Kawa rozpuszczalna w ciąży – czy może być szkodliwa?

łyżeczka z kawą rozpuszczalną
Fot. Jun Pinzon / EyeEm / Getty Images
Czy można pić kawę rozpuszczalną w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Napój ten ma łagodny smak i jest prosty do przygotowania, przez co posiada wielu zwolenników. Ciężarne kobiety mogą mieć jednak pewne wątpliwości co do tego, czy jest zdrowy. Czy kawa rozpuszczalna w ciąży jest więc dopuszczalna? Jaki może mieć wpływ na matkę i jej dziecko?

Istnieje wiele rodzajów kawy. Rozpuszczalna, parzona, bezkofeinowa … Wybór jest naprawdę szeroki. Czy ciężarna kobieta może sięgnąć po każdą z nich? Teoretycznie tak, a więc picie kawy rozpuszczalnej w ciąży jest możliwe. Mimo to, należy zachować odpowiednią ostrożność.

Picie kawy w ciąży – czy kofeina może być szkodliwa?

Podstawą do rozważań na temat picia kawy rozpuszczalnej w ciąży jest odpowiedź na pytanie, czy kofeina może być niebezpieczna dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka. To właśnie ta substancja odpowiada za pozytywne skutki spożywania napoju - przypływ energii i sprawniejsze myślenie. Czy ciężarne kobiety muszą sobie tego odmawiać? Niekoniecznie. Lekarze zgodnie stwierdzają, że rozsądne ilości kofeiny w ciąży nie powinny być szkodliwe. Najważniejszy jest jednak umiar. W tym przypadku optymalna dzienna dawka kofeiny wynosi 200 mg. Tak więc kawa rozpuszczalna w ciąży , tak jak każdy inny napój tego typu jest dozwolona. Mimo to, należy zastosować pewne ograniczenia.

Jeśli ciężarna kobieta przyjmuje większe niż zalecane dawki kofeiny, naraża zarówno siebie, jak i dziecko. Skutkami ubocznymi picia zbyt dużej ilości kawy jest nie tylko anemia, zgaga czy niedobory wapnia w organizmie. To również zwiększone ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, a także urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową. Jak widzisz, konsekwencje mogą być naprawdę poważne. W związku z tym uważaj na to, ile kawy pijesz w ciągu dnia. Pamiętaj, że powinnaś dbać nie tylko o swoje zdrowie, ale też o bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka. I chociaż picie kawy rozpuszczalnej w ciąży jest możliwe, zawsze należy robić to z głową.

Zobacz film:Włoska kawa od Diego Galdiano. Źródło: Dzień Dobry TVN

Kawa rozpuszczalna w ciąży – o czym należy pamiętać?

Wiesz już, czy można pić kawę rozpuszczalną w ciąży oraz jaka jest dopuszczalna dawka kofeiny w ciągu dnia. Jak to wygląda w praktyce? Ile filiżanek napoju możesz tak naprawdę wypić?

Wszystko zależy od rodzaju kawy. Naturalna zawiera więcej kofeiny, bo aż 70-140 mg na jeden kubek. Kawa rozpuszczalna natomiast jedynie 50-80 mg. W związku z tym, możesz wypić jej około 2 filiżanki dziennie . Dzięki niższej zawartości kofeiny, teoretycznie kawa rozpuszczalna w ciąży będzie więc lepszym wyborem. Ale czy zawsze?

Należy pamiętać, że do produkcji kawy rozpuszczalnej wykorzystywane są zazwyczaj ziarna gorszej jakości. Ma to bezpośredni wpływ na smak i aromat naparu. Jeśli chodzi o kwestie wpływu na zdrowie – kawa rozpuszczalna dostarcza pożądane antyutleniacze, a także zawiera mniej cholesterolu niż jej naturalny odpowiednik. Z pewnością jest to atut. Mimo to, picie jej posiada również negatywne konsekwencje. Do podstawowych wad należy wypłukiwanie z organizmu magnezu , a także utrudnianie przyswajania żelaza i wapnia . Jest to niekorzystne zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Kawa rozpuszczalna zawiera też więcej akrylamidu niż kawa parzona, a związek ten uznawany jest za potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia. Kolejną negatywną cechą jest również nieco wyższa zawartość niklu , który ma właściwości alergizujące. Kawa rozpuszczalna w ciąży może być też niewskazana dla kobiet z chorobami układu moczowego i nerek, ponieważ posiada dwa razy więcej kwasu szczawiowego w stosunku do kawy naturalnej. Nadmiar tego składnika może mieć toksyczny wpływ na organizm i doprowadzić do powstania kamicy szczawianowej.

Uważaj na to, co kupujesz

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów kawy rozpuszczalnej. W ciąży najlepiej jednak wybierać sprawdzone produkty o wysokiej jakości. Przede wszystkim nie kupuj napojów typu „3 w 1”, ponieważ mają zły wpływ na zdrowie . Wszystko dlatego, że zawierają zazwyczaj jedynie 10% kawy. Reszta składników to, m.in. cukier, regulatory kwasowości, stabilizatory oraz niezdrowe tłuszcze. Napojów tego typu lepiej się wystrzegać.

W związku z tym - czy można pić cappuccino w ciąży ? To w końcu także rodzaj kawy rozpuszczalnej, często dostępny w saszetkach. Również w tym przypadku nie warto wybierać gotowych produktów, które mają podejrzany skład. Lepiej przygotować taką kawę samodzielnie, poprzez zmieszanie jej z mlekiem w odpowiednich proporcjach.

Kawa rozpuszczalna z mlekiem w ciąży – czy to dobry wybór?

Idąc dalej tym tropem - czy w ciąży można pić kawę rozpuszczalną z mlekiem ? Gdy nie jesteś na nie uczulona, zasadniczo nie ma tutaj żadnych innych przeciwwskazań niż te, które zostały wspomniane wcześniej. Co więcej, wybór takiego napoju może być korzystniejszy. Po dodaniu mleka, ilość kofeiny się nie zmienia, więc wciąż możesz sobie pozwolić na 2 filiżanki dziennie. Mimo to, jego zawartość neutralizuje kwaśny odczyn kaw y, a co za tym idzie zmniejsza prawdopodobieństwo podrażnienia układu pokarmowego . Ponadto mleko powstrzymuje nieco wypłukiwanie i utratę wapnia oraz witamin i minerałów. W związku z tym, kawa rozpuszczalna z mlekiem w ciąży może okazać się strzałem w dziesiątkę. Wciąż należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Koszty w firmie - co można odliczyć? 
Materiał promocyjny

Koszty w firmie - co można odliczyć?