Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży a ułożenie dziecka w brzuchu mamy

USG w 31 tygodniu ciąży
Fot. caughtinthe/Getty Images
Po upływie 31. tygodnia ciąży istotne zaczyna być położenie dziecka w brzuchu – jest jednym z czynników wpływających na przebieg porodu. W przypadku gdy płód nie chce przyjąć pozycji główkowej, lekarze mogą zadecydować o wykonaniu cięcia cesarskiego.

Położenie dziecka w 31. tygodniu ciąży nie przesądza o tym, jaki charakter będzie miał poród. Dziecko ma jeszcze czas i możliwość zmiany swojej pozycji. Bardzo rzadko lekarze stosują odpowiednie metody, pozwalające na modyfikację położenia płodu w macicy. Samo cięcie cesarskie jest dużo częstsze w przypadku ciąż mnogich, w których wszystkie dzieci musiałyby zająć odpowiednią pozycję, żeby poród naturalny mógł przebiec bezpiecznie.

31. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży to siódmy miesiąc, czyli trzeci trymestr. Obecnie przyjmuje się podawanie wieku ciąży w tygodniach – pozwala to na dokładniejszą ocenę rozwoju płodu ze względu na pojawiające się u niego w każdym tygodniu zmiany. Dzięki temu lekarze szybciej mogą wykryć nieprawidłowości w rozwoju, oceniając dane dziecko na podstawie przyjętych dla danego tygodnia ciąży norm. Warto pamiętać, że z medycznego punktu widzenia wiek ciąży liczony jest od początku cyklu, w którym kobieta zaszła w ciążę, nie zaś od dnia zapłodnienia.

31. tydzień ciąży – waga dziecka wciąż rośnie?

Dziecko na tym etapie ciąży zaczyna intensywnie gromadzić tkankę tłuszczową. Około 1500 gram to norma wagi na 31. tydzień ciąży. Brzuch mamy wydaje się coraz większy, a ruchy dziecka stają się coraz bardziej widoczne. Wynika to z ograniczonego miejsca, jakie ma dziecko w brzuchu matki. Ilość wód płodowych jest mniejsza niż na początku ciąży, przez co kończyny dziecka mogą tworzyć wypukłości na brzuchu mamy. W drugiej połowie trzeciego trymestru ciąży niektóre ruchy dziecka mogą być odczuwalne przez kobietę jako bolesne – zwłaszcza kiedy dziecko napiera na żebra bądź pęcherz.

Zobacz film: Słodki ciężar - tydzień 30-31. Źródło: Dzień Dobry TVN

31. tydzień ciąży – ułożenie dziecka – pośladkowe czy główkowe?

W 31. tygodniu ciąży dziecko powinno być położone główką do dołu. Warto jednak podkreślić, że w części przypadków dziecko jeszcze kilka razy może zmienić swoją pozycję przed porodem. Położenie pośladkowe, jeśli jest to pierwszy poród jest wskazaniem do zakończenia ciąży przez cięcie cesarskie. Czasami zagrożenie życia dziecka wymaga decyzji lekarzy o przedwczesnym porodzie, nawet jeśli to dopiero 31. tydzień ciąży. Poród w tym okresie niesie ze sobą pewne ryzyko, jak zawsze, kiedy na świat przychodzi wcześniak. 31. tydzień ciąży to jednak okres, kiedy szanse na przeżycie i zdrowy rozwój dziecka są stosunkowo duże. Zaleca się, żeby utrzymać dziecko w brzuchu jak najdłużej, jednak obecne możliwości medycyny pozwalają na zapewnienie wcześniakom warunków pozwalających na dalsze dojrzewanie ich układów poza organizmem matki. W ciąży mnogiej częściej stosuje się cięcie cesarskie, może zajść taka potrzeba również, jeśli to 31. tydzień ciąży bliźniaczej. Obarczone jest to większym ryzykiem niż w przypadku ciąży pojedynczej, bo płody są często mniejsze. Poród naturalny w ciąży mnogiej możliwy jest wtedy, kiedy ciąża jest donoszona, a wszystkie dzieci są odpowiednio położone.

Jakie badania należy wykonać w trzecim trymestrze ciąży?

Warto pamiętać o badaniach, które mogą przypaść na 31. tydzień ciąży – USG jest jednym z nich. Takie badanie w przypadku ciąż mnogich wykonuje się znacznie częściej niż u ciąż pojedynczych. To badanie jest całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka, dlatego powinno się zawsze wyrazić na nie zgodę. Inne standardowe w ostatnim trymestrze ciąży badania to ogólne badanie moczu, posiew z dróg rodnych w kierunku GBS i morfologia krwi.

Przyszłe mamy, które przygotowują się na przyjście dziecka na świat, mogą mieć wiele powodów do zmartwień w 31. tygodniu ciąży: waga dziecka, normy rozwojowe, lęk związany z samym porodem… Ważne w tym okresie jest wsparcie najbliższych, regularne zajęcia w szkole rodzenia, które pozwolą nieco oswoić się z nową sytuacją, a przede wszystkim zachowanie pozytywnego podejścia do zachodzących w życiu zmian.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!