Jakie piosenki dla niemowląt wybrać: uspokajające, edukacyjne, a może klasyczne?

mama spiewa niemowleciu zblizenie na twarze
Sigrid Gombert / Getty Images
Muzyka łagodzi obyczaje, ale też rozwija i sprawia, że dzieci stają się bardziej kreatywne i wrażliwe na dźwięki. Dlatego właśnie jeszcze w czasie ciąży warto słuchać muzyki, zwłaszcza tej klasycznej. Powszechnie znany jest efekt Mozarta, polegający na rozwoju inteligencji dziecka oraz poprawie jego zdolności poznawczych i przestrzennych dzięki muzyce klasycznej, a zwłaszcza barokowej.

Piosenki dla niemowlaków są bardzo różnorodne i warto dopasować je do potrzeb zarówno maluchów, jak i preferencji rodziców. Nie każdy maluch zaakceptuje tradycyjne kołysanki dla małych dzieci lub wyciszy się przy typowych piosenkach uspokajających . Jakie więc melodie dla niemowlaka wybrać? Podpowiadamy.

Piosenki dla niemowlaków – dlaczego warto?

Dziecko słyszy melodie jeszcze w trakcie życia płodowego, ponieważ słuch wykształca się około 12 tygodnia ciąży. Później, po narodzinach, dzieci zwykle charakteryzuje tak zwany słuch absolutny, który zanika ze względu na brak odpowiedniej stymulacji. Niektórzy polecają tylko i wyłącznie muzykę klasyczną, która ma poprawiać inteligencję i zdolności przestrzenne. Z kolei pewna grupa badaczy uważa, że najlepszy dla dzieci jest tak zwany biały szum, czyli ciągłe, jednostajne dźwięki. Zarówno melodie klasyczne, jak i jednostajne znaleźć można w internecie oraz na płytach, które zawierają utwory dla niemowląt .

Piosenki dla niemowląt uspokajające

Kołysanki dla małych dzieci to bardzo popularny typ piosenek dla maluchów. Przede wszystkim takie melodie mogą pomagać w zasypianiu i w spokojnym śnie przez całą noc. Jest to ułatwienie nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców, którzy mogą spokojnie odpocząć. Na rynku dostępne są specjalne pozytywki z kołysankami i piosenkami uspokajającymi. W sklepach dla dzieci można znaleźć także projektory, które nie tylko wytwarzają obrazy, ale także dźwięki. Piosenki uspokajające to nie tylko kołysanki. Ich rolę mogą spełnić także odgłosy przyrody np. szum morza czy łagodne dźwięki śpiewających ptaszków.

Piosenki edukacyjne dla dzieci

Dzieci mogą rozwijać się i uczyć poprzez muzykę. Niektóre płyty zawierają piosenki edukacyjne dla dzieci , w które wkomponowany jest alfabet, nauka słów lub cyfr. Zdarzają się także piosenki w obcych językach, które dostosowane są do zdolności poznawczych dzieci. W ten sposób maluchy mogą podjąć naukę obcego języka. Dzieci od 2–3 roku życia mogą nauczyć się także świadomego odbioru muzyki i kształtować w sobie zdolności artystyczne i twórcze. W przyszłości tego typu umiejętności mogą zaowocować nauką gry na instrumentach.

Jakie piosenki dla niemowlaka wybrać?

Piosenki dla najmłodszych dzieci powinny być przede wszystkim różnorodne. Dzieci mają niezwykle plastyczny mózg, dlatego uczą się muzyki w taki sam sposób jak języka. Połączenia neuronalne w mózgu w okresie niemowlęctwa rozwijają się wyjątkowo szybko oraz efektywnie. Słuchanie muzyki z dzieckiem może być także wspólną zabawą i aktywnie spędzonym czasem. Pedagodzy zwracają uwagę na to, że rytm oddziałuje na dziecięce zmysły i sprawia, że maluch wyrabia w sobie zdolności twórcze. Dlatego właśnie dobrze zapisać dziecko na rytmikę lub na balet i połączyć tą aktywność ze słuchaniem muzyki.

Na rynku muzycznym jest bardzo szeroki wybór płyt z muzyką specjalnie dla dzieci. Zdarzają się także melodie dopasowane do wieku malucha lub do jego upodobań. Bardzo dobrym pomysłem jest śpiewanie dziecku lub w późniejszym okresie muzykowanie wraz z dzieckiem. Maluch może używać początkowo sprzętów z kuchennych szafek, potem instrumentów dla dzieci, a jeśli mu się to spodoba, to zawsze można zakupić mu porządny instrument lub zapisać go na specjalne zajęcia. Niektóre dzieci od urodzenia są muzykalne, dlatego warto rozwijać ich pasje i sprawiać im tym samym dużo radości. Zdecydowanie nie należy męczyć siebie i dziecka muzyką, za którą się nie przepada. Jeśli rodzice nie lubią muzyki klasycznej, to nie ma sensu, aby zmuszali się do jej słuchania i przypłacali to zdenerwowaniem.

Percepcja muzyki pozwala na wzbogacanie doświadczeń słuchowych i poznawczych dzieci. Odpowiednio dobrane melodie mogą działać uspokajająco, rozwojowo lub edukacyjnie. Rytm wyzwala dodatkowo chęć do poruszania się, tańca i zabawy, dzięki czemu zwiększa się rozwój zdolności motorycznych i polepsza się koordynacja wzrokowo-słuchowa. Warto zadbać o rozwój muzyczny dzieci zarówno w okresie płodowym, jak i po narodzinach. Plastyczność dziecięcego mózgu pozwala na wykształcenie słuchu absolutnego oraz na rozwój intelektualny, poznawczy i zmysłowy.

Zobacz film: Edukacyjne bajki dla dzieci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!