Co potrafi 8-miesięczne dziecko - rozwój, jadłospis, zabawy i ćwiczenia

Uśmiechnięte małe dziecko siedzi na łóżku
Fot. GettyImages / Tatyana Tomsickova Photography
Czy znasz przepisy dla 8-miesięcznego dziecka? Wiesz, co powinien umieć Twój maluch i jak powinno się zmieniać jego ciało? Zobacz, co musisz wiedzieć o rozwoju niemowląt w 8. miesiącu życia.

8. miesiąc życia dziecka to okres intensywnych zmian psychofizycznych. Niemowlę zaczyna samodzielnie jeść rączkami i próbuje raczkować. Potrzebuje towarzystwa rodziców i może cierpieć z powodu lęku separacyjnego. Co jeszcze musisz wiedzieć o rozwoju Twojego dziecka?

Niemowlę 8 miesięcy - rozwój fizyczny

Niemowlę w 8. miesiącu jest coraz sprawniejsze ruchowo, może już nawet raczkować. Nie martw się jednak, jeśli tego nie robi. Z pewnością próbuje poruszać się w inny sposób, np. pełza, turla się lub przesuwa na pupie. Możesz się zaniepokoić, jeśli ma problem ze skoordynowaniem ruchów rączek i nóg, wtedy najlepiej skonsultować się z pediatrą.

Zastanawiasz się, ile powinno ważyć 8-miesięczne dziecko ? W tym wieku maluchy nie przybierają już tak dużo na wadze, jak w pierwszych miesiącach życia, a ich waga zależy od tego, ile ważyły zaraz po urodzeniu. Dziecko na tym etapie powinno podwoić swoją wagę urodzeniową i przybrać około 1,5 kg.

8-miesięczne niemowlę, leżąc na brzuszku, podejmuje próby siadania, czasem też stara się podnieść do stania. Kiedy próbuje stawać, podpierając się mebli, należy go do tego zniechęcać, gdyż jego mięśnie nie są jeszcze na to gotowe. Może za to pewnie siedzieć bez podparcia i w pochyleniu próbować podpierać się na rękach.

Chwytanie w 8. miesiącu idzie dziecku całkiem nieźle - wyczuwa już odległość między przedmiotem a nim samym, pewnie w niego trafia i trzyma go kciukiem, palcem wskazującym i środkowym. Złapany przedmiot poznaje i bawi się nim, ściskając, przekładając z ręki do ręki i obracając go.

Ile śpi 8-miesięczne dziecko , które jest tak bardzo zainteresowane światem i coraz bardziej aktywne ruchowo? Niemowlę w tym wieku nadal potrzebuje dużo snu. Może już mniej spać w dzień, ale dobowo nadal przesypia około 14 godzin.

Co potrafi 8-miesięczne dziecko - rozwój poznawczo-emocjonalny

Dziecko w wieku 8 miesięcy potrafi już zakomunikować, kiedy jest zadowolone, co sprawia mu przyjemność, kiedy się boi lub coś mu się nie podoba. Lęk mogą w nim wzbudzać obce osoby. Może reagować na nie płaczem albo jedynie chwilowym zastygnięciem. Na tym etapie pojawia się też lęk separacyjny - dziecko nie chce się rozstawać z rodzicami, bardzo potrzebuje ich towarzystwa - nie musisz się jednak martwić, to całkiem normalne, świadczy o tym, że rozwój 8-miesięcznego dziecka przebiega prawidłowo.

Niemowlę w tym wieku często demonstruje swoje potrzeby - sięga po konkretny przedmiot, może mieć swoją ulubioną przytulankę, gaworząc i pokrzykując, celowo zwraca na siebie uwagę.

Jeśli dużo mówiłaś do dziecka w poprzednich miesiącach, teraz to zaprocentuje, gdyż niemowlę zaczyna coraz więcej rozumieć. Odróżnia słowa od innych dźwięków, może reagować na nie powtarzaniem prostych sylab lub gestami. Może na przykład pomachać na słowo “papa”, rozglądać się, gdy ktoś zawoła “tata” czy “mama”, odwracać główkę, reagując na swoje imię.

8-miesięczne niemowlę zaczyna pojmować zależność przyczynowo-skutkową. Fascynuje go zabawa w zrzucanie przedmiotów na ziemię.

Przepisy dla 8-miesięcznego dziecka

Schemat żywienia 8-miesięcznego dziecka powinien opierać się na 5-6 posiłkach na dobę, oczywiście nadal 2-3 z nich powinno stanowić mleko. Jego dieta powinna być stale urozmaicana przez kolejne ważne produkty. Maluchowi w 8. miesiącu życia możesz podawać przede wszystkim przeciery i zupki warzywne z jego ulubionych warzyw, wzbogacone dodatkiem wysokiej jakości tłuszczu, np. oliwy z oliwek. Twoje dziecko jadło już pewnie marchewkę, ziemniaka, brokuła, kalafiora czy buraka i wiele innych warzyw. Do zup możesz czasem dodać ugotowane mięso.

Do diety 8-miesięcznego dziecka dodawaj również owoce w postaci musów lub pokrojone w kawałki. Na kawałkach banana lub twardych cząstkach jabłka maluch może ćwiczyć żucie, gryzienie i jedzenie rączkami. Ważne są również kleiki i kaszki.

Zalecane jest podawanie mleka rano i wieczorem, na drugie śniadanie warto podać dziecku kaszkę lub kleik, następnie zupkę i na podwieczorek owoc. Karmiąc malucha w ten sposób, możesz być pewna, że jego dieta będzie zbilansowana i dobrze wpłynie na jego rozwój.

Co powinno umieć 8-miesięczne dziecko - ćwiczenia i zabawy

Jeśli chcesz pobudzać prawidłowy rozwój swojego dziecka w 8. miesiącu życia, postaw na zabawy i ćwiczenia, które pogłębią wasze relacje i rozwiną nowe umiejętności malucha. Ucz dziecko zdrowych reakcji społecznych. Warto w tym celu pokazywać mu, jak się głaszcze drugą osobę, jak się ją przytula. Przydatna okaże się też maskotka, którą niemowlę będzie się samodzielnie “opiekować”.

Zabawa z klaskaniem, machaniem rączkami, np. w “koci koci łapci”, a także turlanie piłki to dobre ćwiczenia rozwijające motorykę malucha, które dadzą mu też dużo radości z czasu spędzonego z Tobą.

8. miesiąc dziecka to dobry okres na wspólne oglądanie i czytanie książeczek z obrazkami. Warto mu opowiadać, co widzi na obrazkach - to bardzo dobrze wpływa na naukę mowy. Postępuj podobnie podczas spacerów. Pokazuj, pozwól dotykać i nazywaj kamyki, kwiaty, trawę, co zaspokoi jego zainteresowanie światem i rozwinie umiejętności poznawcze.

Zobacz także: Jak przewijać niemowlę?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!