające parasole. Osiąga wysokość ok. 2-3 metrów. Lubi dużą wilgotność powietrza, ale na obfite podlewanie może reagować gniciem korzeni. Najlepiej rozwija się w temperaturze pokojowej, w miejscach jasnych i słonecznych. Nie lubi chłodu i cienia oraz częstego przesadzania.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN