33. tydzień ciąży a rozwój dziecka w brzuchu mamy

Badanie montorujące tętno płodu w trzecim trymestrze
Fot.NolanWynne/Getty Images
Ostatnie tygodnie ciąży to spowolnienie rozwoju dziecka w brzuchu mamy - dziecko w 33. tygodniu ciąży wygląda już niemal tak, jak noworodek. Ma wykształcone już wszystkie organy oraz układy, teraz je doskonali i uczy się ich funkcjonalności. Dziecko w tym czasie intensywnie gromadzi tkankę tłuszczową, przybiera na wadze, przygotowując się do przyjścia na świat.

Zobacz też: Ile powinno ważyć dziecko w poszczególnych tygodniach ciąży? >>>

33. tydzień ciąży to czas, kiedy przyszli rodzice powinni ostatecznie przygotować się na narodziny dziecka. Można teraz podjąć decyzję o procedurze pobrania krwi pępowinowej oraz przechowywania jej w banku krwi pępowinowej na wypadek przyszłych chorób. 33. tydzień ciąży bliźniaczej to moment, kiedy rodzice powinni być gotowi na nagłe przyjście na świat dzieci - statystyki pokazują, że ciąże bliźniacze kończą się nieco wcześniej, według niektórych lekarzy takie dzieci dojrzewają w brzuchu mamy szybciej.

Trzeci trymestr obejmuje również 33. tydzień ciąży. Który to miesiąc?

33.tydzień ciąży to już ósmy miesiąc. Do rozwiązania pozostaje kilka tygodni, więc na tym etapie warto się nieco wyciszyć i przygotować wewnętrznie na ogromną zmianę w życiu, która właśnie nadchodzi. Choć do porodu zostało kilka tygodni, w uzasadnionych przypadkach lekarze mogą zadecydować o wykonaniu cięcia cesarskiego, nawet jeśli to dopiero 33. tydzień ciąży. Poród przedwczesny na tym etapie niesie ze sobą pewne ryzyko, jednak dziecko urodzone w 33. tygodniu ciąży, przy obecnym stanie medycyny, ma bardzo duże szanse na przeżycie.

33. tydzień ciąży - jak wygląda dziecko w tym okresie?

W ósmym miesiącu (33. tydzień ciąży), dziecko wygląda prawie tak, jak noworodek, który niebawem przyjdzie na świat. Jedną z największych zmian u dziecka jest w 33. tygodniu ciąży waga . Kiedy nastąpi 33. tydzień ciąży, waga dziecka zaczyna szybko wzrastać. Do tej pory było ono bardzo chude, ale ósmy i dziewiąty miesiąc ciąży to intensywny wzrost tkanki tłuszczowej. Dlatego tak ważna jest teraz dieta ciężarnej kobiety, która musi dostarczać dziecku odpowiednią ilość białka i tłuszczów. Mimo, że to już 33. tydzień ciąży, waga matki może jeszcze wzrastać. Nie powinno to stanowić powodu do zmartwień, ponieważ wiele kobiet traci dodatkowe kilogramy samoistnie w pierwszych miesiącach po porodzie.

Zobacz film: Słodki ciężar - tydzień 32-33. Źródło: Dzień Dobry TVN

33. tydzień ciąży - ruchy dziecka zwalniają?

Kiedy kobieta wraz z dzieciątkiem osiągnie już 33. tydzień ciąży, brzuch może być polem obserwacji aktywności dziecka. Maluch w brzuchu matki otoczony jest niewielką ilością wód płodowych, które od kilku tygodni coraz mniej amortyzują jego ruchy. Wraz ze wzrostem dziecka, ma ono coraz mniej miejsca w brzuchu kobiety, dlatego wszystkie jego ruchy mogą być łatwo zauważalne z zewnątrz, wystarczy obserwować powłoki brzucha. Dziecko w tym okresie rusza się nieco mniej niż wcześniej, jego ruchy są także bardziej skoordynowane, łagodniejsze. Istotna jest obserwacja dobowej aktywności dziecka - jeśli przyszli rodzice zauważą, że gwałtownie zmalała lub zwiększyła się, należy udać się do lekarza.

Badania USG jako pamiątka na przyszłość?

Część badań przypada na 33.tydzień ciąży: waga dziecka, normy długości, jego rozwój, a także ocena łożyska - możliwe są dzięki badaniom USG. To badanie jest całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka, dlatego warto wykonywać je regularnie, według zaleceń lekarza. Do opisu badania lekarz najczęściej dołącza zdjęcia usg, jednak obecne możliwości medycyny i stopień zaawansowania technologii sprawiają, że kiedy ciężarna kobieta osiągnie 33.tydzień ciąży, zdjęcia USG mogą przedstawiać… portret dziecka! Warto sprawdzić czy przychodnia, w której kobieta chce wykonać badanie, oferuje takie zdjęcia. Nowoczesne maszyny do badań pozwalają nie tylko na wykonanie zdjęć 3D, ale także na wykonanie filmu 4D z wnętrza brzucha. Jednak w przypadku badań, takich jak USG, najważniejsza jest ich wartość diagnostyczna. Badanie pozwala na ocenę rozwoju dziecka, a także zaobserwowanie ewentualnych nieprawidłowości. A to z kolei - na interwencję medyczną, kiedy dziecko jest jeszcze w brzuchu matki, również jeśli to 33. tydzień ciąży. Dzięki rozwojowi medycyny, leczenie pewnych chorób można bezpiecznie odwlec nieco w czasie lub - jeśli jest taka konieczność - przeprowadzić jeszcze w trakcie ciąży.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!