Widok krwi na bieliźnie podczas ciąży kojarzy nam się głównie z komplikacjami. Nie zawsze tak jest. Przeczytaj, co może powodować krwawienie w czasie ciąży i kiedy ten objaw powinien być niepokojący.
Krwawienie podczas ciąży dla każdej kobiety powinno być sygnałem, aby udać się do lekarza i dowiedzieć się, jaki jest jego powód. Jednak nie zawsze musi oznaczać coś groźnego, ponieważ jest wiele różnych przyczyn krwawienia.
Wiele kobiet zaczyna domyślać się, że jest w ciąży, kiedy spóźnia im się miesiączka. Pierwsze objawy ciąży pojawiają się jednak dopiero po kilku tygodniach od zapłodnienia. Sprawdź, jakie są najczęstsze pierwsze objawy zapłodnienia.
Macierzyństwo to wyjątkowy czas dla całej rodziny. W domu pojawia się małe dziecko i wszystkie czynności nabierają nowego znaczenia. Jak kobieta może sobie poradzić z trudami macierzyństwa i jaki mogą mieć wpływ na dziecko? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog Joanną Heidtman i doulą Izą Sztanderą.
Ciąża jest czasem, kiedy zachodzą intensywne zmiany w ciele kobiety. To także duży wysiłek dla organizmu, dlatego warto przygotować się i zadbać wcześniej o swoje zdrowie. Planowanie ciąży obejmuje wykonanie badań, zmianę diety i stylu życia oraz suplementację witamin.
Każda kobieta w ciąży z niecierpliwością czeka na pierwsze ruchy płodu. Nie od razu są to mocne i częste kopniaki. Na początku czuć jedynie lekkie wibracje i muśnięcia. Wiedza, jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka pozwoli przyszłej mamie na wcześniejsze uświadomienie ich sobie.
Czy można zaplanować płeć dziecka? Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawia się wiele par, które marzą o swoim potomku. O to, czy przyszli rodzice zdani są tylko na los, czy jednak jest coś, co mogą zrobić, by zwiększyć szansę na poczęcie dziecka konkretnej płci zapytaliśmy gości Dzień Dobry Wakacje genetyka dra inż. Tomasza Czerneckiego i ginekologa Wojciecha Falęckiego.
Starania o dziecko wiążą się z oczekiwaniami pierwszych objawów ciąży. Początek ciąży nie daje szczególnych sygnałów, jednak czujna kobieta starająca się zajść w ciążę może stosunkowo szybko wyłapać moment, w którym w jej organizmie zacznie rozwijać się nowe życie.
Wybór rodzaju porodu jest bardzo ważną kwestią dla kobiety. Większość pań decyzję o sposobie porodu warunkuje nie tylko bezpieczeństwem i dobrem dziecka, ale również korzyściami dla siebie. Ciężarne zazwyczaj chcą rodzić możliwie najbardziej komfortowo i najlepiej bez bólu.
USG to jedno z najważniejszych badań kontrolujących przebieg ciąży. Każda kobieta powinna wykonać je 3 lub 4 razy. Pozwala ono ustalić, jak rozwija się dziecko i w porę wykryć ewentualne wady rozwojowe.
Czym różni się pierwszy trymestr ciąży od drugiego i trzeciego? Dlaczego w ogóle zastosowano taki podział? Który trymestr ciąży jest najważniejszy i na co trzeba uważać w każdym z nich? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Ciąża to stan, w którym organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze, w tym na witaminy. Jedną z ważniejszych jest witamina D3 w ciąży, ponieważ dzięki niej płód ma szansę prawidłowo się rozwijać.
USG w ciąży to nieodłączny element towarzyszący prowadzeniu całej ciąży. Pozwala kontrolować rozwój płodu, a także ocenić stan zdrowia malucha. Kiedy powinno się wykonywać USG i jak często?
3. miesiąc to koniec najtrudniejszego okresu ciąży. Jakie dolegliwości towarzyszą kobiecie podczas trwania pierwszego trymestru ciąży? Na co powinna zwracać uwagę? Jak rozwija się dziecko w 3. miesiącu ciąży?
Piąty miesiąc ciąży to jeden z najważniejszych okresów w rozpoczynającej się więzi pomiędzy przyszłą mamą a dzieckiem. Wtedy wówczas kobieta zaczyna czuć pierwsze ruchy swojego malucha. Jak zmienia się dziecko w piątym miesiącu ciąży?
4. miesiąc ciąży to początek drugiego trymestru ciąży. Jest to również czas, w którym należy przeprowadzić badanie USG. Brzuch, chociaż jeszcze mały, zaczyna powoli nabierać kształtów. O czym należy pamiętać w 4. miesiącu ciąży?
Siódmy miesiąc ciąży to czas między 28. a 31. tygodniem. Jest to trudny fizycznie czas dla przyszłej mamy. W okresie tym może dojść do przedwczesnych skurczów i porodu.
Szósty miesiąc to koniec drugiego trymestru ciąży. Jest to moment, w którym zaobserwować można wyraźne zaokrąglenie brzucha. Ciało kobiety zaczyna się zmieniać i staje się bardziej krągłe. Jakie jeszcze zmiany przynosi ze sobą 6. miesiąc ciąży?
Na tak wczesnym etapie ciąży wiele kobiet doświadcza plamień lub krwawień. Zazwyczaj są to niegroźne symptomy spowodowane procesami fizjologicznymi zachodzącymi w kobiecym organizmie. Jednak warto skontaktować się wówczas z lekarzem.
Ból owulacyjny pojawia się podczas kobiecych dni płodnych. Przy regularnym cyklu owulacyjnym trwającym 28 dni, pojawia się najczęściej między 13, a 15 dniem cyklu. Jego długość zależy od ilości płynów w organizmie.
Niemowlę 9 miesięcy osiąga wagę od 8 do 11 kg, mierzy 70–78 cm wzrostu. Natomiast dużo ważniejsze od siatek centylowych są konkretne umiejętności i kompetencje, które w tym czasie zyskuje dziecko. Mniej więcej od 6 miesiąca życia jego rozwój błyskawicznie przyspiesza i rodzice muszą za tą zmieniającą się rzeczywistością nadążać.
Mimo że toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą dość szeroko rozpowszechnioną na świecie, chorują na nią jedynie nieliczne osoby. Sporo jest bowiem wśród nas nosicieli tego wirusa. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych, gdyż stanowi zagrożenie dla przebiegu ciąży oraz zdrowia i życia dziecka. Dlatego też przyszłe mamy (zwłaszcza te, które ciążę przeżywają po raz pierwszy) gorączkowo sprawdzają, czy w temacie “toksoplazmoza a ciąża” wiedzą wystarczająco dużo.
Kobiety oczekujące dziecka muszą przejść szereg rozmaitych badań. Jednym z nich jest USG dopochwowe (transwaginalne), które wykonuje się przy pomocy głowicy ultrasonograficznej u pań we wczesnym etapie ciąży. Badanie to jest dużo dokładniejsze od USG wykonywanego przez powłoki brzuszne, dzięki niemu można m.in. precyzyjnie określić parametry jajnika czy błony śluzowej macicy. Do kiedy wykonuje się USG dopochwowe w ciąży? Co wykrywa?
Większość przyszłych matek w trakcie ciąży doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości układu pokarmowego. Chodzi tutaj o zaparcia, które są wynikiem spowolnionej pracy jelit. Gorsza perystaltyka wynika ze zmian hormonalnych występujących w ciąży Powstaje więc pytanie, jak radzić sobie z zaparciami w ciąży?
Metoda in vitro to szansa na posiadanie potomstwa dla par mających problem z naturalnym zajściem w ciążę. Ma ona zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników.
Aparat fotograficzny dla dzieci może być doskonałym pomysłem na prezent. Jeśli dziecko posiada swój sprzęt, z pewnością będzie z niego chętnie i często korzystać. Przy wyborze należy jednak kierować się nieco innymi kryteriami niż w przypadku aparatów dla osób dorosłych. Przede wszystkim ważny jest wiek i posiadane umiejętności.
Rzeczywiście do niedawna było tak, że w świecie dzieci królowało tylko to, co piękne, błyszczące, intensywnie kolorowe. Drewniane klocki dla niemowląt zostały wyparte przez plastikowe imitacje. Na szczęście, już jakiś czas temu zdaliśmy sobie jednak sprawę, że od kolorowego plastiku piękniejsze jest naturalne drewno. Nie tylko dlatego, że jest bezpieczniejsze, zabawki z drewna dla dzieci są po prostu szalenie inspirujące.
Gorączka u niemowlaka może być przejawem różnych chorób i stanów patologicznych. Podwyższenie temperatury ciała powyżej 38 stopni wymaga włączenia leczenia zarówno skutku (gorączki), jak i jej przyczyny.